*

Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για μάθημα αγγλικών  (Αναγνώστηκε 6768 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για μάθημα αγγλικών
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 02, 2020, 02:55:23 μμ »
Και εξετάσεις σε senior τάξεις; χαχαχαχα... Δε θα συμφωνήσουμε με τίποτα..  :) Κι εγώ επιμένω ότι είναι ελλιπής η γραμματική και ακόμη, ειλικρινά, δεν ξέρω ούτε ένα φροντιστήριο που να δουλεύει αυτή τη σειρά. Και ζω στη βόρειο Ελλάδα! Δεν πειράζει, καλή καρδιά. Όπως βλέπεις Steffie οι απόψεις διίστανται. Γι αυτό κάνε την έρευνα σου και κρίνε μόνη σου καλύτερα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθεια για μάθημα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:37:03 »

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για μάθημα αγγλικών
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 02, 2020, 04:00:16 μμ »
Ίσως το φροντιστήριο της γειτονιάς σου να μην κάνει αυτή τη σειρά αλλά πάρα πάρα πολλά φροντιστήρια την προτιμούν. Όσο για τις εξετάσεις YLE Cambridge δεν θα ήταν παγκοσμίως αναγνωρισμένες εδώ και χρόνια, ούτε τα καλύτερα φροντιστήρια και ιδιωτικά σχολεία θα έστελναν σε μόνιμη ετήσια  βάση μαθητές τους για να συμμετέχουν σε αυτές. Γνωρίζουν πολύ καλά, μεταξύ άλλων, ότι αυτές οι εξετάσεις τους προετοιμάζουν ιδανικά ώστε αργότερα να δώσουν με επιτυχία το FCE και το CPE, τουτέστιν τα καλύτερα πιστοποιητικά στο κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος Steffie88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για μάθημα αγγλικών
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 02, 2020, 07:57:21 μμ »
@giotoules οι απόψεις πάντα θα διίστανται. Ο κάθε άνθρωπος λειτουργεί διαφορετικά και σίγουρα σύμφωνα με τα δικά του δεδομένα. Στον έναν αρέσει το Α στον άλλον το Β γιατί μπορεί να μην του αρέσει η δομή, το περιεχόμενο ή να μην τον βόλεψε με τους δικούς του μαθητές. Οι γνώμες όμως είναι πάντα ευπρόσδεκτες. Ως νέα στο επάγγελμα δυστυχώς δεν έχω την απαραίτητη εμπειρία και άποψη για πολλά βιβλία για αυτό και ρώτησα. Καθώς όσα μπορούσα να κάνω το έκανα.
@maria42 είμαι κατά των εξετάσεων σε τόσο μικρά επίπεδα ωστόσο θα μπορούσα να δω πως θα τα πάνε με τα αντίστοιχα τεστ. Αλλά και πάλι θα μπορούσα να το συζητήσω με τους γονείς αν θα ήθελαν τα παιδιά να συμμετέχουν σε κάτι τέτοιο με το όποιο αποτέλεσμα. Και όπως έχω ξαναπεί είναι ενήμεροι για την κατάσταση των παιδιών.

Είναι η αλήθεια ότι ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να με βοηθήσει είτε άρθρα και βίντεο σχετικά με την διδασκαλία αλλά και σεμινάρια που θα μπορούσαν να με βοηθήσουν.
Σας ευχαριστώ όμως και τις δύο για τις απαντήσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για μάθημα αγγλικών
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 03, 2020, 09:10:54 πμ »
Μην γίνεσαι ειρωνική όμως.. Προφανώς και δεν κρίνω από το φροντιστήριο της γειτονιάς μου. Να ξέρεις ότι δεν χρειάζεται να συμφωνούν όλοι μαζί σου, οπότε μην εκνευρίζεσαι με αυτό. Ναι, όλοι έχουμε τις απόψεις μας αλλά δεν τα ξέρουμε και όλα, οπότε ας αφήνουμε και τους άλλους να εκφράζονται χωρίς να προσπαθούμε να φανούμε ανώτεροι και περισσότερο γνώστες. Και να θυμάσαι ότι πέρα από οποιοδήποτε βιβλίο, εξέταση, ή μέθοδο, ο χαρακτήρας και η συμπεριφορά του καθηγητή είναι το πρώτο πράγμα που κερδίζει τα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθεια για μάθημα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:37:03 »

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για μάθημα αγγλικών
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 03, 2020, 09:14:47 πμ »
Steffie το ότι ενδιαφέρεσαι δείχνει ότι θα γίνεις σίγουρα καλύτερη! Κανείς δεν ξεκίνησε έμπειρος.. Υπάρχουν τρόποι να βελτιωνομαστε και αναλόγως την περιοχή που ζεις, γίνονται και αρκετές ημερίδες και forum  κάθε χρόνο! Σου εύχομαι να μπορέσεις να παρακολουθήσεις όσο το δυνατόν περισσότερα και να έχεις πάντα την ίδια θέληση για αυτόβελτίωση!

Αποσυνδεδεμένος Steffie88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για μάθημα αγγλικών
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 03, 2020, 02:55:16 μμ »
Steffie το ότι ενδιαφέρεσαι δείχνει ότι θα γίνεις σίγουρα καλύτερη! Κανείς δεν ξεκίνησε έμπειρος.. Υπάρχουν τρόποι να βελτιωνομαστε και αναλόγως την περιοχή που ζεις, γίνονται και αρκετές ημερίδες και forum  κάθε χρόνο! Σου εύχομαι να μπορέσεις να παρακολουθήσεις όσο το δυνατόν περισσότερα και να έχεις πάντα την ίδια θέληση για αυτόβελτίωση!

Τα ψάχνω όλα και είχα δηλώσει για να πάω σε ένα φόρουμ που γινόταν στην πόλη μου αλλά λόγω covid το ανέβαλλαν. Βέβαια θα γίνει μέσα στον Αύγουστο οπότε έχω σκοπό να πάω αν δεν αλλάξει κάτι πάλι. Σίγουρα κανένας δεν γεννιέται έμπειρος αλλά δεν έχουν όλοι την ίδια διάθεση για να βελτιωθούν σε ότι κάνουν. Εγώ πάντως θα προσπαθήσω για το καλύτερο γιατί με ενδιαφέρει αυτός ο κλάδος!! 

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για μάθημα αγγλικών
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 03, 2020, 05:22:11 μμ »
giotoules εσύ γίνεσαι ειρωνική όταν γράφεις χαχαχα στην πρόταση που έκανα στη Steffie να δοκιμάσει τις ευρέως διαδεδομένες εξετάσεις YLE Cambridge μήπως και ενεργοποιήσει τους μαθητές της. Εξάλλου- όπως έγραψα εξαρχής- δεν είναι απαραίτητο να δώσουν τις εξετάσεις αλλά μόνο να γράψουν μερικά από τα πολύ ωραία αυτά τεστ που θα της δώσουν μια εικόνα του επιπέδου που έχουν φτάσει. Επίσης, εσύ απέρριψες τη σειρά που της πρότεινα και επέμενες στην άποψή σου προσπαθώντας να την επιβάλεις. Ας δει η Steffie όλες τις διαθέσιμες σειρές και ας αποφασίσει εκείνη. Οι προτάσεις  μου ήταν καλοπροαίρετες και είχαν σκοπό να βοηθήσουν. Κανένας δεν χρειάζεται να τις ακολουθήσει. Ενήλικοι είμαστε, βλέπουμε τις επιλογές και αποφασίζουμε. Καλή συνέχεια των διακοπών σας εύχομαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2020, 05:30:14 μμ από maria42 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159779
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 459
Σύνολο: 477

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.