*

Αποστολέας Θέμα: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση επαπειλούμενης κύησης  (Αναγνώστηκε 4667 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος despoina@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα σας!
Είμαι ΠΕ70 και αναφέρομαι στις προσλήψεις αναπληρωτών. Βγαίνω σε άδεια κύησης στις 5 Νοεμβρίου. Ωστόσο, λόγω επαπειλούμενης κύησης δεν μπορώ να εργαστώ ούτε τις 10 ημέρες που απαιτούνται για να πάρουμε αναρρωτική άδεια εμείς οι αναπληρωτές. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω (γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω):

    1. Γίνεται, εάν με πάρουν στην πρώτη φάση, να βγω κατευθείαν σε αναρρωτική άνευ αποδοχών μέχρι να ξεκινήσει η άδεια κύησης μου;; Χωρίς δηλαδή να δουλέψω αυτές τις 10 ημέρες. Καθώς αν πρέπει να δουλέψω, θα αναγκαστώ να παραιτηθώ και θα έχω και ποινή 2 χρόνια. Γι αυτό θέλω να είμαι σίγουρη. Γιατί και με τη Διεύθυνση που επικοινώνησα, μία μου τα λένε έτσι μία αλλιώς.
 Σε περίπτωση που μπορώ να βγω απευθείας σε αναρρωτική άδεια άνευ αποδοχών, τι χαρτιά χρειάζεται να προσκομίσω στη διεύθυνση για την άδεια;;

    2.Αν δε δηλώσω καθόλου περιοχές (αυτό σκέφτομαι περισσότερο), αυτό θα επηρεάσει τη θέση μου στους πίνακες για τους μόνιμους διορισμούς;;; Υπάρχει περίπτωση να διαγραφώ από τους πίνακες για τους μόνιμους διορισμούς;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα και σου εύχομαι να πάνε όλα καλά. μπορείς να βγεις σε άδεια αναρρωτική εφόσον ο γιατρός σου πιστοποιήσει τη κατάστασή σου. με χαρτί δηλ του γιατρού. Είσαι σε επαπειλούμενη ακόμα; τα χαρτιά τα καταθέτεις στο ικα και με αίτηση επίσης που κάνεις στο σχολείο τοποθέτησης , το στέλνει στη διεύθυνση. σε κατατοπίζουν μην ανησυχείς. Απλά στο ικα χρειάζονται και τον υπέρηχο. Για τις πρώτες 15 μέρες όμως δε βγαίνεις σε ανευ αποδοχών από τη διεύθυνση απλά χάνεις ενα μέρος του ημερομισθίου σου. Ημουν σε επαπειλούμενη φέτος για δύο μήνες. Αν θες στείλε πμ να τα πούμε.

Αποσυνδεδεμένος despoina@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Να είσαι καλά. Απλά από τη Διεύθυνση μου είπαν ότι για να πάρω την αναρρωτική (αυτές τις 15 ημέρες που δικαιούμαστε εμείς οι αναπληρωτές) θα πρέπει υποχρεωτικά να έχω εργαστεί πρώτα 10 ημέρες. Όμως, λόγω επαπειλούμενης κύησης δεν μπορώ να εργαστώ ούτε αυτές τις 10 ημέρες για να δικαιούμαι την αναρρωτική...

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ι. Αναρρωτικές άδειες και άδειες μητρότητας.  (άρθρα 657 και 658 του Αστικού Κώδικα και άρθρο 11 του Ν.2874/2000, εγκύκλιος αρ.79/14-7-1999 ΙΚΑ, έγγραφο αρ.πρωτ.Π06/40/29-04-2013 ΙΚΑ)

Για τις αναρρωτικές άδειες των αναπληρωτών εκπαιδευτικών, ισχύουν τα εξής:

Οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί για όλο το χρονικό διάστημα της σύμβασής τους δικαιούνται δεκαπέντε (15) ημέρες αναρρωτική άδεια με αποδοχές, εφόσον έχουν συμπληρώσει δεκαήμερη παροχή εργασίας και κάτω του έτους ή τις αποδοχές των εργάσιμων ημερών ενός μηνός αν έχουν υπηρεσία στον ίδιο εργοδότη άνω του έτους (αρ. 657 Α.Κ.) Αναρρωτική άδεια με γνωμάτευση ιατρού ιδιώτη δεν χορηγείται.  Αρμόδια όργανα να βεβαιώσουν την ανικανότητα για εργασία όταν η καταβολή του ημερομισθίου βαραίνει κυρίως τον ασφαλιστικό φορέα (δηλαδή αναρρωτική άδεια από 4 ημέρες και πάνω τη φορά) είναι:

Ο θεραπευτής γιατρός της Μονάδας Υγείας του ΕΟΠΥΥ (Ιατρεία πρώην ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και όχι συμβεβλημένοι γιατροί με τον πρώην ΟΠΑΔ) ειδικότητας αντίστοιχης με την πάθηση του ασφαλισμένου, ο οποίος δύναται να βεβαιώνει ανικανότητα μέχρι δεκαπέντε (15) ημέρες μέσα στο ίδιο ημερολογιακό έτος, είτε συνεχείς, είτε διακεκομμένες.
Για τους ασφαλισμένους που εξέρχονται από νοσοκομείο, το οποίο λειτουργεί με την μορφή  Ν.Π.Δ.Δ., η βεβαίωση της ανικανότητας για εργασία μέχρι δεκαπέντε (15) ημερών μπορεί να γίνει από τον, κατά τον Οργανισμό του Νοσοκομείου, υπεύθυνο του οικείου Τμήματος, ενώ για τους ασφαλισμένους που εξέρχονται από άλλα θεραπευτήρια συμβεβλημένα με τον ΕΟΠΥΥ, για το ίδιο χρονικό διάστημα, μπορεί να βεβαιωθεί ανικανότητα για εργασία από τον αρμόδιο ελεγκτή γιατρό του ΕΟΠΥΥ.
Η Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή (πρώην ΙΚΑ-ΕΤΑΜ), για βεβαίωση ανικανότητας πέραν των δεκαπέντε (15) ημερών, στην οποία θα πρέπει να παραπέμπεται ο ασφαλισμένος εντός πέντε (5) ημερών το αργότερο, από την ημερομηνία έκδοσης της σχετικής Ιατρικής Γνωμάτευσης από τον θεραπευτή γιατρό.
Δηλαδή, σε όλες τις περιπτώσεις αναρρωτικών αδειών που υπερβαίνουν τις 3 ημέρες τη φορά, για την καταβολή του αντιμισθίου στον εκπαιδευτικό είναι απαραίτητη η προσκόμιση του αδειολογίου των Υγειονομικών δομών (πρώην ΙΚΑ-ΕΤΑΜ). Σε αντίθετη περίπτωση ο εκπαιδευτικός θα παραπέμπεται στην Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή της Μονάδας Υγείας του ΕΟΠΥΥ (πρώην ΙΚΑ-ΕΤΑΜ) για τη βεβαίωση της ανικανότητας για εργασία.

Για τις τρεις πρώτες μέρες της άδειας καταβάλλεται από το δημόσιο το μισό των αποδοχών που δικαιούται. Από το ΙΚΑ δεν δικαιούται τίποτε.
Για το διάστημα από την 4η μέχρι την 15η ημέρα παίρνει αποδοχές 12 ημερών αφαιρούμενης της επιδότησης του ΙΚΑ που αναλογεί στο διάστημα αυτό.
Για το διάστημα από την 16η ημέρα και μετά, μόνο την επιδότηση του ΙΚΑ.

Για αναρρωτικές άδειες χρονικού διαστήματος μικρότερου των τριών (3) ημερών τη φορά,  αρκεί η προσκόμιση Ιατρικής Γνωμάτευσης  από γιατρό συμβεβλημένο με το ΕΟΠΥΥ (είτε ανήκει στο πρώην ΙΚΑ-ΕΤΑΜ είτε στον πρώην ΟΠΑΔ).

Διαβάστε περισσότερα: Η νομοθεσία για τις άδειες των εκπαιδευτικών - Όσα πρέπει να γνωρίζετε - iPaidia.gr


Ισχύει αυτό που σου είπαν από οτι φαίνεται. Διαφορετικά θα περάσεις σε κατευθείαν άδεια ανευ αποδοχών λογικά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 322
Σύνολο: 339

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.