*

Αποστολέας Θέμα: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ  (Αναγνώστηκε 1065540 φορές)

0 μέλη και 14 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pausanas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1484 στις: Απρίλιος 21, 2021, 10:05:27 μμ »
Αχ παιδιά....Τουλαχιστον όσοι παρακολουθούμε το θέμα από την αρχή μπορούμε να καταλάβουμε 5 πράγματα...!!!!
Έλα ντε. Από πού και να το πιάσεις βρωμάει ότι μπήκε να κάνει χαβαλε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2021, 10:42:37 μμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:25:12 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2251
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1485 στις: Απρίλιος 21, 2021, 10:28:36 μμ »
Τσάμπα ασχολούνται όλοι φίλε pausana. Όταν πολύ σωστά με ρώτησες από πού ξέρω για τις οργανικές μιλήσαμε με πμ και σου είπα τι πηγή έχω. Πολύ σωστά είχες πει αν δεν λες πηγή (δεν λέω ονομαστικά) λες παπάτζες.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1486 στις: Απρίλιος 22, 2021, 09:20:26 πμ »
Καλημέρα.
Για να μην ξεχνιόμαστε...
Ωρολόγιο πρόγραμμα δημοτικών...https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/319605_neo-orologio-programma-sta-dimotika
Ίσες ώρες εβδομαδιαίως σε ΠΕ79 και ΠΕ86. Σωστά;
Δείτε τώρα άλλη μια πρόσφατη ανακοίνωση από το ΠΥΣΠΕ Λασιθίου αυτή τη φορά..
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/anakoinoseis/348191_metatheseis-ekpaideytikon-ta-organika-kena-sto-lasithi
14 οργανικές Μουσικών με έλλειμα πλέον -9.
6 οργανικές Πληροφορικών (όσοι μετατάχθηκαν παλιά)..0 κενά προφανώς!
Δείτε εδώ την άλλοτε σύσταση οργανικών τσίμα τσίμα για τους τότε μεταταχθέντες.
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2016/%CE%A3%CE%A5%CE%A3%CE%A4%CE%91%CE%A3%CE%97-%CE%98%CE%95%CE%A3%CE%95%CE%A9%CE%9D.pdf
Το φτωχό μυαλό μου λέει ότι από εκεί λείπουν 8 οργανικές, άντε 6. Κάτι τέτοιο συμβαίνει παντού.
Στην ανακοίνωση βέβαια για άλλη μια φορά ούτε λόγος για τις πραγματικές ανάγκες.
Ελπίζω το υπουργείο να γνωρίζει και να πράξει τα δέοντα όπως προοικονομούν οι αγαπητοί συμφορουμίτες μας. 
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος pausanas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1487 στις: Απρίλιος 22, 2021, 10:17:38 πμ »
Καλημέρα.
Για να μην ξεχνιόμαστε...
Ωρολόγιο πρόγραμμα δημοτικών...https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/319605_neo-orologio-programma-sta-dimotika
Ίσες ώρες εβδομαδιαίως σε ΠΕ79 και ΠΕ86. Σωστά;
Δείτε τώρα άλλη μια πρόσφατη ανακοίνωση από το ΠΥΣΠΕ Λασιθίου αυτή τη φορά..
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/anakoinoseis/348191_metatheseis-ekpaideytikon-ta-organika-kena-sto-lasithi
14 οργανικές Μουσικών με έλλειμα πλέον -9.
6 οργανικές Πληροφορικών (όσοι μετατάχθηκαν παλιά)..0 κενά προφανώς!
Δείτε εδώ την άλλοτε σύσταση οργανικών τσίμα τσίμα για τους τότε μεταταχθέντες.
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2016/%CE%A3%CE%A5%CE%A3%CE%A4%CE%91%CE%A3%CE%97-%CE%98%CE%95%CE%A3%CE%95%CE%A9%CE%9D.pdf
Το φτωχό μυαλό μου λέει ότι από εκεί λείπουν 8 οργανικές, άντε 6. Κάτι τέτοιο συμβαίνει παντού.
Στην ανακοίνωση βέβαια για άλλη μια φορά ούτε λόγος για τις πραγματικές ανάγκες.
Ελπίζω το υπουργείο να γνωρίζει και να πράξει τα δέοντα όπως προοικονομούν οι αγαπητοί συμφορουμίτες μας.
Άποψη μου χωρίς επιπλέον πληροφόρηση ότι θα φτιάξει τόσες οργανικές όσοι και οι διοριστεοι . Το ίδιο που έκανε με τους μεταταγμενους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:25:12 »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1488 στις: Απρίλιος 22, 2021, 11:12:54 πμ »
Άποψη μου χωρίς επιπλέον πληροφόρηση ότι θα φτιάξει τόσες οργανικές όσοι και οι διοριστεοι . Το ίδιο που έκανε με τους μεταταγμενους.
Αυτό μπορεί να λύνει πρόσκαιρα το πρόβλημα όμως πάλι είναι ημίμετρο. Μάλιστα θα δημιουργήσει θέματα σε συναδέλφους που θα ήθελαν μετάθεση άμεσα ή στο μέλλον.
Η μόνη λύση είναι να δημιουργηθούν ΟΛΕΣ οι οργανικές, ΟΛΩΝ των ειδικοτήτων, ΟΠΟΥ χρειάζεται. Τόσο για τους επικείμενους διορισμούς όσο και για μελλοντικές ανάγκες.

Μέχρι να ανακοινωθούν οι πολυπόθητες οργανικές εγώ προσωπικά δεν εφησυχάζω. Το ίδιο θα συνιστούσα σε όλους. :)

Υ.Γ. Αυτό που με ανησυχεί επίσης ιδιαίτερα είναι η απόλυτη σιγή από ΠΣΑΠ, ΠΕΚΑΠ, ΕΠΕ. Ή κάτι ξέρουν και δεν το λένε ή απλά κοιμούνται (συγχωράτε με για την εκφράση).

Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1489 στις: Απρίλιος 22, 2021, 11:17:38 πμ »
Υ.Γ. Αυτό που με ανησυχεί επίσης ιδιαίτερα είναι η απόλυτη σιγή από ΠΣΑΠ, ΠΕΚΑΠ, ΕΠΕ. Ή κάτι ξέρουν και δεν το λένε ή απλά κοιμούνται (συγχωράτε με για την εκφράση).

Προφανώς κάτι ξέρουν, αλλά δε μιλάνε για να μην προκαλέσουν αντιδράσεις από τους άλλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2021, 11:25:51 πμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1490 στις: Απρίλιος 22, 2021, 11:20:54 πμ »
Προφανώς κάτι ξέρουν, αλλά δε μιλάνε για να μην προκαλέσουν αντιδράσεις από τότε άλλους.
Άρα επιλέγουν να κρατήσουν μυστικό κάτι τόσο σοβαρό και εμείς πρέπει να μαθαίνουμε λειψές πληροφορίες από τις κλειστές ομάδες του υπουργείου;
Δε νομίζω. Στο δεύτερο ποντάρω. Αλλιώς είναι ανάλγητοι. Όχι μόνο οι δικοί μας αλλά και οι φορείς των άλλων ειδικοτήτων.

Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1491 στις: Απρίλιος 22, 2021, 11:37:04 πμ »
Άρα επιλέγουν να κρατήσουν μυστικό κάτι τόσο σοβαρό και εμείς πρέπει να μαθαίνουμε λειψές πληροφορίες από τις κλειστές ομάδες του υπουργείου;
Δε νομίζω. Στο δεύτερο ποντάρω. Αλλιώς είναι ανάλγητοι. Όχι μόνο οι δικοί μας αλλά και οι φορείς των άλλων ειδικοτήτων.

Ξέρεις ότι η πίτα είναι συγκεκριμένη: 10500. Αυτη η κίνηση σημαίνει ότι στις 3 αυτές ειδικότητες θα πάει ένα πολύ μεγαλύτερο κομμάτι απ' ότι θα περιμενε κανεις μέχρι στιγμής. Αυτό, προφανώς θα φέρει αντιδράσεις. Όσο πιο νωρίς γίνει γνωστό, τόσο πιο πολύ καιρό θα έχουν για πίεση αυτοί που θα αντιδράσουν. Οπότε καλά κάνουν και το κρατάνε κρυφό. Έτσι λέω εγώ τουλάχιστον.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1492 στις: Απρίλιος 22, 2021, 11:53:16 πμ »
Ξέρεις ότι η πίτα είναι συγκεκριμένη: 10500. Αυτη η κίνηση σημαίνει ότι στις 3 αυτές ειδικότητες θα πάει ένα πολύ μεγαλύτερο κομμάτι απ' ότι θα περιμενε κανεις μέχρι στιγμής. Αυτό, προφανώς θα φέρει αντιδράσεις. Όσο πιο νωρίς γίνει γνωστό, τόσο πιο πολύ καιρό θα έχουν για πίεση αυτοί που θα αντιδράσουν. Οπότε καλά κάνουν και το κρατάνε κρυφό. Έτσι λέω εγώ τουλάχιστον.
Κατανοητό.
Αν δημιουργηθούν οργανικές σε πλεονασματικες περιοχές για οποιαδήποτε ειδικότητα να υπάρξουν αντιδράσεις. Οκ.
Αλλά να συσταθουν οργανικές που συμβαδίζουν απόλυτα με τις πραγματικές ανάγκες και να υπάρξουν αντιδράσεις δεν το καταλαβαίνω. Γκρίνια για πεσμένα νούμερα ναι, αλλά δίχως δικαιολογία.
Τεσπα. Έχω κουραστεί και ίσως να έχω κουράσει κιόλας.
Θα δείξει. Μακάρι οι πίσω σκέψεις μου να καταρρεύσουν με πάταγο. Θα ζητήσω δημόσια συγνώμη για τη φλυαρία μου και την συγκρατημένη και μάλλον δικαιολογημενη απαισιοδοξία μου.  :)
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1493 στις: Απρίλιος 22, 2021, 02:08:02 μμ »
Οι κοινες ειδικότητες ειναι αδικημένες διαχρονικα. Αυτο με τα να μην γίνονται νεες οργανικες διημιουργει προβλήματα
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος Macam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1494 στις: Απρίλιος 22, 2021, 02:57:40 μμ »
Πρέπει όμως να ληφθουν υπόψη και πολλες υπεραριθμίες σε αρκετους νόμους ορισμένων ειδικοτήτων, όπως των Γυμναστών.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1495 στις: Απρίλιος 22, 2021, 03:00:55 μμ »
Πρέπει όμως να ληφθουν υπόψη και πολλες υπεραριθμίες σε αρκετους νόμους ορισμένων ειδικοτήτων, όπως των Γυμναστών.


Που σημαίνει ότι είσαι υπέρ των υποχρεωτικών μετακινήσεων;

Αποσυνδεδεμένος pausanas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1496 στις: Απρίλιος 22, 2021, 03:06:12 μμ »
Που σημαίνει ότι είσαι υπέρ των υποχρεωτικών μετακινήσεων;

Από δεύτεροβαθμια σε πρωτοβάθμια του ίδιου νόμου ναι. Είναι αστείο κάποιοι να παίρνουν μετάθεση στον ίδιο νομό και κάποιοι να πλεονάζουν με την ίδια ειδικότητα στη δευτεροβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος Blake

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1497 στις: Απρίλιος 22, 2021, 03:15:13 μμ »

Νόμος Αρβανιτόπουλου. Πολύ χαλαρά θα τον εφάρμοζε το υπουργείο, είναι και έτοιμος...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.