*

Αποστολέας Θέμα: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ  (Αναγνώστηκε 1063132 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος yannismath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #182 στις: Ιούλιος 24, 2020, 08:16:55 μμ »
Τα κενα ειναι αυτα που παρέθεσε η συνάδελφος "Iosifina" συν τα 1050 από μουσικα-καλλιτεχνικα-διαπολιτισμικα... Συνολο 10800 περίπου...Οι μονιμοι διορισμοι είναι 10500, τα οργανικα κενα 10800..Τυχαιοι οι αριθμοί; Δεν νομίζω...

Τα 1050 είναι λειτουργικά κενά όχι οργανικά. Επίσης στην ειδική έγιναν οι προσλήψεις αναλογικά ως προς τους αναπληρωτές. Φυσικά δικαίωμα του καθένα είναι να πιστεύει ότι θα προσληφθουν όσοι και τα οργανικά κενά δλδ θα πάρουν 680 βιολόγους και 100 γεωλόγους 90 οικονομολόγους και 100 φιλολογους 200 κοινωνιολόγους και 250 μαθηματικούς! Ενώ θα γεμίσουν και όλα τα κενά σε καλλιτεχνικά και φυσική αγωγή!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:38:51 »

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #183 στις: Ιούλιος 24, 2020, 08:22:18 μμ »
Μακάρι η κατανομή που θα βγει (όταν βγει) να αφορά 10.500 θέσεις. Διαφορετικά μου φαντάζει δύσκολο να βγει και δεύτερη κατανομή (άρα και νέες προσλήψεις) ως το καλοκαίρι του 21.

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 998
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #184 στις: Ιούλιος 24, 2020, 08:34:44 μμ »
Τα κενα ειναι αυτα που παρέθεσε η συνάδελφος "Iosifina" συν τα 1050 από μουσικα-καλλιτεχνικα-διαπολιτισμικα... Συνολο 10800 περίπου...Οι μονιμοι διορισμοι είναι 10500, τα οργανικα κενα 10800..Τυχαιοι οι αριθμοί; Δεν νομίζω...
τα οργανικα κενά είναι σίγουρα παραπάνω αφού υπήρξαν και οι φετινές συνταξιοδοτήσεις που θα φανούν του χρόνου.φυσικα θα φύγουν και άλλοι του χρόνου

Αποσυνδεδεμένος Odin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #185 στις: Ιούλιος 24, 2020, 09:01:42 μμ »
Μακάρι η κατανομή που θα βγει (όταν βγει) να αφορά 10.500 θέσεις. Διαφορετικά μου φαντάζει δύσκολο να βγει και δεύτερη κατανομή (άρα και νέες προσλήψεις) ως το καλοκαίρι του 21.
[/quote         
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2020, 09:04:26 μμ από Odin »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:38:51 »

Αποσυνδεδεμένος Odin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #186 στις: Ιούλιος 24, 2020, 09:03:30 μμ »
Μακάρι η κατανομή που θα βγει (όταν βγει) να αφορά 10.500 θέσεις. Διαφορετικά μου φαντάζει δύσκολο να βγει και δεύτερη κατανομή (άρα και νέες προσλήψεις) ως το καλοκαίρι του 21.

 Η κατανομή που θα βγει θα είναι για 5250 θέσεις για τις οποίες δεν πρόκειται να γίνουν διορισμοί γιατί το σύστημα θα καταπέσει από το ΣτΕ ...ας πρόσεχε η Asepoul/lla  και η κάθε Asepoula και ας μην ανέβαζαν την προϋπηρεσία στους 120 μήνες!               

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #187 στις: Ιούλιος 24, 2020, 09:41:56 μμ »
Η κατανομή που θα βγει θα είναι για 5250 θέσεις για τις οποίες δεν πρόκειται να γίνουν διορισμοί γιατί το σύστημα θα καταπέσει από το ΣτΕ ...ας πρόσεχε η Asepoul/lla  και η κάθε Asepoula και ας μην ανέβαζαν την προϋπηρεσία στους 120 μήνες!             
Οι  ανώνυμοι παντογνωστες "νομικοί" του pde δε λένε να το χωνεψουν ακόμη... Δε πειράζει, ο καιρός πλησιάζει. Τουλάχιστον μετά να έχετε το θάρρος να εμφανίστητε για να σχολιασετε με τα ίδια ψευδωνυμα.

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #188 στις: Ιούλιος 24, 2020, 10:10:53 μμ »
Τα κενα ειναι αυτα που παρέθεσε η συνάδελφος "Iosifina" συν τα 1050 από μουσικα-καλλιτεχνικα-διαπολιτισμικα... Συνολο 10800 περίπου...Οι μονιμοι διορισμοι είναι 10500, τα οργανικα κενα 10800..Τυχαιοι οι αριθμοί; Δεν νομίζω...

Τα 1050 ειναι λειτουργικα κενα! Επίσης οι κατανομές θα βγουν σύμφωνα με τις αναλογίες των αναπληρωτων οπως εγινε στην ειδικη. Φυσικά οποιος θέλει μπορεί να πιστέψει οτι θα διορισουν 700 βιολογους 100 γεωλόγους 200 κοινωνιολογους 120 νοσηλευτες 100 οικονομολόγους και μονο 120 φιλόλογους!
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 450
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #189 στις: Ιούλιος 24, 2020, 10:13:04 μμ »
τα οργανικα κενά είναι σίγουρα παραπάνω αφού υπήρξαν και οι φετινές συνταξιοδοτήσεις που θα φανούν του χρόνου.φυσικα θα φύγουν και άλλοι του χρόνου

τα κενά είναι του Μαΐου 2020. Του χρόνου ναι μεν θα προστεθούν και όσα νέα προκύψουν από τις επόμενες συνταξιοδοτήσεις αλλά θα υπάρξει και μείωση λόγω του νέου ωρολογίου προγράμματος συν την παράμετρο της συνεχόμενης μείωσης του μαθητικού δυναμικού. Εκτιμώ ότι πάνω κάτω τα ίδια με τα φετινά θα είναι.

Όσον αφορά την κατανομή, το δίκαιο είναι να καλύψει τα οργανικά κάθε ειδικότητας, στο ίδιο ποσοστό. Αν μάλιστα οι διορισμοί που γίνουν είναι τόσοι όσα και τα οργανικά τότε θα πρέπει να καλυφθούν όλα σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #190 στις: Ιούλιος 24, 2020, 10:26:33 μμ »
τα κενά είναι του Μαΐου 2020. Του χρόνου ναι μεν θα προστεθούν και όσα νέα προκύψουν από τις επόμενες συνταξιοδοτήσεις αλλά θα υπάρξει και μείωση λόγω του νέου ωρολογίου προγράμματος συν την παράμετρο της συνεχόμενης μείωσης του μαθητικού δυναμικού. Εκτιμώ ότι πάνω κάτω τα ίδια με τα φετινά θα είναι.

Όσον αφορά την κατανομή, το δίκαιο είναι να καλύψει τα οργανικά κάθε ειδικότητας, στο ίδιο ποσοστό. Αν μάλιστα οι διορισμοί που γίνουν είναι τόσοι όσα και τα οργανικά τότε θα πρέπει να καλυφθούν όλα σε όλους!

Λογικό να το λες αλλα με την λογική σου πρεπει να πάρει πανω κατω τοσους φιλόλογους οσους και γεωλόγους και εξαπλάσιους βιολογους! Δεν νομίζω να γινει.. και ο λογος ειναι οτι τα λειτουργικά κενα δείχνουν που υπάρχει η αναγκη δεν μπορείς να παρεις 100ατομα απο μια ειδικοτητα και να παίρνεις λιγότερους αναπληρωτες :P Φυσιικά ας ξεκινήσουν οι διορισμοι μην γινει καμια στραβη με τους ΑΣΕΠιτες και βλέπουμε
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 450
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #191 στις: Ιούλιος 24, 2020, 10:38:07 μμ »
.. και ο λογος ειναι οτι τα λειτουργικά κενα δείχνουν που υπάρχει η αναγκη δεν μπορείς να παρεις 100ατομα απο μια ειδικοτητα και να παίρνεις λιγότερους αναπληρωτες

Τα υπόλοιπα δε μπαίνω στον κόπο να τα σχολιάσω αλλά για το συγκεκριμένο κομμάτι διαφωνώ. Τα λειτουργικά ΔΕΝ δείχνουν τις πραγματικές ανάγκες διαφορετικά αυτά θα έδιναν και για μεταθέσεις. Λειτουργικό μπορεί να προκύψει λόγω εγκυμοσύνης ή άδειας ασθενείας ή για άλλους λόγους όπου ο μόνιμος θα επιστρέψει. Επίσης στους ΠΕ04 η μια ειδικότητα καλύπτει θέση άλλης λόγω του νόμου για την κρίση και ρύθμιση υπεραριθμίας, έτσι έβγαιναν τα (λειτουργικά) κενά από τα ΠΥΣΔΕ ενιαία.   

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #192 στις: Ιούλιος 24, 2020, 10:41:53 μμ »
Λογικό να το λες αλλα με την λογική σου πρεπει να πάρει πανω κατω τοσους φιλόλογους οσους και γεωλόγους και εξαπλάσιους βιολογους! Δεν νομίζω να γινει.. και ο λογος ειναι οτι τα λειτουργικά κενα δείχνουν που υπάρχει η αναγκη δεν μπορείς να παρεις 100ατομα απο μια ειδικοτητα και να παίρνεις λιγότερους αναπληρωτες :P Φυσιικά ας ξεκινήσουν οι διορισμοι μην γινει καμια στραβη με τους ΑΣΕΠιτες και βλέπουμε
Και γιατί παίρνει λιγότερους αναπληρωτές αφού τα οργανικά είναι περισσότερα?
Μήπως αποδεχόμενοι τα λειτουργικά για διορισμούς, κάτι που νομικά δεν θα σταθεί (δεν θα σταθεί εύκολα), αποδεχόμαστε και επιβραβεύουμε και την παρατυπία/παρανομία. Και θέλουμε να συνεχίσει και αλλού ή να γίνει και εκεί που νομίζουμε ότι δεν θα γίνει?
Νομίζω ότι διορισμοί στα λειτουργικά κενά εμπεριέχουν πολλά νομικά και ηθικά προβλήματα. Ισως μπορεί να βρεθεί μια μέση λύση, αν και οι νόμοι είναι αρκετά συγκεκριμένοι.
(αλλά ας είμαστε ειλικρινείς, ποιός τους χέζει τους νόμους, ε παιδιά! Πως φτάσαμε ως εδώ άραγε?)

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #193 στις: Ιούλιος 24, 2020, 10:51:00 μμ »
Και γιατί παίρνει λιγότερους αναπληρωτές αφού τα οργανικά είναι περισσότερα?
Μήπως αποδεχόμενοι τα λειτουργικά για διορισμούς, κάτι που νομικά δεν θα σταθεί (δεν θα σταθεί εύκολα), αποδεχόμαστε και επιβραβεύουμε και την παρατυπία/παρανομία. Και θέλουμε να συνεχίσει και αλλού ή να γίνει και εκεί που νομίζουμε ότι δεν θα γίνει?
Νομίζω ότι διορισμοί στα λειτουργικά κενά εμπεριέχουν πολλά νομικά και ηθικά προβλήματα. Ισως μπορεί να βρεθεί μια μέση λύση, αν και οι νόμοι είναι αρκετά συγκεκριμένοι.
(αλλά ας είμαστε ειλικρινείς, ποιός τους χέζει τους νόμους, ε παιδιά! Πως φτάσαμε ως εδώ άραγε?)

Μια εκτίμηση έκανα βλέπωντας τι έγινε στην ειδική αλλα και βλέπωντας τις εκτιμήσεις του Στρατηγάκη Λογικά θα γινει μια επικαιροποίηση!

https://m.naftemporiki.gr/story/1569735/35007-aitiseis-gia-1700-theseis
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #194 στις: Ιούλιος 24, 2020, 10:53:05 μμ »
Και γιατί παίρνει λιγότερους αναπληρωτές αφού τα οργανικά είναι περισσότερα?
Μήπως αποδεχόμενοι τα λειτουργικά για διορισμούς, κάτι που νομικά δεν θα σταθεί (δεν θα σταθεί εύκολα), αποδεχόμαστε και επιβραβεύουμε και την παρατυπία/παρανομία. Και θέλουμε να συνεχίσει και αλλού ή να γίνει και εκεί που νομίζουμε ότι δεν θα γίνει?
Νομίζω ότι διορισμοί στα λειτουργικά κενά εμπεριέχουν πολλά νομικά και ηθικά προβλήματα. Ισως μπορεί να βρεθεί μια μέση λύση, αν και οι νόμοι είναι αρκετά συγκεκριμένοι.
(αλλά ας είμαστε ειλικρινείς, ποιός τους χέζει τους νόμους, ε παιδιά! Πως φτάσαμε ως εδώ άραγε?)

Νομικά κινήθηκαν και οι ΠΕ80 για την ειδική το αποτέλεσμα γνωστό 66 τους εδωσε η κατανομη 66 πήραν. Εγω το λεω μακάρι να πάρουν 680 βιολόγους και 120 φιλόλογους θα έχουμε επικές μάχες στο υπουργειο :P

Τώρα πως φτάσαμε ως εδώ είναι μεγάλο θέμα.. άνθρωποι με μεγάλη προσφορά από όλες τις ειδικότητες να παρακαλάμε για μια θέση στον ήλιο..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2020, 11:00:18 μμ από Rapsodos »
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος James_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #195 στις: Ιούλιος 24, 2020, 11:22:59 μμ »
Τα 1050 είναι λειτουργικά κενά όχι οργανικά. Επίσης στην ειδική έγιναν οι προσλήψεις αναλογικά ως προς τους αναπληρωτές. Φυσικά δικαίωμα του καθένα είναι να πιστεύει ότι θα προσληφθουν όσοι και τα οργανικά κενά δλδ θα πάρουν 680 βιολόγους και 100 γεωλόγους 90 οικονομολόγους και 100 φιλολογους 200 κοινωνιολόγους και 250 μαθηματικούς! Ενώ θα γεμίσουν και όλα τα κενά σε καλλιτεχνικά και φυσική αγωγή!

Συμφωνώ και επαυξάνω! 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159556
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 291
Σύνολο: 303

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.