*

Αποστολέας Θέμα: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 28616 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #140 στις: Αύγουστος 24, 2020, 12:16:36 πμ »
[quote  Όλους μας γέννησε μια μάνα. Δε θα θέλαμε η μητέρα μας όταν ήμαστε μικρά και πιθανώς την περιμέναμε να γυρίσει σπίτι να την αγκαλιάσομε να μας ετοιμάσει να μας προσέξει να μας φιλήσει να 'λθει όσο το δυνατό γρηγορότερα κι ανυπομονούσαμε; Περί αυτού πρόκειται. Κι ούτε έχει να κάνει με προτεραιότητα σε διορισμούς ή σε διευθύνσεις. Κι ούτε έχει να κάνει με πολύτεκνους παρά μόνο με την απλή ιδιότητα του γονέα. Ένα σχολειό λίγο πιο κοντά στο σπίτι που 'ναι το παιδί. Αυτό είν' όλο.
[/quote]
Ναι ολους μια μανα μας γεννησε και η αξια της μανας δεν μετριεται από το ποσα παιδια εχει!
Και τα δικα μου παιδια ηταν μικρα και περιμεναν να γυρισει η μανα τους και να τα αγκαλιασει αλλα η μανα ετρεχε σε βουνα και θαλασσες γιατι ο νομός της δεν την χωραγε, ειχε γεμισει απο αναξιοπαθουντες πολυτεκνους και ειδικες κατηγοριες! Τα δικα μου παιδια ξυπναγαν μες τη νυχτα και με εψαχναν κλαιγοντας αλλα το συστημα με αναγκασε να φυγω μακρια για να δουλεψει στη θεση μου οχι μια αλλα πολλες πολυτεκνες που ειχαν ακομη και 1 μοριο! Εγω και η οικογενεια μου ξερουμε τι τραβηξαμε για να εχουν καποια αλλα παιδακια τη μανα τους στο σπιτι...
Μαλλον πολλοι απο εσας μιλατε για πραγματα που δεν ξερετε και δεν εχετε ζησει και μοιραζετε ανθρωπια και θεσεις εργασιας απο τα πληκτρολογια!
Μια χαρα ειναι το νεο συστημα αν λαβουμε υποψη οτι οι περισσοτεροι απο τις ειδικες κατηγοριες δουλεψαν τοσο χρονια εις βαρος των αλλων, μαζεψαν ενα σωρο μορια και οι περισσοτεροι διοριζονται.
Και στο κατω κατω η ζωη ειναι δυσκολη για ολους, ο καθενας κανει τις επιλογες του, κουβαλαει το σταυρο του και προσπαθει να τα βγαλει περα! Το δημοσιο δε μπορει να λυσει τα προβληματα ολων μας, ας το καταλαβουμε και ας μη χανουμε την αξιοπρεπεια μας κλαιγοντας δεξια κι αριστερα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2020, 12:20:32 πμ από may16 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:26:29 »

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #141 στις: Αύγουστος 24, 2020, 12:29:15 πμ »
[quote  Όλους μας γέννησε μια μάνα. Δε θα θέλαμε η μητέρα μας όταν ήμαστε μικρά και πιθανώς την περιμέναμε να γυρίσει σπίτι να την αγκαλιάσομε να μας ετοιμάσει να μας προσέξει να μας φιλήσει να 'λθει όσο το δυνατό γρηγορότερα κι ανυπομονούσαμε; Περί αυτού πρόκειται. Κι ούτε έχει να κάνει με προτεραιότητα σε διορισμούς ή σε διευθύνσεις. Κι ούτε έχει να κάνει με πολύτεκνους παρά μόνο με την απλή ιδιότητα του γονέα. Ένα σχολειό λίγο πιο κοντά στο σπίτι που 'ναι το παιδί. Αυτό είν' όλο.

Ναι ολους μια μανα μας γεννησε και η αξια της μανας δεν μετριεται από το ποσα παιδια εχει!
Και τα δικα μου παιδια ηταν μικρα και περιμεναν να γυρισει η μανα τους και να τα αγκαλιασει αλλα η μανα ετρεχε σε βουνα και θαλασσες γιατι ο νομός της δεν την χωραγε, ειχε γεμισει απο αναξιοπαθουντες πολυτεκνους και ειδικες κατηγοριες! Τα δικα μου παιδια ξυπναγαν μες τη νυχτα και με εψαχναν κλαιγοντας αλλα το συστημα με αναγκασε να φυγω μακρια για να δουλεψει στη θεση μου οχι μια αλλα πολλες πολυτεκνες που ειχαν ακομη και 1 μοριο! Εγω και η οικογενεια μου ξερουμε τι τραβηξαμε για να εχουν καποια αλλα παιδακια τη μανα τους στο σπιτι...
Μαλλον πολλοι απο εσας μιλατε για πραγματα που δεν ξερετε και δεν εχετε ζησει και μοιραζετε ανθρωπια και θεσεις εργασιας απο τα πληκτρολογια!
Μια χαρα ειναι το νεο συστημα αν λαβουμε υποψη οτι οι περισσοτεροι απο τις ειδικες κατηγοριες δουλεψαν τοσο χρονια εις βαρος των αλλων, μαζεψαν ενα σωρο μορια και οι περισσοτεροι διοριζονται.
Και στο κατω κατω η ζωη ειναι δυσκολη για ολους, ο καθενας κανει τις επιλογες του, κουβαλαει το σταυρο του και προσπαθει να τα βγαλει περα! Το δημοσιο δε μπορει να λυσει τα προβληματα ολων μας, ας το καταλαβουμε και ας μη χανουμε την αξιοπρεπεια μας κλαιγοντας δεξια κι αριστερα...

+++++++++++++++++++++++++++++++
Πολύ σωστά..Όλοι έχουν θέματα και δεν μπορεί κανείς να ιεραρχήσει τις ανάγκες στις ζωές των άλλων....Ο καθένας με την αξία του , τον κόπο του και τον αγώνα του..Στη ζωή κάνουμε επιλογές όταν δεν μπορούμε να τα προλάβουμε όλα..

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #142 στις: Αύγουστος 24, 2020, 12:30:01 πμ »
[quote  Όλους μας γέννησε μια μάνα. Δε θα θέλαμε η μητέρα μας όταν ήμαστε μικρά και πιθανώς την περιμέναμε να γυρίσει σπίτι να την αγκαλιάσομε να μας ετοιμάσει να μας προσέξει να μας φιλήσει να 'λθει όσο το δυνατό γρηγορότερα κι ανυπομονούσαμε; Περί αυτού πρόκειται. Κι ούτε έχει να κάνει με προτεραιότητα σε διορισμούς ή σε διευθύνσεις. Κι ούτε έχει να κάνει με πολύτεκνους παρά μόνο με την απλή ιδιότητα του γονέα. Ένα σχολειό λίγο πιο κοντά στο σπίτι που 'ναι το παιδί. Αυτό είν' όλο.

Ναι ολους μια μανα μας γεννησε και η αξια της μανας δεν μετριεται από το ποσα παιδια εχει!
Και τα δικα μου παιδια ηταν μικρα και περιμεναν να γυρισει η μανα τους και να τα αγκαλιασει αλλα η μανα ετρεχε σε βουνα και θαλασσες γιατι ο νομός της δεν την χωραγε, ειχε γεμισει απο αναξιοπαθουντες πολυτεκνους και ειδικες κατηγοριες! Τα δικα μου παιδια ξυπναγαν μες τη νυχτα και με εψαχναν κλαιγοντας για να δουλεψει στη θεση μου οχι μια αλλα πολλες πολυτεκνες με εως και 1 μοριο! Εγω και η οικογενεια μου ξερουμε τι τραβηξαμε για να εχουν καποια αλλα παιδακια τη μανα τους στο σπιτι...
Μαλλον πολλοι απο εσας μιλατε για πρσγματα που δεν ξερετε και δεν εχετε ζησει και μοιραζετε ανθρωπια και θεσεις εργασιας απο τα πληκτρολογια!
Μια χαρα ειναι το νεο συστημα αν λαβουμε υποψη οτι οι περισσοτεροι απο τις ειδικες κατηγοριες δουλεψαν τοσο χρονια εις βαρος των αλλων, μαζεψαν ενα σωρο μορια και οι περισσοτεροι διοριζονται.
Και στο κατω κατω η ζωη ειναι δυσκολη για ολους, ο καθενας κανει τις επιλογες του, κουβαλαει το σταυρο του και προσπαθει να τα βγαλει περα! Το δημοσιο δε μπορει να λυσει τα προβληματα ολων μας, ας το καταλαβουμε και ας μη χανουμε την αξιοπρεπεια μας κλαιγοντας δεξια κι αριστερα...
Μη σας ξεγελάει ο τίτλος! Κάντε τον κόπο και διαβάστε την πρώτη σελίδα. Εδώ δεν μιλάμε για τα προνόμια των τρίτεκνων ή πολύτεκνων στον παλιό νόμο. Εδώ με αφορμή τη διαμαρτυρία των τρίτεκνων για το νέο τρόπο τοποθετήσεων στα σχολεία μιλάμε για όλους τους γονείς (νυν και μετά) εκπαιδευτικούς. Δηλαδή θα πρέπει να δίνεται η δυνατότητα σε γονείς (με ανήλικα τέκνα) σαν εσένα να επιλέγουν αυτοί πρώτα το σχολείο του νομού (περιοχή τοποθέτησης) ανεξάρτητα αν εσύ δεν το επέλεξες (προφανώς υπάρχουν και άλλοι λόγοι). Τιμωρείτε (το λέω γενικά σε όλους) τον εαυτό σας όταν λέτε να μην έχουν προτεραιότητα οι γονείς εκπαιδευτικοί.

Επίσης το ξαναγράφω: Η ΝΔ δεν μίλησε ακόμη για το τι μέλλει γενέσθαι για τα καταργηθέντα προνόμια των τρίτεκνων-πολύτεκνων. Άνετα τα επαναφέρει πριν φύγει (αποτελούν όπως γνωρίζεται, πολιτική πελατεία). 

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #143 στις: Αύγουστος 24, 2020, 12:33:23 πμ »
Σε ό.τι αφορά τους γονείς, τα πράγματα στις τοποθετήσεις θα ήταν πιο απλά, αν π.χ. αποδείκνυαν ότι τα χουν μαζί τους, οπότε να καταλάβω μια πιο ευνοϊκή αντιμετώπιση στην επιλογή σχολείων. Όσων τα παιδιά είναι άνω των 18 για ποιο λόγο να ευνοούνται και να επιλέγουν πρώτοι; Έχει διαφορά αν είσαι στο τελευταίο χωριό ή στην πόλη του νομού που προσλήφθηκες, εφόσον το παιδί σου είναι φοιτητής; Επίσης, για ποιο λόγο να προηγούνται οι έγγαμοι; Είναι ο άντρας μου στην Αθήνα, εγώ προσλήφθηκα Κρήτη, αλλά παρόλα αυτά προηγούμαι έναντι του άλλου που έχει περισσότερα μόρια από εμένα; Το θέατρο του παραλόγου, για να μην πω τίποτα πιο βαρύ ώρα που είναι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:26:29 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #144 στις: Αύγουστος 24, 2020, 12:39:27 πμ »
Σε ό.τι αφορά τους γονείς, τα πράγματα στις τοποθετήσεις θα ήταν πιο απλά, αν π.χ. αποδείκνυαν ότι τα χουν μαζί τους, οπότε να καταλάβω μια πιο ευνοϊκή αντιμετώπιση στην επιλογή σχολείων. Όσων τα παιδιά είναι άνω των 18 για ποιο λόγο να ευνοούνται και να επιλέγουν πρώτοι; Έχει διαφορά αν είσαι στο τελευταίο χωριό ή στην πόλη του νομού που προσλήφθηκες, εφόσον το παιδί σου είναι φοιτητής; Επίσης, για ποιο λόγο να προηγούνται οι έγγαμοι; Είναι ο άντρας μου στην Αθήνα, εγώ προσλήφθηκα Κρήτη, αλλά παρόλα αυτά προηγούμαι έναντι του άλλου που έχει περισσότερα μόρια από εμένα; Το θέατρο του παραλόγου, για να μην πω τίποτα πιο βαρύ ώρα που είναι.
Συμφωνώ, πλην της τελευταίας πρότασης (μια χαρά είναι η ώρα). Να αλλάξει τα παλιά ισχύοντα. Να βγει κάποια στιγμή (αυτή την τριετία, δεν γίνεται) κάτι νέο και δίκαιο. Παιδιά έως κάποια ηλικία, έγγαμοι με γάμο πέντε (παράδειγμα) ετών....

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #145 στις: Αύγουστος 24, 2020, 12:42:29 πμ »
Σε ό.τι αφορά τους γονείς, τα πράγματα στις τοποθετήσεις θα ήταν πιο απλά, αν π.χ. αποδείκνυαν ότι τα χουν μαζί τους, οπότε να καταλάβω μια πιο ευνοϊκή αντιμετώπιση στην επιλογή σχολείων. Όσων τα παιδιά είναι άνω των 18 για ποιο λόγο να ευνοούνται και να επιλέγουν πρώτοι; Έχει διαφορά αν είσαι στο τελευταίο χωριό ή στην πόλη του νομού που προσλήφθηκες, εφόσον το παιδί σου είναι φοιτητής; Επίσης, για ποιο λόγο να προηγούνται οι έγγαμοι; Είναι ο άντρας μου στην Αθήνα, εγώ προσλήφθηκα Κρήτη, αλλά παρόλα αυτά προηγούμαι έναντι του άλλου που έχει περισσότερα μόρια από εμένα; Το θέατρο του παραλόγου, για να μην πω τίποτα πιο βαρύ ώρα που είναι.



++++++++++++++++++++++++++Επίσης να τους επιτρέπεται να επιλέγουν σε μια ακτίνα χλμ κι όχι σε δυσπρόσιτα εφόσον εκεί δεν υπάρχουν γιατροί , φροντιστήρια κλπ κλπ κλπ.., μιας και κάποιοι ισχυρίζονται ότι πρόθεση του νόμου είναι το βόλεμα των παιδιών  κι όχι των γονέων...



Πολλές φορές αυτό δεν είναι δυνατόν να γίνει. Είτε γιατί το μέρος δεν έχει λύκειο είτε γιατί το παιδί είναι άνω των 18 και σπουδάζει κάπου.
Βέβαια, προσωπική μου άποψη είναι ΑΜΕΑ  και ασθένειες δεν είναι το ίδιο με τα παιδιά.
Επίσης, τα νησιά θα ήθελα να τα βλέπω ξεχωριστά στις δηλώσεις και όχι σαν δευτεροβάθμιες. Κάποιος με ασθένεια δεν θα ήθελε να πάει σε νησί που περνάει πλοίο μια φορά την εβδομάδα. Κάποιος άλλος μπορεί να το προτιμούσε για τα μόρια.
[/quote



Σε μία τέτοια περίπτωση γιατί να προηγείται;;



Μη σας ξεγελάει ο τίτλος! Κάντε τον κόπο και διαβάστε την πρώτη σελίδα. Εδώ δεν μιλάμε για τα προνόμια των τρίτεκνων ή πολύτεκνων στον παλιό νόμο. Εδώ με αφορμή τη διαμαρτυρία των τρίτεκνων για το νέο τρόπο τοποθετήσεων στα σχολεία μιλάμε για όλους τους γονείς (νυν και μετά) εκπαιδευτικούς. Δηλαδή θα πρέπει να δίνεται η δυνατότητα σε γονείς (με ανήλικα τέκνα) σαν εσένα να επιλέγουν αυτοί πρώτα το σχολείο του νομού (περιοχή τοποθέτησης) ανεξάρτητα αν εσύ δεν το επέλεξες (προφανώς υπάρχουν και άλλοι λόγοι). Τιμωρείτε (το λέω γενικά σε όλους) τον εαυτό σας όταν λέτε να μην έχουν προτεραιότητα οι γονείς εκπαιδευτικοί.

Επίσης το ξαναγράφω: Η ΝΔ δεν μίλησε ακόμη για το τι μέλλει γενέσθαι για τα καταργηθέντα προνόμια των τρίτεκνων-πολύτεκνων. Άνετα τα επαναφέρει πριν φύγει (αποτελούν όπως γνωρίζεται, πολιτική πελατεία). 

 Δηλαδή κάποιος τρίτεκνος που αφήνει τα παιδιά πίσω του να προηγείται σε σχέση με γονέα ενός παιδιού που το παίρνει μαζι του;;;;Δεν το συζητω για άτεκνους..Αυτοί δεν μας αφορούν καθόλου...Άντε καλέ που θα ασχοληθούμε και με δαύτους, Δεν πα να χουν και 5000 μόρια.....

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #146 στις: Αύγουστος 24, 2020, 12:44:57 πμ »
Τι να πως συνάδελφοι/ισσες; Ίσως παρά το αυτονόητο (αφήνω στην άκρη το τεχνικό μέρος) απευθύνομαι σε άτομα που τα παιδιά είναι μεγάλα και δεν έχουν να κερδίσουν πλέον τίποτε, είτε κάποιοι/κάποιες επέλεξαν να μην κάνουν παιδιά. Εδώ που φτάσαμε κανείς δεν συζητάει για δίκαιο αν δεν έχει συμφέρον. Μάλλον αυτό πρέπει να αφορά μόνο την πρωτοβάθμια (μικρότερη μέση ηλικία) και εδώ δεν έχουν μεγάλη παρουσία.

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #147 στις: Αύγουστος 24, 2020, 12:56:59 πμ »
Τι να πως συνάδελφοι/ισσες; Ίσως παρά το αυτονόητο (αφήνω στην άκρη το τεχνικό μέρος) απευθύνομαι σε άτομα που τα παιδιά είναι μεγάλα και δεν έχουν να κερδίσουν πλέον τίποτε, είτε κάποιοι/κάποιες επέλεξαν να μην κάνουν παιδιά. Εδώ που φτάσαμε κανείς δεν συζητάει για δίκαιο αν δεν έχει συμφέρον. Μάλλον αυτό πρέπει να αφορά μόνο την πρωτοβάθμια (μικρότερη μέση ηλικία) και εδώ δεν έχουν μεγάλη παρουσία.



Μα για το δίκαιο μιλάμε....συμφέρον είναι να χρησιμοποιείς τα παιδιά σου ενώ δεν σε έχουν ανάγκη ή δε τα παίρνεις μαζί σου ή να έχεις κάνει κόπους και αγώνες και να μην το βρίσκεις μπροστά σου;;;

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #148 στις: Αύγουστος 24, 2020, 01:20:01 πμ »


Μα για το δίκαιο μιλάμε....συμφέρον είναι να χρησιμοποιείς τα παιδιά σου ενώ δεν σε έχουν ανάγκη ή δε τα παίρνεις μαζί σου ή να έχεις κάνει κόπους και αγώνες και να μην το βρίσκεις μπροστά σου;;;
Εντάξει κατάλαβα, βρισκόμαστε σε άλλη εποχή. Τα παιδιά των αναπληρωτών συνεχίζουν να τα κρατάνε οι παππούδες. Άλλωστε αυτή είναι και μέση κατάσταση στις ελληνικές οικογένειες. Από ότι κατάλαβα, είναι κακό να αλλάξει αυτό. Να μην δώσουμε τη δυνατότητα να αλλάξει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #149 στις: Αύγουστος 24, 2020, 01:29:12 πμ »
Πρόταση: Προσλήφθηκες και έχεις παιδιά ανήλικα; Μια υπεύθυνη δήλωση μαζί με το υπόλοιπο χαρτομάνι ότι τα παίρνεις μαζί σου. Συν τα στοιχεία τους σε ό,τι αφορά ηλικίες κλπ. Αλλά προϋπόθεση η σειρά σου βάσει των μορίων. Έχεις 2 παιδιά δημοτικού και είσαι τελευταία στην περιοχή που προσλήφθηκες; Αν το σχολείο που έμεινε έχει δημοτικό να πας εκεί. Αν δεν υπάρχει να σου γίνει διευκόλυνση. Αν δεν τα πάρεις μαζί σου, δέχεσαι να πας, αν όχι πρόβλημά σου. Σε ό,τι αφορά έγγαμους καμία διευκόλυνση. Είσαι Κρητικιά και παίρνεις Κρητικό, κάνεις το γάμο στο Ηράκλειο και θες και να προηγείσαι; Δε θα σου πέσει ο κώλος αν πας στα χωριά της Μεσαράς και δεν είσαι στην πόλη ή στις Αρχάνες και το Σκαλάνι. Σκεφτείτε κάποιον που είναι σε μια φάση πρώτος σε μόρια, ανύπαντρος και χωρίς παιδιά, και καταλήγει να επιλέξει τελευταίος. Φρίκη, ρε φίλε. Για τους συναδέλφους με προβλήματα υγείας δεν το συζητώ καν. Από μόνη μου θα τους έδινα το καλύτερο φιλέτο.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #150 στις: Αύγουστος 24, 2020, 01:45:24 πμ »
Πρόταση: Προσλήφθηκες και έχεις παιδιά ανήλικα; Μια υπεύθυνη δήλωση μαζί με το υπόλοιπο χαρτομάνι ότι τα παίρνεις μαζί σου. Συν τα στοιχεία τους σε ό,τι αφορά ηλικίες κλπ. Αλλά προϋπόθεση η σειρά σου βάσει των μορίων. Έχεις 2 παιδιά δημοτικού και είσαι τελευταία στην περιοχή που προσλήφθηκες; Αν το σχολείο που έμεινε έχει δημοτικό να πας εκεί. Αν δεν υπάρχει να σου γίνει διευκόλυνση. Αν δεν τα πάρεις μαζί σου, δέχεσαι να πας, αν όχι πρόβλημά σου. Σε ό,τι αφορά έγγαμους καμία διευκόλυνση. Είσαι Κρητικιά και παίρνεις Κρητικό, κάνεις το γάμο στο Ηράκλειο και θες και να προηγείσαι; Δε θα σου πέσει ο κώλος αν πας στα χωριά της Μεσαράς και δεν είσαι στην πόλη ή στις Αρχάνες και το Σκαλάνι. Σκεφτείτε κάποιον που είναι σε μια φάση πρώτος σε μόρια, ανύπαντρος και χωρίς παιδιά, και καταλήγει να επιλέξει τελευταίος. Φρίκη, ρε φίλε. Για τους συναδέλφους με προβλήματα υγείας δεν το συζητώ καν. Από μόνη μου θα τους έδινα το καλύτερο φιλέτο.
χαχα μου αρέσουν τα παραδείγματα....συμφωνώ πάντως με παιδιά μικρών ηλικιών και την υπεύθυνη δήλωση με τη δυνατότητα ποινής από τον διευθυντή διεύθυνσης μάλιστα, σε περίπτωση κακής χρήσης του δικαιώματος. Δεν συμφωνώ όμως για τα ζευγάρια που είναι παντρεμένα πολλά συναπτά έτη ώστε να αποκλείεται η απάτη. Και αυτοί θα πρέπει να βοηθηθούν ώστε να αποκτήσουν παιδιά. Χωρίς παιδιά, δεν υπάρχουν σχολεία, δεν υπάρχουν θέσεις εκπαιδευτικών.

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #151 στις: Αύγουστος 24, 2020, 01:56:51 πμ »
Εντάξει κατάλαβα, βρισκόμαστε σε άλλη εποχή. Τα παιδιά των αναπληρωτών συνεχίζουν να τα κρατάνε οι παππούδες. Άλλωστε αυτή είναι και μέση κατάσταση στις ελληνικές οικογένειες. Από ότι κατάλαβα, είναι κακό να αλλάξει αυτό. Να μην δώσουμε τη δυνατότητα να αλλάξει αυτό.


 Οχι δεν καταλαβες, δεν αναφερομαι σε παππουδες , αναφερομαι σε οσων τα παιδια σπουδαζουν ή μενουν πισω με τον αλλο γονεα...Ναι ειναι κακο κατα τη γνωμη μου  να κανεις καταχρηση ενος δικαιωματος, όπως πχ χτυπαω το δυσπροσιτο ή δεν με εχει αναγκη το παιδι μου γιατι σπουδαζει  ή οτιδηποτε αλλο συμβαινει και δεν το εχω μαζι μου, παρολα αυτα εγω χρησιμοποιω το δικαιωμα κι ας το εχει καποιος αλλος αναγκη πραγματικη και αντ'αυτου βρισκει μπροστα του εμενα, ή δεν θελω ή δεν μπορω να κανω παιδι και με αναγκαζουν να απολογουμαι γι αυτο και να αναφερω τα προβληματα υγειας μου και να απολογουμαι κι ενω αξιζω κατι καλο στη δουλεια μου δεν το παιρνω. Ευτυχως λοιπον αλλαξε αυτο....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2020, 01:58:51 πμ από kelif »

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #152 στις: Αύγουστος 24, 2020, 02:01:57 πμ »
χαχα μου αρέσουν τα παραδείγματα....συμφωνώ πάντως με παιδιά μικρών ηλικιών και την υπεύθυνη δήλωση με τη δυνατότητα ποινής από τον διευθυντή διεύθυνσης μάλιστα, σε περίπτωση κακής χρήσης του δικαιώματος. Δεν συμφωνώ όμως για τα ζευγάρια που είναι παντρεμένα πολλά συναπτά έτη ώστε να αποκλείεται η απάτη. Και αυτοί θα πρέπει να βοηθηθούν ώστε να αποκτήσουν παιδιά. Χωρίς παιδιά, δεν υπάρχουν σχολεία, δεν υπάρχουν θέσεις εκπαιδευτικών.

 Και οι αγαμοι επισης ωστε να βρουν καποιον να γινουν εγγαμοι και να κανουν παιδια , γιατι χωρις παιδια δεν υπαρχουν σχολεια , δεν υπαρχουν θεσεις εκπαιδευτικων..στα λογια μας ερχεσαι σιγα-σγα

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #153 στις: Αύγουστος 24, 2020, 02:16:04 πμ »
χαχα μου αρέσουν τα παραδείγματα....συμφωνώ πάντως με παιδιά μικρών ηλικιών και την υπεύθυνη δήλωση με τη δυνατότητα ποινής από τον διευθυντή διεύθυνσης μάλιστα, σε περίπτωση κακής χρήσης του δικαιώματος. Δεν συμφωνώ όμως για τα ζευγάρια που είναι παντρεμένα πολλά συναπτά έτη ώστε να αποκλείεται η απάτη. Και αυτοί θα πρέπει να βοηθηθούν ώστε να αποκτήσουν παιδιά. Χωρίς παιδιά, δεν υπάρχουν σχολεία, δεν υπάρχουν θέσεις εκπαιδευτικών.
Συνάδελφε, άμα το σκεφτούμε έτσι δεν έχει τελειωμό. Εδώ το παίζουν όλες πρωτευουσιάνες και συμπρωτευουσιάνες που τα 'χουν όλα δίπλα τους, ασχέτως αν προέρχονται από κουτσοχώρια με ένα κέντρο υγείας το πολύ, και όταν προσλαμβάνονται τα θέλουν όλα στα πόδια τους. Έτσι όπως το θέτεις και όσοι δεν είναι παντρεμένοι ή δεν έχουν σχέση να καλούνται στον τόπο μόνιμης κατοικίας και να μη βολοδέρνουν δεξιά και αριστερά μπας και βρουν κάτι μόνιμο, παντρευτούν και κάνουν παιδιά. Εξάλλου, σε ό,τι αφορά τα ζευγάρια, εφόσον η πρόσληψη γίνεται στο νομό τους ποιο το πρόβλημα; Δε θα είσαι σε ένα τέταρτο στο σχολείο θα είσαι σε μία ώρα. Για ποιο λόγο να προηγείσαι; Αν πάλι εσύ καταλήξεις στο νότο και ο άλλος δουλεύει στο βορρά τι να κάνουμε πια; Έτσι είναι η ζωή. Κάνεις και μια θυσία. Ή δεν κάνεις στην τελική. Σε ελάχιστες περιπτώσεις του δημοσίου τραβάει ο ένας τον άλλον.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 387

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.