*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις για Πειραματικά  (Αναγνώστηκε 33957 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος natasazil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για Πειραματικά
« Απάντηση #112 στις: Μάιος 11, 2023, 01:25:07 μμ »
Οι συγκεκριμένες μειώσεις ωραρίου ισχύουν και για τους αναπληρωτές ή μόνο για τους μόνιμους;
Ισχυουν και για τους αναπληρωτές αλλά είναι στη διακριτική ευχέρεια της διευθυντής. Εγώ ως αναπληρώτρια δεν έχω μείωση. Αναπληρώτρια άλλης ειδικότητας έχει μείωση (είμαστε στο ίδιο σχολείο). Για ν μην παρεξηγηθω η μείωση της συναδέλφου έγινε για πρακτικους λογους. (Συμπλήρωση ωραρίου)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις για Πειραματικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:48:09 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για Πειραματικά
« Απάντηση #113 στις: Μάιος 11, 2023, 03:37:16 μμ »
Ισχυουν και για τους αναπληρωτές αλλά είναι στη διακριτική ευχέρεια της διευθυντής. Εγώ ως αναπληρώτρια δεν έχω μείωση. Αναπληρώτρια άλλης ειδικότητας έχει μείωση (είμαστε στο ίδιο σχολείο). Για ν μην παρεξηγηθω η μείωση της συναδέλφου έγινε για πρακτικους λογους. (Συμπλήρωση ωραρίου)

Ευχαριστώ για την απάντηση! Κατάλαβα. Μάλλον οι αναπληρωτές αν δεν είναι για λόγο που βολεύει (και) το σχολείο, κάνουν όλο το προβλεπόμενο ωράριο. Αν αναλάβεις ως αναπληρώτρια όμιλο, να φανταστώ ότι μετράει κανονικά ως μέρος του διδακτικού σου ωραρίου; Επίσης, υποθέτω ότι η επιμόρφωση γίνεται για όλο το προσωπικό ανεξαρτήτως εργασιακής σχέσης, σωστά;

Αποσυνδεδεμένος natasazil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για Πειραματικά
« Απάντηση #114 στις: Μάιος 11, 2023, 09:11:53 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση! Κατάλαβα. Μάλλον οι αναπληρωτές αν δεν είναι για λόγο που βολεύει (και) το σχολείο, κάνουν όλο το προβλεπόμενο ωράριο. Αν αναλάβεις ως αναπληρώτρια όμιλο, να φανταστώ ότι μετράει κανονικά ως μέρος του διδακτικού σου ωραρίου; Επίσης, υποθέτω ότι η επιμόρφωση γίνεται για όλο το προσωπικό ανεξαρτήτως εργασιακής σχέσης, σωστά;
αυτό που προέχει όπως είναι φυσικό είναι η συμπλήρωση του προγράμματος. Αφού καλυφθούν οι ώρες των μαθημάτων ο αναπληρωτής μπορεί να συμπληρώσει το ωράριό του με όμιλο. η επιμόρφωση για τους αναπληρωτές δεν είναι υποχρεωτική. εγώ δεν έχω μείωση ωραρίου άρα δεν κάνω επιμόρφωση (και συνακόλουθα εφαρμογή σχεδίων μαθήματος στις ώρες διδασκαλίας μου). Συνάδελφος αναπληρώτρια κάνει κανονικά. επίσης μπορεί και ο αναπληρωτής να έχει και όμιλο και επιμόρφωση συγχρόνως(αντιστοιχεί σε 4 ώρες, 2 όμιλος και 2 επιμόρφωση). γενικώς δεν αποκλείεται από κάτι. όλα αυτά όμως εφόσον δεν υπολείπονται ώρες μαθημάτων.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για Πειραματικά
« Απάντηση #115 στις: Μάιος 11, 2023, 10:38:47 μμ »
αυτό που προέχει όπως είναι φυσικό είναι η συμπλήρωση του προγράμματος. Αφού καλυφθούν οι ώρες των μαθημάτων ο αναπληρωτής μπορεί να συμπληρώσει το ωράριό του με όμιλο. η επιμόρφωση για τους αναπληρωτές δεν είναι υποχρεωτική. εγώ δεν έχω μείωση ωραρίου άρα δεν κάνω επιμόρφωση (και συνακόλουθα εφαρμογή σχεδίων μαθήματος στις ώρες διδασκαλίας μου). Συνάδελφος αναπληρώτρια κάνει κανονικά. επίσης μπορεί και ο αναπληρωτής να έχει και όμιλο και επιμόρφωση συγχρόνως(αντιστοιχεί σε 4 ώρες, 2 όμιλος και 2 επιμόρφωση). γενικώς δεν αποκλείεται από κάτι. όλα αυτά όμως εφόσον δεν υπολείπονται ώρες μαθημάτων.
Ευχαριστώ για τις πολύ κατατοπιστικές πληροφορίες! Καλό είναι να τα γνωρίζουμε καθώς σε κάποιες περιοχές μεταξύ των σχολικών μονάδων προς επιλογή από αναπληρωτές υπάρχουν και πειραματικά σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις για Πειραματικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:48:09 »

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 874
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για Πειραματικά
« Απάντηση #116 στις: Ιούνιος 27, 2023, 09:00:32 πμ »
Ποια η διαφορά της θέσης με θητεία και της απόσπασης σε πειραματικά; Βλέπω ότι πέρυσι μπήκαν κάποιοι με τη διαδικασία των αιτήσεων για μονοετή θητεία, περνώντας κι από συνέντευξη, ενώ τέλος Αυγούστου βγήκε και προκήρυξη για αποσπάσεις, όπου δεν υπήρχε συνέντευξη. Προφανώς έμειναν ακάλυπτες θέσεις και δε ενδιαφέρονται οι εκπαιδευτικοί για πειραματικά, οπότε έβγαλαν και πρόσκληση για αποσπάσεις της τελευταίας στιγμής;

Αποσυνδεδεμένος tasos60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για Πειραματικά
« Απάντηση #117 στις: Ιούνιος 30, 2023, 05:06:05 μμ »
Αν κάνεις τα χαρτία σου για θητεία εχεις την δυνατότητα να αξιολογηθείς και συνεχισεις την θητεία σου για 4 χρονια νομίζω ακομα. Απόσπαση είναι για έναν χρόνο.

Ξέρεις κανείς αν μπορώ να κάνω αίτηση για πειραματικά με την δεύτερη ειδικότητα?

Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2023, 05:08:28 μμ από tasos60 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για Πειραματικά
« Απάντηση #118 στις: Ιούνιος 30, 2023, 06:37:01 μμ »
Αν θες να πας για να δεις αν σου ταιριάζουν ως νοοτροπία τα πειραματικά, η απόσπαση είναι καλή ευκαιρία. Οι αιτήσεις όμως για αποσπάσεις θα βγουν, λογικά, αφού καλυφθούν οι θέσεις με θητεία και προκύψουν κενά. Αν είσαι αποφασισμένος να πας στα πειραματικά, ξεκινάς με μονοετή θητεία.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για Πειραματικά
« Απάντηση #119 στις: Ιούλιος 01, 2023, 11:52:01 μμ »
Ισχυουν και για τους αναπληρωτές αλλά είναι στη διακριτική ευχέρεια της διευθυντής. Εγώ ως αναπληρώτρια δεν έχω μείωση. Αναπληρώτρια άλλης ειδικότητας έχει μείωση (είμαστε στο ίδιο σχολείο). Για ν μην παρεξηγηθω η μείωση της συναδέλφου έγινε για πρακτικους λογους. (Συμπλήρωση ωραρίου)
Δεν προβλέπεται επιμόρφωση για όλες τις ειδικότητες. Τουλάχιστον όχι για τα αγγλικά στο δημοτικό. Δεν είναι από τα μαθήματα για τα οποία γίνεται ανάπτυξη νέου προγράμματος. Έτσι δεν υπάρχει μείωση ωραρίου. Είτε πρόκειται για αναπληρωτες είτε για μόνιμους.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 874
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για Πειραματικά
« Απάντηση #120 στις: Ιούλιος 03, 2023, 05:03:39 μμ »
Αξίζει να πας σε πειραματικό Δημοτικό, χωρίς μείωση ωραρίου και χωρίς κάποιο "bonus", ενώ είναι δίπλα στο σπίτι σου ή οργανική σου, μόνο και μόνο για να γλιτώσεις από περίεργο σύλλογο και μαθητές που δε μπορείς να κάνεις μάθημα λόγω μαθησιακων/φάσματος /συμπεριφορικων ζητημάτων;

Εμπειρίες γενικά όσοι έχετε, ας μας τις παραθέσετε, υπέρ και κατά, για όσους είμαστε σε σκέψη..

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για Πειραματικά
« Απάντηση #121 στις: Ιούλιος 03, 2023, 09:40:14 μμ »
Η μειωση ωραρίου γίνεται για να μπορεί ο εκπαιδευτικός να παρακολουθεί τις επιμορφώσεις. Είναι πολύς ο χρόνος και πολλή η δουλειά που αναμένεται από τους εκπαιδευτικούς. Αν η ειδικότητά σου δεν εχει την υποχρέωση να παρακολουθήσει επιμόρφωση τότε είναι απλά ένα ακόμη σχολείο. 
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος antonispe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για Πειραματικά
« Απάντηση #122 στις: Ιούλιος 04, 2023, 12:51:57 μμ »
Αυτό το πράγμα να έχουν κάποιοι/ες άποψη για θέματα που δεν γνωρίζουν με ξεπερνάει.
Είμαι 5 χρόνια σε πρότυπο σχολέιο και σας λέω με βεβαιότητα 100% ότι η μείωση 2 ώρων ισχύει για όλους, ανεξάρτητα αν επιμορφώνονται ή όχι ή αν συμμετέχουν στα νέα προγράμματα ή όχι.
Για να πάρεις τη μείωση πρέπει να υπηρετείς με θητεία. Αν είσαι με απόσπαση ή αναπληρωτής θα σκεφτούν αν θα στη δώσουν, μόνο αν τους βολεύει από θέμα ωραρίου.
επίσης μπορείς να κάνεις όμιλο και να έχεις ακόμα 2 ώρες μείωση.
Εγώ που έχω ωράριο 20 ώρες τα τελευταία χρόνια κάνω 16 ώρες μάθημα και 2 όμιλο.

Η μειωση ωραρίου γίνεται για να μπορεί ο εκπαιδευτικός να παρακολουθεί τις επιμορφώσεις. Είναι πολύς ο χρόνος και πολλή η δουλειά που αναμένεται από τους εκπαιδευτικούς. Αν η ειδικότητά σου δεν εχει την υποχρέωση να παρακολουθήσει επιμόρφωση τότε είναι απλά ένα ακόμη σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 874
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για Πειραματικά
« Απάντηση #123 στις: Ιούλιος 04, 2023, 12:55:56 μμ »
Μόνο για τη δευτεροβάθμια ισχύουν αυτές οι μειώσεις όμως...

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για Πειραματικά
« Απάντηση #124 στις: Ιούλιος 04, 2023, 03:23:38 μμ »
Οι αιτήσεις που βγήκαν τώρα για τα πειραματικά είναι για μονοετή θητεία από όσο έχω καταλάβει. Ξέρει κάποιος ποια είναι η διαδικασία της αξιολόγησης για να συνεχίσει κάποιος σε 4ετία; Επίσης, τα κενά αυτά ανοίγουν κάθε χρόνο ή φέτος ουσιαστικά θα πληρωθούν οι θέσεις και θα πρέπει μετά να περιμένουμε τη λήξη της 4ετιας για να ανοίξει καινούρια;

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για Πειραματικά
« Απάντηση #125 στις: Ιούλιος 05, 2023, 07:36:58 μμ »
Έπεσε κι αυτή η πλατφόρμα; Αντιμετωπίζετε πρόβλημα σύνδεσης για να κάνετε την αίτηση;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 331
Σύνολο: 332

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.