*

Αποστολέας Θέμα: Άρνηση γονέων για αγορά βιβλίων αγγλικών  (Αναγνώστηκε 5243 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kassiopi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άρνηση γονέων για αγορά βιβλίων αγγλικών
« στις: Μάιος 23, 2020, 10:13:05 πμ »
Γεια σας!

Έχω ένα πρόβλημα που πραγματικά δεν ξέρω πως να αντιμετωπίσω. Πρόσφατα ανέλαβα την εκμάθηση αγγλικών σε ένα κοριτσάκι έκτης δημοτικού το οποίο δεν έχει ξανακάνει πριν οπότε αρχίζουμε κυριολεκτικά από την αρχή. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ έχω ενημερώσει τους γονείς για τα βιβλία που χρειάζονται, αγνοούν συστηματικά να κάνουν την αγορά με αποτέλεσμα να δουλεύω αποκλειστικά με δικό μου υλικό.

Το σίγουρο είναι ότι δεν τίθεται θέμα οικονομικού προβλήματος αλλά παραμέλησης των εκπαιδευτικών αναγκών των παιδιών (γνωρίζω και άλλα περιστατικά). Επίσης, ο ίδιος ο πατέρας μου είχε αναφέρει ότι και στο παρελθόν μία δασκάλα αγγλικών είχε παρατήσει τη μικρή για τον ίδιο λόγο (δεν αγόραζαν βιβλία), πράγμα που ο πατέρας έβρισκε υπερβολικό.

Πως μπορώ να το διαχειριστώ? Δεν θέλω να σταματήσω με τη μικρή καθώς είναι ένα εξαιρετικό παιδί και πολύ μελετηρή. Τώρα στα πλαίσια του κορονοϊού δεν κάναμε μάθημα και ξεκινάμε πάλι σε λίγες μέρες. Ήδη με τρόπο έχω ενημερώσει τους γονείς δύο εβδομάδες πριν πως να παραγγείλουν τα βιβλία από το ίντερνετ (βαριούνται να πάνε στα βιβλιοπωλεία) ώστε να τα έχουν στα χέρια τους τις επόμενες ημέρες. Αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι το παιδί θα έρθει χωρίς βιβλία πάλι....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άρνηση γονέων για αγορά βιβλίων αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:49:11 »

Αποσυνδεδεμένος sofnik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άρνηση γονέων για αγορά βιβλίων αγγλικών
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 23, 2020, 04:39:22 μμ »
Εξήγησε στους γονείς ευγενικά ότι όλη η υπόλοιπη Ελλάδα που αγοράζει βιβλία Αγγλικών , Γερμανικών κλπ.δεν είναι ηλίθια..

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Άρνηση γονέων για αγορά βιβλίων αγγλικών
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 23, 2020, 05:13:08 μμ »
Δεν θα δίνεις κανένα έξτρα υλικό μέχρι να προμηθευτούν τα βιβλία που τους πρότεινες. Αν δηλαδή πήγαιναν σε φροντιστήριο, δεν θα αγόραζαν βιβλία; Θέλει αντίδραση στην αντίδραση, μέχρι να καταλάβουν πόσο ηλίθιοι είναι.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος thephantom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άρνηση γονέων για αγορά βιβλίων αγγλικών
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 23, 2020, 08:10:15 μμ »
 κασσιοπι, τί εννοείς όταν λες τους ενημέρωσα με τρόπο; καθαρά πράγματα. Τους παίρνεις τηλέφωνο και τους ζητάς να έχουν τα βιβλία την επόμενη φορά ή πρότεινέ τους να αγοράσεις εσύ τα βιβλία και με την απόδειξη σου δίνουν τα χρήματα. τόνισέ τους επίσης, ότι χωρίς βιβλία, δεν μπορείς να προχωρήσεις και ότι με το υλικό σου απλά κάνεις επανάληψη και συντήρηση. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άρνηση γονέων για αγορά βιβλίων αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:49:11 »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Άρνηση γονέων για αγορά βιβλίων αγγλικών
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 23, 2020, 08:38:38 μμ »
Γεια σας!

Έχω ένα πρόβλημα που πραγματικά δεν ξέρω πως να αντιμετωπίσω. Πρόσφατα ανέλαβα την εκμάθηση αγγλικών σε ένα κοριτσάκι έκτης δημοτικού το οποίο δεν έχει ξανακάνει πριν οπότε αρχίζουμε κυριολεκτικά από την αρχή. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ έχω ενημερώσει τους γονείς για τα βιβλία που χρειάζονται, αγνοούν συστηματικά να κάνουν την αγορά με αποτέλεσμα να δουλεύω αποκλειστικά με δικό μου υλικό.

Το σίγουρο είναι ότι δεν τίθεται θέμα οικονομικού προβλήματος αλλά παραμέλησης των εκπαιδευτικών αναγκών των παιδιών (γνωρίζω και άλλα περιστατικά). Επίσης, ο ίδιος ο πατέρας μου είχε αναφέρει ότι και στο παρελθόν μία δασκάλα αγγλικών είχε παρατήσει τη μικρή για τον ίδιο λόγο (δεν αγόραζαν βιβλία), πράγμα που ο πατέρας έβρισκε υπερβολικό.

Πως μπορώ να το διαχειριστώ? Δεν θέλω να σταματήσω με τη μικρή καθώς είναι ένα εξαιρετικό παιδί και πολύ μελετηρή. Τώρα στα πλαίσια του κορονοϊού δεν κάναμε μάθημα και ξεκινάμε πάλι σε λίγες μέρες. Ήδη με τρόπο έχω ενημερώσει τους γονείς δύο εβδομάδες πριν πως να παραγγείλουν τα βιβλία από το ίντερνετ (βαριούνται να πάνε στα βιβλιοπωλεία) ώστε να τα έχουν στα χέρια τους τις επόμενες ημέρες. Αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι το παιδί θα έρθει χωρίς βιβλία πάλι....

Να προσέξεις γιατί αν δεν αγοράζουν βιβλία, μπορεί αύριο μεθαύριο να μη σε πληρώσουν κιόλας...Καθαρή εξήγηση κάνε ότι δε γίνεται αλλιώς. Επίσης μη τα αγοράσεις εσύ όπως προτάθηκε, γιατί μπορεί να μη στα πληρώσουν. Το ότι δεν έχουν οικονομικό πρόβλημα δε λέεει απολύτως τίποτα. Η όλη φάση δείχνει να βγάλω τη δουλειά με το μικρότερο δυνατό κόστος- τί σόι παραμέληση είναι,  αφού απορoύν οι γονείς που η προηγούμενη καθηγήτρια ήθελε τα βιβλία; Αυτό είναι νοοτροπία που πολύ φοβάμαι θα τη βρεις μπροστά σου. Καλή επιτυχία.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άρνηση γονέων για αγορά βιβλίων αγγλικών
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 23, 2020, 09:20:29 μμ »
Παραγγειλε τα και στειλε τα να τους ερθουν αντικαταβολη.  Αφου ενημερωσεις πρωτα εννοειται

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άρνηση γονέων για αγορά βιβλίων αγγλικών
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 23, 2020, 09:27:43 μμ »
Δουλειά μόνο με φωτοτυπίες δεν γίνεται γιατί κοστίζει αφενός και γιατί τα βιβλία είναι το σημείο αναφοράς του μαθητή αφετέρου. Το όποιο άλλο υλικό έχει επικουρικό ρόλο. Έτυχα σε γονείς όπου έπρεπε να τους το θυμίσω μία δύο φορές για να τα αγοράσουν και σε άλλους που ρώτησαν αν κάνουν τα βιβλία που είχαν χρησιμοποιήσει στο παρελθόν τα μεγαλύτερα αδέλφια της οικογένειας. Καταλαβαίνω πλήρως ότι αυτό σε φέρνει σε δύσκολη θέση. Εφόσον όπως λες σε λίγο καιρό ξεκινάτε, τηλεφώνησέ τους για επιβεβαίωση του μαθήματος δήθεν και μεταξύ άλλων πες κάτι του τύπου "ελπίζω να έχετε τακτοποιήσει το θέμα των βιβλίων". Αν δεν βρεις ούτε έτσι άκρη, τότε άσε την όποια διακριτικότητα και πες τους χύμα πως έχουν τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Άρνηση γονέων για αγορά βιβλίων αγγλικών
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 24, 2020, 09:13:38 πμ »
Εξηγείς πολύ απλά ότι χωρίς βιβλία δεν μπορείς να δουλέψεις και ότι θα πρέπει να αναβληθούν τα μαθήματα μέχρι να τα αγοράσουν.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Άρνηση γονέων για αγορά βιβλίων αγγλικών
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 24, 2020, 11:34:23 πμ »
Βρες τα κατάλληλα λόγια για να τους πεις το εξής: Οι φωτοτυπίες μου τελειώσανε, δεν έχω κάτι άλλο να κάνω στο παιδί. Από εδώ και πέρα θα έρχομαι εδώ να πίνω τον καφέ μου για 1 ώρα και θα με πληρώνετε. Ή θα αγοράσετε βιβλιά για να συνεχίσω.

Στην χειρότερη θα σε διώξουν.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Άρνηση γονέων για αγορά βιβλίων αγγλικών
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 24, 2020, 04:09:47 μμ »
Αν τα δικά σου βιβλία είναι χωρις τις λύσεις κ σημειώσεις ή αν μπορείς να τα βρεις κάπου "καθαρά", σκαναρεις τα φύλλα που σκοπεύεις να δουλέψεις κάθε φορά κ τους τα στέλνεις για εκτύπωση!Δεν έχουν εκτυπωτή;;;Usb  κ στο βιβλιοπωλείο της γειτονιάς για εκτύπωση!Θα δεις για πότε θα σπευσουν να τ αγοράσουν αναλογιζόμενοι το κόστος της εκτύπωσης κ φυσικά την ταλαιπωρία!
Αν δεν.πιασει τίποτα απ' όσα σου έχουμε ήδη προτείνει, νομίζω ότι χάνεις το χρόνο σου!
Αλήθεια, είναι συνεπής με την πληρωμή σου;

Αποσυνδεδεμένος Kassiopi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άρνηση γονέων για αγορά βιβλίων αγγλικών
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 24, 2020, 08:48:25 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και σας ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες συμβουλές!

Αυτό που σκέφτομαι ότι θα δουλέψει είναι αυτό που μου προτείνει η gmork. Θα το ξεκινήσω και βλέπουμε...

Παράθεση
Αλήθεια, είναι συνεπής με την πληρωμή σου;

Παραδόξως ναι! Βέβαια να πω ότι έχουμε κάνει λίγα μαθήματα (προ κορονοϊου) και επομένως δεν είμαι σίγουρη ακόμα ότι θα τηρήσουν τη συχνότητα πληρωμής που τους έχω θέσει (κάθε τέλος εβδομάδας).


Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άρνηση γονέων για αγορά βιβλίων αγγλικών
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 22, 2020, 10:15:18 μμ »
Κατά τη γνώμη μου η όλη κατάσταση είναι προβληματική. Πριν από χρόνια μου είχε τύχει οικογένεια που το παιδί ήταν πολύ καλό και μελετηρό, αλλά η μητέρα εντελώς ασυνεπής στην πληρωμή. Στο τέλος αναγκάστηκα να το παρατήσω και να χάσω και χρήματα. Αφού μας λες ότι το παιδί είχε και παλιά δασκάλα αγγλικών στην οποία είχαν κάνει τα ίδια το έχουν σύστημα. Είναι απλό, τσιγγουνεύονται να δώσουν χρήματα για τα βιβλία. Σκέψου ότι όσο προχωράτε θα χρειάζεται να αγοράσει και εξτρά βιβλία. Είσαι έτοιμη να το σκέφτεσαι κάθε φορά που θα τους ζητάς να αγοράσουν ένα βιβλίο για την πρόοδο του παιδιού τους; Κάνε αυτό που ειπώθηκε παραπάνω δηλαδή ενημέρωσέ τους ότι θα παραγγείλεις εσύ τα βιβλία και ότι θα τους έρθουν με κούριερ για να τα πληρώσουν αυτοί. Με τις φωτοτυπίες που ειπώθηκε παραπάνω δεν συμφωνώ. Τα βιβλία δεν αντικαθίστανται ολόκληρα από φωτοτυπίες. Δεν υπάρχει μαθητής που να προτιμάει τις φωτοτυπίες από ένα βιβλίο πόσο μάλλον τα αγγλικά που είναι τόσο περιποιημένα και ποιοτικά. Αν αρνηθούν να τα πληρώσουν τότε θα πρέπει απλά να σταματήσεις το κοριτσάκι, γιατί θα έρθει η ώρα που θα σταματήσουν να πληρώνουν και εσένα. Είναι αρκετοί αυτοί που το έχουν σύστημα. Η ευθύνη είναι των γονέων.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Άρνηση γονέων για αγορά βιβλίων αγγλικών
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 22, 2020, 10:53:03 μμ »
Δεν τα πιστεύω αυτά που διαβάζω. Να είναι τα παιδιά συνεπή και μελετηρά και να μην τους αγοράζουν βιβλία οι γονείς ή ν' αδιαφορούν για την εκπαίδευσή τους; Δεν είμαστε καλά μου φαίνεται.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158565
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 486
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.