*

Αποστολέας Θέμα: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ  (Αναγνώστηκε 1062329 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2372
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2030 στις: Απρίλιος 29, 2021, 11:36:01 μμ »
Κάνεις ένα μικρό λάθος. Αν κάποιος από τη ειδική κάνει αίτηση, δηλαδή δήλωση περιοχών και είναι τελικά διοριστέος είναι υποχρεωμένος να αποδεχθεί τη νέα θέση. Δεν υπάρχει ζήτημα αν θα αποδεχθεί ή οχι. Δεν μπορεί να πει: α τελικά δεν θέλω να πάω στην γενική το μετάνιωσα. Φυσικά αυτό δεν είναι θέμα γιατί λύνεται εύκολα. Εγώ πχ αν ήμουν διορισμένος στην ειδική θα πήγαινα να δηλώσω στην γενική μόνο τις περιοχές που είναι καλύτερες από αυτην που είμαι διορισμένος στην ειδική. Αν πιάσω κάποια καλώς. Αλλιώς μένω εκεί που είμαι.
Αυτό εννοούσα απλά δεν το εξέφρασα σωστά μάλλον.
Το δια ταύτα είναι ότι μπλέκει το θέμα για τη δεύτερη φουρνιά. Κακώς εννοείται.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:06:57 »

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2031 στις: Απρίλιος 29, 2021, 11:39:50 μμ »
Δεν παραιτείται. Διορίζεται στην γενική και με το διορισμό λύνεται ταυτόχρονα η προηγούμενη υπαλληλική του σχέση. Λέει ο νόμος:

“Σε περίπτωση αποδοχής διορισμού ήδη υπηρετούντος υπαλλήλου σε δεύτερη θέση, ο υπάλληλος δεν οφείλει να υποβάλει αίτηση παραίτησης στον πρώτο φορέα διορισμού του, δεδομένου ότι η παραίτησή του από το φορέα αυτό θεωρείται ότι συντελείται αυτοδικαίως με την αποδοχή του διορισμού του στο νέο φορέα”.
Είμαστε σίγουροι ότι γίνεται και στον ίδιο φορέα;;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2241
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2032 στις: Απρίλιος 29, 2021, 11:40:46 μμ »
Αυτό εννοούσα απλά δεν το εξέφρασα σωστά μάλλον.
Το δια ταύτα είναι ότι μπλέκει το θέμα για τη δεύτερη φουρνιά. Κακώς εννοείται.

Σε δεύτερη ανάγνωση το κατάλαβα ότι εννουσες αυτό φίλε. Όπως και να έχει η δικιά μου γνώμη είναι ότι θα βρεθεί κάποιος νομικός τρόπος να μην γίνει ακόμα και το δεύτερο χρόνο. Οι διορισμοί της ειδικής έχουν γίνει σημαία τους εδώ και καιρό. Το θεωρώ αδύνατο να αφήσουν κόσμο να φύγει και να μείνουν άδεια τα ειδικά σχολεία. Είναι σαν να ακυρώνουν τους διορισμούς που αυτοί διατυμπάνιζαν τόσο καιρό.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2033 στις: Απρίλιος 29, 2021, 11:43:12 μμ »
Αυτο που παραθέτει ο victor123 αφορά γενικά την περίπτωση που κάποιος έχει κάνει αίτηση σε δύο προκηρύξεις που έτρεχαν παράλληλα. Όμως η παιδεία έχει ιδιαίτερα χαρακτηριστικά στη διαδικασία διορισμού και θέλω να πιστεύω ότι κάποια ρύθμιση θα υπάρξει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:06:57 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2241
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2034 στις: Απρίλιος 29, 2021, 11:44:15 μμ »
Αυτο που παραθέτει ο victor123 αφορά γενικά την περίπτωση που κάποιος έχει κάνει αίτηση σε δύο προκηρύξεις που έτρεχαν παράλληλα. Όμως η παιδεία έχει ιδιαίτερα χαρακτηριστικά στη διαδικασία διορισμού και θέλω να πιστεύω ότι κάποια ρύθμιση θα υπάρξει.

Αυτό λέω. Αν δεν υπάρξει ρύθμιση όμως ισχύει ότι για όλους τους ΔΥ.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2241
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2035 στις: Απρίλιος 29, 2021, 11:45:01 μμ »
Είμαστε σίγουροι ότι γίνεται και στον ίδιο φορέα;;

Δεν αναφέρει ο νόμος κάτι για το αν είναι ίδιος φορέας η όχι. Εκτός αν μου ξέφυγε κάτι.

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2036 στις: Απρίλιος 29, 2021, 11:49:06 μμ »
Δεν αναφέρει ο νόμος κάτι για το αν είναι ίδιος φορέας η όχι. Εκτός αν μου ξέφυγε κάτι.
Λέω μήπως κρύβεται τίποτα εκεί μέσα, αφού λέει για πρώτο φορέα και για νέο φορέα στη συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2241
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2037 στις: Απρίλιος 29, 2021, 11:54:41 μμ »
Λέω μήπως κρύβεται τίποτα εκεί μέσα, αφού λέει για πρώτο φορέα και για νέο φορέα στη συνέχεια.

Πρώτο και νέο φορέα είναι δύο όροι για να διαχωρίσει τον πρώτο από τον δεύτερο εργοδότη. Δεν σημαίνει ότι είναι διαφορετικοι οι εργοδότες - φορείς. Μπορεί να είναι ταυτόσημοι. Αυτό με την αυτοδίκαιη παραίτησή μου έχει τύχει ως αναπληρωτής. Από την τάδε περιοχή που ήμουν μειωμένου με πήραν πλήρους σε άλλη με τη δεύτερη ειδικότητα. Πήγαν απλώς και έκανα ανάληψη υπηρεσίας στην δεύτερη θέση. Δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι στην αρχική μου θέση.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2021, 12:01:02 πμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2038 στις: Απρίλιος 30, 2021, 12:02:38 πμ »
Δε νοιώθετε ώρες ώρες ένα déjà vu;; :D

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2039 στις: Απρίλιος 30, 2021, 12:08:54 πμ »
Πρώτο και νέο φορέα είναι δύο όροι για να διαχωρίσει τον πρώτο από τον δεύτερο εργοδότη. Δεν σημαίνει ότι είναι διαφορετικοι οι εργοδότες - φορείς. Μπορεί να είναι ταυτόσημοι. Αυτό με την αυτοδίκαιη παραίτησή μου έχει τύχει ως αναπληρωτής. Από την τάδε περιοχή που ήμουν μειωμένου με πήραν πλήρους σε άλλη με τη δεύτερη ειδικότητα. Πήγαν απλώς και έκανα ανάληψη υπηρεσίας στην δεύτερη θέση. Δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι στην αρχική μου θέση.
Τι σόι ρύθμιση να μπορεί να κάνει μετά;; δύσκολο μου φαίνεται..

Αποσυνδεδεμένος makisS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2040 στις: Απρίλιος 30, 2021, 12:11:05 πμ »
Τον Αύγουστο οι νεοδιοριστοι ανεβαίνουν μισθολογικά τελειώνοντας με τις κρατήσεις της πρώτης χρονιάς. Επίσης,  αρχίζουν να σκέφτονται σιγά σιγά την πρώτη μετάθεση τους ως μόνιμοι - που για τη συντριπτική πλειοψηφία θα είναι στον τόπο μόνιμης διαμονής- ενώ ήδη αρκετοί έχουν τοποθετηθεί στον επιθυμητό τόπο διορισμού με την πρώτη τοποθέτηση. Θεωρώ , πάρα πολύ δύσκολο να αφήσει κάποιος τη συγκεκριμένη κατάσταση για να τρέχει στα δύσκολα κενά της γενικής..

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2241
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2041 στις: Απρίλιος 30, 2021, 12:11:38 πμ »
Τι σόι ρύθμιση να μπορεί να κάνει μετά;; δύσκολο μου φαίνεται..

Δεν ξέρω. Δεν είναι κανένας μας νομικός για να ξέρει. Ολόκληρο νομικό τμήμα έχει το υπουργείο που μπορεί να βρει λύση αν θέλουν.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2241
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2042 στις: Απρίλιος 30, 2021, 12:14:52 πμ »
Τον Αύγουστο οι νεοδιοριστοι ανεβαίνουν μισθολογικά τελειώνοντας με τις κρατήσεις της πρώτης χρονιάς. Επίσης,  αρχίζουν να σκέφτονται σιγά σιγά την πρώτη μετάθεση τους ως μόνιμοι - που για τη συντριπτική πλειοψηφία θα είναι στον τόπο μόνιμης διαμονής- ενώ ήδη αρκετοί έχουν τοποθετηθεί στον επιθυμητό τόπο διορισμού με την πρώτη τοποθέτηση. Θεωρώ , πάρα πολύ δύσκολο να αφήσει κάποιος τη συγκεκριμένη κατάσταση για να τρέχει στα δύσκολα κενά της γενικής..

Συμφωνώ και εγώ. Πρέπει όμως να κοπεί τελείως η δυνατότητα. Ακόμα και ένας από την ειδική να μεταπηδήσει αυτός ο ένας θα διοριστεί αντί για εσένα ή εμένα κτλ. Επίσης ποτέ δεν υπάρχει λογική σε αυτά. Λογική είναι ο τρόπος που εσύ σκέφτεσαι και θεωρείς λογικός. Είσαι σίγουρος ότι όλοι που διορίστηκαν αγαπάνε την ειδική και αντέχουν να δουλεύουν εκεί; Πως δεν θα προτιμήσουν τη γενική ακόμα και με χειρότερη τοποθέτηση;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2021, 12:17:54 πμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος makisS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2043 στις: Απρίλιος 30, 2021, 12:24:52 πμ »
Η πλειοψηφία πιστεύω πως όχι δεν θα προτιμήσει την γενική.Καποιος ανέφερε πριν τα ειδικά σχολεία αλλά ξεχασε τα Τ.Ε... θεωρούνται τρελα φιλέτα ιδιαίτερα στην πρωτοβάθμια που έχω εικόνα.. Ξέρω μόνιμους ΠΕ70 -οχι έναν δύο - που ψάχνονται να αποκτήσουν εξειδίκευση και να μεταπηδησουν...Κάποιοι λίγοι βέβαια συμφωνώ ότι θα το επιδιώξουν victor123

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159425
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 306
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 264
Σύνολο: 275

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.