*

Αποστολέας Θέμα: Προσλήψεις αναπληρωτών Πρωτοβάθμιας Ε.Α. 2020  (Αναγνώστηκε 5073 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προσλήψεις αναπληρωτών Πρωτοβάθμιας Ε.Α. 2020
« στις: Ιούνιος 26, 2020, 10:50:04 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα τη βοήθειά σας:
Εντάχθηκα για πρώτη φορά στους Πίνακες Ειδικής Αγωγής, από τους οποίους και αντιλαμβάνομαι ότι θα γίνουν και οι κλήσεις των αναπληρωτών. Ωστόσο, επειδή δε γνωρίζω καθόλου τη διαδικασία θα ήθελα τα φώτα σας. Έστω, λοιπόν, ότι με καλούν σε ένα νομό. Στη συνέχεια, πώς γίνονται οι τοποθετήσεις; Τα κριτήρια τα ξέρω, εννοώ, προηγείται η στελέχωση πρώτα των ειδικών σχολείων, των τμημάτων ένταξης και έπεται η παράλληλη στήριξη ή δεν έχει καμία σχέση; Δηλαδή, απλά, αναλόγα με τα μόρια που έχεις και τις προτιμήσεις σου τοποθετείσαι κιόλας; Το ρωτάω γιατί, κοιτάζοντας τις τοποθετήσεις της προηγούμενης χρονιάς, παρατήρησα άτομα με περισσότερα μόρια να είναι τοποθετημένα σε ειδικά σχολεία σε απομακρυσμένες περιοχές του νομού και άτομα με λιγότερα μόρια να είναι σε παράλληλη σε σχολεία μέσα στην πρωτεύουσα του νομού. Πώς γίνεται αυτό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών Πρωτοβάθμιας Ε.Α. 2020
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:42:31 »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών Πρωτοβάθμιας Ε.Α. 2020
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 26, 2020, 01:11:06 μμ »


Εχςι τροποποιηθει αυτο. Οι.νεοδιοριστοι τοποθετουνται οπως εγραψα παραπανω θα το προσθεσω σε λινκ σε λιγο ποια τροποποιηση του αρθρου 50/1996 εχει γινει.



Λοιπον ανασκευαζω το παραπανω...ειναι μια μιξη αυτου που ειπε ο paradox_33 και αυτο που ειπα εγω....

Μετα το διορισμο για τοποθετηση


Στις τοποθετήσεις του εκπ/κου αρμοδιότητας ΠΥΣΔΕ στο σύνολο των μορίων υπολογίζονται:

 Μόρια συνολικής υπηρεσίας Μόρια γάμου και παιδιών

Γ.    Μόρια δυσμενών συνθηκών στις έδρες των σχολείων όπου υπηρέτησαν ή υπηρετούν

Δ.   Μόρια συνυπηρέτησης (υπολογίζεται όταν ζητείται τοποθέτηση στο Δήμο που εργάζεται ο/η σύζυγος)

           Ε.   Μόρια εντοπιότητας (υπολογίζεται όταν ζητείται τοποθέτηση στο   

           Δήμο που έχει εντοπιότητα ο εκπ/κός)

          ΜΟΡΙΑ

 

2 για κάθε χρόνο υπηρεσίας

4 για συνυπηρέτηση

4 για γάμο

4 για το πρώτο παιδί, 4 για το δεύτερο, 6 για το τρίτο και 7 για κάθε ένα από τα υπόλοιπα παιδιά 

2 για εντοπιότητα

Σε περίπτωση ισοβαθμίας εκπ/κων κατά τις μεταθέσεις στην ίδια περιοχή και τις τοποθετήσεις,  προηγούνται οι εκπ/κοι που υπερέχουν  κατά κριτήριο , εάν αυτά συντρέχουν με την εξής σειρά:

Στη συνυπηρέτησηΣτην εντοπιοτητα (εφόσον ζητούν μετάθεση ή τοποθέτηση σε σχ.μονάδα Δήμου ή κοινότητας που είναι δημότες)

Γ.  Στους οικογενειακούς  λόγους

Δ.  Στη συνολική υπηρεσία

Ε.  Στις δυσμενείς συνθήκες λειτουργίας των σχολείων όπου υπηρέτησαν ή υπηρετούν


Τα ιατρικα προηγουνται


Τα παραπάνω κριτήρια που αναφέρονται ισχύουν για την διαδικασία των ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΩΝ  που πραγματοποιείται  ταυτόχρονα για όσους έχουν πάρει μετάθεση, νεοδιόριστους ή έχουν κάνει αίτηση βελτίωσης για την απόκτηση οργανικής θέσης.  Οι διαδικασίες αυτές εξελίσσονται αυτή την εποχή στα κατά τόπους ΠΥΣΔΕ.

Επειδή οι διορισμοί,  λογικά θα γίνουν αργότερα από αυτή τη διαδικασία που περιγράφω πιο πάνω οι νεοδιόριστοι θα τοποθετηθούν με την διαδικασία των ΠΡΟΣΩΡΙΝΩΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΩΝ  η οποία γίνεται με κριτήρια παρόμοια με αυτά στις τοποθετήσεις αναπληρωτών.
Οριστική τοποθέτηση οι νεοδιόριστοι θα πάρουν το καλοκαίρι του 2021 με την διαδικασία των οριστικών τοποθετήσεων.

Υπάρχει ακόμα και το εξής σενάριο. Να γίνουν οι προσλήψεις αναπληρωτών πριν τους αναμενόμενους διορισμούς.  Στην περίπτωση αυτή ο νεοδιόριστος ( προφανώς θα προσληφθεί σαν αναπληρωτής αφού δεν θα έχει γίνει διορισμός ) θα υπηρετήσει την θέση του σαν αναπληρωτής, θα ορκιστεί στην συνέχεια και θα τοποθετηθεί προσωρινά, χωρίς όμως να υπηρετήσει αυτή τη θέση, αφού θα μείνει στο σχολείο που τοποθετήθηκε σαν αναπληρωτής. Το καλοκαίρι του 2021 θα τοποθετηθεί οριστικά και αυτός.

Ελπίζω να βοήθησα.
Καλό διορισμό σε όλους !!

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών Πρωτοβάθμιας Ε.Α. 2020
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 27, 2020, 07:20:09 μμ »
Αυτά όλα αφορούν στους επικείμενους διορισμούς απ’ο,τι καταλαβαίνω. Εγώ ρωτώ για τις προσλήψεις αναπληρωτών και με ποιον τρόπο γίνονται οι τοποθετήσεις τους. Γνωρίζει κανεις;

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών Πρωτοβάθμιας Ε.Α. 2020
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:42:31 »

Αποσυνδεδεμένος ioudas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • εις εκ των αρίστων
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών Πρωτοβάθμιας Ε.Α. 2020
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 28, 2020, 06:05:46 μμ »
Οι προσλήψεις στην Παράλληλη είναι μειωμένου ωραρίου (ΑΜΩ) [αν και αργότερα πολλές μετατρέπονται σε πλήρους].
Επίσης , οι προσλήψεις στην Παράλληλη έπονται των προσλήψεων σε ΣΜΕΑΕ και Τ.Ε (μπορεί να γίνουν μετά από μία μέρα ή ένα μήνα )
Καλώς ήρθες στον υπέροχο κόσμο των αναπληρωτών :D

Αποσυνδεδεμένος ioudas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • εις εκ των αρίστων
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών Πρωτοβάθμιας Ε.Α. 2020
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 29, 2020, 09:10:49 πμ »
Να διορθώσω οτι στην Πρωτοβάθμια η Παράλληλη είναι πλήρους ωραρίου (είχα στο μυαλό μου τη Δευτεροβάθμια).
Επίσης να συμπληρώσω οτι κάποιες τοποθετήσεις που είδες , έγιναν κατόπιν ειδικής πρόσκλησης για συγκεκριμένα σχολεία , από Νοέμβριο και μετά , κατόπιν παραιτήσεων ή αρνήσεων.

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών Πρωτοβάθμιας Ε.Α. 2020
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 29, 2020, 12:00:38 μμ »
Καλημερα και σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση! Οι τοποθετήσεις που είδα αφορούσαν στις κλήσεις αναπληρωτών που έγιναν την ίδια μέρα, 5/9/19, και από τη συγκεκριμένη κλήση, άλλοι τοποθετήθηκαν σε ειδικά σχολεία και άλλοι στην παράλληλη στήριξη. Οι έχοντες λοιπόν περισσότερα μόρια κλήθηκαν σε ειδικά και οι έχοντες λιγότερα στην παράλληλη. Γι’αυτο αναρωτιέμαι αν πρώτα καλύπτονται υποχρεωτικά τα κενά στα ειδικά και μετά στην παράλληλη. Μου κάνει εντύπωση κάποιος με περισσότερα μόρια να πάει σε ένα απομακρυσμένο μέρος του νόμου, σε ειδικό, και κάποιος με λιγότερα να πάει σε κεντρικό σχολείο της πρωτεύουσας του νόμου, σε παράλληλη, πόσω δε μάλλον από τη στιγμή που μου λες πως και η παράλληλη είναι πλήρους ωραρίου.
Όποτε αυτό που ρωτάω είναι αν στην ειδική αγωγή καλύπτονται υποχρεωτικά πρώτα τα κενά στα ειδικά σχολεία και ακολουθεί η παράλληλη ακόμα και αν γίνονται την ίδια μέρα.
Έχω το εξής θέμα: Λόγω σοβαρών υποχρεώσεων θέλω να βάλω μόνο τον νόμο μου όταν γίνουν οι κλήσεις των αναπληρωτών. Όσοι όμως κλήθηκαν στον νόμο μου σε ειδικά σχολεία έχουν περισσότερα μόρια από εμένα, όποτε θεωρητικά αν βάλω μόνο τον νόμο μου δε θα κληθώ. Ωστόσο, αρκετοί από αυτούς που κλήθηκαν σε παράλληλη, στον νόμο μου πάντα, έχουν λιγότερα μόρια από εμένα. Όποτε υπάρχει η πιθανότητα να κληθώ ως παράλληλη στον νόμο μου; Έχω καταμπερδευτει! Συγνώμη αν ρωτάω βλακείες, αλλά είμαι τελείως καινουρια σε όλο αυτό και δεν έχω ΚΑΘΟΛΟΥ ιδέα πως γίνεται όλο αυτό!

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών Πρωτοβάθμιας Ε.Α. 2020
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 29, 2020, 12:04:17 μμ »
https://www.pde.gr/index.php?topic=15160.252

Σε ευχαριστω για την παραπομπή αλλά δε βρήκα κάτι που να απαντά στο ερώτημα μου 😞

Αποσυνδεδεμένος ioudas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • εις εκ των αρίστων
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών Πρωτοβάθμιας Ε.Α. 2020
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 29, 2020, 03:01:35 μμ »
Οι τοποθετήσεις που είδα αφορούσαν στις κλήσεις αναπληρωτών που έγιναν την ίδια μέρα, 5/9/19,....
....Όποτε αυτό που ρωτάω είναι αν στην ειδική αγωγή καλύπτονται υποχρεωτικά πρώτα τα κενά στα ειδικά σχολεία και ακολουθεί η παράλληλη ακόμα και αν γίνονται την ίδια μέρα.


Έχεις δίκιο , φέτος-για πρώτη φορά νομίζω- η πρώτη φάση έγινε μεν την ίδια μέρα , αλλά πρώτα "έτρεξε το σύστημα" για ΣΜΕΑΕ και Τ.Ε  και μετά για την παράλληλη.


Έχω το εξής θέμα: Λόγω σοβαρών υποχρεώσεων θέλω να βάλω μόνο τον νόμο μου όταν γίνουν οι κλήσεις των αναπληρωτών. Όσοι όμως κλήθηκαν στον νόμο μου σε ειδικά σχολεία έχουν περισσότερα μόρια από εμένα, όποτε θεωρητικά αν βάλω μόνο τον νόμο μου δε θα κληθώ. Ωστόσο, αρκετοί από αυτούς που κλήθηκαν σε παράλληλη, στον νόμο μου πάντα, έχουν λιγότερα μόρια από εμένα. Όποτε υπάρχει η πιθανότητα να κληθώ ως παράλληλη στον νόμο μου;

Αυτό είναι μια απόφαση και ένα ρίσκο που πρέπει να πάρει ο καθένας μόνος του. Κανείς δεν μπορεί να σου πει τι να κάνεις. Δεν υπάρχουν δεδομένα για τον αριθμό των προσλήψεων που θα γίνουν αν θα γίνουν και πότε θα γίνουν , αν θα υπάρξει δεύτερη φάση προσλήψεων και πότε  κλπ. Χιλιάδες κάθε καλοκαίρι έχουμε χάσει τον ύπνο μας και τη ζωή μας  με αυτόν και άλλους παρόμοιους προβληματισμούς.

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών Πρωτοβάθμιας Ε.Α. 2020
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 29, 2020, 05:40:30 μμ »
Όποτε πρώτα πάντα τρέχει το σύστημα για ΣΜΕΑΕ και ΤΕ και μετά
για παράλληλη;
Ναι το καταλαβαίνω τώρα το ρίσκο της απόφασης. Είναι δύσκολο. Αλήθεια, έχουμε καμία εικόνα για το πώς μπορεί να κινηθούν φέτος τα πράγματα; Απ’ο,τι καταλαβα πέρυσι έγιναν παρά πολλές προσλήψεις. Φέτος, ενόψει και κορονοϊού μήπως είναι πιο συγκρατημένα τα πράγματα;

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών Πρωτοβάθμιας Ε.Α. 2020
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 21, 2021, 11:16:07 πμ »
Καλημέρα. Μια ερώτηση: μπορείς να είσαι δάσκαλος με μεταπτυχιακό στην εκπαιδευτική ψυχολογία που σε βάζει στους πίνακες ειδικης αγωγης και να εργάζεσαι ως ψυχολόγος;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158546
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 333
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.