*

Αποστολέας Θέμα: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.  (Αναγνώστηκε 8356 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 13, 2020, 03:57:22 μμ »
Εκτός από όλους εμάς, πρέπει και η ύλη (τουλάχιστον στα δημοτικά) να προσαρμοστεί στις τρέχουσες έκτακτες συνθήκες.
Όσο για τα εθελοντικά απογευματινά μαθήματα, έκανα και θα εξακολουθώ να κάνω για τη Γ'  Λυκείου, αν μου ζητηθεί και αυτή τη  σχολική χρονιά (είμαι σε περιοχή, όπου δεν υπάρχουν φροντιστήρια για το μάθημά μου και αμφιβάλλω για το αν θα γίνει ενισχυτική). Είναι, όμως, προσωπική απόφαση του κάθε ενός μας. Δεν έχουν όλοι τον χρόνο για να τα κάνουν.

Το κακό είναι ότι οι γονείς παίρνουν ως δεδομένο το ότι ο χ έκανε ενισχυτική, ο ψ έκανε πρόγραμμα, ο ω έκανε θεατρικό, και αντί να πουν μπράβο σε όποιον το έκανε, βρίζουν τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 13, 2020, 04:05:57 μμ »
Ok, αν ήμουν χωρίς υποχρεώσεις  θα ήθελα να συμμετέχω στο κοινωνικό φροντιστήριο της περιοχής μου. Ως εκεί. Για παιδιά που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα ναι να τα βοηθήσω. Όλα τα άλλα είναι εκμετάλλευση των εκπαιδευτικών. Π.χ. καθηγήτρια μουσικής πήγαινε σε τρία σχολεία και το απόγευμα έκανε δωρεάν μαθήματα μουσικής στον δήμο. Δεν άκουσε ποτέ ένα ευχαριστώ. Κορόιδο ένιωσε τελικά.
Με την ευκαιρία να πω και ξέρω ότι δεν θα αρέσει αυτό. Ναι, είναι προκλητικό να καθόμαστε 2 μήνες. Θα ήθελα να δουλέψω εθελοντικά σε ένα μουσείο για έναν μήνα του καλοκαιριού. Μου δίνεται αυτή η δυνατότητα; Όχι. Φταίω εγώ λοιπόν;
Σχετικά με τα εθελοντικά προγράμματα θεάτρου, κλπ. Αν το έχεις μεράκι, θα ασχοληθείς. Και το κάνεις γιατί προσφέρεις στα παιδιά. Μόνο γι΄ αυτό. Είναι αλήθεια όμως ότι κάποιοι συνάδερφοι δεν στηρίζουν κάτι τέτοιο. Η αιτία; Το σχολείο πρέπει να κλειδώνει στις 2 και αυτοί να βρίσκονται σπίτι από τη μία....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2020, 04:10:34 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 13, 2020, 04:09:39 μμ »
Ok, αν ήμουν χωρίς υποχρεώσεις  θα ήθελα να συμμετέχω στο κοινωνικό φροντιστήριο της περιοχής μου. Ως εκεί. Για παιδιά που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα ναι να τα βοηθήσω. Όλα τα άλλα είναι εκμετάλλευση των εκπαιδευτικών. Π.χ. καθηγήτρια μουσικής πήγαινε σε τρία σχολεία και το απόγευμα έκανε δωρεάν μαθήματα μουσικής στον δήμο. Δεν άκουσε ποτέ ένα ευχαριστώ. Κορόιδο ένιωσε τελικά.
Με την ευκαιρία να πω και ξέρω ότι δεν θα αρέσει αυτό. Ναι, είναι προκλητικό να καθόμαστε 2 μήνες. Θα ήθελα να δουλέψω εθελοντικά σε ένα μουσείο για έναν μήνα του καλοκαιριού. Μου δίνεται αυτή η δυνατότητα; Όχι. Φταίω εγώ λοιπόν;

Το κοινωνικό φροντιστήριο με ενοχλεί γιατί οι δήμοι δίνουν ένα σωρό χρήματα σε ανοησίες. ας είχαν μια υποτυπώδη έστω κ συμβολική αποζημίωση για τους εκπαιδευτικούς που συμμετεχουν. έστω ας έδιναν επίδομα στέγασης στον κλάδο, για να δείξουν ότι αναγνωρίζουν κάτι. γιατί δεν είναι ωραίο να προβάλλονται για τη φιλανθρωπία τους οι δήμοι και οι μητροπόλεις στις πλάτες της δουλειάς των άλλων.

εγώ πάντως δεν θεωρώ προκλητική την άδεια μας, γιατί αυτοί είναι οι όροι της δουλειάς μας εξαρχής. δεν πληρωνόμαστε με τη μέρα, πληρωνόμαστε για συγκεκριμένο έργο. θα μπορούσαμε βέβαια να μένουμε παραπάνω ή να γυρνάμε νωρίτερα για προετοιμασία κλπ, κανονικές εργασίες όμως, όχι αυτό το χάλι που καθόμαστε κ κοιτάμε το ταβάνι.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 13, 2020, 04:10:32 μμ »
Φυσικά, όταν συζητάμε για σχολεία, πάντα αναφερόμαστε στις πόλεις και ξεχνάμε την επαρχία. Αλλά ακόμα και σε πόλεις, πολλοί μαθητές μετακινούνται με λεωφορεία. Τα απογευματινά σημαίνουν διπλή μεταφορά σε λεωφορεία, κάτι που νομίζω ότι αυξάνει περισσότερο τον κίνδυνο που υποτίθεται προσπαθούν να μειώσουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 13, 2020, 04:19:04 μμ »
Ας μην ξεχνάμε ότι πολλοί εκπαιδευτικοί είναι και οι ίδιοι γονείς. Τα απογεύματα τους μόνο ξεκούραση δεν είναι. Και τα δικά μας τα παιδιά μας χρειάζονται.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 13, 2020, 04:20:08 μμ »
Αν είσαι εργένης σε νησί, υπάρχουν πολύ καλύτεροι τρόποι να περάσεις την ώρα σου... με μάσκα πάντα  ::)

 :D ;D  θεούλης :D ;D


Προσωπικά αν δουλεύουμε με κανονικό πρόγραμμα το πρωί τότε απόγευμα καμια ασύγχρονη, eclass και πολύ είναι...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 13, 2020, 04:31:06 μμ »
Με την πρόβλεψη ότι τα κρούσματα θα ανέλθουν σε 1000 ημερησίως, τα εθελοντικά προγράμματα σε σχολεία πάνε περίπατο. Προγράμματα περιβαλλοντικής, πολιτιστικών, κλπ. δεν θα μπορέσουν να υλοποιηθούν. Απορώ πώς θα υλοποιηθούν και τα μαθήματα. Απορώ πώς θα ανοίξουμε, όταν μας έκλεισαν με ελάχιστα κρούσματα. Επίσης εμείς που επιστρέφουμε στα αστικά κέντρα είμαστε σε εξαιρετικά δεινή θέση. Γιατί στην επαρχία με ένα τοπικό lockdown ελέγχεις εύκολα την κατάσταση. Στην Αθήνα, Θεσσαλονίκη πάμε στο στόμα του λύκου.

Προσθέτω το εξής: η Λινού μίλησε για την πρόσληψη εκπαιδευτικών για 1-3 μήνες ώστε να διδάσκουν σε λιγότερα παιδιά και για την εθελοντική προσφορά γονιών. Βέβαια στο τέλος πρόσθεσε ότι καταλαβαίνει ότι αυτά είναι τρελά πράγματα για την ελληνική πραγματικότητα και συμφωνώ μαζί της σε αυτό....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2020, 04:36:02 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 13, 2020, 04:36:12 μμ »
Με την πρόβλεψη ότι τα κρούσματα θα ανέλθουν σε 1000 ημερησίως, τα εθελοντικά προγράμματα σε σχολεία πάνε περίπατο. Προγράμματα περιβαλλοντικής, πολιτιστικών, κλπ. δεν θα μπορέσουν να υλοποιηθούν. Απορώ πώς θα υλοποιηθούν και τα μαθήματα. Απορώ πώς θα ανοίξουμε, όταν μας έκλεισαν με ελάχιστα κρούσματα. Επίσης εμείς που επιστρέφουμε στα αστικά κέντρα είμαστε σε εξαιρετικά δεινή θέση. Γιατί στην επαρχία με ένα τοπικό lockdown ελέγχεις εύκολα την κατάσταση. Στην Αθήνα, Θεσσαλονίκη πάμε στο στόμα του λύκου.

Να πω κάτι για τα αστικά κέντρα. αυτές τις μέρες υπάρχει ανησυχία γιατί πολλοί γυρίζουν από νησιά άρρωστοι. αυτοί καταγράφονται στο μέρος που μένουν. στα νησιά τα κρούσματα ανακοινώνονται ανά περιφέρεια κ δεν ξέρουμε πού είναι, όπως έγινε κ με τον Πόρο. Δηλαδή κ εμείς τώρα ακούμε δυο τη μια μέρα Κυξκαδες, τρία την άλλη, δεν ξέρουμε σε ποιο νησί κ τι πρέπει να γίνει. λες κ τα νησιά είναι disneyland. κατοίκους δεν έχουν; εμείς δεν πρέπει να ξέρουμε για τη διασπορά;

σίγουρα όμως αν κλείσουν όλα όπως πχ στον πόρο μετά είμαστε ήσυχοι. αλλά πρέπει να φτάσουμε εκεί άραγε;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 13, 2020, 04:44:21 μμ »
www.politischios.gr  και www.alithia.gr (εφημερίδες Χίου) για να δείτε τι γίνεται εδώ και 3 μέρες από κρούσματα.
Ο τοπικός τύπος σε διάφορες περιοχές αναφέρεται στα κρούσματα που υπαρχουν
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2020, 08:37:38 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 13, 2020, 05:29:04 μμ »
Αντί το Υπουργείο, η ΔΟΕ, η ΟΛΜΕ και ΕΟΔΥ να επεξεργάζονται με σοβαρότητα διάφορα εναλλακτικά σενάρια για την λειτουργία των σχολείων αναλώνονται σε δηλώσεις δημοσίων σχέσεων. Και εμείς εδώ συζητάμε την άποψη περί εθελοντισμού κλπ της κ. Λίνου. Για την διεξαγωγή του μαθήματος υπεύθυνοι είναι οι εκπαιδευτικοί και ουδείς άλλος.
Οι γονείς ας αναλάβουν να προσέχουν και να βοηθούν τα παιδιά τους. Όσα λέει στην συνέντευξη δεν.....αντέχουν στην κριτική. Ο σύζυγος ιατρού ας παρέχει ιατρική φροντίδα...το δέχεται; Είναι λογικό;
Όσο για τον πολύπαθο εθελοντισμό το λέει και η λέξη...αφιερώνω κάτι από τον ελεύθερο χρόνο μου όταν έχω την δυνατότητα...και όταν θέλω...για κάποιο σκοπό...και δεν είναι η λύση δια πάσαν νόσο...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2020, 05:33:49 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 13, 2020, 05:56:31 μμ »
Αν δούμε σε ποια νησιά έχουν ληφθεί έκτακτα μέτρα, όπως το μεταμεσονύκτιο κλείσιμο σε μαγαζιά, θα καταλάβουμε που υπάρχει η μεγαλύτερη διασπορά.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 13, 2020, 06:05:21 μμ »
Το κακό είναι ότι οι γονείς παίρνουν ως δεδομένο το ότι ο χ έκανε ενισχυτική, ο ψ έκανε πρόγραμμα, ο ω έκανε θεατρικό, και αντί να πουν μπράβο σε όποιον το έκανε, βρίζουν τους άλλους.

Αν το κριτήριό μας για να κάνουμε πρόγραμμα ή ενισχυτική είναι το αν θα αρέσει στους γονείς ή όχι, τότε είμαστε σε στραβό δρόμο. Με άλλα λόγια, ό,τι και να κάνεις στο παιδί του, ο  "επαγγελματίας" γκρινιάρης γονιός,  θα σου γκρινιάξει (ευτυχώς είναι μειοψηφία). Το πρόγραμμα/ενισχυτική κλπ, είναι σχολική δραστηριότητα που υλοποιείται μόνο για τα παιδιά και μόνο για το όφελός τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2020, 06:09:03 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 13, 2020, 06:09:37 μμ »
ας κανουν προσλήψεις ωστε εστω στα μεγάλα αστικά κέντρα με τα περισσότερα κρούσματα να λειτουργουν πρωι απόγευμα τα σχολεία με μικρό αριθμό μαθητων στην ταξη

Αποσυνδεδεμένος arian1980

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 13, 2020, 06:18:20 μμ »
Να πω κάτι για τα αστικά κέντρα. αυτές τις μέρες υπάρχει ανησυχία γιατί πολλοί γυρίζουν από νησιά άρρωστοι. αυτοί καταγράφονται στο μέρος που μένουν. στα νησιά τα κρούσματα ανακοινώνονται ανά περιφέρεια κ δεν ξέρουμε πού είναι, όπως έγινε κ με τον Πόρο. Δηλαδή κ εμείς τώρα ακούμε δυο τη μια μέρα Κυξκαδες, τρία την άλλη, δεν ξέρουμε σε ποιο νησί κ τι πρέπει να γίνει. λες κ τα νησιά είναι disneyland. κατοίκους δεν έχουν; εμείς δεν πρέπει να ξέρουμε για τη διασπορά;

σίγουρα όμως αν κλείσουν όλα όπως πχ στον πόρο μετά είμαστε ήσυχοι. αλλά πρέπει να φτάσουμε εκεί άραγε;
Έχεις δίκιο όπως πρέπει να ξέρουμε και για περιοχές Αττικής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 508
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 512

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.