*

Αποστολέας Θέμα: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 28621 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος super3kef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« στις: Αύγουστος 19, 2020, 03:33:03 πμ »
Μετά τη σημερινή συνάντηση του ΔΣ της ΔΟΕ με την Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων, κ. Κεραμέως, έγινε γνωστό ότι στα κριτήρια τοποθέτησης των αναπληρωτών στις περιοχές που προσλαμβάνονται δεν θα μετρούν τα κοινωνικά κριτήρια για πρώτη φορά στην ιστορία της εκπαίδευσης.

  Τόσα χρόνια οι τρίτεκνοι, και γενικά οι έχοντες παιδιά,  προστατεύονταν με ειδική ρύθμιση στις τοποθετήσεις αναπληρωτών εκπαιδευτικών με το ΦΕΚ 465Β΄, του 2003, και στην παράγραφο 3 του άρθρου 8 της αριθμ. 35557/09-04-2003 Υ.Α, με τίτλο «Ρύθμιση θεμάτων πρόσληψης προσωρινών αναπληρωτών και ωρομισθίων εκπαιδευτικών για τις ανάγκες λειτουργίας των δημοσίων σχολείων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης». Το οποίο όριζε: «Κατά την τοποθέτηση σε σχολεία της διεύθυνσης εκπαίδευσης των προερχομένων από τον πίνακα Β προτιμώνται κατά σειρά:

α) οι γονείς τεσσάρων παιδιών, που είναι ανήλικα ή σπουδάζουν ή υπηρετούν τη στρατιωτική τους θητεία,

β) οι πάσχοντες από ομόζυγη μεσογειακή αναιμία,

γ) οι γονείς με τρία ή δύο ή ένα παιδί,

δ) οι έγγαμοι χωρίς παιδιά και

ε) οι έχοντες τα περισσότερα μόρια.

Μεταξύ των ανηκόντων στην ίδια κατηγορία, που προέρχονται από τον πίνακα Β’ προτιμώνται οι έχοντες και εντοπιότητα».

  Η επίθεση που δέχεται ο θεσμός της τρίτεκνης οικογένειας από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων είναι πρωτοφανής. Καμία προστασία και πλήρη απαξίωσης των τρίτεκνων οικογενειών. Το σύστημα προσλήψεων του νόμου Γαβρόγλου, νόμος 4589/2019 , επιτέθηκε στην τρίτεκνη ελληνική οικογένεια αποχαρακτηρίζοντάς την από ειδική κατηγορία. Κάτι το οποίο συνεχίζει να υποστηρίζει η σημερινή ηγεσία του Υπουργείου.

  Τα ψεύτικα δάκρυα και τα μεγάλα παχιά λόγια για την αντιμετώπιση του δημογραφικού προβλήματος φανερώνονται στη σημερινή δήλωση της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων κ. Κεραμέως.

  Απαιτούμε τη διατήρηση του υπάρχοντος τρόπου τοποθέτησης αναπληρωτών, ως μια απόδειξη σεβασμού και αναγνώρισης της τρίτεκνης οικογένειας.

 

Με εκτίμηση,

Τρίτεκνοι Αναπληρωτές Εκπ/κοι Ηρακλείου
Να ζεις , να αγαπάς και να μαθαίνεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:35:42 »

Αποσυνδεδεμένος giannakis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 19, 2020, 07:41:31 πμ »
Σωστός ο νέος τρόπος τοποθέτησης των αναπληρωτών από την στιγμή που πλέον στο νέο σύστημα τα παιδιά μοριοδοτούνται.

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 19, 2020, 07:49:15 πμ »
Μετά τη σημερινή συνάντηση του ΔΣ της ΔΟΕ με την Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων, κ. Κεραμέως, έγινε γνωστό ότι στα κριτήρια τοποθέτησης των αναπληρωτών στις περιοχές που προσλαμβάνονται δεν θα μετρούν τα κοινωνικά κριτήρια για πρώτη φορά στην ιστορία της εκπαίδευσης.

  Τόσα χρόνια οι τρίτεκνοι, και γενικά οι έχοντες παιδιά,  προστατεύονταν με ειδική ρύθμιση στις τοποθετήσεις αναπληρωτών εκπαιδευτικών με το ΦΕΚ 465Β΄, του 2003, και στην παράγραφο 3 του άρθρου 8 της αριθμ. 35557/09-04-2003 Υ.Α, με τίτλο «Ρύθμιση θεμάτων πρόσληψης προσωρινών αναπληρωτών και ωρομισθίων εκπαιδευτικών για τις ανάγκες λειτουργίας των δημοσίων σχολείων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης». Το οποίο όριζε: «Κατά την τοποθέτηση σε σχολεία της διεύθυνσης εκπαίδευσης των προερχομένων από τον πίνακα Β προτιμώνται κατά σειρά:

α) οι γονείς τεσσάρων παιδιών, που είναι ανήλικα ή σπουδάζουν ή υπηρετούν τη στρατιωτική τους θητεία,

β) οι πάσχοντες από ομόζυγη μεσογειακή αναιμία,

γ) οι γονείς με τρία ή δύο ή ένα παιδί,

δ) οι έγγαμοι χωρίς παιδιά και

ε) οι έχοντες τα περισσότερα μόρια.

Μεταξύ των ανηκόντων στην ίδια κατηγορία, που προέρχονται από τον πίνακα Β’ προτιμώνται οι έχοντες και εντοπιότητα».

  Η επίθεση που δέχεται ο θεσμός της τρίτεκνης οικογένειας από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων είναι πρωτοφανής. Καμία προστασία και πλήρη απαξίωσης των τρίτεκνων οικογενειών. Το σύστημα προσλήψεων του νόμου Γαβρόγλου, νόμος 4589/2019 , επιτέθηκε στην τρίτεκνη ελληνική οικογένεια αποχαρακτηρίζοντάς την από ειδική κατηγορία. Κάτι το οποίο συνεχίζει να υποστηρίζει η σημερινή ηγεσία του Υπουργείου.

  Τα ψεύτικα δάκρυα και τα μεγάλα παχιά λόγια για την αντιμετώπιση του δημογραφικού προβλήματος φανερώνονται στη σημερινή δήλωση της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων κ. Κεραμέως.

  Απαιτούμε τη διατήρηση του υπάρχοντος τρόπου τοποθέτησης αναπληρωτών, ως μια απόδειξη σεβασμού και αναγνώρισης της τρίτεκνης οικογένειας.

 

Με εκτίμηση,

Τρίτεκνοι Αναπληρωτές Εκπ/κοι Ηρακλείου

Να μην τα κάνατε! Άκου εκεί ειδική κατηγορία επειδή έχεις τρία παιδιά..
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 19, 2020, 07:53:49 πμ »
 Καλημέρα >:( Στον ιδιωτικό τομέα, φίλη μου καρκινοπαθής πάει στη δουλειά και σεις μου λέτε για τους τρίτεκνους; Έλεος πρωί πρωί. Τα παιδιά είναι χαρά. Τα κάνουμε γιατί θέλουμε και όχι για να διοριστούμε όπως έγινε τόσα χρόνια. Άλλωστε και οι νέοι που θα πάνε αναπληρωτές, πλέον δεν θα είναι εν δυνάμει τρίτεκνοι; Όλοι έχουν δικαιώματα. Φτάνει η καραμέλα είμαι τρίτεκνος διότι στον ιδιωτικό θα έπαιρνε τα....άιντε πια. Φτάνουν πια οι διαχωρισμοί. Ο καθένας πήρε μόρια για το παιδί του και τέλος. Δίκαιο. Το μόνο που πρέπει να λαμβάνεται υπ' όψιν είναι ο ασθενής διότι αν δεν έχει νοσοκομείο στο νησί; Να πάρει τη θέση μου και με το δίκιο του. Ανάγκη έχει. Και μην αντιλέξετε λέγοντας και ο τρίτεκνος ή πολύτεκνος που θα αφήσει τα παιδιά και έξοδα και...για να τα κάνει μπορούσε. Δεν έκανε σύμβαση να πηγαίνει δίπλα στο σπίτι του αναπληρωτής. Άρα, μην μου πείτε ότι ζει με τα λεφτά της αναπλήρωσης τα παιδιά του γιατί θα σκάσω στα γέλια.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:35:42 »

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 19, 2020, 08:04:50 πμ »
Καλημέρα >:( Στον ιδιωτικό τομέα, φίλη μου καρκινοπαθής πάει στη δουλειά και σεις μου λέτε για τους τρίτεκνους; Έλεος πρωί πρωί. Τα παιδιά είναι χαρά. Τα κάνουμε γιατί θέλουμε και όχι για να διοριστούμε όπως έγινε τόσα χρόνια. Άλλωστε και οι νέοι που θα πάνε αναπληρωτές, πλέον δεν θα είναι εν δυνάμει τρίτεκνοι; Όλοι έχουν δικαιώματα. Φτάνει η καραμέλα είμαι τρίτεκνος διότι στον ιδιωτικό θα έπαιρνε τα....άιντε πια. Φτάνουν πια οι διαχωρισμοί. Ο καθένας πήρε μόρια για το παιδί του και τέλος. Δίκαιο. Το μόνο που πρέπει να λαμβάνεται υπ' όψιν είναι ο ασθενής διότι αν δεν έχει νοσοκομείο στο νησί; Να πάρει τη θέση μου και με το δίκιο του. Ανάγκη έχει. Και μην αντιλέξετε λέγοντας και ο τρίτεκνος ή πολύτεκνος που θα αφήσει τα παιδιά και έξοδα και...για να τα κάνει μπορούσε. Δεν έκανε σύμβαση να πηγαίνει δίπλα στο σπίτι του αναπληρωτής. Άρα, μην μου πείτε ότι ζει με τα λεφτά της αναπλήρωσης τα παιδιά του γιατί θα σκάσω στα γέλια.

Μα τα περισσότερα χρήματα που μπορείς να πάρεις είναι να έχεις διδακτορικό και τρία παιδιά σύνολο δλδ 1200€ με αυτά τα λεφτά ούτε για να αγοράσεις κριτσινια σε κάθε παιδί δεν φτάνει! Απλά παππούδες γιαγιάδες σπονσοραρουν.. Κ δεν ντρέπονται να συγκρίνουν τους εαυτούς τους με ειδικές κατηγορίες που έχουν μεσογειακές αναεμιες και σκληρηνση κατά πλακας
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Συνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 19, 2020, 08:20:03 πμ »
Καλημέρα >:( Στον ιδιωτικό τομέα, φίλη μου καρκινοπαθής πάει στη δουλειά και σεις μου λέτε για τους τρίτεκνους; Έλεος πρωί πρωί. Τα παιδιά είναι χαρά. Τα κάνουμε γιατί θέλουμε και όχι για να διοριστούμε όπως έγινε τόσα χρόνια. Άλλωστε και οι νέοι που θα πάνε αναπληρωτές, πλέον δεν θα είναι εν δυνάμει τρίτεκνοι; Όλοι έχουν δικαιώματα. Φτάνει η καραμέλα είμαι τρίτεκνος διότι στον ιδιωτικό θα έπαιρνε τα....άιντε πια. Φτάνουν πια οι διαχωρισμοί. Ο καθένας πήρε μόρια για το παιδί του και τέλος. Δίκαιο. Το μόνο που πρέπει να λαμβάνεται υπ' όψιν είναι ο ασθενής διότι αν δεν έχει νοσοκομείο στο νησί; Να πάρει τη θέση μου και με το δίκιο του. Ανάγκη έχει. Και μην αντιλέξετε λέγοντας και ο τρίτεκνος ή πολύτεκνος που θα αφήσει τα παιδιά και έξοδα και...για να τα κάνει μπορούσε. Δεν έκανε σύμβαση να πηγαίνει δίπλα στο σπίτι του αναπληρωτής. Άρα, μην μου πείτε ότι ζει με τα λεφτά της αναπλήρωσης τα παιδιά του γιατί θα σκάσω στα γέλια.

Γενικά αποφεύγω αυτού του είδους τις συζητήσεις, αλλά τι σχέση έχουν οι συνθήκες του ιδιωτικού τομέα με τη δημόσια εκπαίδευση σε οποιοδήποτε επίπεδο; Τι επιχείρημα είναι αυτό;

Λες για τον εκπαιδευτικό με ασθένεια. Σύμφωνοι. Για πες μου ωμως και για τον εκπαιδευτικό γονέα με παιδί ΑΜΕΑ; Εκεί τι πρέπει να γίνει..;

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 19, 2020, 08:29:48 πμ »
Δεν θα μπω στην συζητηση για το αν πρεπει να μοριοδοτουνταιη οχι ...για το αν εχουν μοριοδοτηθει ....για το αν πρεπει να προηγουνται στις τοποθετησεις....

Θα μεινω στο γεγονος οτι σε σχεση με τους αλλους υπαλληλους του υπουργειου μας διατυμπανιζουν οτι ειμαστε αλλη κατηγορια οι αναπληρωτες και για αυτο μας κανουν αλλιως τις τοποθετησεις.

Τοσα χρονια ζηταμε τα ιδια δικαιωματα με μονιμους και εδω τα αλλαξανε και εμεις χειροκροταμε. Ετσι παλι θα σταματησουν και τις αδειες ανατροφης και τις αδειες γιατι ειμαστε "αλλη" κατηγορια...

Για να μην παραξηγησει κανενας δεν μπαινω καν στο τι αλλαξανε εκτος απο τους ΑΜΕΑ συναδελφους. Στους αμεα το θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ  αυτο που κανει το υπουργειο.

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 19, 2020, 08:47:23 πμ »
Γενικά αποφεύγω αυτού του είδους τις συζητήσεις, αλλά τι σχέση έχουν οι συνθήκες του ιδιωτικού τομέα με τη δημόσια εκπαίδευση σε οποιοδήποτε επίπεδο; Τι επιχείρημα είναι αυτό;

Λες για τον εκπαιδευτικό με ασθένεια. Σύμφωνοι. Για πες μου ωμως και για τον εκπαιδευτικό γονέα με παιδί ΑΜΕΑ; Εκεί τι πρέπει να γίνει..;

Οποιος ειναι ΑΜΕΑ και εχει παιδι ΑΜΕΑ δίπλα στο σπιτι του χτες! Αυτο ειναι ξεκάθαρο.. Το να θεωρεις ομως προσόν το γαμέτη σου πάει πολυ..
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Συνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 19, 2020, 08:49:43 πμ »
Οποιος ειναι ΑΜΕΑ και εχει παιδι ΑΜΕΑ δίπλα στο σπιτι του χτες! Αυτο ειναι ξεκάθαρο.. Το να θεωρεις ομως προσόν το γαμέτη σου πάει πολυ..

Πώς είναι ξεκάθαρο; Αφού τοποθέτηση γίνεται με τη σειρά του πίνακα. Και αυτό πώς νομίζεις ότι προέκυψε; Ποιοί πίεσαν γι αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 19, 2020, 08:51:15 πμ »
Δεν θα μπω στην συζητηση για το αν πρεπει να μοριοδοτουνταιη οχι ...για το αν εχουν μοριοδοτηθει ....για το αν πρεπει να προηγουνται στις τοποθετησεις....

Θα μεινω στο γεγονος οτι σε σχεση με τους αλλους υπαλληλους του υπουργειου μας διατυμπανιζουν οτι ειμαστε αλλη κατηγορια οι αναπληρωτες και για αυτο μας κανουν αλλιως τις τοποθετησεις.

Τοσα χρονια ζηταμε τα ιδια δικαιωματα με μονιμους και εδω τα αλλαξανε και εμεις χειροκροταμε. Ετσι παλι θα σταματησουν και τις αδειες ανατροφης και τις αδειες γιατι ειμαστε "αλλη" κατηγορια...

Για να μην παραξηγησει κανενας δεν μπαινω καν στο τι αλλαξανε εκτος απο τους ΑΜΕΑ συναδελφους. Στους αμεα το θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ  αυτο που κανει το υπουργειο.

Εχεις δίκιο σε αυτό, αλλα ξέρεις πως ξεκινάνε ολα; Οταν κάποιος που δικαιούτε κάτι το ξεσκίζει και διχάζει την κοινωνια.. Ηδη σήμερα οι συναδέλφισσες υπολογίζουν ποτε θα γεννήσουν για να πάρουν την αδεια ανατροφης κλπ κλπ καλά κάνουν φυσικά! Ειναι δικαίωμα τους απλα ειναι θέμα χρόνου να το καταργήσουν! Τέλος οχι δεν ειναι ο αναπληρωτής και ο μονιμος το ίδιο, ο αναπληρωτής ειναι μια καβάτζα σήμερα σε θελω αυριο οχι και αν νομίζεις και οτι εγινες το ιδιο με τον μονιμο αλλάζω και ενα σύστημα και ξαναμοιράζω την τραπουλα.. αυτη ειναι η πικρή αλήθεια..
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 19, 2020, 08:53:16 πμ »
Πώς είναι ξεκάθαρο; Αφού τοποθέτηση γίνεται με τη σειρά του πίνακα. Και αυτό πώς νομίζεις ότι προέκυψε; Ποιοί πίεσαν γι αυτό;

Λεω ειναι ξεκάθαρο οτι ειναι άδικο! Αυτο που γίνεται ειναι άδικο σήμερα, όπως και αν εχεις γονείς ΑΜΕΑ επίσης ειναι άδικο επειδή ούτε μορια παιρνεις ουτε καλυτερη τοποθέτηση..
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 19, 2020, 09:28:08 πμ »
Γενικά αποφεύγω αυτού του είδους τις συζητήσεις, αλλά τι σχέση έχουν οι συνθήκες του ιδιωτικού τομέα με τη δημόσια εκπαίδευση σε οποιοδήποτε επίπεδο; Τι επιχείρημα είναι αυτό;

Λες για τον εκπαιδευτικό με ασθένεια. Σύμφωνοι. Για πες μου ωμως και για τον εκπαιδευτικό γονέα με παιδί ΑΜΕΑ; Εκεί τι πρέπει να γίνει..;
Θες πιο καλό επιχείρημα; Ωραία, οι τριτεκνοι, τετράτεκνοι και...δεν είναι η πλειοψηφία. Είναι οι άγαμοι, οι μονογονεικές φουλ και αυτοί με ένα ή δυο τέκνα. Τέλος. Αυτή είναι η σύγχρονη αλήθεια. Οπότε η πλειοψηφία κερδίζει. Αυτή πίεσε το υπουργείο και πέτυχε. Οκ τώρα;
Όσο για Α.Μ.ΕΑ. και ασθενείς οκ; Να ευνοηθούν. Δίκαιο.
Και αν θες τι επιχείρημα είπαν στο υπουργείο και πέτυχαν...και τα παιδιά μας άνεργα πως θα γίνουν 2τεκνοι έστω;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2020, 09:31:11 πμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Συνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 19, 2020, 09:37:20 πμ »
Θες πιο καλό επιχείρημα; Ωραία, οι τριτεκνοι, τετράτεκνοι και...δεν είναι η πλειοψηφία. Είναι οι άγαμοι, οι μονογονεικές φουλ και αυτοί με ένα ή δυο τέκνα. Τέλος. Αυτή είναι η σύγχρονη αλήθεια. Οπότε η πλειοψηφία κερδίζει. Αυτή πίεσε το υπουργείο και πέτυχε. Οκ τώρα;
Όσο για Α.Μ.ΕΑ. και ασθενείς οκ; Να ευνοηθούν. Δίκαιο.
Και αν θες τι επιχείρημα είπαν στο υπουργείο και πέτυχαν...και τα παιδιά μας άνεργα πως θα γίνουν 2τεκνοι έστω;

Μα δε μου λες κάτι που δεν ήξερα ήδη. Έτσι ακριβώς είναι. Το περίεργο είναι πως ενώ όλοι (φανερά) λένε πόσο άδικο είναι για τους ΑΜΕΑ, είχαν την ίδια τύχη με τους 3τεκνους και τους πολύτεκνους. Περίεργο...

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 19, 2020, 10:01:36 πμ »
Καλημέρα. Κάποτε προσελήφθην σε ένα νησί των Κυκλάδων και παρουσιάστηκα στην Πρωτοβάθμια της Σύρου. Εκεί έμαθα από πρώτο χέρι ότι πάλι προηγούνταν οι τρί-πολύτεκνοι και μετά ακολουθούσαν οι έχοντες σκλήρυνση, μεσογειακή κτλ... Έφριξα!!! Η κοπέλα με την οποία μίλησα είχε σκλήρυνση, είχε έρθει από το Κιλκίς και μου είπε ακριβώς τα εξής: ''Xωρίς να έχουμε δηλώσει ακόμα σχολεία, έμαθα ότι οι τρίτεκνες και πολύτεκνες πήραν τα σχολεία της Σύρου, άρα μην ελπίζεις για εδώ. Αν με προσλάβουν σε νησί χωρίς νοσοκομείο ή κέντρο Υγείας, θα παραιτηθώ''...ΝΤΡΟΠΗ!!!
Αν συνεχίσουμε να ανεχόμαστε τους ασταμάτητα αναπαραγόμενους, θα τους ανοίξει κι άλλο η όρεξη και θα απαιτούν τα πάντα!!! Αν, όμως, κάποιο παιδί τους μείνει άτεκνο και αδικηθεί από το σύστημα στον τομέα της εργασίας από τρι-πολύτεκνους, τότε θα αναθεματίζουν και τις πέτρες!!! Αρκετά με την κοινωνική πολιτική εις βάρος των άγαμων και άτεκνων. Μάζευα επί χρόνια μόρια υπομένοντας κακουχίες και κακοτοπιές και ενώ ήμουν από τις πρώτες στα μόρια, ΠΑΝΤΑ προηγούνταν οι παντρεμένες, οι δεκάτεκνες και ΣΙΑ από τον πάτο του πίνακα!!! Αυτοί που ωρύονται για να προηγούνται πάντα και παντού, αν υπάρξει ανάγκη να χειρουργηθούν, να επιλέξουν τον χειρουργό που μπήκε στο νοσοκομείο επειδή είχε δέκα παιδιά κι όχι τον πιο έμπειρο και έμπιστο!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 554
Σύνολο: 571

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.