*

Αποστολέας Θέμα: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.  (Αναγνώστηκε 8359 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 14, 2020, 12:07:19 πμ »
Θα πρέπει να κατεβάσουμε πρώτα την πρόταση να προσληφθούν περισσότεροι καθηγητές για να μπορέσουν να υπάρξουν περισσότερες ώρες για τα σπασμένα τμήματα. Σ'αυτή τη χώρα, ουδέν μονιμότερο του προσωρινού. Αν κατεβάσουμε πρόταση για περισσότερες εθελοντικές ώρες, πώς θα τους σταματήσεις μετά να το κάνουν αυτό μόνιμο μέτρο όποτε τους βολεύει; Αυτό μας έλειπε να προτείνουμε εθελοντικά απλήρωτη αύξηση ωραρίου!

Αυτό δεν θα γίνει λεφτά δεν υπάρχουν ούτε για σαλιο
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 14, 2020, 12:12:51 πμ »
Rapsodos, διαφωνώ κάθετα με την πρότασή σου, για τους λόγους που εξήγησαν οι elranna και μυωπία. Έχουμε πιο σοβαρά θέματα μπροστά μας:
https://www.skai.gr/news/ygeia/dermitzakis-poio-anoigma-sxoleion-an-synexisoume-etsi-endexomena-lokntaoun-athina-thessaloniki

Αποσυνδεδεμένος angarato_surion

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 14, 2020, 01:54:49 πμ »
Rapsodos, διαφωνώ κάθετα με την πρότασή σου, για τους λόγους που εξήγησαν οι elranna και μυωπία. Έχουμε πιο σοβαρά θέματα μπροστά μας:
https://www.skai.gr/news/ygeia/dermitzakis-poio-anoigma-sxoleion-an-synexisoume-etsi-endexomena-lokntaoun-athina-thessaloniki

Οι "εθελοντικες" ωες θα ειναι οντως αν θελει ο εκπαιδευτικος ή υποχρεωτικές;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2020, 03:40:02 πμ από angarato_surion »

Αποσυνδεδεμένος modistra

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 14, 2020, 06:05:33 πμ »
Αυτό δεν θα γίνει λεφτά δεν υπάρχουν ούτε για σαλιο

Γράφτηκες στο φόρουμ πριν λίγες μέρες μόνο, αλλά έχεις πολύ ενδιαφέρον. Τώρα στο θέμα μας. Εγώ να έρθω για μάθημα, αλλά ποιος θα αναλάβει τη φύλαξη των παιδιών μου, την ώρα που εγω θα κάνω τα μαθήματα; Λες θα βρω καμμία νταντά που να αντιλαμβάνεται το λειτούργημά μου και να έρθει να μου τα φυλάξει δωρεάν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geoarna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 14, 2020, 07:50:29 πμ »
Εθελοντικά καταθέτω σενάρια μου ασύγχρονη εκπαίδευσης στις πλατφόρμες του υπουργείου.
Εθελοντικά χρησιμοποιώ τον υπολογιστή μου που εγώ πλήρωσα για να κάνω δουλειές του σχολείου.
Εθελοντικά χρησιμοποιώ την γραμμή μου που εγω πληρώνω για να κάνω δουλειές του σχολείου.
Εθελοντικά αγόρασα κάμερα για κάνω την σύγχρονη εκπαίδευση.
Εθελοντικά τόσα χρόνια χρησιμοποιώ το γραφείο μου στο σπίτι μου για να ετοιμάσω το μάθημα της επόμενης μέρας.
Εθελοντικά χρησιμοποιείται και το τηλέφωνό μου που εγώ πληρώνω για να με βρίσκουν οι γονείς.

Δεν νομίζεται ότι φτάνει πια τόσος εθελοντισμός.

Πειτε μου σε ποια ιδιωτική επιχείρηση, μιας και στο υπουργείο τους αρέσει αυτή η αναλογία, ο εργαζόμενος δουλεύει εθελοντικά για αυτή μετά το ωράριο του, της παραχωρεί δωρεάν το γραφείο του σπίτιου του με όλον τον εξοπλισμό του και οι πελάτες της τηλεφωνούν στο προσωπικό του νούμερο;!!!!






Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 14, 2020, 09:02:26 πμ »
Εθελοντικά καταθέτω σενάρια μου ασύγχρονη εκπαίδευσης στις πλατφόρμες του υπουργείου.
Εθελοντικά χρησιμοποιώ τον υπολογιστή μου που εγώ πλήρωσα για να κάνω δουλειές του σχολείου.
Εθελοντικά χρησιμοποιώ την γραμμή μου που εγω πληρώνω για να κάνω δουλειές του σχολείου.
Εθελοντικά αγόρασα κάμερα για κάνω την σύγχρονη εκπαίδευση.
Εθελοντικά τόσα χρόνια χρησιμοποιώ το γραφείο μου στο σπίτι μου για να ετοιμάσω το μάθημα της επόμενης μέρας.
Εθελοντικά χρησιμοποιείται και το τηλέφωνό μου που εγώ πληρώνω για να με βρίσκουν οι γονείς.

Δεν νομίζεται ότι φτάνει πια τόσος εθελοντισμός.

Πειτε μου σε ποια ιδιωτική επιχείρηση, μιας και στο υπουργείο τους αρέσει αυτή η αναλογία, ο εργαζόμενος δουλεύει εθελοντικά για αυτή μετά το ωράριο του, της παραχωρεί δωρεάν το γραφείο του σπίτιου του με όλον τον εξοπλισμό του και οι πελάτες της τηλεφωνούν στο προσωπικό του νούμερο;!!!!


Άψογα τα είπες. Εργαζόμενοι επιστημονικών προσόντων σε σοβαρές επιχειρήσεις, επιστήμονες σε ερευνητικά προγράμματα, έχουν συχνά παροχή υπολογιστή, τηλεφώνου ή κ εταιρικού αυτοκινήτου, αν απαιτείται απ τη δουλειά τους, κονδύλι για ρουχισμό ώστε να παρουσιάζονται ευπρέπεια αν έρχονται σε επαφή με το κοινό κλπ. Με αυτή την κατηγορία υπαλλήλων θα έπρεπε να συγκρινόμαστε κ μην πει κάποιος για το ωράριο τους γιατί θα πούμε κ για την αμοιβή τους. Για κάποιον  λόγο έχει περάσει ότι πρέπει να συγκρινόμαστε με τον υπάλληλο με βασικό μισθό που δουλεύει σε μια θέση με συνθήκες γαλέρας. Συγγνώμη αλλά είμαστε εξειδικευμένοι επιστήμονες με αυξημένα προσόντα οι περισσότεροι, κάνουνε μια δουλειά απόλυτα εξειδικευμένη κ πολλοί έχουν μπει κ με διαγωνισμό. Είμαστε επιστημονικό πρόσωπικο, έτσι πρέπει να βλέπουμε τον εαυτό μας κ έτσι πρέπει να μας αντιμετωπίζουν. Οι άσχημες συνθήκες των άλλων που συχνά έχουν ανάλογα προσόντα, πρέπει να φτιάξουν, όχι να χαλάσουν όλων των υπολοίπων για να είμαστε στα ίδια.

Άντε γιατί έχει γίνει αυτονόητο όλο αυτό το εθελοντικό. Γιατί δεν ενημερώνετε τους γονείς απόγευμα; γιατί δεν συνέδριαζετε μετά τις δυο; γιατί δεν φέρνετε δικά σας αναλώσιμα; γιατί δεν φέρνετε δικό σας ηλεκτρονικό εξοπλισμό; γιατί δεν κάνετε εργαστήριο ρομποτικής το απόγευμα ενω το δίπλα σχολείο κάνει; έλεος πια.

Αποσυνδεδεμένος cgs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 14, 2020, 09:04:36 πμ »
Συνήθως η εθελοντική προσφορά αξιολογείται επιπόλαια ως υποδιέστερη της αμοιβόμενης.
Επίσης, όταν προσφέρεται εθελοντικά εργασία κάποιοι ΙΣΩΣ παραμένουν άνεργοι.

Μετά βεβαιότητας ΌΧΙ.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 14, 2020, 10:20:23 πμ »
Αυτό δεν θα γίνει λεφτά δεν υπάρχουν ούτε για σαλιο
Τότε όπως ο εκπαιδευτικός που θα καθίσει σπίτι του παλεύοντας να βοηθήσει τα παιδιά του να καλύψουν τα κενά και να οργανώσουν το διάβασμα τους, έτσι να καθίσει και ο κάθε γονιός να ασχοληθεί. Τέλεια δεν θα τα καταφέρει. Μην βιαστείτε να πείτε ότι δεν είναι η δουλειά τους και δεν μπορούν. Η δουλειά τους είναι να είναι γονείς. Λίγοι δεν έχουν βγάλει ούτε το γυμνάσιο. Δεν χρειάζεται να ξέρουν, αρκεί να βοηθήσουν τα παιδιά τους να οργανώσουν την μελέτη τους, να τους κρατάνε το βιβλίο.. Όποιος μπορεί θα τα στείλει φροντιστήριο, όποιος δεν μπορεί θα πρέπει να επωφεληθεί από αυτά που προσφέρονται ήδη όπως το κοινωνικό φροντιστήριο ή τα έτοιμα μαθήματα που κυκλοφορούν ελεύθερα στο διαδίκτυο.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 14, 2020, 10:57:20 πμ »
Το γεγονός ότι το δεύτερο γράμμα στον τίτλο  ΟΛΜΕ  σημαίνει λ ε ι τ ο υ ρ γ ο ί / λ ε ι τ ο ύ ρ γ η μ α δεν μας αφαιρεί το δικαίωμα ούτε να διεκδικούμε καλύτερους όρους εργασίας, ούτε μας υποχρεώνει να διδάσκουμε καθημερινά σε εθελοντική βάση. Ο εθελοντισμός δεν είναι υποχρέωση, διαθέτεις κάποιο μέρος από το περίσσευμα του  χρόνου σου και όταν φυσικά μπορείς. Όλοι λοιπόν οι εμπλεκόμενοι στον χώρο της εκπαίδευσης θα έπρεπε να έχουν ήδη εκπονήσει τα απαραίτητα σενάρια που θα εφαρμόσουν ανάλογα με την πορεία της επιδημίας. Από εκεί και πέρα ο καθένας θα κάνει το καθήκον του όσο καλύτερα μπορεί και όπου χρειαστεί θα προσφέρει  κάτι παραπάνω όπου και όπως είναι δυνατόν.
Δικαιολογίες δεν υπάρχουν πλέον και ούτε τα πάντα θα επαφίενται στον πατριωτισμό των Ελλήνων.

YΓ. Όποιος, για τους δικούς του λόγους, δεν προσφέρει εθελοντική εργασία στερείται ηθικών ερεισμάτων;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2020, 04:07:32 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 14, 2020, 11:45:31 πμ »
Συνήθως η εθελοντική προσφορά αξιολογείται επιπόλαια ως υποδιέστερη της αμοιβόμενης.
Επίσης, όταν προσφέρεται εθελοντικά εργασία κάποιοι ΙΣΩΣ παραμένουν άνεργοι.

Μετά βεβαιότητας ΌΧΙ.

Τους εθελοντές πυροσβεστες τους θεωρούμε υποδιέστερους;;
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος modistra

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 14, 2020, 12:08:23 μμ »
Τους εθελοντές πυροσβεστες τους θεωρούμε υποδιέστερους;;

Αυτοί δουλεύουν μία εβδομάδα το χρονο, σε περιοχές όπου έχουν την περιουσία τους.

Αλήθεια, εσύ σε αυτό το φορουμ γράφεις εθελοντικά;;;

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1542
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 14, 2020, 12:14:43 μμ »
Τους εθελοντές πυροσβεστες τους θεωρούμε υποδιέστερους;;
Σε γενικές γραμμές, ο όρος εθελοντισμός (Αγγλικά: volunteer) αναφέρεται στην ηθελημένη παροχή υπηρεσιών χωρίς το κίνητρο της υλικής ανταμοιβής, προς όφελος της κοινωνίας. Ο εθελοντισμός δεν είναι υποχρεωτικός, δηλαδή στηρίζεται στην αυτόβουλη συμμετοχή του ενεργού πολίτη. Όμως, εθελοντής χαρακτηρίζεται και εκείνος που συνεισφέρει υλικά αγαθά σε καταστάσεις που αυτά θεωρούνται αναγκαία για την κάλυψη ανθρωπίνων αναγκών, χωρίς να περιμένει αντάλλαγμα. Στόχος ενός εθελοντή είναι η βελτίωση των κοινωνικών, οικονομικών, περιβαλλοντικών, αθλητικών, εκπαιδευτικών και άλλων θεμελιωδών αναγκών μίας κοινωνίας.Πριν 6 χρονια και μετα απο μια συνεντευξη του ΛΟΒΕΡΔΟΥ στην τηλεοραση οπου ο δημοσιογραφος τον ρωτησε τι θα γινει με την καλυψη των χιλιαδων κενων ειπε ο προσπαθει να βρει χρηματα.Την ιδια μερα εγω εγραψα οτι ο ΛΟΒΕΡΔΟΣ θα ζητησει εθελοντικη εργασια απο τους εκπαιδευτικους.Λες και με διαβασε την επομενη μερα με ανακοινωση του ζητησε εθελοντικη εργασια.Εγω προσωπικα... εθελοντικη εργασια για την κεραμεως και την καθε κεραμεως δεν προσφερω.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 14, 2020, 12:40:00 μμ »
Τους εθελοντές πυροσβεστες τους θεωρούμε υποδιέστερους;;

Σίγουρα πάντωσ δεν περιμένουμε να μην υπάρχουν επαγγελματιες πυροσβέστες στη λογική ότι θα βρεθούν εθελοντές.

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντικά απογευματινά μαθήματα από εκπαιδευτικούς; Απόψεις.
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 14, 2020, 03:34:04 μμ »
κακώς ασχοληθήκατε και απαντάτε στον Rapsodos.......
χρόνια πολλά για αύριο, βοήθειά μας η Παναγία μας....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 554

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.