*

Αποστολέας Θέμα: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ  (Αναγνώστηκε 1066068 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6286 στις: Ιούλιος 15, 2021, 11:49:50 πμ »
Μέχρι 15 περιοχές.
Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:06:47 »

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6287 στις: Ιούλιος 15, 2021, 12:56:14 μμ »
Φυσικά και εγω σαν ΠΕ03 θελω να μας δωσουν ολα τα κενα σε Αθηνα και Θεσσαλονικη, αλλα μετα οι αναπληρωτες που θα πανε; Δλδ πρεπει οπως καποιοι αλλοι έτρεχαν σε νησια και νησακια να τρεξουν και οι επομενοι τωρα;
Σε οποιον δεν αρεσει ας κατσει αναπληρωτης.. Δεν ειναι σοβαρο να μιλάμε με τοσο απαξιωση για συναδελφους που εμειναν εκτος..

Ε χμμ, δε μίλησε κανένας με απαξίωση για τους αναπληρωτές, αφού εμείς οι ίδιοι είμαστε αναπληρωτές πάνω από 10ετία!!! Οι αναπληρωτές θα πάνε εκ των πραγμάτων στα εναπομείναντα κενά, τα οποία προφανώς δεν είναι ανάγκη ούτε να είναι όλα σε νησιά ούτε όλα σε πόλεις, ας δώσουν ένα ποσοστό να καλύψουν κατά πλειοψηφία τις δύσκολες νησιωτικές περιοχές και ένα μικρότερο ποσοστό για Αθήνα/Θεσσαλονίκη. Ανάλογα με τη σειρά του πίνακα όσοι από τους πρώτους θέλουν θα καλύψουν αστικά κέντρα, το αντίστοιχο θα ήταν λογικό να γίνει και με τους αναπληρωτές. Αν και πολλοί θα έχουμε δει τόσα χρόνια τους πρώτους του πίνακα να καλύπτουν νησιά και σε 2 εβδομάδες να έρχονται στους επόμενους τα κενά της βόρειας Ελλάδας. Προφανώς δεν θα θέλαμε να δούμε κάτι αντίστοιχο να γίνεται με τους διορισμούς. Επίσης, κάποιος που έτρεχε χρόνια σε νησιά ως αναπληρωτής, όπως γράφεις, φαντάζομαι ότι δεν θα θέλει να τρέχει και ως μόνιμος για να μπορεί ο επόμενος αναπληρωτής να απολαύσει από την αρχή την οικογενειακή θαλπωρή του σπιτιού του όσο αλτρουιστής και να είναι 8)

Συνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6288 στις: Ιούλιος 15, 2021, 01:54:15 μμ »
Είναι λάθος η συζήτηση. Οι αναπληρωτές πρώτα και κύρια πηγαίνουν σε λειτουργικά κενά. Οι διορισμοί όπως ξέρουμε γίνονται σε οργανικά. Πηγαίνουν φυσικά και σε οργανικά κενά αναπληρωτές, αλλά υποτίθεται η χρησιμότητα τους είναι να καλύπτουν έκτακτα κενά. Εκ των πραγμάτων, αυτοί που δε θα διοριστούν τώρα, θα πάνε αναπληρωτές σε καλύτερες περιοχές από αυτές που είχαν συνηθίσει. Κι αυτό γιατί τα λειτουργικά κενά των μεγάλων πόλεων που μέχρι τώρα τα κάλυπταν οι πρώτοι στον πίνακα, θα μείνουν ακάλυπτα, μιας κι αυτοί θα διοριστούν. Το σωστό θα ήταν να μπουν ποσοστιαία όλες οι περιοχές. Αλλά πού τηρήθηκε η ισοκατανομή, για να τηρηθεί εδώ;

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6289 στις: Ιούλιος 15, 2021, 02:37:32 μμ »
Φυσικά και εγω σαν ΠΕ03 θελω να μας δωσουν ολα τα κενα σε Αθηνα και Θεσσαλονικη, αλλα μετα οι αναπληρωτες που θα πανε; Δλδ πρεπει οπως καποιοι αλλοι έτρεχαν σε νησια και νησακια να τρεξουν και οι επομενοι τωρα;
Σε οποιον δεν αρεσει ας κατσει αναπληρωτης.. Δεν ειναι σοβαρο να μιλάμε με τοσο απαξιωση για συναδελφους που εμειναν εκτος..


Δηλαδη τι προτεινεις ;;αυτος που ετρεχε τοσα χρονια για να ειναι στα καλα μερη οι τοτε μονιμοι , να εξακολουθουν να πηγαινουν στην ακρη του κοσμου ωστε να βολευτουν τωρα οι εναπομειναντες αναπληρωτες;;εμεις τοσα χρονια δεν ακουγαμε "προηγουνται σε ολα οι μονιμοι" τωρα να ακουμε "μονιμοποιηθηκατε τι αλλο θελετε κριμα οι απο πισω;;;"για ποια απαξιωση μιλας ;;δεν θεωρεις σωστο δηλαδη να ανοιξουν παντου περιοχες κι οχι μονο κρητη κυκλαδες δωδεκανησα;;απαξιωση δεν ειναι και το μονιμοποιηθηκες μη μιλας;;;ναι οπως τρεξαμε εμεις να τρεξουν κι οι αλλοι...γιατι τι ειναι οι αλλοι;;ολοι θα κουραστουν οπως κουραστηκαν και οι προηγουμενοι τους..δεν καταλαβα με την ιδια λογικη ας κατσει ο αλλος ανεργος..εγω που ειχα αναγκη πηγα ..δεν μου αρεσε αλλα εκατσα στα  νησακια για να εχω την προυπηρεσια τωρα να μονιμοποιηθω..για ποιον ηταν ευκολο;;τι ειναι οι επομενοι;;;ιδιαιατερη καστα;;μηπως να μην αποδεχτω διορισμο για να ερθει ο απο κατω μου στον πινακα;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2021, 02:39:58 μμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:06:47 »

Αποσυνδεδεμένος Αδιάφορος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6290 στις: Ιούλιος 15, 2021, 02:37:53 μμ »
Είναι λάθος η συζήτηση. Οι αναπληρωτές πρώτα και κύρια πηγαίνουν σε λειτουργικά κενά. Οι διορισμοί όπως ξέρουμε γίνονται σε οργανικά. Πηγαίνουν φυσικά και σε οργανικά κενά αναπληρωτές, αλλά υποτίθεται η χρησιμότητα τους είναι να καλύπτουν έκτακτα κενά. Εκ των πραγμάτων, αυτοί που δε θα διοριστούν τώρα, θα πάνε αναπληρωτές σε καλύτερες περιοχές από αυτές που είχαν συνηθίσει. Κι αυτό γιατί τα λειτουργικά κενά των μεγάλων πόλεων που μέχρι τώρα τα κάλυπταν οι πρώτοι στον πίνακα, θα μείνουν ακάλυπτα, μιας κι αυτοί θα διοριστούν. Το σωστό θα ήταν να μπουν ποσοστιαία όλες οι περιοχές. Αλλά πού τηρήθηκε η ισοκατανομή, για να τηρηθεί εδώ;
*Οι αποσπασεις θα φάνε αρκετά κενά αναπληρωτών στις πόλεις...
=Για αυτό διορισμός+ας είναι Καστελόριζο...
 γιατί από Σεπτέμβριο πάλι Αιγαίο αλλά....ως Αναπληρωτές...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2021, 02:41:11 μμ από Αδιάφορος »

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6291 στις: Ιούλιος 15, 2021, 03:05:35 μμ »
Αλληλεγγύη φουλ βλέπω όχι ότι δεν το έχω ξαναδεί το έργο..

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6292 στις: Ιούλιος 15, 2021, 03:08:25 μμ »
Μα και αρκετοι που δεν ήταν μεσα στους 11700 στη δευτεροβάθμια ειδικά εχουν φάει ηδη τα νησια και τις ραχουλες με το κουτάλι....
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6293 στις: Ιούλιος 15, 2021, 03:15:15 μμ »
Ψιλά γράμματα είναι αυτά για κάποιους..

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6294 στις: Ιούλιος 15, 2021, 03:17:00 μμ »
Υπάρχουν και αυτοί που διορίζονται αλλά όχι από τους πρώτους. Αν τα κενά δοθούν όλα και καλυφθουν αναρχα, τότε ο μόνιμος που θα βρεθεί στην άλλη άκρη δύσκολα θα μπορέσει να βρει περιοχή μετάθεσης μετά από δύο χρόνια. Απλά γίνεται ανακάτεμα το οποίο δύσκολα ξεμπερδευεται μετα. Και το λέω αυτό ενώ θα μείνω αναπληρώτρια και βρίσκομαι σε επαρχία σε νομό με πολλά κενά που αν τα καλύψουν μόνιμοι θα έχω πρόβλημα.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6295 στις: Ιούλιος 15, 2021, 03:23:49 μμ »
Ποια ακριβώς δεν είναι η αλληλεγγύη;;;είναι αλληλεγγύη δηλαδή το μονιμοποιήθηκες άρα σκάσε;;γιατί αυτό περνάει επί της ουσίας...είπαμε να ανοίξουν κενά αναλογικά παντού...που είναι το μη αλληλέγγυο δηλαδή;;;γιατί οι υπόλοιποι που λέγατε ακόμα κι αναπληρωτές έχω παιδιά οι άλλοι ας ήταν ψηλότερα στον πίνακα που δεν είχαν και μια ζωή τοποθετούνταν τελευταίοι εκεί δεν σας έπιανε η αλληλεγγύη...βέβαια όταν ένα μέρος είχε δίπλα μόρια ξεχνουσατε και παιδιά και τα πάντα και πηγαίνατε...εκεί δεν υπήρχε θέμα...άντε τώρα πουλάτε πνεύμα ορισμένοι....

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6296 στις: Ιούλιος 15, 2021, 03:27:48 μμ »
Φυσικά και εγω σαν ΠΕ03 θελω να μας δωσουν ολα τα κενα σε Αθηνα και Θεσσαλονικη, αλλα μετα οι αναπληρωτες που θα πανε; Δλδ πρεπει οπως καποιοι αλλοι έτρεχαν σε νησια και νησακια να τρεξουν και οι επομενοι τωρα;
Σε οποιον δεν αρεσει ας κατσει αναπληρωτης.. Δεν ειναι σοβαρο να μιλάμε με τοσο απαξιωση για συναδελφους που εμειναν εκτος..
Μα τι λέμε τώρα!!! Αναπληρωτές δεν πρέπει να υπάρχουν καθόλου κανονικά. Η κανονικότητα είναι όλα τα σχολεία να έχουν μόνιμο προσωπικό και αν και εφόσον προκύψει πρόβλημα ασθένεια, εγκυμοσύνη, άνευ αποδοχών να υπάρχει κόσμος άμεσα να καλύψει τα κενά! Αυτή είναι η φιλοσοφία του αναπληρωτή. Μην θεωρούμε την στρέβλωση που ζούμε σε αυτή την χώρα-μπανανία κανονικότητα και άρα δεδομένη. Στο 100% κάλυψη όλων των οργανικών θέσεων!!!! Αυτό ζητάμε!!!! Να δοθούν όλα μα όλα τα κενά για κάθε περιοχή...είναι δυνατόν να ζητάμε κάτι άλλο; (εγώ στην πρώτη 10άδα πηγαίνω όπου θέλω και δεν σκάω, αλλά είναι δυνατόν...)

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6297 στις: Ιούλιος 15, 2021, 03:27:53 μμ »
Μην αγοράσεις τότε και μην συγχίζεσαι,άντε που θα μας απαγορέψεις να μιλάμε κιόλας!

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6298 στις: Ιούλιος 15, 2021, 03:31:55 μμ »
Μην αγοράσεις τότε και μην συγχίζεσαι,άντε που θα μας απαγορέψεις να μιλάμε κιόλας!
κανένας δεν είναι ικανός να με συγχύσει μην ανησυχείς και αν το προσπαθείς μάταια....εσύ είσαι είσαι αυτός που προσπαθεί να απαγορεύσει στον άλλο να μιλήσει προβαίνοντας σε χαρακτηρισμούς περί αλληλεγγύης...αλλά δεν πιάνει θα μιλάμε και θα απανταμε

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6299 στις: Ιούλιος 15, 2021, 03:32:27 μμ »
Ποια ακριβώς δεν είναι η αλληλεγγύη;;;είναι αλληλεγγύη δηλαδή το μονιμοποιήθηκες άρα σκάσε;;γιατί αυτό περνάει επί της ουσίας...είπαμε να ανοίξουν κενά αναλογικά παντού...που είναι το μη αλληλέγγυο δηλαδή;;;γιατί οι υπόλοιποι που λέγατε ακόμα κι αναπληρωτές έχω παιδιά οι άλλοι ας ήταν ψηλότερα στον πίνακα που δεν είχαν και μια ζωή τοποθετούνταν τελευταίοι εκεί δεν σας έπιανε η αλληλεγγύη...βέβαια όταν ένα μέρος είχε δίπλα μόρια ξεχνουσατε και παιδιά και τα πάντα και πηγαίνατε...εκεί δεν υπήρχε θέμα...άντε τώρα πουλάτε πνεύμα ορισμένοι....

Καλε γιατι τόσα νεύρα;  :o
Δε νομιζω οτι ειπαμε να μην μιλάει κάποιος και προφανώς ο καθένας κοιτάζει να κανει το καλύτερο για τον ίδιο ( και την οικογένεια του, αν εχει).Προσωπικη εκτίμηση ειναι οτι επειδή οι νησιωτικές περιοχές ειναι πιο δύσκολες στην κάλυψη, νομιζω θα κοιτάξει να καλύψει πρώτα αυτές και βεβαια ανάλογα την ειδικότητα και πόσες θέσεις εχει προς διάθεση.Αν δούμε λίγο τις νέες οργανικές παντως που ανέβασε ο Πατρέας η Αττική Π.χ. δεν εχει δώσει πολλές οργανικές.Εγω διαφωνώ με το οτι απλως όσοι ακολουθούν δεν εχουν κουραστεί πηγαίνοντας σε ραχουλες.Αν πάρει Π.χ. 1300 κατι φιλολόγους αυτο σημαίνει οτι ο 1400 δεν εχει παει ποτε στις εσχατιες ας πουμε;
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 375
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.