*

Αποστολέας Θέμα: Διαμαρτυρία για κουτσουρεμένη άδεια σε εκπαιδευτικό αποσπασμένο σε ΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 11116 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Koutsouremenh_adeia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αδικια με τις αδειες σε εκπαιδευτικους.

Αν κανεις αιτηση μονος σου για να αποσπαστεις στα Ιεκ,
χωρις προκυρηξη και δουλευεις στα Ιεκ, τοτε δικαιουσαι την αδεια του εκπαιδευτικου για το καλοκαιρι Ιουλιο-Αυγουστο.

Αν κανεις αιτηση με προκυρηξη για αποσπαση σε Ιεκ ,
και αυτη αργησει κατα 10 μηνες απο την προκυρηξη και 6 μηνες απο την ημερα της αποφασης της αποσπασης,
γιατι δεν ηρθε ποτε αντικαταστατης, και εσυ δουλευεις κανονικα ολη την χρονια σε σχολειο
τοτε δικαιουσαι  μονο 14 ημερες αδεια για το καλοκαιρι.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2020, 06:15:23 μμ από Koutsouremenh_adeia »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αδικια με τις αδειες σε εκπαιδευτικους.

Αν κανεις αιτηση μονος σου για να αποσπαστεις στα Ιεκ,
χωρις προκυρηξη και δουλευεις στα Ιεκ, τοτε δικαιουσαι την αδεια του εκπαιδευτικου για το καλοκαιρι Ιουλιο-Αυγουστο.

Αν κανεις αιτηση με προκυρηξη για αποσπαση σε Ιεκ ,
και αυτη αργησει κατα 10 μηνες απο την προκυρηξη και 6 μηνες απο την ημερα της αποφασης της αποσπασης,
γιατι δεν ηρθε ποτε αντικαταστατης, και εσυ δουλευεις κανονικα ολη την χρονια σε σχολειο
τοτε δικαιουσαι  μονο 14 ημερες αδεια για το καλοκαιρι.
Καλά τα λες, αυτό ισχύει, ας το έχουν στο μυαλό τους οι υπόλοιποι.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Λοιπόν για να ξεκαθαρίζουμε κάποια πράγματα:
Αν κανεις αιτηση μονος σου για να ΔΙΑΤΕΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΥΣΔΕ ΣΟΥ ΣΕ ΙΕΚ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ, χωρις προκηρυξη και δουλευεις στα Ιεκ ΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ, τοτε δικαιουσαι την αδεια του εκπαιδευτικου για το καλοκαιρι Ιουλιο-Αυγουστο.

Αν κανεις αιτηση μονος σου για να αποσπαστεις στα Ιεκ και δουλευεις στα Ιεκ ως Αποσπασμένος για Άσκηση Διοικητικού Έργου, τοτε δικαιουσαι 25 μέρες άδεια όπως όλοι οι Διοικητικοί.

Αν κανεις αιτηση με προκηρυξη για αποσπαση σε Ιεκ ΩΣ ΥΠΟΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ δικαιουσαι 25 μέρες άδεια ΣΥΝ 15 ΜΕΡΕΣ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΠΑΣΧΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΟ ΙΕΚ ΚΑΙ ΜΟΡΙΟΔΟΤΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ-ΥΠΟΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ ΚΑΙ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΕΠΙΔΟΜΑ ΘΕΣΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ


Αδικίες υπάρχουν πολλές, εφόσον βασίζονται σε Νόμους, dura lex sed lex.
Μην κοιτάς το δέντρο και χάνεις το δάσος συνάδελφε.
Θα πάρεις μόρια και επίδομα μέχρι 31-8-2021
Κράτα τα θετικά και καλή συνέχεια.


« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2020, 08:04:06 μμ από mariefrance »

Αποσυνδεδεμένος Koutsouremenh_adeia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν ειναι ετσι οπως τα λες, αλλα οπως τα λεω εγω γιατι τα ξερω απο πρωτο χερι αφου δουλευω απο 1 Ιουλιου στα Ιεκ.

Η συναδερφος που ειχε κανει μονη της αιτηση αποσπασης και ηταν ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ στο Ιεκ τελος Ιουνιου τελειωσε απο το Ιεκ και πηρε αδεια κανονικα ΙΟΥΛΙΟ ΚΑΙ ΑΥΓΟΥΣΤΟ
Δηλαδη εγω που πηγα 1 Ιουλιου στα Ιεκ ποτε δεν την ειδα μεχρι τωρα, εχει αδεια μεχρι τελος Αυγουστου.

Επειδη εχει ξανακανει αιτηση αποσπασης για τα Ιεκ και βγηκαν τα αποτελεσματα Τελος Ιουνιου, θα ξαναερθει στα Ιεκ 1 Σεπτεμβριου.

Κανονικα θε επρεπε να παιρνουν οι υποδιευθυντες στα Ιεκ τις 25 ημερες αδειας οπως λες, αλλα εγω που ειμαι     ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΤΙΣ 25 ΗΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑ, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ 14.



ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΜΟΥ ΘΕΛΩ , ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ, ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΤΑ  ΜΟΡΙΑ

Αν ηξερα οταν εκανα την αιτηση για αποσπαση ,οτι θα αργησει η αποσπαση 10 μηνες απο την προκηρυξη
 και θα εχανα μεγαλο μερος  της αδειας μου, λογω αυτου του γεγονοτος, ΟΥΔΕΠΟΤΕ θα εκανα αιτηση αποσπασης.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2020, 07:34:56 πμ από Koutsouremenh_adeia »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Έτσι Ακριβώς όπως τα λέω είναι γιατί κι εγώ αποσπασμένη είμαι σε Διεύθυνση και ΔΕΝ έφυγα τον Ιούλιο φυσικά γιατί οι αποσπάσεις λήγουν 31/8 ΚΑΙ στα ΙΕΚ, 20 μέρες εργάσιμες που είχα υπόλοιπο πήρα.
Το θέμα είναι ότι η υπάλληλος μάλλον όπως τα λες είχε και άδεια από πέρσι και τα έκανε πλακάκια με τον Διευθυντή για να την πάρει όλη και να χώσουν εσένα.
Το δεύτερο θέμα είναι ότι αν και ανήθικο είναι νόμιμο αυτό που έκαναν αφού είχε μέρες άδειας ενώ εσύ δεν έχεις δικαίωμα σε περισσότερη άδεια.
Επειδή μάλλον είσαι καινούριος στα γραφεία, φιλικά σου λέω, ο καθένας κοιτάει το συμφέρον του, στην τελική αν σου την έχει δώσει τόσο πολύ χτύπα μια αναρρωτική και αστους να κουρεύονται.
Σίγουρα το να τα λες εδώ στο φόρουμ δυστυχώς δε σε βοηθάει.

Αποσυνδεδεμένος Koutsouremenh_adeia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η συναδερφος αποσπαστηκε φετος στα Ιεκ   και δεν ηταν περσι εκει, ηταν σε σχολειο.

ΕΓΩ ΛΕΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓIATI TO ΖΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ.

Οι ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ ΛΗΓΟΥΝ ΤΕΛΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ.

ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ Η ΑΔΕΙΑ ΣΟΥ ΜΕΤΡΙΕΤΑΙ  ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ 2020 ΚΑΙ ΟΧΙ
ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ.

ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΗΓΕΣ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΟΛΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ,

ΕΓΩ ΟΧΙ

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2020, 07:36:32 πμ από Koutsouremenh_adeia »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Μπορεί να ήταν αλλού αποσπασμένη και να είχε άδεια από πέρσι. Αν όχι σε δουλεύουνε και κάνε καταγγελία στο ΥΠΑΙΘ, στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, ψάξτο περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος Koutsouremenh_adeia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Την εχω δει την αιτηση της, ηταν σε σχολειο,
εκανε αιτηση αποσπασης στα Ιεκ, τελος Αυγουστου 2019
και αποσπαστηκε μετα  στα Ιεκ .

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2020, 07:31:34 πμ από Koutsouremenh_adeia »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Τότε ψάξτο περισσότερο. Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος Koutsouremenh_adeia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ


Ολοι εχουν κανονικα την αδεια τους, εκτος απο εμενα που εχω πολυ λιγη αδεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2020, 07:37:38 πμ από Koutsouremenh_adeia »

Αποσυνδεδεμένος Koutsouremenh_adeia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εσυ δικαιουσαι πολυ μικρη αδεια(αποσπασμενος στα Ιεκ με καθυστερηση 10 μηνων απο την προκηρυξη),
αλλα οι αλλοι υπαλληλοι δικαιουνται κανονικα την αδεια τους.



Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Ναι έτσι είναι για τον Αύγουστο, έχεις δίκιο. Για τα μαθήματα δεν μπορώ να γνωρίζω τη δική σου περίπτωση. Αν έκανες ταυτόχρονα σύγχρονη και ασύγχρονη διδασκαλία με μεγάλη συμμετοχή και δεν έφεραν σχεδόν όλοι οι μαθητές χαρτί για να μην έρχονται σχολείο, όταν αυτά άνοιξαν, μπορεί να είναι όπως τα λες. Κατά τα άλλα εφαρμόστηκε και σε εσένα και στους άλλους ο νόμος.
Δεν τα καταλαβεςς καλα, η αδεια των 14 ημερων ειναι οταν ειναι κλειστα τα ΙΕΚ τον Δεκαπενταυγουστο και οχι εξτρα ημερες οπως φανταζεσαι.

Επισης στις ημερες αδειας προσμετρωνται οι ημερες που ειναι εργασιμες και οχι οι αργιες, οπως μετρας εσυ.
 Να μετρησουμε τον covid; Φαντασια εχεις παλι. Ολες εργασιμες ημερες ηταν, με μαθηματα στην πλατφορμα eme και μαθηματα με βιντεοκληση webex. Μην σου πω οτι εκανα και καποια μαθηματα την Μεγαλη Εβδομαδα.         Και ξενυχτια για να μπορεσω να ανεβασω τα μαθηματα στην πλατφορμα, γιατι το πρωι ηταν υπερφορτωμενη και δεν ανεβαιναν τα μαθηματα.


Εσυ δεν μας ειπες ποσες μερες αδειας εκανες;

Να κανεις και εσυ 14 ημερες αδειας μονο αφου σου αρεσει τοσο.

Οτι ισχυει , να ισχυει για ολους.

Οι εκπαιδευτικοι στα σχολεια εχουν αδεια το καλοκαιρι Ιουλιο-Αυγουστο.

Οι διοικητικοι στα Ιεκ εχουν αδεια το καλοκαιρι , 29 ημερων οταν ειναι στην παραμεθωριο.

Οταν αποσπαστεις ομως Ιουλιο στα ιεκ (10 μηνες μετα απο την προκυρηξη και 6 μηνες απο την αποφαση αποσπασης) πρεπει να αρκείσαι με 14 ημερες αδεια (τις ημερες που ειναι κλειστο το Ιεκ και οχι οποτε θες εσυ)


Αλλοι  εκπαιδευτικοι  που αποσπαστηκαν με την ιδια προκυρηξη και ηρθε σε αυτους αντικαστατης και αποσπαστηκαν νωριτερα στα Ιεκ, δικαιουνται περισσοτερη αδεια, αναλογα με τον ποιον μηνα πηγε αντικαταστατης.

Χριστουγεννα και Πασχα, οτι ισχυει για τους εκπαιδευτικους, ισχυει και για τους διοικητικους Ιεκ.

Αποσυνδεδεμένος Koutsouremenh_adeia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οταν ανοιξαν τα σχολεια εκανα κανονικα μαθημα στο σχολειο, δεν πηρα καμια αδεια.

To οτι αργησε η αποσπαση μου κατα 10 μηνες απο την προκηρυξη, μου στερησε μεγαλο μερος της αδειας μου.

Aν ειχα αποσπαστει πιο νωρις και οχι 10 μηνες μετα την προκηρυξη, παλι θα εφαρμοζοταν ο νομος οπως λες αλλα τοτε  θα δικαιουμουν ολη μου την αδεια.

γιατι για την αδεια μετραει μονο, ποσο χρονο εισαι στα Ιεκ και οχι ο χρονος που δουλευες και πριν.



« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2020, 07:38:38 πμ από Koutsouremenh_adeia »

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Αν είχες αποσπαστεί πιο νωρίς θα είχες αφήσει κενό στο σχολείο, ο λόγος που όπως λες σε κράτησαν, συνεπώς δε θα είχε εφαρμοστεί ο νόμος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 532
Σύνολο: 558

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.