*

Αποστολέας Θέμα: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 28617 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 19, 2020, 01:44:07 μμ »
Έχουν βρεθεί πολλές φορές στο δρόμο. Όταν έκοψαν τις παροχές από τα ταμεία. Ενώ πληρώνεις εκαντοντάδες ευρώ για λογοθεραπεία, εργοθεραπεία, ψυχοθεραπεία και άλλα. Αλλά κανένας δίπλα τους. Άστο ...είναι να μη σου τύχει...κάντε το σταυρό σας και πείτε δόξα τω θεώ. Και όχι μεγάλες βαρυγδουπες κουβέντες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:11:56 »

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 19, 2020, 01:53:23 μμ »
Οι ΑΜΕΑ έχουν σύλλογο να κινηθούν μόνοι τους να διεκδικήσουν να αγωνιστούν να κάνουν απεργίες, ποιος δηλαδή να ζητήσει για αυτούς; Εγώ; Ποιος ξέρει καλύτερα τα πρόβλημα τους; Αυτοί! Οπότε ας διεκδικήσουν κ αν κάνουν απεργία και εγώ μαζί τους θα κάνω! Αλλά θέλουν άλλοι να τρέξουν για αυτούς και αυτοί αραχτοί καφεδάκι.. Κανένα προνόμιο δεν το πήραν χωρίς αγώνες! Οπότε κομμένη η κλαψα και όλοι έξω στους δρόμους! Το ίδιο έγινε και με αυτούς που αποκλείστηκαν λόγο παράβολου έδωσαν ραντεβού θεσσαλονικη για διαμαρτυρία έξω από το υπουργείο πήγα και ήταν συνολικά 4ατομα! Σηκώθηκα και έφυγα και είμαι υπέρ τώρα να τους αποκλείσουν όλους και να ψάξουν για άλλη δουλειά αφού και για να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους βαρίουνται

   Οι ΑμεΑ είχαμε δικαιώματα, όπως στις τοποθετήσεις για παράδειγμα, τα οποία μας τα πήραν απλά με ένα ΦΕΚ πριν καμία δεκαριά μέρες. Αυτό έγινε κατόπιν πίεσης από συγκεκριμένες ομάδες που φαγώθηκαν με την διπλομοριοδότηση των κοινωνικών κριτηρίων. Είχε περίπου ένα χρόνο τώρα όπου διαμορφώνονταν κλίμα ώστε οι τοποθετήσεις να γίνονται με την σειρά του πίνακα, με πρόφαση την διπλομοριοδότηση. Το κλίμα το έφτιαξαν συγκεκριμένες ομάδες όπως η ΠΕΑΔ, η ΠΟΣΕΕΠΕΑ καθώς και διάφορες ομάδες στο fb. Προσωπικά δεν πίστευα ότι το υπουργείο για ένα τόσο σοβαρό θέμα θα υπέκυπται στις πιέσεις οποιασδήποτε ομάδας συμφερόντων. Επίσης δεν πίστευα ότι είναι τόσοι πολλοί αυτοί που ζηλεύουν την αναπηρία μου, τα οφέλη της αναπηρίας μου για να είμαι πιο σωστός. Έπεσα έξω δυστυχώς.
https://www.especial.gr/topothetiseis-neodioristwn-na-min-uparksei-moriodotisi-gia-ta-idia-kritiria-anakoinwsi-pead/
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/326388_moriodotisi/topothetiseis-anapliroton-katafori-adikia-eis-baros-pollon-synadelfon
   Αυτό για εμένα λέγεται ανθρωποφαγία. Ως τώρα μπορούσα να δηλώσω Β Κυκλάδων και να διαλέξω την Σαντορίνη που έχει νοσοκομείο και να αποφύγω την Ανάφη που δεν έχει. Τώρα κινδυνεύω να βρεθώ στην Ανάφη και ότι γίνει. Ή πρέπει να παραιτηθώ και να πάρω και ποινή. Αφού λοιπόν φαγώθηκαν να μην μετράνε τα κοινωνικά κριτήρια θα έπρεπε παράλληλα οι δηλώσεις περιοχών να γίνονται νησί - νησί, ώστε να μπορώ να δηλώσω Σαντορίνη, αλλά όχι Ανάφη. Αυτό όμως δεν τον ''σκέφτηκαν'' οι παραπάνω ομάδες.
   Και εμείς έχουμε συλλόγους και κάνουμε παραστέσεις διαμαρτυρίας και βγάζουμε ανακοινώσεις, ωστόσο είμαστε λίγοι, όχι επειδή πίνουμε καφέδες, αλλά επειδή είμαστε αριθμητικά λίγοι. Οπότε προφανώς και περιμένουμε την έμπρακτη συμπαράσταση και αλληλεγγύη των μη ΑμεΑ.
   Προς το παρόν, μας έφαγαν οι ανθρωποφάγοι. Πιστεύω ότι σύντομα θα ξαναλλάξει.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 19, 2020, 02:22:41 μμ »
Δεν κατάλαβες τι λέω, βγες διεκδίκησε, δεν βγαίνεις; Δεν διεκδικείς; Τι ζητάς; Να τρέξει κάποιος για εσένα; Όσο δεν διεκδικείς θα χάνεις ένα προς ένα τα κεκτημένα. Και τα κεκτημένα είναι πολλά!

Ετσι για την Ιστορια ποια ειναι τσ πολλα κεκτημενα;

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 19, 2020, 02:26:06 μμ »
   Οι ΑμεΑ είχαμε δικαιώματα, όπως στις τοποθετήσεις για παράδειγμα, τα οποία μας τα πήραν απλά με ένα ΦΕΚ πριν καμία δεκαριά μέρες. Αυτό έγινε κατόπιν πίεσης από συγκεκριμένες ομάδες που φαγώθηκαν με την διπλομοριοδότηση των κοινωνικών κριτηρίων. Είχε περίπου ένα χρόνο τώρα όπου διαμορφώνονταν κλίμα ώστε οι τοποθετήσεις να γίνονται με την σειρά του πίνακα, με πρόφαση την διπλομοριοδότηση. Το κλίμα το έφτιαξαν συγκεκριμένες ομάδες όπως η ΠΕΑΔ, η ΠΟΣΕΕΠΕΑ καθώς και διάφορες ομάδες στο fb. Προσωπικά δεν πίστευα ότι το υπουργείο για ένα τόσο σοβαρό θέμα θα υπέκυπται στις πιέσεις οποιασδήποτε ομάδας συμφερόντων. Επίσης δεν πίστευα ότι είναι τόσοι πολλοί αυτοί που ζηλεύουν την αναπηρία μου, τα οφέλη της αναπηρίας μου για να είμαι πιο σωστός. Έπεσα έξω δυστυχώς.
https://www.especial.gr/topothetiseis-neodioristwn-na-min-uparksei-moriodotisi-gia-ta-idia-kritiria-anakoinwsi-pead/
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/326388_moriodotisi/topothetiseis-anapliroton-katafori-adikia-eis-baros-pollon-synadelfon
   Αυτό για εμένα λέγεται ανθρωποφαγία. Ως τώρα μπορούσα να δηλώσω Β Κυκλάδων και να διαλέξω την Σαντορίνη που έχει νοσοκομείο και να αποφύγω την Ανάφη που δεν έχει. Τώρα κινδυνεύω να βρεθώ στην Ανάφη και ότι γίνει. Ή πρέπει να παραιτηθώ και να πάρω και ποινή. Αφού λοιπόν φαγώθηκαν να μην μετράνε τα κοινωνικά κριτήρια θα έπρεπε παράλληλα οι δηλώσεις περιοχών να γίνονται νησί - νησί, ώστε να μπορώ να δηλώσω Σαντορίνη, αλλά όχι Ανάφη. Αυτό όμως δεν τον ''σκέφτηκαν'' οι παραπάνω ομάδες.
   Και εμείς έχουμε συλλόγους και κάνουμε παραστέσεις διαμαρτυρίας και βγάζουμε ανακοινώσεις, ωστόσο είμαστε λίγοι, όχι επειδή πίνουμε καφέδες, αλλά επειδή είμαστε αριθμητικά λίγοι. Οπότε προφανώς και περιμένουμε την έμπρακτη συμπαράσταση και αλληλεγγύη των μη ΑμεΑ.
   Προς το παρόν, μας έφαγαν οι ανθρωποφάγοι. Πιστεύω ότι σύντομα θα ξαναλλάξει.

Όπως είπα και πριν πήγα στην παράσταση διαμαρτυρίας τον αποριφθεντων και ήταν 4ατομα! Δεν θυμάμαι λοιπόν ούτε τους ΑΜΕΑ να καλούν σε κινητοποιήσεις η να κατεβάζουν ψήφισμα αλλιώς θα ήμουν δίπλα τους.. οπότε όταν ακούσεις για καμιά κινητοποιήση σας ανέβασε ποστ
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:11:56 »

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 19, 2020, 03:14:30 μμ »
Να πω κ εγώ την εμπειρία μου πάνω στο θέμα.
Κάποτε βρέθηκα σε δυσπρόσιτο επειδή αυτό περίσσεψε για εμένα μιας κ τότε στην ε.α. δεν μετραγαν δυσπρόσιτα, είχα λοιπόν συνάδελφο Γενικής με σκλήρυνση καταπλακας που το επέλεξε για τη διπλή μοριοδότηση, ενώ μπορούσε να δουλέψει σε σχολείο στον τόπο κατοικίας της και κάθε μέρα μας τα επρηζε ότι την κουράζει η μετακίνηση κτλ. Στο ίδιο σχολείο σε νησιωτική περιοχή, άλλη συνάδελφος Γενικής, τριτεκνη, από Βόρεια Ελλάδα, η οποία είχε αφήσει τα παιδιά της πίσω, σε γιαγιάδες, σύζυγο κτλ., πάλι το επέλεξε για τη διπλή μοριοδότηση. Να σημειώσω ότι η συγκεκριμένη προσλαμβανονταν για πρώτη φορά από ρον πάτο του πίνακα λόγω ειδικής κατηγορίας. Δύο χρόνια την εζησα αυτή την κατάσταση.
Άλλη χρόνια, σε άλλο σχολείο πάλι τα ίδια με πολυτεκνο συνάδελφο.
Επειδή υπάρχουν τρι-πολύτεκνοι αλλά κ αμεα που εκμεταλλεύονται καταστάσεις, πολύ σωστά, και εφόσον πήραν έξτρα μόρια, οι τοποθετήσεις θα γίνονται πλέον με τη σειρά του πίνακα.
Δεν ξερω αν θα μπορούσε να υπάρξει κάποια εξαίρεση για αυτούς στον τόπο κατοικίας τους κ μόνο.

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 19, 2020, 03:33:12 μμ »
Να πω κ εγώ την εμπειρία μου πάνω στο θέμα.
Κάποτε βρέθηκα σε δυσπρόσιτο επειδή αυτό περίσσεψε για εμένα μιας κ τότε στην ε.α. δεν μετραγαν δυσπρόσιτα, είχα λοιπόν συνάδελφο Γενικής με σκλήρυνση καταπλακας που το επέλεξε για τη διπλή μοριοδότηση, ενώ μπορούσε να δουλέψει σε σχολείο στον τόπο κατοικίας της και κάθε μέρα μας τα επρηζε ότι την κουράζει η μετακίνηση κτλ. Στο ίδιο σχολείο σε νησιωτική περιοχή, άλλη συνάδελφος Γενικής, τριτεκνη, από Βόρεια Ελλάδα, η οποία είχε αφήσει τα παιδιά της πίσω, σε γιαγιάδες, σύζυγο κτλ., πάλι το επέλεξε για τη διπλή μοριοδότηση. Να σημειώσω ότι η συγκεκριμένη προσλαμβανονταν για πρώτη φορά από ρον πάτο του πίνακα λόγω ειδικής κατηγορίας. Δύο χρόνια την εζησα αυτή την κατάσταση.
Άλλη χρόνια, σε άλλο σχολείο πάλι τα ίδια με πολυτεκνο συνάδελφο.
Επειδή υπάρχουν τρι-πολύτεκνοι αλλά κ αμεα που εκμεταλλεύονται καταστάσεις, πολύ σωστά, και εφόσον πήραν έξτρα μόρια, οι τοποθετήσεις θα γίνονται πλέον με τη σειρά του πίνακα.
Δεν ξερω αν θα μπορούσε να υπάρξει κάποια εξαίρεση για αυτούς στον τόπο κατοικίας τους κ μόνο.

  Αφού είχες αυτήν την εμπειρία κρίνεις ότι πολύ σωστά ''τιμωρούμαστε'' όλοι. Εγώ κρίνω την λογική σου κοντόφθαλμη.
  Εγώ ξέρω δύο άτομα που αγόρασαν πριν χρόνια μεταπτυχιακό ειδικής από την Ιταλία και διορίστηκαν τώρα στην ειδική, χωρίς να έχουν ξαναδουλέψει σε αυτή, επίσης πήραν μόρια άριστης γνώσης ιταλικών... άρα σωστά να μην μετράνε τα μεταπτυχιακά από το εξωτερικό.
   Ξέρω άτομα που μπήκαν στον πίνακα προϋπηρεσίας χωρίς επιτυχία ΑΣΕΠ, αλλά με ''περίεργους'' τρόπους και έτσι έχουν αυτή την στιγμή τεράστια προϋπηρεσία.... άρα σωστά να μην μετράει η προϋπηρεσία.
   Ξέρω άτομο με πλαστό πιστοποιητικό ΑμεΑ που έχει θέση παρκινγκ ΑμεΑ κάτω από το σπίτι του... άρα σωστά να κόψουμε όλες τις θέσεις ΑμεΑ.
   Κάπως έτσι μου ακούγεται η λογική σου.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2214
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 19, 2020, 03:39:58 μμ »
  Αφού είχες αυτήν την εμπειρία κρίνεις ότι πολύ σωστά ''τιμωρούμαστε'' όλοι. Εγώ κρίνω την λογική σου κοντόφθαλμη.
  Εγώ ξέρω δύο άτομα που αγόρασαν πριν χρόνια μεταπτυχιακό ειδικής από την Ιταλία και διορίστηκαν τώρα στην ειδική, χωρίς να έχουν ξαναδουλέψει σε αυτή, επίσης πήραν μόρια άριστης γνώσης ιταλικών... άρα σωστά να μην μετράνε τα μεταπτυχιακά από το εξωτερικό.
   Ξέρω άτομα που μπήκαν στον πίνακα προϋπηρεσίας χωρίς επιτυχία ΑΣΕΠ, αλλά με ''περίεργους'' τρόπους και έτσι έχουν αυτή την στιγμή τεράστια προϋπηρεσία.... άρα σωστά να μην μετράει η προϋπηρεσία.
   Ξέρω άτομο με πλαστό πιστοποιητικό ΑμεΑ που έχει θέση παρκινγκ ΑμεΑ κάτω από το σπίτι του... άρα σωστά να κόψουμε όλες τις θέσεις ΑμεΑ.
   Κάπως έτσι μου ακούγεται η λογική σου.

Η συζήτηση αυτοί δεν έχει τελειωμό. Όταν υπάρχει μια θέση και τη διεκδικούμε πολλά άτομα πάντα ο καθένας θεωρεί και βλέπει από την πλευρά του τα πράγματα. Αντικειμενικά όποιο σύστημα που για τον α,β λόγο δίνει απόλυτη πρόταξη σε κάποιον είναι άδικο. Δηλαδή εσύ που είσαι τρίτεκνος πας όπου θες ενώ εγώ με δύο παιδιά δεν υπάρχω; Η λύση είναι μία γενναία μοριοδοτηση για τα παιδιά αλλά όχι απόλυτη πρόταξη. Να δουλεύει δηλαδή κάποιος 15 χρόνια μακριά επειδή κάθε χρόνο κάποιος πχ τρίτεκνος του παίρνει τη θέση. Το ίδιο φυσικά ισχύει όχι μόνο για τα παιδιά αλλά και για άλλα κριτήρια. Απόλυτη πρόταξη θα έπρεπε να υπάρχει σε ελάχιστα πραγματικά πάρα πολύ σοβαρά προβλήματα υγείας
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2020, 03:45:04 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 19, 2020, 03:52:19 μμ »
Η συζήτηση αυτοί δεν έχει τελειωμό. Όταν υπάρχει μια θέση και τη διεκδικούμε πολλά άτομα πάντα ο καθένας θεωρεί και βλέπει από την πλευρά του τα πράγματα. Αντικειμενικά πάντως κανένα συστα που για τον α,β λόγο δίνει απόλυτη πρόταξη σε κάποιον είναι άδικο. Δηλαδή εσύ που είσαι υριτεκνος πας όπου θες ενώ εγώ με δύο παιδιά δεν υπάρχω; Η λύση είναι μία γενναία μοριοδοτηση για τα παιδιά αλλά όχι απόλυτη πρόταξη. Να δουλεύει δηλαδή κάποιος 15 χρόνια μακριά επειδή κάθε χρόνο κάποιος πχ υριτεκνος του παίρνει τη θέση.

   Συμφωνώ ότι δεν έχει τελειωμό. Επίσης συμφωνώ σε αυτό που γράφεις περί απόλυτης πρόταξης. Αν και είμαι εκτός θέματος, καθώς το θέμα είναι οι τρίτεκνοι και εγώ αναφέρομαι σε ΑμεΑ με αφορμή ένα post παραπάνω, δημιουργούνται κάποια τεχνικά θέματα για εμάς τους ΑμεΑ που λύνονται πολύ εύκολο θεωρώ. Όπως αναφέρθηκα και παραπάνω μπορούμε να δηλώνουμε τα νησιά για παραδειγμα ένα ένα ώστε να μπορώ να δηλώσω μόνο νησιά με νοσοκομεία και εύκολη πρόσβαση. Και αν τα πιάσω με τα μόριά μου καλώς. Έτσι όπως διαμορφώθηκε η κατάσταση όμως, εγώ δηλώνοντας β κυκλάδων για παράδειγμα με στόχο την Σαντορίνη που έχει νοσοκομείο, αεροδρόμιο και καθημερινά πλοία, κινδυνεύω να βρεθώ στην Ανάφη. Το θεωρώ τελείως άδικο λοποιν να αποκλείομαι από Σαντορίνη, Σύρο, Μύκονο, Πάρο, Νάξο κτλ γιατί υπάρχει περίπτωση να βρεθώ Ανάφη, Κίμωλο, Σίκινο και σε μέρη τέλος πάντων που δεν με καλύπτουν για αντικειμενικούς λόγους υγείας. Στο μεταξύ το παραπάνω που περιγράφω μπορεί και να βολεύει και τον οποιονδήποτε.

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 19, 2020, 03:57:03 μμ »
Ακριβώς η συζήτηση δεν έχει τέλος. Αυτό που λέω όταν δε το ζεις δε καταλαβαίνεις και γίνεσαι μονομερής. Το να καταργούμε τη κοινωνική πρόνοια και την ανθρώπινη πλευρά μας γιατί βρέθηκαν οι εξαιρέσεις μπροστά μας είναι άδικο. Δε προταξα το πρόβλημα του παιδιού μου ,ούτε τη τριτεκνια μου για να ευνοηθω. Όμως κι εγώ έχω αντιμετωπίσει την απανθρωπιά μονιμου που πάει στο σπίτι του με τα πόδια να μην εξυπηρετεί συνάδελφο μονογονεϊκης οικογένειας με παιδί να κάνει αυτός έκτη ώρα μάθημα και αυτή πέμπτη ώρα για να κάνει μια ώρα διαδρομή να γυρίσει σπίτι της στο παιδί της μια ώρα νωρίτερα. Άρα να τα βάλω με τους μόνιμους ;;;Το εκφράζω ταπεινά αλήθεια τελευταία φορά ...ας μη κοιτάμε μόνο τη δική μας πλευρά. Γιατί στη πορεία ίσως βρεθούμε και εμείς.

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 19, 2020, 04:01:03 μμ »
Ας μάθουμε να λέμε δόξα τω θεώ και ας μη κοιτάμε να φάμε τον διπλανό μας. Σίγουρα η απόλυτη πρόταξη στους πίνακες ποτέ δεν ήταν δίκαιη γιατί και αυτό ισοπεδώνει πολλά.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 19, 2020, 04:03:59 μμ »
Εγώ πραγματικά θα ήθελα να καταλάβω τι σχέση έχει το παιδί που σπουδάζει π.χ. στη Θεσσαλονίκη με την τοποθέτηση της μαμάς στην Κόρινθο.
Η μόνη περίπτωση που θα έπρεπε να λαμβάνεται υπόψη είναι για συγκεκριμένη περιοχή ώστε να είσαι μαζί με τα παιδιά σου.
Υπάρχει περίπτωση τρίτεκνου που δεν έχει καν τα παιδιά μαζί και τα έχει η μαμά στην πόλη και προηγείται άλλου που έχει εντοπιότητα. Αυτά ίσχυαν μέχρι τώρα.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2214
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 19, 2020, 04:06:26 μμ »
Ακριβώς η συζήτηση δεν έχει τέλος. Αυτό που λέω όταν δε το ζεις δε καταλαβαίνεις και γίνεσαι μονομερής. Το να καταργούμε τη κοινωνική πρόνοια και την ανθρώπινη πλευρά μας γιατί βρέθηκαν οι εξαιρέσεις μπροστά μας είναι άδικο. Δε προταξα το πρόβλημα του παιδιού μου ,ούτε τη τριτεκνια μου για να ευνοηθω. Όμως κι εγώ έχω αντιμετωπίσει την απανθρωπιά μονιμου που πάει στο σπίτι του με τα πόδια να μην εξυπηρετεί συνάδελφο μονογονεϊκης οικογένειας με παιδί να κάνει αυτός έκτη ώρα μάθημα και αυτή πέμπτη ώρα για να κάνει μια ώρα διαδρομή να γυρίσει σπίτι της στο παιδί της μια ώρα νωρίτερα. Άρα να τα βάλω με τους μόνιμους ;;;Το εκφράζω ταπεινά αλήθεια τελευταία φορά ...ας μη κοιτάμε μόνο τη δική μας πλευρά. Γιατί στη πορεία ίσως βρεθούμε και εμείς.

Φίλη μου η γενίκευση δεν κάνει καλό. Όταν λες όμως μόνιμος που.....    και δεν εξυπηρετεί......  ξέρεις τι θέματα μπορεί να έχει; Μπορεί ο συγκεκριμένος να ήταν μαλάκα... μπορεί και να είχε σοβαρότερο πρόβλημα από το δικό σου. Δεν πρέπει να γενικεύουμε και να λέμε ο μόνιμος κτλ δεν εξυπηρετεί. Εξαρτάται από την περίπτωση. Αν εσύ έχεις φάει για χρόνια όλες τις δυσκολίες και μετά από πχ 10+ χρόνια πήγαινες κοντά στο σπίτι σου με διορισμό είσαι 100% σίγουρη ότι θα εξυπηρετούσες κάποιον; 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2020, 04:10:15 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος Hope3

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 19, 2020, 04:29:06 μμ »
Να μην τα κάνατε! Άκου εκεί ειδική κατηγορία επειδή έχεις τρία παιδιά..
Να με συγχωρείς αλλά αυτή είναι απάντηση εκπαιδευτικού;;;;

Αποσυνδεδεμένος Hope3

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 19, 2020, 04:35:02 μμ »
Το σύστημα τόσα χρόνια ήταν άδικο! Κ μιλάω σαν τριτεκνη πια. Όταν δεν είχα παιδιά αν κ ήμουν πρώτη στα μόρια διάλεγα τελευταία. Μεγάλη αδικία για εκείνους που στη ζωή δεν ήταν τυχεροί να βρουν έναν σύντροφο ή επέλεξαν για τους δικούς τους λόγους να μην κάνουν οικογένεια .
Ωστόσο το να φέρεις στον κόσμο έναν άνθρωπο κ να τον μεγαλώνεις είναι μεγάλο πράγμα. Δεν συγκρίνεται με σχολεία με περιοχές με τίποτα!
Είναι μεγάλη αδικία να επιλέγει κάποιος πρώτος σχολείο επειδή έχει παιδιά.
Το δικαιότερο κατά τη γνώμη μου είναι αυτό που γίνεται τώρα.
Δίνω μόρια, μπαίνω στον πίνακα με τα υπόλοιπα προσόντα κ επιλέγω όταν έρθει η σειρά μου.
Η ένσταση μου είναι στον αριθμό των μορίων.
Δεν είναι ίδιο να έχεις 1 παιδί με το να έχεις 2 ή 3.


Συμφωνώ!!!
Ναι είναι επιλογή μας τα παιδιά αλλά όλοι μακροπρόθεσμα έχουν όφελος από αυτή την επιλογή.
Θα πρότεινα μόνο μια κλιμάκωση στον τρόπο της μοριοδότησης των παιδιών πχ 1 παιδί 2 μόρια, δεύτερο παιδί 3 ή κάτι ανάλογο.
Σας ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 244
Σύνολο: 245

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.