*

Αποστολέας Θέμα: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ  (Αναγνώστηκε 1067092 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6160 στις: Ιούλιος 14, 2021, 01:15:08 πμ »
Βλέποντας τώρα τη λίστα με τα μόρια των σχολείων μου φαίνεται τόσο αστείο το πόσο σχετική είναι η δυσκολία των περιοχών (δεν λέω για τα δυσπρόσιτα, εκεί είναι αδιαμφισβήτητη). Εγώ τα πιο πολλά μόρια τα παίρνω από ένα σχολείο της επαρχίας, μισή ώρα από την πόλη μου με μια χαρά δρόμο, στο οποίο πήγαινα χωρίς κανένα άγχος με το αυτοκίνητο μου και πέρασα εξαιρετικά! Αντίθετα, από τη χρονιά που ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ αλλάζοντας 3 συγκοινωνίες στην Αττική και ξυπνώντας χαράματα και μέσα στο άγχος για να φτάσω στην ώρα μου, καθώς δεν υπήρχε γκρουπάκι να βολεύει, παίρνω 1 ολόκληρο μόριο! Ίσως κάποια στιγμή θα πρέπει να αναθεωρηθούν τα μόρια των σχολείων και να συσχετιστούν με τον τόπο μόνιμης κατοικίας ή συμφερόντων των εκπαιδευτικών...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:18:42 »

Αποσυνδεδεμένος m@ria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6161 στις: Ιούλιος 14, 2021, 01:49:38 πμ »
Να ρωτήσω κάτι και εγώ... Την πρώτη χρονιά η προσωρινη τοποθέτηση γίνεται με κοινωνικά κριτήρια και τη δεύτερη χρονιά η οριστική με σειρά κατάταξης στον πίνακα;

Αποσυνδεδεμένος gm8306

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6162 στις: Ιούλιος 14, 2021, 01:59:24 πμ »
Βλέποντας τώρα τη λίστα με τα μόρια των σχολείων μου φαίνεται τόσο αστείο το πόσο σχετική είναι η δυσκολία των περιοχών (δεν λέω για τα δυσπρόσιτα, εκεί είναι αδιαμφισβήτητη). Εγώ τα πιο πολλά μόρια τα παίρνω από ένα σχολείο της επαρχίας, μισή ώρα από την πόλη μου με μια χαρά δρόμο, στο οποίο πήγαινα χωρίς κανένα άγχος με το αυτοκίνητο μου και πέρασα εξαιρετικά! Αντίθετα, από τη χρονιά που ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ αλλάζοντας 3 συγκοινωνίες στην Αττική και ξυπνώντας χαράματα και μέσα στο άγχος για να φτάσω στην ώρα μου, καθώς δεν υπήρχε γκρουπάκι να βολεύει, παίρνω 1 ολόκληρο μόριο! Ίσως κάποια στιγμή θα πρέπει να αναθεωρηθούν τα μόρια των σχολείων και να συσχετιστούν με τον τόπο μόνιμης κατοικίας ή συμφερόντων των εκπαιδευτικών...

Τα μόρια των περιοχών κρίνονται με βάση την απόστασή τους από την πρωτεύουσα του νομού και το πόσο δύσκολο είναι να φτάσεις εκεί. Πχ ένα σχολείο μπορεί να είναι 40 χιλιόμετρα από την πρωτεύουσα αλλά να έχει κακοτράχαλο δρόμο και δύσβατο. Όσο ωμό κι αν ακούγεται, το πού έχουμε επιλέξει να μένουμε εμείς και το πώς θα πηγαίνουμε δεν αφορά την υπηρεσία, δεν είναι καθόλου αντικειμενικό κριτήριο. Σου λέει, αν δεν μπορείς μην το δηλώνεις ή παραιτήσου. Δε μας αναγκάζει κανένας να πάμε. Γι αυτούς τους λόγους, πρέπει να είναι αντικειμενική η μοριοδότηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2021, 02:02:46 πμ από gm8306 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6163 στις: Ιούλιος 14, 2021, 08:13:24 πμ »
Βλέποντας τώρα τη λίστα με τα μόρια των σχολείων μου φαίνεται τόσο αστείο το πόσο σχετική είναι η δυσκολία των περιοχών (δεν λέω για τα δυσπρόσιτα, εκεί είναι αδιαμφισβήτητη). Εγώ τα πιο πολλά μόρια τα παίρνω από ένα σχολείο της επαρχίας, μισή ώρα από την πόλη μου με μια χαρά δρόμο, στο οποίο πήγαινα χωρίς κανένα άγχος με το αυτοκίνητο μου και πέρασα εξαιρετικά! Αντίθετα, από τη χρονιά που ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ αλλάζοντας 3 συγκοινωνίες στην Αττική και ξυπνώντας χαράματα και μέσα στο άγχος για να φτάσω στην ώρα μου, καθώς δεν υπήρχε γκρουπάκι να βολεύει, παίρνω 1 ολόκληρο μόριο! Ίσως κάποια στιγμή θα πρέπει να αναθεωρηθούν τα μόρια των σχολείων και να συσχετιστούν με τον τόπο μόνιμης κατοικίας ή συμφερόντων των εκπαιδευτικών...
Η νομοθεσία ορίζει ότι ο δημόσιος υπάλληλος πρέπει να κατοικεί στον τόπο εργασίας του. Γι αυτό και όταν δεν υπάρχει τρόπος πρόσβασης στο σχολείο (και λειτουργεί κανονικα )λόγω καιρικών συνθηκών χρεώνεσαι κανονική αδεια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:18:42 »

Αποσυνδεδεμένος Αδιάφορος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6164 στις: Ιούλιος 14, 2021, 08:15:06 πμ »
Αναλογα με τα κενα και αναλογα με το τι μορια εχεις σαν μονιμος(κοινωνικα παιδια μορια απο σχολεια κλπ κλπ)
*Μάθατε τι έγινε με τις αποσπασεις από Πυσδε σε Πυσδε?

Αποσυνδεδεμένος ni9os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • .
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6165 στις: Ιούλιος 14, 2021, 08:50:48 πμ »
Επιχειρώντας να αλλάξω λίγο το θέμα...

Σχετικά με τη μεταφορά της ιδιωτικής προϋπηρεσίας και την προϋποθεση συμπλήρωσης 20 μηνών στο δημόσιο σχολείο ώστε να υπάρχει δικαίωμα διορισμού, παρατήρησα οτι στους ΠΕ03, στους πρώτους 930 του αρχικού πίνακα, υπάρχουν 15 άτομα με ιδιωτική προϋπηρεσία.

Αν κάποιος άλλος έχει κάνει αντίστοιχο έλεγχο, να με διορθώσει, αν κάνω λάθος.
Ένα από τα σημάδια επερχόμενου νευρικού κλονισμού είναι όταν πιστεύει κανείς ότι η δουλειά του είναι φοβερά σημαντική.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6166 στις: Ιούλιος 14, 2021, 09:00:48 πμ »
Επιχειρώντας να αλλάξω λίγο το θέμα...

Σχετικά με τη μεταφορά της ιδιωτικής προϋπηρεσίας και την προϋποθεση συμπλήρωσης 20 μηνών στο δημόσιο σχολείο ώστε να υπάρχει δικαίωμα διορισμού, παρατήρησα οτι στους ΠΕ03, στους πρώτους 930 του αρχικού πίνακα, υπάρχουν 15 άτομα με ιδιωτική προϋπηρεσία.

Αν κάποιος άλλος έχει κάνει αντίστοιχο έλεγχο, να με διορθώσει, αν κάνω λάθος.

Εχουν αυτα τα 15 ατομα μονο ιδιωτικη προυπηρεσια;
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6167 στις: Ιούλιος 14, 2021, 09:01:28 πμ »
Εγώ έχω μια άλλη απορία συνάδελφοι: πώς πιστεύετε ότι πρέπει να σκεφτούμε ως νεοδιόριστοι; Να επιδιώξουμε διορισμό και οργανική θέση έστω και 80-100 χλμ μακριά από το σπίτι μας ή να διεκδικήσουμε μια θέση σε δυσπρόσιτο ώστε να διπλασιαστούν τα μόρια διαβίωσης των δύο πρώτων ετών και να έχουμε καλύτερες πιθανότητες για μετάθεση; Σημειωτέον ότι κατοικώ στη Β Θεσσαλονίκης, όπου παρατηρώντας τις μεταθέσεις της προηγούμενης χρονιάς (2020) διαπίστωσα ότι ήταν ελάχιστες σε αυτή την περιοχή.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6168 στις: Ιούλιος 14, 2021, 09:04:46 πμ »
Εγώ έχω μια άλλη απορία συνάδελφοι: πώς πιστεύετε ότι πρέπει να σκεφτούμε ως νεοδιόριστοι; Να επιδιώξουμε διορισμό και οργανική θέση έστω και 80-100 χλμ μακριά από το σπίτι μας ή να διεκδικήσουμε μια θέση σε δυσπρόσιτο ώστε να διπλασιαστούν τα μόρια διαβίωσης των δύο πρώτων ετών και να έχουμε καλύτερες πιθανότητες για μετάθεση; Σημειωτέον ότι κατοικώ στη Β Θεσσαλονίκης, όπου παρατηρώντας τις μεταθέσεις της προηγούμενης χρονιάς (2020) διαπίστωσα ότι ήταν ελάχιστες σε αυτή την περιοχή.

αναλογα τι ειδικοτητα εισαι.. αν η ειδικοτητα σου τα επομενα δυο χρονια θα εχει πολλες συνταξιοδοτησεις, μπορεις να το κανεις! αν δεν εχει τοτε καλυτερα να μην το κανεις.. π.χ. ειδικοτητες με ελαχιστα οργανικα οπως πχ οι ΠΕ11 πιστευω οτι αφου υπηρετησουν την οργανική τους θα εχουν καλύτερες πιθανοτητες μεταθεσης απο αλλες ειδικοτητες..
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6169 στις: Ιούλιος 14, 2021, 09:05:57 πμ »
Επιχειρώντας να αλλάξω λίγο το θέμα...

Σχετικά με τη μεταφορά της ιδιωτικής προϋπηρεσίας και την προϋποθεση συμπλήρωσης 20 μηνών στο δημόσιο σχολείο ώστε να υπάρχει δικαίωμα διορισμού, παρατήρησα οτι στους ΠΕ03, στους πρώτους 930 του αρχικού πίνακα, υπάρχουν 15 άτομα με ιδιωτική προϋπηρεσία.

Αν κάποιος άλλος έχει κάνει αντίστοιχο έλεγχο, να με διορθώσει, αν κάνω λάθος.
Πως καταλαβαινουμε ποιοι ειναι με Ιδιωτική προυπηρεσια; Απο τους παλιους πινακες; και αν καποιος μπηκε τωρα για πρωτη φορα πως το καταλαβαινουμε; και τελος πως να ξεχωρισει το συστημα αυτους που δεν εχουν δικαιωμα δηλωσης; Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6170 στις: Ιούλιος 14, 2021, 09:08:03 πμ »
αναλογα τι ειδικοτητα εισαι.. αν η ειδικοτητα σου τα επομενα δυο χρονια θα εχει πολλες συνταξιοδοτησεις, μπορεις να το κανεις! αν δεν εχει τοτε καλυτερα να μην το κανεις.. π.χ. ειδικοτητες με ελαχιστα οργανικα οπως πχ οι ΠΕ11 πιστευω οτι αφου υπηρετησουν την οργανική τους θα εχουν καλύτερες πιθανοτητες μεταθεσης απο αλλες ειδικοτητες..
Συνάδελφε δε σε καταλαβαίνω. Αφού οι ΠΕ 11 έχουν λίγες οργανικές, πώς θα έχουν καλύτερες πιθανότητες μετάθεσης;
Φιλόλογος είμαι. Μάλλον ναι, περιμένουμε κι άλλες συνταξιοδοτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος ni9os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • .
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6171 στις: Ιούλιος 14, 2021, 09:09:24 πμ »
@Lucifer, για να το ελέγξω, έκανα το εξής:
Ειδα τους πίνακες του 2018 (e-aitisi.gr) και αντιπαρέβαλα τα ονόματα με τους τωρινούς πίνακες.
Σε κάθε καινούριο όνομα, κοίταξα αν υπάρχουν μόρια από προϋπηρεσία.

Ολα αυτά με πιθανότητα σφάλματος.
Ένα από τα σημάδια επερχόμενου νευρικού κλονισμού είναι όταν πιστεύει κανείς ότι η δουλειά του είναι φοβερά σημαντική.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6172 στις: Ιούλιος 14, 2021, 09:10:36 πμ »
Συνάδελφε δε σε καταλαβαίνω. Αφού οι ΠΕ 11 έχουν λίγες οργανικές, πώς θα έχουν καλύτερες πιθανότητες μετάθεσης;
Φιλόλογος είμαι. Μάλλον ναι, περιμένουμε κι άλλες συνταξιοδοτήσεις.

Εννοω οτι εκει που ειναι φουλ υπεραριθμοι στα επομενα δυο χρονια λογικα θα φυγουν 700 ατομα, οποτε θα ανοιξουν αρκετες θεσεις αν και τωρα ειναι ονειρο. Εσυ που εισαι φιλολογος στα επομενα δυο χρονια θα ειναι σαν να μην εχουν γινει καν αυτοι οι διορισμοι..
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6173 στις: Ιούλιος 14, 2021, 09:15:13 πμ »
Εννοω οτι εκει που ειναι φουλ υπεραριθμοι στα επομενα δυο χρονια λογικα θα φυγουν 700 ατομα, οποτε θα ανοιξουν αρκετες θεσεις αν και τωρα ειναι ονειρο. Εσυ που εισαι φιλολογος στα επομενα δυο χρονια θα ειναι σαν να μην εχουν γινει καν αυτοι οι διορισμοι..
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 623
Σύνολο: 633

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.