*

Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για μάθημα αγγλικών  (Αναγνώστηκε 6733 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Steffie88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βοήθεια για μάθημα αγγλικών
« στις: Ιούλιος 23, 2020, 02:50:10 μμ »
Καλησπέρα,
εδώ και ένα χρόνο κάνω μαθήματα σε 3 παιδάκια τα οποία είναι a (1) και b senior (2). Γενικότερα είναι παιδιά που καταλαβαίνουν και δεν υπάρχει πρόβλημα κατανόησης. Ωστόσο πολλές φορές ασχολούνται πολύ πρόχειρα με τις ασκήσεις με αποτέλεσμα είτε να μην γίνονται όλες είτε να είναι γεμάτες λάθη. Να πω ότι έχει τύχει να λένε μια άσκηση εκείνη τη στιγμή και να μου διορθώνουν μόνοι τους τα λάθη. Επιπλέον λόγω του ότι είναι φορτωμένα και με άλλες δραστηριότητες προσπαθώ να μην τα υπερφορτώνω ώστε να κάνουν τουλάχιστον αυτά που τους βάζω. Όσες φορές τους έχω βάλει εκθέσεις ενώ τους τα εξηγώ και ξέρουν τι να κάνουν, μου τα λένε κιόλας, δεν μου τις γράφουν τις περισσότερες φορές. Όλα αυτά όμως έχουν ως αποτέλεσμα να μην μπορούμε να προχωρήσουμε. Οι γονείς είναι ενήμεροι για τα παιδιά και τους έχω προειδοποιήσει αρκετές φορές. Τι μπορώ να κάνω από μέρους μου ώστε και να τους δώσω ένα κίνητρο για να διαβάσουν περισσότερο, να κάνουν τις ασκήσεις τους και να μπορούν να μάθουν 2 πράγματα. Είναι αλήθεια ότι δεν θέλω να πληρώνομαι χωρίς να κάνω κάτι, γιατί στην ουσία γίνεται μια τρύπα στο νερό.  Κάθε συμβουλή δεκτή. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθεια για μάθημα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:12:41 »

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για μάθημα αγγλικών
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 23, 2020, 05:12:24 μμ »
Καταρχας τα παιδιά αυτά είναι αδέλφια ή όχι; Αν είναι αδέλφια τότε ευθύνη έχει και η οικογένειά τους. Κακά τα ψέματα, πολλά είναι τα παιδιά που δεν ενδιαφέρονται και χρειάζεται και μια πίεση από τους γονείς για να κάνουν τις ασκήσεις τους σε όλα τα μαθήματα όχι μόνο στα αγγλικά. Αν τώρα δεν είναι αδέλφια τότε θα πρέπει α) να μιλήσεις μαζί τους αρχικά και να τους τονίσεις πόσο χρήσιμη θα είναι για τη ζωή τους η γνώση της αγγλικής : σπουδές, ταξίδια, γνωριμίες, όλα αυτά διευρύνονται στο έπακρο όταν ξέρει κάποιος καλά αγγλικά β) να τους ρωτήσεις ποια είναι τα ενδιαφέροντά τους και να προσαρμόζεις π.χ. τα κείμενα και τις εκθέσεις που θα τους βάζεις σε αυτά. Είναι αποδεδειγμένο  ότι όταν ένα θέμα ενδιαφέρει το μαθητή ασχολείται με αυτό. Μπορείς να τους βάλεις και έκθεση που να τους ζητάς να γράψουν τα ενδιαφέροντά τους. γ) ποια βιβλία κάνεις με τα παιδιά αυτά; Ρώτησέ τους αν τους αρέσουν, αν τα βρίσκουν ενδιαφέροντα κλπ Το πιθανότερο είναι ότι τα θέματα που υπάρχουν στα βιβλία δεν τους αρέσουν και γι'αυτό δεν ασχολούνται. Επομένως, μήπως να αλλάξεις βιβλία την επόμενη χρονιά; δ) αξιοποιήσε τη τεχνολογία και το youtube. Κάνετε π.χ. ένα κείμενο για τον αθλητισμό ; βάλτους εργασία να ψάξουν να βρουν ένα βίντεο για το αγαπημένο τους άθλημα ή τη ζωή του αγαπημένου τους αθλητή στα αγγλικά. Αφού δουν το βίντεο να γράψουν μια παράγραφο στα αγγλικά για το βίντεο αυτό. Έτσι θα εξασκηθούν στο writing και listening. Συζητήστε για το βίντεο και θα εξασκηθούν και στο speaking. Δες στο Kahoot αν έχει κουιζ για τα αθλήματα και κάντε το μαζί στο μάθημα  με τα κινητά σας.  Ανέθεσε τους να βλέπουν ταινίες στα αγγλικά, όποιες θέλουν, και να σου γράφουν την περίληψή τους. Ανέθεσέ τους να κάνουν τα δικά τους βίντεο με τα κινητά τους για όποιο θέμα θέλουν ή για το θέμα που έχει κάθε φορά το coursebook.
Για να μην πολυλογώ είναι σημαντικό α) επιλογή σύγχρονου coursebook με θέματα που ενδιαφέρουν τους εφήβους  β) επιλογή κειμένων , βίντεο κλπ από το Ιντερνετ που ενδιαφέρουν ειδικά τους μαθητές σου και γ) επαναλαμβανόμενες συζητήσεις μαζί τους για το πόσο χρήσιμα είναι τα αγγλικά στη ζωή τους.

Αποσυνδεδεμένος Steffie88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για μάθημα αγγλικών
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 23, 2020, 09:14:57 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!
Έχουμε και λέμε: τα 2 είναι αδέρφια και ενώ αρχικά κάναμε μαζί σαν γκρουπ μάθημα, χωρίστηκαν από ένα σημείο και μετά γιατί δεν συνεργάζονταν καθόλου σχεδόν και μάθημα δεν γινόταν. Μετά έφτιαξε λίγο η κατάσταση, αλλά και πάλι συνέχιζαν να κάνουν ότι ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα. Το άλλο παιδάκι είναι σε άλλη οικογένεια. Τους έχω πει πολλές φορές για το πόσο χρήσιμα είναι τα αγγλικά και η απάντηση είναι ότι το ξέρουν. Κάνουμε τα webkids 1 και 2 αντίστοιχα. Μου έχουν πει ότι γενικότερα τους αρέσουν τα βιβλία και μάλιστα ότι τα webkids 2 είναι καλύτερα από αυτά που έκαναν πέρσι, τα οποία ήταν τα on course 1. Στο άλλο παιδάκι ενώ είχε ξεκινήσει με ενθουσιασμό για τα webkids 1 από ένα σημείο και μετά ήταν έτσι και έτσι ανάλογα βέβαια και με το θέμα της ενότητας. πχ στο θέμα φαγητό ήμασταν σούπερ στο θέμα με τα ζώα είχε γκρίνια. Γενικά ότι και να τους βάλω να δουν ή να κάνουν βλέπω μια άρνηση κάποιες φορές. Πχ έβαλα στα 2 μεγάλα να γράψουν για το αν κάνουν κάποιο σπορ, ποιο είναι αυτό, κάθε πότε κλπ. Ξέρω ότι κάνουν ποδόσφαιρο αλλά δεν κάθισαν να το γράψουν. Δεν ήξεραν τι να γράψουν λέει, ενώ είχαμε αναλύσει τα πάντα και υπήρχε αντίστοιχο κειμενάκι και στο βιβλίο όπου τα είχαμε διαβάσει για να έχουν μια ιδέα και τους το είχα σημειώσει να το ξαναδούν. Το μικρότερο είναι λίγο πιο συνεργάσιμο αλλά με τις μέρες του. Ξέρω ότι από την μια μεριά φταίει η οικογένεια αλλά δυστυχώς αυτό δεν μπορώ να το αλλάξω. Οπότε κοιτάω να δω τι μπορώ να κάνω από την μεριά μου.
Σε περίπτωση αλλαγής βιβλίων αν δούμε ότι δεν θέλουν να συνεχίσουν με αυτά, ποια θα πρότεινες εσύ???

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για μάθημα αγγλικών
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 25, 2020, 10:06:18 μμ »
Λοιπόν, όπως μου τα λες, έχεις κάνει φιλότιμες προσπάθειες να τα ενεργοποιήσεις. Δυστυχώς, πολλά παιδιά είναι σήμερα έτσι. Δεν συνεργάζονται καθόλου, βαριούνται κλπ. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι θα σταματήσεις τις προσπάθειες, η δουλειά μας είναι αυτή και πρέπει να κάνουμε ό,τι μπορούμε ασχέτως αν θα βρει ανταπόκριση ή όχι . Μόνο έτσι αισθανόμαστε καλά με τον εαυτό μας και τη συνείδησή μας. Εκείνο που θα σου πρότεινα είναι να δοκιμάσεις με τα apps , video  κλπ που κυκλοφορούν στο Internet και κάθε φορά που διαβάζετε ένα κείμενο να βλέπετε και ένα σχετικό με το θέμα βιντεάκι στο youtube ή να κάνετε ένα κουιζάκι στο quizlet , kahoot κλπ. Από κει και πέρα εφόσον δεν τραβάνε με το webkids που είναι μια χαρά βιβλίο, θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να συνεχίσεις με το Tech it easy, Super Course.Αν δεν έχεις ήδη τα βιβλία αυτά παίρνεις ένα τηλ και στα στέλνουν δωρεάν. Επίσης, μπορείς να κατεβάσεις το app  με όλο το ebook στο κινητό σου για να το δεις. Ειναι πραγματικά πολύ καλό και αρέσει ακόμη και σε εντελώς αδιάφορους μαθητές. Η γραμματική του είναι δοσμένη όλη με τραγούδια ή βίντεο, έχει διαδραστικά παιχνίδια λεξιλογίου και γραμματικής που αρέσουν σε όλους και τα reading είναι όλα διαδραστικά ώστε να τα διαβάζουν με περισσότερη ευχαρίστηση. Και το writing είναι οργανωμένο κατά τέτοιο τρόπο που να μην έχουν δικαιολογία ότι δεν κατάλαβαν κάτι για να μη γράψουν.Κατά τη γνώμη μου είναι το πλέον κατάλληλο βιβλίο για μαθητές που βαριούνται. Αν δεν ενεργοποιηθούν με αυτό, πραγματικά δεν νομίζω ότι θα ενεργοποιηθούν με άλλο βιβλίο. Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθεια για μάθημα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:12:41 »

Αποσυνδεδεμένος Steffie88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για μάθημα αγγλικών
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 26, 2020, 01:22:48 μμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου!Να είσαι καλά! Θα τα κοιτάξω τα συγκεκριμένα βιβλία. Προς το παρόν θέλω να τελειώσουμε αυτά που κάνουμε γιατί λόγω της κατάστασης είχαμε σταματήσει κάποιο διάστημα. Ωστόσο να σου πω την αλήθεια θέλω να κάνω και άλλη μια κουβέντα με τους γονείς γιατί δεν έχει νόημα να κάνουμε μάθημα αν δεν κάνουν πράγματα μόνα τους. Πάντως θα κοιτάξω και τα βιβλία αλλά και γενικότερα όλες τις προτάσεις σου για να δω πως θα πάει η κατάσταση. Σε ευχαριστώ και πάλι! :)

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για μάθημα αγγλικών
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 27, 2020, 09:55:55 μμ »
Δεν θεωρείς ότι το tech it easy είναι ελλιπές; Ειδικά η γραμματική του, είναι νομίζω κοροιδία.. Ναι, έχει πολύ ωραία γραφικά και το app είναι  εντυπωσιακό, αλλά επί της ουσίας, είναι, κατά τη γνώμη μου, μια σειρά που μπορεί να διαβαστεί σαν περιοδικό και όχι να θεωρηθεί course book. Τα επίπεδα της σειράς δεν αντιστοιχούν σε καμία περίπτωση στις αντίστοιχες τάξεις.

Αποσυνδεδεμένος Steffie88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για μάθημα αγγλικών
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 28, 2020, 01:37:34 μμ »
Δεν θεωρείς ότι το tech it easy είναι ελλιπές; Ειδικά η γραμματική του, είναι νομίζω κοροιδία.. Ναι, έχει πολύ ωραία γραφικά και το app είναι  εντυπωσιακό, αλλά επί της ουσίας, είναι, κατά τη γνώμη μου, μια σειρά που μπορεί να διαβαστεί σαν περιοδικό και όχι να θεωρηθεί course book. Τα επίπεδα της σειράς δεν αντιστοιχούν σε καμία περίπτωση στις αντίστοιχες τάξεις.

Εσύ ποια θα πρότεινες σε περίπτωση που κατέληγα για αλλαγή βιβλίων? Και γενικότερα τι πιστεύεις ότι θα μπορούσα να κάνω?Τα παιδιά γενικότερα είναι έξυπνα απλά δεν κάθονται να ασχοληθούν όσο θα έπρεπε.

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για μάθημα αγγλικών
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 28, 2020, 05:43:13 μμ »
Giotoules καλησπέρα. Προσωπικά θεωρώ ότι  η γραμματική του Τech it easy για τις 3 πρώτες Senior τάξεις είναι επαρκής εφόσον χρησιμοποιηθεί και το Revision book του αντίστοιχου επιπέδου. Αν μελετήσεις τη νέα σειρά της Pearson Go getter όπως και άλλες νέες σειρές θα παρατηρήσεις ότι η νέα τάση είναι στις πρώτες senior τάξεις το λεξιλόγιο και η γραμματική να είναι πιο απλά και να δυσκολεύουν στη D Senior, που τα παιδιά είναι πιο ώριμα. Ο λόγος είναι απλός: τα παιδιά ξεκινούν τα αγγλικά από α ή β δημοτικού ενώ παλιά από δ ή ε δημοτικού. Ηλικιακά αλλά και λόγω των πολλαπλών δραστηριοτήτων των σημερινών παιδιών δεν ανταπεξέρχονται ( με ελάχιστες εξαιρέσεις) στις απαιτήσεις των senior τάξεων όπως παλιά. Για αυτό και αλλάζουν τα δεδομένα σε αρκετές νέες εκδόσεις που κρίνουν ότι καλύτερα να μάθουν τα παιδιά λίγα και καλά στις πρώτες τάξεις και να "φορτσάρουν'' στις τελευταίες, παρά να προχωρούν χωρίς να έχουν εμπεδώσει σωστά την ύλη. Η Steffie μας παρουσίασε 3 περιπτώσεις μαθητών που είναι αδιάφοροι  και ''τεμπέληδες'' για το μάθημα, χωρίς κίνητρο παρά τις προσπάθειες της ιδίας για το αντίθετο. Και εγώ της απάντησα ότι, όταν έχεις τέτοιους μαθητές, τους οποίους όπως η ίδια μας είπε μπορεί να αφήσει εάν δεν αλλάξουν στάση, επιλέγεις μια σειρά που να προσπαθεί να κεντρίσει έστω και λίγο το ενδιαφέρον τους. Αν δεν το κάνει μια τέτοια σειρά, τότε οι μαθητές αυτοί αργά ή γρήγορα θα εγκαταλείψουν τα αγγλικά, γιατί  δεν θα μπορούν να προχωρήσουν. Τι είναι λοιπόν καλύτερο; Να συνεχίσει με τη - πολύ καλή κατά τα άλλα- σειρά που κάνει και να συνεχιστεί αυτή η προβληματική κατάσταση που ζει με τους μαθητές της ή να επιλέξει μια πιο εύκολη, αλλά αρκετά αποτελεσματική σε αδύναμους-αδιάφορους μαθητές σειρά , που θα βοηθήσει και την ίδια στη δουλειά της και - το κυριότερο- τους μαθητές της να μάθουν, έστω και τα βασικά;

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για μάθημα αγγλικών
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 31, 2020, 11:14:14 μμ »
Νομίζω ότι υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές και σίγουρα πιο αξιόλογες σειρές. Εγώ φέτος δούλεψα το portal της mmpublications και μου άρεσε πολύ. Σίγουρα μπορείς να βρεις μια σειρά που θα σε βοηθήσει να δουλέψεις όπως θέλεις. Δεν νομίζω ότι η διευκόλυνση των μαθητών πρέπει να γίνεται μέσω εύκολων βιβλίων. Μάλλον πρέπει να αναζητούμε άλλους τρόπους για να κάνουμε τα παιδιά να αγαπήσουν το μάθημα μας. Ναι, υπάρχουν αδιάφοροι μαθητές, αλλά ποιος μας λέει ότι αν τους τα δώσουμε όλα στο πιάτο θα ενδιαφερθούν; το αντίθετο είναι πιθανότερο κατά τη γνώμη μου.. Εξάλλου έτσι χάνεται η ουσία και η αξία της επιβράβευσης, που προσωπικά θεωρώ είναι το Α και το Ω για να "αφυπνίσει" τον μαθητή και να τον κάνει να νιώσει ότι αξίζει να προσπαθεί.

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για μάθημα αγγλικών
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 31, 2020, 11:21:37 μμ »
Επίσης πιστεύω ότι οι senior τάξεις είναι εξαιρετικά σημαντικές για την πορεία των παιδιών.. Το να τους παρουσιάζεις τη γραμματική ελλειπως και να έχεις την απαίτηση να καλύψουν όλα τα κενά τους στη D είναι μάλλον παράλογο αν με ρωτάς.. Και όχι, δεν είναι τάση, με συγχωρείς. Εκτός αν στοχεύεις μόνο σε πτυχία τύπου lrn, με τα οποία δεν έχω τίποτα, αλλά είναι, ας το παραδεχτουμε,  πολύ χαμηλών απαιτήσεων. Η γλώσσα χτίζεται σταδιακά, δεν πετάμε κοκαλάκια για να ταισουμε πριν το πτυχίο.

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για μάθημα αγγλικών
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 31, 2020, 11:23:08 μμ »
Και συγγνώμη αν ακούγομαι κάπως, πραγματικά, ο σκοπός μου δεν είναι αυτός. Ο καθένας έχει τη μέθοδο και την γνώμη του. Εννοείται!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για μάθημα αγγλικών
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 01, 2020, 07:55:27 μμ »
Επαναλαμβάνω ότι η γραμματική του Tech it easy δεν είναι ελλιπής. Εάν ίσχυε κάτι τέτοιο δεν θα ήταν η πιο διαδεδομένη σειρά σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα στη Βόρεια Ελλάδα. Και το Portal που ανέφερες παρουσιάζει λιγότερα γραμματικά φαινόμενα ανά επίπεδο σε σχέση με παλαιότερες σειρές ή άλλους εκδοτικούς οίκους. Έχει διαπιστωθεί επίσης ότι όταν χρησιμοποιούνται απαιτητικές σειρές με μέτριους ή αδιάφορους μαθητές τότε φθάνουν στη D class με απίστευτα κενά γιατί δεν έχουν εμπεδώσει ούτε τα βασικά. Το αποτέλεσμα είναι τότε πράγματι να αναγκάζεται ο καθηγητής-τρια να τους στρέψει προς πτυχία τύπου Lrn. Ρίξε μια ματιά και σε σειρές μεγάλων εκδοτικών οίκων όπως το νέο Go Getter , Pearson ή το πολύ διαδεδομένο Family and Friends, Oxford και θα διαπιστώσεις ότι και αυτές παρουσιάζουν λιγότερα γραμματικά φαινόμενα ανά επίπεδο. Εξάλλου υπάρχει έντονη συζήτηση για το τρόπο διδασκαλίας ειδικά της γραμματικής  (πχ βλέπε  https://glossomatheia.com/teaching-grammar-without-teaching-grammar/). Τελοσπάντων, όπως είπες οι απόψεις διίστανται αλλά δεν παύουν να είναι όλες σεβαστές. Εκείνο που μένει στη Steffie είναι να δει εκείνη τυχόν λάθη που έχει κάνει στον τρόπο διδασκαλίας και να αναζητήσει τεχνικές ανάπτυξης του ενδιαφέροντος των μαθητών της. Στο youtube και στο futurelearn.com υπάρχουν άφθονα βίντεο και δωρεάν σεμινάρια about motivating students τα οποία θα τη βοηθήσουν.

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για μάθημα αγγλικών
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 01, 2020, 08:01:09 μμ »
Και τέλος, ένας πολύ καλός τρόπος για να ελέγξει ο καθηγητής στις senior τάξεις εάν έχει φθάσει ο μαθητής στο επιθυμητό επίπεδο είναι να κάνει τα YLE Cambridge tests μόλις πλησιάζει στο τέλος κάθε χρονιάς. Παρόλο που είναι τεστ αρέσουν σε όλα τα παιδιά- ναι, ακόμη και στα αδιάφορα- και εάν τους πείσει να συμμετέχουν και στις αντίστοιχες εξετάσεις, αυτό τους δίνει ένα ισχυρό κίνητρο για να διαβάσουν.

Αποσυνδεδεμένος Steffie88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για μάθημα αγγλικών
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 02, 2020, 01:19:50 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!θα τα κοιτάξω!! :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 339

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.169 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.