*

Αποστολέας Θέμα: ΔΟΑΤΑΠ - Αναγνώριση Master εξ' αποστάσεως  (Αναγνώστηκε 7290 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος menelaos3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φωτογραφία για τις πιο υπέροχες αναμνήσεις.
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΑΤΑΠ - Αναγνώριση Master εξ' αποστάσεως
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 26, 2020, 06:28:43 μμ »
Να ρωτήσω και εγώ ρε παιδιά. Θέλω να σπουδάσω αγγλική φιλολογία από απόσταση σε πανεπιστήμιο της Ε. Ε. Με το χαρτί που θα πάρω, δικαιούμαι να γίνω εκπαιδευτικός της δημόσιας εκπαίδευσης;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΔΟΑΤΑΠ - Αναγνώριση Master εξ' αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:47:35 »

Αποσυνδεδεμένος mastercsedu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Πάντα να Αριστεύεις
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΑΤΑΠ - Αναγνώριση Master εξ' αποστάσεως
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 03:03:35 μμ »
Καλησπέρα σας,

Με ενδιαφέρει ένα μεταπτυχιακό από ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο της Κύπρου. Το πανεπιστήμιο είναι αναγνωρισμένο από τον ΔΟΑΤΑΠ, καθώς επίσης και ορισμένα εξ' αποστάσεως μεταπτυχιακά έχουν "Αναγνωριστεί ως ομοταγές προς τα Ελληνικά ΑΕΙ" (υπάρχουν στη λίστα με τα Αναγνωρισμένα Ιδρύματα στη σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ http://62.103.84.30/2.php ).
Το θέμα είναι το εξής: υπάρχει ένα εξ' αποστάσεως μεταπτυχιακό που με ενδιαφέρει, όμως δεν υπάρχει στην εν λόγω λίστα του ΔΟΑΤΑΠ. Από το πανεπιστήμιο με διαβεβαίωσαν ότι όλα τα μεταπτυχιακά του ιδρύματος είναι αναγνωρισμένα από το ΔΟΑΤΑΠ. Τι μπορώ να κάνω για να είμαι σίγουρος πριν ξεκινήσω όσο αφορά την αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ;

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΑΤΑΠ - Αναγνώριση Master εξ' αποστάσεως
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 03:29:53 μμ »
Καλησπέρα σας,

Με ενδιαφέρει ένα μεταπτυχιακό από ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο της Κύπρου. Το πανεπιστήμιο είναι αναγνωρισμένο από τον ΔΟΑΤΑΠ, καθώς επίσης και ορισμένα εξ' αποστάσεως μεταπτυχιακά έχουν "Αναγνωριστεί ως ομοταγές προς τα Ελληνικά ΑΕΙ" (υπάρχουν στη λίστα με τα Αναγνωρισμένα Ιδρύματα στη σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ http://62.103.84.30/2.php ).
Το θέμα είναι το εξής: υπάρχει ένα εξ' αποστάσεως μεταπτυχιακό που με ενδιαφέρει, όμως δεν υπάρχει στην εν λόγω λίστα του ΔΟΑΤΑΠ. Από το πανεπιστήμιο με διαβεβαίωσαν ότι όλα τα μεταπτυχιακά του ιδρύματος είναι αναγνωρισμένα από το ΔΟΑΤΑΠ. Τι μπορώ να κάνω για να είμαι σίγουρος πριν ξεκινήσω όσο αφορά την αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ;

Ευχαριστώ.
Σίγουρα δεν πρέπει να μείνετε στη διαβεβαίωση του πανεπιστημίου. Αν είναι εφικτό πρέπει να βρείτε άτομα που να έχουν ήδη τελειώσει  το μεταπτυχιακο που σας ενδιαφέρει και αν όντως το αναγνώρισαν. Προσέξτε, όμως,  ακόμα κι έτσι πάλι δεν θα είστε σίγουρος, γιατί σύμφωνα με τον Δοαταπ κάθε φάκελος είναι ξεχωριστός και εξετάζεται ατομικά. Το ρίσκο είναι δεδομένο, δυστυχώς αυτό σημαίνει Δοαταπ, αλλά τουλάχιστον προσπαθήστε να το περιορίσετε όσο μπορείτε.

Αποσυνδεδεμένος mastercsedu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Πάντα να Αριστεύεις
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΑΤΑΠ - Αναγνώριση Master εξ' αποστάσεως
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 03:56:30 μμ »
Σίγουρα δεν πρέπει να μείνετε στη διαβεβαίωση του πανεπιστημίου. Αν είναι εφικτό πρέπει να βρείτε άτομα που να έχουν ήδη τελειώσει  το μεταπτυχιακο που σας ενδιαφέρει και αν όντως το αναγνώρισαν. Προσέξτε, όμως,  ακόμα κι έτσι πάλι δεν θα είστε σίγουρος, γιατί σύμφωνα με τον Δοαταπ κάθε φάκελος είναι ξεχωριστός και εξετάζεται ατομικά. Το ρίσκο είναι δεδομένο, δυστυχώς αυτό σημαίνει Δοαταπ, αλλά τουλάχιστον προσπαθήστε να το περιορίσετε όσο μπορείτε.
Ευχαριστώ για την απάντηση, δυστυχώς όμως το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό δεν έχει αποφοίτους είναι καινούριο.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΔΟΑΤΑΠ - Αναγνώριση Master εξ' αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:47:35 »

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΑΤΑΠ - Αναγνώριση Master εξ' αποστάσεως
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 06:50:50 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση, δυστυχώς όμως το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό δεν έχει αποφοίτους είναι καινούριο.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τότε θα πρέπει όλοι οι εν δυνάμει φοιτητές να κάνετε μια ομαδική κίνηση μεγαλύτερης πίεσης προς το πανεπιστήμιο πριν δώσετε τα χρήματά σας, ώστε να έχετε και γραπτώς τη διαβεβαίωση αυτή, που να φαίνεται ότι έχουν πάρει έγκριση από τον ΔΟΑΤΑΠ.
Το ξέρω ότι είναι δύσκολο να βρείτε άκρη, και απόλυτη σιγουριά δεν θα υπάρχει μέχρι να αποφοιτήσετε, εφόσον θα είστε η πρώτη φουρνιά μάλλον. Είναι ένα ρίσκο που πρέπει να σκεφτείτε εσείς αν θέλετε να το πάρετε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 489
Σύνολο: 491

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.