*

Αποστολέας Θέμα: Υλη για τον Ασεπ για τους χημικούς  (Αναγνώστηκε 10900 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VasoZ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ενας κούκος φέρνει την Ανοιξη;
    • Προφίλ
Υλη για τον Ασεπ για τους χημικούς
« στις: Οκτώβριος 03, 2007, 05:42:31 μμ »
Λοιόν συνάδερφοι καλησπέρα.
Θα ήθελα κάποιος να με βοηθήσει στο να βρω ύλη που αφορά τα κομμάτια  που έλεγαν:

ΜΕΛΕΤΗ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΝΩΣΕΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ.
Χλωριούχο νάτριο και τα παράγωγα,καυστικό νάτριο,όξινο ανθρακικό νάτριο,χλώριο,υδροχλωρικό οξύ,νερό,αμμωνία,,νιτρικό οξύ,θειικό οξύ.

Επίσης:

ΜΕΤΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΡΑΜΑΤΑ
Μεταλλουργία, Ιδιότητες μετάλλων, βιομηχανικά μέταλλα και κράματα, διάβρωση και ανακύκλωση μετάλλων


Δεν μπορώ να τα βρω ως ύλη για να τα διαβάσω από κάπου για τον επόμενο ΑΣΕΠ αλλά και σαν γενικές γνώσεις.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. ;) :) :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υλη για τον Ασεπ για τους χημικούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:07:03 »

Αποσυνδεδεμένος Eirini_Tapata

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αγαπάω το να κάνω μάθημα...
    • Προφίλ
Απ: Υλη για τον Ασεπ για τους χημικούς
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 08, 2007, 11:42:31 μμ »
Ego pira prin kanena eksamino ena vivlio tou Edding Gammon, ekdotikos oikos Traulos, geniki ximeia einai polu kalo kai an katafereis na peitharxiseis kai na to diavaseis pisteuo tha exeis ena epithimito apotelesma. I timi tou vevaia einai ligo tsimpimeni sta 120 euro. Yparxoun kai luseis ton askiseon pou exei mesa. Na eisai kala. Filika. Eirini

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υλη για τον Ασεπ για τους χημικούς
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 09, 2007, 02:08:57 πμ »
Σχολικά βιβλία ψάξεΓυμνασίου Λυκείου .επίσης απο τεε η επαλ

Αποσυνδεδεμένος VasoZ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ενας κούκος φέρνει την Ανοιξη;
    • Προφίλ
Απ: Υλη για τον Ασεπ για τους χημικούς
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 09, 2007, 12:07:31 μμ »
Ευχαριστώ πολύ.
Το βιβλίο που λες του ξένου συγγραφέα τι ύλη έχει μέσα; Αν έχει πολλά και γενικά δε θα έχω το χρόνο να το διαβάσω γιατί με 2 μωρά μέσα στα πόδια μου ο χρόνος είναι ελάχιστος.Θα το ψάξω πάντως και αυτό να του ρίξω μια ματιά τι έχει.Πρέπει να αξίζει πραγματικά τα χρήματα για να το πάρω τόσο που κάνει. ;D ;)
ΟΠως και να εχει σας ευχαριστώ πολύ.Αν προκύψει κάτι θα σας πω κι εγώ. ;) :) :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υλη για τον Ασεπ για τους χημικούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:07:03 »

Αποσυνδεδεμένος VasoZ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ενας κούκος φέρνει την Ανοιξη;
    • Προφίλ
Απ: Υλη για τον Ασεπ για τους χημικούς
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 30, 2007, 01:22:56 μμ »
Συνάδερφοι υπάρχει κανένα καλό βιβλίο που να καλύπτει πολύ καλά την ύλη στην ισομέρεια διαμορφωμερών κυρίως στις κυκλικές ενώσεις,γιατί δεν έχω κάτι καλό και δεν μπορώ να τα καταλάβω;

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας. :D

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υλη για τον Ασεπ για τους χημικούς
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 30, 2007, 02:54:08 μμ »
Κατ αρχή συνάδελφοι προμηθευτειτε τα βιβλία Λυκείου Χημείας.π.χ στην χημεια β λυκειου τεχνολογικής κατευθυνσης (κι όμως υπάρχει) θα βρειτε θέματα γενικού ενδιαφέροντος περί ενώσεων γενικού ενδιαφέροντος,βιομηχανικών ενώσεων κλπ.στα βιβλία γυμνασίου αλλά και λυκείου θα βρείτε θέματα περί μετάλλων κραμμάτων κλπ.
Για οργανική χημεία κοιτάξτε τα τρέχοντα πανεπιστημιακά του Μc Murry.To βιβλίο των ebbing Gammon κοστίζει ένα σκασμό λεφτά και κατά την γνώμη μου(το χω διαβάσει όλο) πολύ λίγα θα σας φανούν χρήσιμα. Πολύ καλά βιβλία είναι του σαλτερή για το λύκειο των εκδόσεων σαββάλα αλλά και όλα τα βιβλία που έχουν τεστ πολλαπλής επιλογής.
Φυσική να προσέξετε ιδιαίτερα η οποία και κρίνει σημαντικά τον τελικό βαθμό.
Διδακτική χημείας ένα δύο βιβλία μου φάνηκαν χρήσιμα αλλά προτιμήστε να διαβάσετε πρώτα τα σχολικά γυμνασίου και λυκείου
θα μπορούσα να πω πολλά για την εμπειρία μου από τον τελευταίο διαγωνισμό, όπου και τα πήγα πολύ καλά(γι αυτό έχω το θάρος και προτείνω κάποια πράγματα) , ελπίζω στην πορεία ν απω περισσότερα

Αποσυνδεδεμένος VasoZ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ενας κούκος φέρνει την Ανοιξη;
    • Προφίλ
Απ: Υλη για τον Ασεπ για τους χημικούς
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 05:39:35 μμ »
Συνάδελφε δεν ξέρω σε τι κατάσταση είσαι αλλά σου εύχομαι καλή επιτυχία και θα σου πω ένα ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σου.

Λοιπόν δεν μπορώ να καταλάβω  θέματα με ισομέρεια όπως του τελευταίου διαγωνισμού στη χημεία που αφορούσε τα διαμορφωμερή οργανικής ένωσης.

Μιλάω για το θέμα 49 (του 2007) που μιλάει και για ανωμερές, που επίσης δεν έχω ιδέα τι είναι ,και δεν μπορώ να βρω μέχρι στιγμής.Τα βιβλία που έχω από το πανεπιστήμιο δεν με καλύπτουν γιατί έχουν γενικολογίες. >:(
Αλλο θέμα που δεν μπορώ να κατανοήσω και να απαντήσω ,παρόλο που το έψαξα πολύ ,είναι το θέμα 39 στα θέματα του 2005.

Επίσης θα θελα πρόταση για το από που να διαβάσω φυσική γιατί μετά τα 2 παιδιά που έκανα ,έχω χρόνια να την πιάσω.Υπάρχουν καλά βοηθήματα όπως του Σαλτερή στη χημεία (που όντως είναι πάρα πολύ καλά αυτά) για τη φυσική για να βγάλω άκρη και να μην ταλαιπωριέμαι βράδια και ώρες αλογάριαστες;

Δεν ξέρω από που είσαι αλλά σου είμαι υπόχρεη!Νάσαι καλά! ;D ;D ;D
Θα περιμένω με αγωνία νέα σου! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υλη για τον Ασεπ για τους χημικούς
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 01:53:10 μμ »
Φυσική έχω κάποιες Σημειώσεις από Φροντιστήριο που πήγαινα.Πρώτα απ όλα κοίταξε την ύλη της Φυσικής.Υπάρχουν ένα δύο βιβλία με τεστ πολλαπλής για φυσική ως συνεξεταζόμενο μάθημα.Μου έκανε μάθημα ο συγγραφέας τους.Πάρα πολύ καλός.ειλικρινά.Εγώ θα πρότεινα Φροντιστήριο να πας για φυσική και παιδαγωγικά.Αυτά συνήθως κρίνουν το αποτέλεσμα.Ξέρω ότι δεν έχεις χρόνο ,χρήματα ίσως και όλα αυτά που τα είχα και γω.Πρώτη φορά έδωσα,μένω Αθήνα ,36 ετών .αυτά στα λέω για να δεις ότι ηλικιακά πιαθνά δεν απέχουμε και επιπλέον ήταν το μεγαλύτερο ρίσκο της ζωης μου ,αφού παράτησα δουλεια και πολλά άλλα.
Φυσική διάβασα και τα σχολικά με τα αντίστοιχα βοηθήματα τους.Η ύλη είναι πολύ μεγάλη και κάποια θέματα θα χαθούν.Στα ανωμερή και διαμορφωμερή είχα και γω πρόβλημα.τα θέματα αυτά τα έχασα.στο ιντερνετ ίσως βρεις κάποιες απαντήσεις.Αλλά και μια βόλτα στο τμήμα χημείας δεν βλάπτει καθόλου.
Τώρα δουλεύω σε φροντιστήριο Μέσης Εκπαίδευσης και υπολογίζω του χρόνου να διορισθώ με τους πρώτους επιλαχόντες χημικους.Υπολογίζω ότι θα πάρουν 7 έως 9 άτομα.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υλη για τον Ασεπ για τους χημικούς
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 06, 2007, 07:58:26 πμ »
geochem, σου ευχομαι να διοριστεις του χρονου! Υπολογισες τον αριθμο των επιλαχοντων απο αυτους που διοριζονται ταυτοχρονα μεσω ΑΣΕΠ και προϋπηρεσιας?

Εγω τωρα ασχολουμαι με το κυριως γνωστικο που ειναι η Βιολογια κι ετσι αποφασισα να διαβασω Χημεια το καλοκαιρι. Περισυ μ'εκαψε το γεγονος οτι το μονο που ειχα προλαβει να διαβασω απο Χημεια ηταν τα βιβλια Γενικης Παιδειας Α' και Β' Λυκειου (ολο το καλοκαιρι διαβαζα Γεωλογια γιατι νομιζα οτι θα μπορουσαμε να επιλεξουμε το δευτερο μαθημα οπως ειχε γινει στον ΑΣΕΠ 2002!) κι ετσι δεν εγραψα καλα, παρολο που οι περισσοτερες ερωτησεις ηταν ευκολες. Ευτυχως που σηκωσε το βαθμο μου το κυριως γνωστικο και με τον υψηλο βαθμο στα Παιδαγωγικα εβγαλα ενα αξιοπρεπες αποτελεσμα.

Ν'αγορασω λοιπον και τα βιβλια του Σαλτερη για το Λυκειο. Εσεις που εχετε διαβασει τα βιβλια Χημειας του Γυμνασιου, λενε τιποτα διαφορετικο απο αυτα του Λυκειου?

Αποσυνδεδεμένος VasoZ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ενας κούκος φέρνει την Ανοιξη;
    • Προφίλ
Απ: Υλη για τον Ασεπ για τους χημικούς
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 08:01:06 μμ »
Πήρα τα καινούργια βιβλία χημείας του γυμνασίου και έχουν λίγα πράγματα να διαβάσεις.Ομως καλό θα ήταν να τους ρίξεις μια ματιά κάποια στιγμή ,όπως κι εγώ για να ξέρουμε τι μας γίνεται.Απλά δεν τα κοιτάς ως πρώτη προτεραιότητα.

Από φυσική βρε παιδιά βοηθήματα ποιων συγγραφέων θα βοηθήσουν να βγάλω άκρη; Εχω χρόνια να την πιάσω και παλεύω εγώ και το χάος... ;D ;D :o :o

Αποσυνδεδεμένος sofiaz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υλη για τον Ασεπ για τους χημικούς
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 18, 2008, 03:27:47 πμ »
Είχα καιρό να μπω και δεν είδα το θέμα νωρίτερα. Ελπίζω να μην έχω αργήσει και να μπορέσω να βοηθήσω καταθέτοντας την εμπειρία μου.
Επειδή είμαι διοριστέα από Σεπτέμβριο μπορώ να σας πω μόνο τι νομίζω ότι με πέρασε.
Εννοείται πως όποιος θέλει περισσότερα μπορεί να μου στείλει π.μ και τα λέμε και τηλεφωνικά.

α) Μη χαλάτε τα λεφτά σας σε φροντιστήρια και κουλά βιβλία.
ΜΑΘΕΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΠ'ΕΞΩ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΤΩΤΑ. ΚΥΡΙΩΣ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΔΙΔΑΚΤΕΑ ΥΛΗ. ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΛΕΖΑΝΤΕΣ, ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΑ, ΣΧΟΛΙΑ ΣΤΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ. ΤΕΛΕΙΑ.
Αυτά που αναφέρεις είναι όντως στο παλιό βιβλίο της τεχνολογικής, πίσω-πίσω. Αν δεν τα βρίσκεις πάρε με να στα στείλω. Επειδή όμως έπεσαν ήδη και μάλιστα αυτούσια δεν θα πόνταρα να είναι πάλι στην ύλη!!!
Σε κάποια κεφάλαια δεν αρκεί το σχολικό, χρειάζεται να ανατρέξετε στα βιβλία της σχολής σας (ή σε σημειώσεις σας) για πιο ολοκληρωμένη γνώση.  Απ'ότι θυμάμαι αυτά τα σημεία ήταν κυρίως η οργανική και η ηλεκτροχημεία.
Και πάλι δώστε βάση σε ό,τι είναι εκτός διδακτέας ύλης (στην οργανική π.χ αν προσέξατε βάζουν συνεχώς στερεοχημεία και ιδιότητες που είναι εκτός).
Ό,τι είναι στην κατεύθυνση από Σαλτερή, Εκδόσεις Σαββάλας.
Επίσης έκανα δύο φορές τα τεστ του: "Η Χημεία με ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής", Κόρακας, Εκδόσεις Σαββάλα. Την πρώτη έψαχνα να βρω τις απαντήσεις από τα βιβλία μου, δεν τις έπαιρνα έτοιμες και τη δεύτερη κρατώντας χρόνο.

β) Διδακτική πείρα. Είχα χρόνια σε όλες τις τάξεις και σε κατεύθυνση και κάνω και φυσική (δεν κάνω φυσική τρίτης κατεύθυνση αλλά έκανα πολύ τρίτης γενική τότε που την έδιναν. Με έσωσε...) Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα μπορούσε να τα καταφέρει κάποιος που τελείωσε πριν 15 χρόνια και έκτοτε ετεροαπασχολείται. 'Ισως σε σας να χρειάζεται το φροντιστήριο, δε μπορώ να εκφέρω γνώμη.

γ) Χειρισμός του χρόνου. Δεν υπάρχει χρόνος να σκεφτείς, δεν υπάρχει χρόνος για πρόχειρο, δεν υπάρχει χρόνος για αμφιβολίες. Κάντε τα τεστ των προηγούμενων ΑΣΕΠ με ρολόι. Πολλές φορές. Εκεί, κάντε πρώτα αυτές που ξέρετε να φύγουν. Αν σε κάποια δεν έχετε ιδέα τι να βάλετε, αφήστε την. Αν είστε ανάμεσα σε δύο ρισκάρετε, είναι 50-50.

δ) Διδακτική: "Διδακτική της Χημείας" και "Διδακτική Πειραμάτων Χημείας" Γιούρη-Τσοχατζή, Εκδόσεις Ζήτη, Θεσσαλονίκη (όποιος τελείωσε Θεσσαλονίκη το πρώτο το είχαμε και στη σχολή), "Διδάσκω τη Χημεία", Μαυρόπουλος, Εκδόσεις Σαββάλα. Μην πανικοβάλλεστε, είναι μικρά βιβλία μόνο για το πως γίνεται το τυπικό του μαθήματος, όχι λεπτομέρεια και φιλοσοφίες, δεν είμαστε φιλόλογοι.
Το 2ο βιβλίο έχει πειράματα για κάθε μάθημα, κάθε τάξης. Κάθησα λοιπόν και έκανα για κάθε μάθημα, κάθε χρονιάς ένα σχέδιο μαθήματος . Βάση θα δώσετε σε δραστηριότητες (π.χ βάλτε τους να φέρουν πράγματα από το σπίτι, από τον τύπο, από το internet), απλά πειράματα, καθημερινά παραδείγματα. Και πάλι προσοχή σε ότι είναι εκτός διδακτέας ύλης (τη μια χρονιά ηλεκτρόλυση, την άλλη εντροπία που πείτε με τρελλή, την περίμενα).
Έγραψα σα να παρέδιδα το μάθημα εκείνη τη στιγμή "Σήμερα παιδιά θα μιλήσουμε για....", όχι "θα κάνω αυτό και μετά εκείνο".  Άλλα 2 άτομα που έγραψαν καλό βαθμό ξέρω ότι έκαναν το ίδιο. Προσέξτε, απ'ότι κατάλαβα μετράει να γράφεις σωστά και καλά. Και να ξέρετε ποιό μάθημα αντιστοιχεί σε ποιά τάξη. Άλλο η ηλεκτροχημεία της Β και άλλο της Γ Λυκείου!!

ε) Παιδαγωγικά: Το κλασσικό χοντρό των εκδόσεων Πελεκάνος για τους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ, κλάδος χημικών ΑΛΛΑ όχι όλο, τα βασικά σημεία, με μεγάλο ξεσκαρτάρισμα, έβγαλα περίληψη από κάποιες θεωρίες. Για μας είναι χρήσιμο γιατί δεν έχουμε ιδέα από αυτά και τα έχει συγκεντρωμένα. Έχει ελλείψεις και πολύ σκαρταδούρα αλλά φιλοσοφίες τύπου Ματσαγκούρας κλπ είναι πιο πολύ για δάσκαλους και φιλόλογους που έχουν ήδη τριφτεί με το αντικείμενο. Εκείνο που με έσωσε πάντως ήταν το internet. Έμπαινα συνέχεια αντί για διάλειμμα στο test101 και έκανα τα test τους. Εκατοντάδες! Και με χρονόμετρο. Σημείωνα και ό,τι δεν ήξερα και τα ξαναδιάβαζα.

στ) Φυσική: Είχα διαβάει μόνο τα σχολικά γιατί ό,τι βρήκα στο εμπόριο ήταν δύσκολο ακόμη και για φυσικούς. Σκέφτηκα ότι δεν αξίζει να φάω ένα χρόνο για 20 ερωτήσεις. Καλύτερα ας μάθαινα καλά τα υπόλοιπα που έπιαναν και πολύ πιο μεγάλο ποσοστό. Κατάλαβα ότι πήγα καλά όταν στη φυσική είχα αφήσει μόνο 7 αναπάντητες (είχα και κάποια λάθη). Άγνωστο το πως μετά από τα χρόνια που είχαν μεσολαβήσει, ήξερα τις απαντήσεις στα παλούκια. Από τις κβαντικές της σχολής που είχα παρακολουθήσει και περάσει με 8 και 9...

ζ) Δέσμευση. Ή ταν ή επί τας! Έκοψα τα πολλά ιδιαίτερα, κράτησα μόνο κάποιες καλές μαθήτριες, όχι κατευθύνσεις, όχι δύσκολα παιδιά. Έκανα και μεταπτυχιακό και το νοικοκυριό. Αλλά ξέχασα για πολύ καιρό καφέδες, βόλτες, διακοπές, μπάνια, ψώνια, χουζούρι...

Πω-πω Θεέ μου πόσα έγραψα!!! Αυτό δεν είναι πληροφορίες, ψυχανάλυση είναι!!! Φανταστείτε τι είχα τραβήξει... Εύχομαι κάποιος να τα βρει χρήσιμα όλα αυτά...

Αποσυνδεδεμένος tzavell

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Υλη για τον Ασεπ για τους χημικούς
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 04, 2008, 03:08:58 μμ »
ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΕΛΕΚΑΝΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ?ΓΙΑΤΙ ΒΡΗΚΑ 2-3 ΒΙΒΛΙΑ .ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΤΩΝ ΕΚΔΟΣΕΩΝ ΖΗΤΗ ΠΟΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ?
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αποσυνδεδεμένος sofiaz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υλη για τον Ασεπ για τους χημικούς
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 11, 2008, 01:00:43 πμ »
Άντε παιδιά, καλή προσπάθεια, καλό κουράγιο και καλή επιτυχία και σε σας!!

Για τα βιβλία στη διδακτική και στο γνωστικό έχω δώσει επακριβώς τον τίτλο, τον συγγραφέα και τον εκδοτικό οίκο. Εχουν περάσει όμως χρόνια και δεν ξέρω αν υπάρχουν πια ή αν έχουν αλλάξει τίτλο...
Τα βοηθήματα του Σαλτερή, εκδόσεις Σαββάλα υπάρχουν για όλες τις τάξεις του Λυκείου.
Παιδαγωγικά: "Διαγωνισμοί πρόσληψης εκπαιδευτικών Κλάδος Χημικών", Ομάδα Εκπαιδευτικών-Παιδαγωγών, Εκδόσεις Πελεκάνος.
Δεν ξέρω καθόλου τι ύλη θα έχετε. Αληθεύει ότι θα ξαναδίνονται και τα 4? Ωχ, ωχ, ωχχχ!!
Πάντως κάθε χρονιά πρόσεξα ότι βάζουν πολλές ερωτήσεις από τα κομμάτια που είναι καινούργια στην ύλη, πονηρευτείτε.
Γενικά είχα δώσει προσοχή σε: α) Ό,τι ήταν για πρώτη φορά στην ύλη,
β) Ό,τι ήταν εκτός διδακτέας ύλης σχολείου,
γ) Να ξέρω ΚΑΘΕ ΜΑΘΗΜΑ, ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΙΑΣ και να έχω βγάλει πειράματα και δραστηριότητες για το καθένα(ναι, θέλει δουλειά),
δ) Το χρόνο όταν έγραφα(είχα κάνει πολλά τεστ με ρολόι),
ε) Στη διδακτική να γράφω λίγο όμορφα και σωστά.
Τι άλλο να σας πω δεν ξέρω...
Τώρα πια πιστεύω ότι χρειάζεταιι να έχεις ήδη γνώσεις χημείας(και φυσικής στη χρονιά μας) οι οποίες δεν αποκτώνται μόνο με το διάβασμα, αν δεν έχεις δουλέψει στην εκπαίδευση και έχεις βγάλει τη σχολή με σκονάκια είναι πολύ δύσκολο...
Το διάβασμα είναι κυρίως για τα παιδαγωγικά που έχουμε μεσάνυχτα, για να φρεσκάρεις τις γνώσεις σου και για να οργανώσεις στο μυαλό σου την ύλη και τον τρόπο διδασκαλίας της.
Και πάλι καλό κουράγιο και καλές αντοχές!!
Από Σεπτέμβριο θα σας πω αν άξιζε τον κόπο...

Αποσυνδεδεμένος harris69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Υλη για τον Ασεπ για τους χημικούς
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 25, 2008, 01:38:05 μμ »
geochem, σε ποιό φροντιστήριο πήγες? Έχω πάει Μπόνια και δεν έμεινα πολύ ικανοποιημένος από την Φυσική του.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162162
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 573
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 522
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.