*

Αποστολέας Θέμα: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 28770 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 19, 2020, 10:08:34 πμ »
Καλημέρα. Κάποτε προσελήφθην σε ένα νησί των Κυκλάδων και παρουσιάστηκα στην Πρωτοβάθμια της Σύρου. Εκεί έμαθα από πρώτο χέρι ότι πάλι προηγούνταν οι τρί-πολύτεκνοι και μετά ακολουθούσαν οι έχοντες σκλήρυνση, μεσογειακή κτλ... Έφριξα!!! Η κοπέλα με την οποία μίλησα είχε σκλήρυνση, είχε έρθει από το Κιλκίς και μου είπε ακριβώς τα εξής: ''Xωρίς να έχουμε δηλώσει ακόμα σχολεία, έμαθα ότι οι τρίτεκνες και πολύτεκνες πήραν τα σχολεία της Σύρου, άρα μην ελπίζεις για εδώ. Αν με προσλάβουν σε νησί χωρίς νοσοκομείο ή κέντρο Υγείας, θα παραιτηθώ''...ΝΤΡΟΠΗ!!!
Αν συνεχίσουμε να ανεχόμαστε τους ασταμάτητα αναπαραγόμενους, θα τους ανοίξει κι άλλο η όρεξη και θα απαιτούν τα πάντα!!! Αν, όμως, κάποιο παιδί τους μείνει άτεκνο και αδικηθεί από το σύστημα στον τομέα της εργασίας από τρι-πολύτεκνους, τότε θα αναθεματίζουν και τις πέτρες!!! Αρκετά με την κοινωνική πολιτική εις βάρος των άγαμων και άτεκνων. Μάζευα επί χρόνια μόρια υπομένοντας κακουχίες και κακοτοπιές και ενώ ήμουν από τις πρώτες στα μόρια, ΠΑΝΤΑ προηγούνταν οι παντρεμένες, οι δεκάτεκνες και ΣΙΑ από τον πάτο του πίνακα!!! Αυτοί που ωρύονται για να προηγούνται πάντα και παντού, αν υπάρξει ανάγκη να χειρουργηθούν, να επιλέξουν τον χειρουργό που μπήκε στο νοσοκομείο επειδή είχε δέκα παιδιά κι όχι τον πιο έμπειρο και έμπιστο!!!

Μα για τα παιδια τους διεκδικούς μορια σαν μέλη πολύτεκνης οικογενειας!
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:25:30 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΚΛ2012

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 19, 2020, 10:32:59 πμ »
Καλημέρα. Κάποτε προσελήφθην σε ένα νησί των Κυκλάδων και παρουσιάστηκα στην Πρωτοβάθμια της Σύρου. Εκεί έμαθα από πρώτο χέρι ότι πάλι προηγούνταν οι τρί-πολύτεκνοι και μετά ακολουθούσαν οι έχοντες σκλήρυνση, μεσογειακή κτλ... Έφριξα!!! Η κοπέλα με την οποία μίλησα είχε σκλήρυνση, είχε έρθει από το Κιλκίς και μου είπε ακριβώς τα εξής: ''Xωρίς να έχουμε δηλώσει ακόμα σχολεία, έμαθα ότι οι τρίτεκνες και πολύτεκνες πήραν τα σχολεία της Σύρου, άρα μην ελπίζεις για εδώ. Αν με προσλάβουν σε νησί χωρίς νοσοκομείο ή κέντρο Υγείας, θα παραιτηθώ''...ΝΤΡΟΠΗ!!!
Αν συνεχίσουμε να ανεχόμαστε τους ασταμάτητα αναπαραγόμενους, θα τους ανοίξει κι άλλο η όρεξη και θα απαιτούν τα πάντα!!! Αν, όμως, κάποιο παιδί τους μείνει άτεκνο και αδικηθεί από το σύστημα στον τομέα της εργασίας από τρι-πολύτεκνους, τότε θα αναθεματίζουν και τις πέτρες!!! Αρκετά με την κοινωνική πολιτική εις βάρος των άγαμων και άτεκνων. Μάζευα επί χρόνια μόρια υπομένοντας κακουχίες και κακοτοπιές και ενώ ήμουν από τις πρώτες στα μόρια, ΠΑΝΤΑ προηγούνταν οι παντρεμένες, οι δεκάτεκνες και ΣΙΑ από τον πάτο του πίνακα!!! Αυτοί που ωρύονται για να προηγούνται πάντα και παντού, αν υπάρξει ανάγκη να χειρουργηθούν, να επιλέξουν τον χειρουργό που μπήκε στο νοσοκομείο επειδή είχε δέκα παιδιά κι όχι τον πιο έμπειρο και έμπιστο!!!

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
ΝΤΡΟΠΗ  ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΔΙΚΙΕΣ!!!!!!
ΝΤΡΟΠΗ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ  ΠΟΥ ΠΡΟΩΘΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ!!!!!
Τι θέλουν τώρα κάποιοι ;;;;;;
Αφού τα μόρια των παιδιών τους τα πήραν στον πίνακα;;;;;
Είδαμε και πάθαμε να διορθωθεί η στρέβλωση στις τοποθετήσεις - όλοι ζήσαμε την αναπληρώτρια τρίτεκνη ή πολύτεκνη να "αλωνίζει" - και τώρα πάμε ξανά πίσω;;;;;


Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 19, 2020, 11:40:04 πμ »
Καλημέρα...ούτε κι εγώ  θα ξαναμπώ στη διαδικασία να πω τι πρέπει και τι δε πρέπει. Για άλλη μια φορά τρωγομαστε μεταξύ μας. Για άλλη μια φορά κινούμαστε όπως πάει η εκάστοτε κυβέρνηση. Δεν είδα κανένα να αγωνίζεται για τα δικαιώματα των ΑΜΕΑ αν δεν αντιμετωπίζει την ίδια κατάσταση από αυτούς που είναι τοοοοοοσο ενάντια στους τριτεκνους - πολύτεκνους τώρα που αδικήθηκαν και αυτοί μαζι.. Είναι να μην βρεθούμε στην ανάλογη θέση αυτό ξέρω εγώ. Και μη συγκρίνουμε ιδιωτικό με δημόσιο γιατί υπάρχει και το ελεύθερο επάγγελμα που δε μπορείς να πάρεις άδεια από το πουθενά. Σημασία έχει ότι αλλάζει ο κάθε υπουργός κάτι και εμείς σφαζομαστε. Το έχω ξαναπεί για αυτό η παιδεία είναι παιχνίδι για αυτούς.

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 19, 2020, 12:16:34 μμ »
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
ΝΤΡΟΠΗ  ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΔΙΚΙΕΣ!!!!!!
ΝΤΡΟΠΗ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ  ΠΟΥ ΠΡΟΩΘΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ!!!!!
Τι θέλουν τώρα κάποιοι ;;;;;;
Αφού τα μόρια των παιδιών τους τα πήραν στον πίνακα;;;;;
Είδαμε και πάθαμε να διορθωθεί η στρέβλωση στις τοποθετήσεις - όλοι ζήσαμε την αναπληρώτρια τρίτεκνη ή πολύτεκνη να "αλωνίζει" - και τώρα πάμε ξανά πίσω;;;;;

ΑΚΡΙΒΩΣ... πηραν τα μορια απο τα κοινωνικα κριτηρια... φτανει πια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:25:30 »

Αποσυνδεδεμένος Yioukos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 19, 2020, 12:20:33 μμ »
Το σύστημα τόσα χρόνια ήταν άδικο! Κ μιλάω σαν τριτεκνη πια. Όταν δεν είχα παιδιά αν κ ήμουν πρώτη στα μόρια διάλεγα τελευταία. Μεγάλη αδικία για εκείνους που στη ζωή δεν ήταν τυχεροί να βρουν έναν σύντροφο ή επέλεξαν για τους δικούς τους λόγους να μην κάνουν οικογένεια .
Ωστόσο το να φέρεις στον κόσμο έναν άνθρωπο κ να τον μεγαλώνεις είναι μεγάλο πράγμα. Δεν συγκρίνεται με σχολεία με περιοχές με τίποτα!
Είναι μεγάλη αδικία να επιλέγει κάποιος πρώτος σχολείο επειδή έχει παιδιά.
Το δικαιότερο κατά τη γνώμη μου είναι αυτό που γίνεται τώρα.
Δίνω μόρια, μπαίνω στον πίνακα με τα υπόλοιπα προσόντα κ επιλέγω όταν έρθει η σειρά μου.
Η ένσταση μου είναι στον αριθμό των μορίων.
Δεν είναι ίδιο να έχεις 1 παιδί με το να έχεις 2 ή 3.
Ναι είναι επιλογή μας τα παιδιά αλλά όλοι μακροπρόθεσμα έχουν όφελος από αυτή την επιλογή.
Θα πρότεινα μόνο μια κλιμάκωση στον τρόπο της μοριοδότησης των παιδιών πχ 1 παιδί 2 μόρια, δεύτερο παιδί 3 ή κάτι ανάλογο.
Σας ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 19, 2020, 12:39:37 μμ »
Καλημέρα...ούτε κι εγώ  θα ξαναμπώ στη διαδικασία να πω τι πρέπει και τι δε πρέπει. Για άλλη μια φορά τρωγομαστε μεταξύ μας. Για άλλη μια φορά κινούμαστε όπως πάει η εκάστοτε κυβέρνηση. Δεν είδα κανένα να αγωνίζεται για τα δικαιώματα των ΑΜΕΑ αν δεν αντιμετωπίζει την ίδια κατάσταση από αυτούς που είναι τοοοοοοσο ενάντια στους τριτεκνους - πολύτεκνους τώρα που αδικήθηκαν και αυτοί μαζι.. Είναι να μην βρεθούμε στην ανάλογη θέση αυτό ξέρω εγώ. Και μη συγκρίνουμε ιδιωτικό με δημόσιο γιατί υπάρχει και το ελεύθερο επάγγελμα που δε μπορείς να πάρεις άδεια από το πουθενά. Σημασία έχει ότι αλλάζει ο κάθε υπουργός κάτι και εμείς σφαζομαστε. Το έχω ξαναπεί για αυτό η παιδεία είναι παιχνίδι για αυτούς.

Οι ΑΜΕΑ έχουν σύλλογο να κινηθούν μόνοι τους να διεκδικήσουν να αγωνιστούν να κάνουν απεργίες, ποιος δηλαδή να ζητήσει για αυτούς; Εγώ; Ποιος ξέρει καλύτερα τα πρόβλημα τους; Αυτοί! Οπότε ας διεκδικήσουν κ αν κάνουν απεργία και εγώ μαζί τους θα κάνω! Αλλά θέλουν άλλοι να τρέξουν για αυτούς και αυτοί αραχτοί καφεδάκι.. Κανένα προνόμιο δεν το πήραν χωρίς αγώνες! Οπότε κομμένη η κλαψα και όλοι έξω στους δρόμους! Το ίδιο έγινε και με αυτούς που αποκλείστηκαν λόγο παράβολου έδωσαν ραντεβού θεσσαλονικη για διαμαρτυρία έξω από το υπουργείο πήγα και ήταν συνολικά 4ατομα! Σηκώθηκα και έφυγα και είμαι υπέρ τώρα να τους αποκλείσουν όλους και να ψάξουν για άλλη δουλειά αφού και για να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους βαρίουνται
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 19, 2020, 12:45:20 μμ »
Να πω κι εγώ κάτι στους τρι-πολύτεκνους: Δε σας φτάνει τόσα χρόνια με τον νόμο- έκτρωμα της Γιαννάκου που λυμαίνεστε τον πίνακα και πηδάτε σειρές, μιλάτε κι από πάνω. Πείτε μου  έναν τριτεκνο-πλην ελαχίστων εξαιρέσεων- που έδωσε ΑΣΕΠ κι έπιασε τη βάση. Με άριστα το 100, έγραφαν Ιστορία 7 οι Φιλόλογοι οι τρίτεκνοι. Πήρατε τα μόρια στον πίνακα, τέλος. Να πείτε κι ευχαριστώ. Πήρατε την προϋπηρεσία τόσα χρόνια,  να πείτε ευχαριστώ. Και κάτι τελευταίο: Από την απογραφή του 2001 ως την απογραφή του 2011 είμαστε λιγότεροι. Συνεπώς, το κατάπτυστο αυτό σύστημα απέτυχε, γιατί άφησε ανύπαντρους και άτεκνους όλους τους υπόλοιπους.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 19, 2020, 12:48:17 μμ »
Ε όχι και αραχτοί καφεδάκι...άστο μην ανοίξουμε κουβέντα για αυτό γιατί για να εκφραζεσαι έτσι δεν έχεις ιδέα πως είναι μια μέρα με ένα παιδί παραπληγικό, με ένα παιδί στο φάσμα του αυτισμού, με ένα παιδί με νοητικη. Δε σου φτάνουν ούτε τριάντα ώρες το 24 Ώρο .

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 19, 2020, 12:57:16 μμ »
Να πω κι εγώ κάτι στους τρι-πολύτεκνους: Δε σας φτάνει τόσα χρόνια με τον νόμο- έκτρωμα της Γιαννάκου που λυμαίνεστε τον πίνακα και πηδάτε σειρές, μιλάτε κι από πάνω. Πείτε μου  έναν τριτεκνο-πλην ελαχίστων εξαιρέσεων- που έδωσε ΑΣΕΠ κι έπιασε τη βάση. Με άριστα το 100, έγραφαν Ιστορία 7 οι Φιλόλογοι οι τρίτεκνοι. Πήρατε τα μόρια στον πίνακα, τέλος. Να πείτε κι ευχαριστώ. Πήρατε την προϋπηρεσία τόσα χρόνια,  να πείτε ευχαριστώ. Και κάτι τελευταίο: Από την απογραφή του 2001 ως την απογραφή του 2011 είμαστε λιγότεροι. Συνεπώς, το κατάπτυστο αυτό σύστημα απέτυχε, γιατί άφησε ανύπαντρους και άτεκνους όλους τους υπόλοιπους.
[/quo





Είμαστε σοβαροί;;; Το σύστημα άφησε ανύπαντρο και άτεκνο κάποιον; Έλατε τώρα; Όταν ο άλλος λέει στον πολύτεκνο χαρά στο κουράγιο σου ρε φίλε με τόσα παιδιά. Εγώ ένα και πολύ μου είναι. Δε μπορώ να κλειστω και μέσα , θέλω και τις διακοπές μου και του το λέει ετσι ευθέως του φταίει το σύστημα; Αυτός που λέει το υποτιθέμενο μπράβο είναι αυτός που τον πολεμά. Και καλά κάνει και επιλέγει να κάνει ένα , δικαίωμα του , αλλά μη τα βάζεί με τον άλλον μετά και λεει πίσω από την πλάτη του , δουλειά δεν είχε να κάνει και κάνει παιδιά για τα μόρια. Έλεος. Γιατί δε ξέρει πως είναι να τα μεγαλώνεις. Αααα και μη πιάσουμε αυτούς που έχουν θέμα ιατρικό γιατί αυτοί δε ξεστομίζουν τέτοιες κουβέντες...

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 19, 2020, 12:59:37 μμ »
Για μένα ένα πράγμα μετρά...τα Α.Μ.Ε.Α. και τίποτα άλλο. Αυτοί και όσοι έχουν ασθένειες. Για αυτούς, που δεν το επέλεξαν να είναι με γιατρούς, που τα φάρμακα κοστίζουν 250 και...είχα πεθερό καρκινοπαθή και φίλη και γνωρίζω τιμές...για αυτούς ναι...να πάω πίσω θέσεις.  Όταν είναι νέοι και διεκδικούν διορισμό, να πάω πίσω. Ναι με χαρά...όχι για πολύτεκνους...Έλεοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς >:(
penaki01
Πήρες συνέντευξη όλους τους ανύπαντρους ...πολλοί θέλουν 5 παιδιά αλλά δεν διορίστηκαν.... Καιρός στους νέους να τα κάνουν. Έκθεση έκανες; Οι νέοι είναι η ζύμη για το μέλλον μας. Καλότυχοι και καλό διορισμό. :-* Με πολλά παιδιά και χαρές. :-*
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2020, 01:03:41 μμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 19, 2020, 01:03:18 μμ »
Για μένα ένα πράγμα μετρά...τα Α.Μ.Ε.Α. και τίποτα άλλο. Αυτοί και όσοι έχουν ασθένειες. Για αυτούς, που δεν το επέλεξαν να είναι με γιατρούς, που τα φάρμακα κοστίζουν 250 και...είχα πεθερό καρκινοπαθή και φίλη και γνωρίζω τιμές...για αυτούς ναι...να πάω πίσω θέσεις.  Όταν είναι νέοι και διεκδικούν διορισμό, να πάω πίσω. Ναι με χαρά...όχι για πολύτεκνους...Έλεοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς >:(

Συμφωνώ απόλυτα. Να πάω πίσω για κάποιον που έχει πραγματική ανάγκη λόγω ΑΜΕΑ ή/και ασθενειών, για να πάει κοντά στο σπίτι του. Όχι όμως για να πάει στην πιο μακρινή επιλογή, επειδή είναι δυσπρόσιτο το σχολείο.  ;)

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 19, 2020, 01:07:55 μμ »
Να πω κι εγώ κάτι στους τρι-πολύτεκνους: Δε σας φτάνει τόσα χρόνια με τον νόμο- έκτρωμα της Γιαννάκου που λυμαίνεστε τον πίνακα και πηδάτε σειρές, μιλάτε κι από πάνω. Πείτε μου  έναν τριτεκνο-πλην ελαχίστων εξαιρέσεων- που έδωσε ΑΣΕΠ κι έπιασε τη βάση. Με άριστα το 100, έγραφαν Ιστορία 7 οι Φιλόλογοι οι τρίτεκνοι. Πήρατε τα μόρια στον πίνακα, τέλος. Να πείτε κι ευχαριστώ. Πήρατε την προϋπηρεσία τόσα χρόνια,  να πείτε ευχαριστώ. Και κάτι τελευταίο: Από την απογραφή του 2001 ως την απογραφή του 2011 είμαστε λιγότεροι. Συνεπώς, το κατάπτυστο αυτό σύστημα απέτυχε, γιατί άφησε ανύπαντρους και άτεκνους όλους τους υπόλοιπους.
[/quo





Είμαστε σοβαροί;;; Το σύστημα άφησε ανύπαντρο και άτεκνο κάποιον; Έλατε τώρα; Όταν ο άλλος λέει στον πολύτεκνο χαρά στο κουράγιο σου ρε φίλε με τόσα παιδιά. Εγώ ένα και πολύ μου είναι. Δε μπορώ να κλειστω και μέσα , θέλω και τις διακοπές μου και του το λέει ετσι ευθέως του φταίει το σύστημα; Αυτός που λέει το υποτιθέμενο μπράβο είναι αυτός που τον πολεμά. Και καλά κάνει και επιλέγει να κάνει ένα , δικαίωμα του , αλλά μη τα βάζεί με τον άλλον μετά και λεει πίσω από την πλάτη του , δουλειά δεν είχε να κάνει και κάνει παιδιά για τα μόρια. Έλεος. Γιατί δε ξέρει πως είναι να τα μεγαλώνεις. Αααα και μη πιάσουμε αυτούς που έχουν θέμα ιατρικό γιατί αυτοί δε ξεστομίζουν τέτοιες κουβέντες...


Φυσικά και είμαστε σοβαροί. Εγώ για παράδειγμα έχω δύο παιδιά. Δεν έκανα τρίτο για να διοριστώ. Διορίστηκα με ΑΣΕΠ. Τους άλλους όμως στον πίνακα που τους έπαιρναν τη σειρά οι τρίτεκνοι, τους άφησαν άνεργους. Πώς θα κάνουν οικογένεια οι άνεργοι; Άρα έχω δίκιο, μόνο που δε σας συμφέρει να το παραδεχτείτε.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 19, 2020, 01:28:51 μμ »
Είναι γελοίο να το λεμε αυτό στις μέρες μας. Κανένας δε κάνει παιδιά για να διοριστεί. Γιατί δεν υπάρχει αυτό πλέον. Και έρευνα που βγήκε πέρυσι έδειξε ότι το 60 τοις εκατό στην Ελλάδα είναι με ένα παιδί. Οι υπόλοιποι σχεδόν είναι με δύο. Τι λιγότεροι λοιπόν;; Ελάτε τώρα. Και το ξαναλέω επιλογή του καθενός είναι τι θα κάνει στη ζωή του, επιλογή και του πολύτεκνου που έκανε παιδια με το θέλημα του Θεού φυσικά. Το θέμα όμως δεν είναι ο πολύτεκνος , ο ανύπαντρος και έχων ένα η δύο παιδιά είναι η κοινωνική πρόνοια προς κάθε ομάδα. ΑΜΕΑ , πολύτεκνοι κλπ. Χάνουν σιγά σιγά κάθε δικαίωμα. Χίλιες φορές να μη μοριοδοτουνταν στους πίνακες. Συμφωνώ. Αλλά στη τοποθέτηση κοινωνικά κριτήρια θα έπρεπε να λαμβάνονται υπόψη. Κάποια πρόνοια θα έπρεπε να λαμβάνεται.ως μόνιμη και μητέρα θα πρέπει να ξέρεις πολύ καλά τη μέριμνα που σου δίνει ο νόμος όταν αρρωσταίνουν τα παιδια σου. Γιατί εγώ σαν αναπληρώτρια να μην την έχω;;; Δε τα έβαλα με τους μόνιμους όμως ούτε άρχισα να βρίζω και να λέω κόψτε τις άδειες των μόνιμων. Ένα παράδειγμα λέω εγώ τώρα....

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 19, 2020, 01:33:42 μμ »
Ε όχι και αραχτοί καφεδάκι...άστο μην ανοίξουμε κουβέντα για αυτό γιατί για να εκφραζεσαι έτσι δεν έχεις ιδέα πως είναι μια μέρα με ένα παιδί παραπληγικό, με ένα παιδί στο φάσμα του αυτισμού, με ένα παιδί με νοητικη. Δε σου φτάνουν ούτε τριάντα ώρες το 24 Ώρο .

Δεν κατάλαβες τι λέω, βγες διεκδίκησε, δεν βγαίνεις; Δεν διεκδικείς; Τι ζητάς; Να τρέξει κάποιος για εσένα; Όσο δεν διεκδικείς θα χάνεις ένα προς ένα τα κεκτημένα. Και τα κεκτημένα είναι πολλά!
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 237
Σύνολο: 244

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.