*

Αποστολέας Θέμα: Συνέντευξη σε κολέγιο για καθηγήτική θέση  (Αναγνώστηκε 5324 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kassiopi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνέντευξη σε κολέγιο για καθηγήτική θέση
« στις: Αύγουστος 13, 2020, 01:51:14 μμ »
Καλησπέρα σε όλους/λες σας!

Σήμερα με πήραν από ιδιωτικό κολλέγιο για να κανονίσουμε συνέντευξη για θέση καθηγητή. Έχει κανένας εμπειρία από εργασία ως καθηγητής/τρια σε τέτοιο πλαίσιο; Τι να περιμένω από τη συνέντευξη; Από μισθό τι παίζει; Λογικά τη Δευτέρα που έχω τη συνέντευξη θα μου πουν αλλά ας είμαι και λίγο προετοιμασμένη για το τι θα ακούσω...Οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνέντευξη σε κολέγιο για καθηγήτική θέση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:13:20 »

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνέντευξη σε κολέγιο για καθηγήτική θέση
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 15, 2020, 12:59:31 πμ »
Αρχικά καλή επιτυχία στην συνέντευξη.
Η συνέντευξη συνήθως είναι μία πρώτη φάση γνωριμίας με τον υποψήφιο και κατόπιν ακολουθεί μία δεύτερη φάση με demo teaching μπροστά σε δύο ακαδημαϊκούς υπεύθυνους.
Αυτό που προφανώς θέλουν είναι να δουν ποιος/α είσαι, πώς στέκεσαι και αν μπορείς αυτά που έγγραψες στο βιογραφικό σου να τα υποστηρίξεις σε μία συζήτηση. Επίσης θα θέλουν να ξέρουν αν μπορείς να υποστηρίξεις διδακτικά συγκεκριμένα μαθήματα για τα οποία επιθυμούν να σε προσλάβουν και την γλώσσα που θα πρέπει να διδαχθούν (συνήθως αγγλική). Δεν διαφέρει από οποιαδήποτε συζήτηση για πρόσληψη σε μία εργασία.
Το οικονομικό μπορεί να μην συζητηθεί ξεκάθαρα. Καλό όμως είναι να θέσεις εσύ κάποια στάνταρ, αναλόγως βέβαια την ανάγκη σου να απασχοληθείς σε μία τέτοια θέση.
Αν το βιογραφικό που προσκόμισες βασίζεται σε εμπειρία στην τριτοβάθμια εκπαίδευση ή σε δημόσια ΚΕΚ θα γνωρίζεις τα ανάλογο αντίτιμο ώστε να το διεκδικήσεις. Αν δεν διαθέτεις κάτι ανάλογο, η πιο ασφαλής αναφορά είναι το ΦΕΚ που αναφέρεται στην ωρομισθία των εκπαιδευτών ενηλίκων και ορίζει περίπου το 15 ευρώ την ώρα για τον πτυχιούχο, 18 για τον κάτοχο του μεταπτυχιακού και 20 για τον κάτοχο του διδακτορικού.
Όλα καλά να πάνε σου εύχομαι και να ακούσεις ό,τι καλύτερο περιμένεις.
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος Kassiopi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνέντευξη σε κολέγιο για καθηγήτική θέση
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 15, 2020, 09:24:58 πμ »
Καλημέρα Sp. Educator και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου η οποία μου ήταν απίστευτα βοηθητική.

Στα ελληνικά κολέγια διδάσκονται στην αγγλική τα παιδιά (δεδομένου του γεγονότος ότι σε αυτά τα κολέγια δεν πάνε και τα πιο αστέρια, αντίθετα πάνε μαθητές οι οποίοι δεν τα έχουν καταφέρει στις πανελλήνιες, οπότε φαντάζομαι ότι και το επίπεδο αγγλικών τους θα είναι χαμηλό)? Γνωρίζω ότι για τη θέση χρειάζεται να έχω γνώση των απαιτήσεων του Βρετανικού εκπαιδευτικού συστήματος (και όντως έχω) και λόγω του ότι σπούδασα και εργάστηκα στην Αγγλία για πέντε έτη δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα διδασκαλίας στην αγγλική γλώσσα (απλά μου κάνει εντύπωση).
Για το οικονομικό σε ευχαριστώ που μου το είπες γιατί όντως δε γνώριζα που παίζουν τα 'νόμιμα' αλλά έχω την εντύπωση ότι 18 ευρώ είναι πολλά την ώρα και δεδομένου του τι έχω ακούσει από άτομα που εργάζονται σε παρόμοιο τομέα (π.χ. ιδιωτικά ΙΕΚ) μάλλον θα παίξει στο 10ευρω καθαρά...Οψόμεθα!

Και πάλι σε ευχαριστώ! :) 

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνέντευξη σε κολέγιο για καθηγήτική θέση
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 15, 2020, 06:06:23 μμ »
Καλησπέρα σε όλους/λες σας!

Σήμερα με πήραν από ιδιωτικό κολλέγιο για να κανονίσουμε συνέντευξη για θέση καθηγητή. Έχει κανένας εμπειρία από εργασία ως καθηγητής/τρια σε τέτοιο πλαίσιο; Τι να περιμένω από τη συνέντευξη; Από μισθό τι παίζει; Λογικά τη Δευτέρα που έχω τη συνέντευξη θα μου πουν αλλά ας είμαι και λίγο προετοιμασμένη για το τι θα ακούσω...Οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Πάντα τα Ιδιωτικά ΙΕΚ έχουν χαμηλότερο ωρομίσθιο από τα ιδιωτικά κολλέγια. Συμφωνώ σε όλα με Sp.Educator. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159433
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 362
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 342
Σύνολο: 361

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.