*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτική μαθηματικών Δυτικης Μακεδονίας.  (Αναγνώστηκε 4267 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chunk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική μαθηματικών Δυτικης Μακεδονίας.
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 25, 2020, 11:46:08 πμ »
Το τμήμα Μαθηματικών του ΑΠΘ δεν έχει τομέα Διδακτικής Μαθηματικών όπως για παράδειγμα έχει το ΕΚΠΑ (Διδακτική & Μεθοδολογία Μαθηματικών), ως εκ τούτου δεν υπάρχουν διδάσκοντες στο ΠΜΣ από το τμήμα αυτό.

Επειδή έχω κάνει μεταπτυχιακό στην Ειδική αγωγή σε ελληνικό Πανεπιστήμιο, ως υπότροφος, θα σου πω ότι το επίπεδο σπουδών δεν έχει καμία σχέση με αυτό του ΠΜΣ της Διδακτικής Μαθηματικών, τουλάχιστον από εκεί που αποφοίτησα.

Δεν πετάει κάποιος τα λεφτά του αν κάνει ένα πιο απαιτητικό μεταπτυχιακό που δεν έχει άμεση ανταλλακτική αξία. Μπορεί να ενδιαφέρεται απλά για τη γνώση. Και αυτό δεν είναι αμελητέο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτική μαθηματικών Δυτικης Μακεδονίας.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:16:56 »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική μαθηματικών Δυτικης Μακεδονίας.
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 25, 2020, 11:54:42 πμ »
Κάθε μεταπτυχιακό έχει επιστήμονες καθηγητές.Το θέμα είναι το μετά. Τι αντίκρισμα έχει το χαρτί που θα πάρεις. Και της διδακτικής έχει μηδενικό αντίκρισμα.Τωρα αν θέλεις να το κάνεις για προσωπική μόρφωση καλώς να το κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Monte Sorry

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης Καρατζόγλου - Υιός Αριστείδη Καρατζογλου
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική μαθηματικών Δυτικης Μακεδονίας.
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 25, 2020, 12:08:27 μμ »
Το τμήμα Μαθηματικών του ΑΠΘ δεν έχει τομέα Διδακτικής Μαθηματικών όπως για παράδειγμα έχει το ΕΚΠΑ (Διδακτική & Μεθοδολογία Μαθηματικών), ως εκ τούτου δεν υπάρχουν διδάσκοντες στο ΠΜΣ από το τμήμα αυτό.

Επειδή έχω κάνει μεταπτυχιακό στην Ειδική αγωγή σε ελληνικό Πανεπιστήμιο, ως υπότροφος, θα σου πω ότι το επίπεδο σπουδών δεν έχει καμία σχέση με αυτό του ΠΜΣ της Διδακτικής Μαθηματικών, τουλάχιστον από εκεί που αποφοίτησα.

Δεν πετάει κάποιος τα λεφτά του αν κάνει ένα πιο απαιτητικό μεταπτυχιακό που δεν έχει άμεση ανταλλακτική αξία. Μπορεί να ενδιαφέρεται απλά για τη γνώση. Και αυτό δεν είναι αμελητέο.

Συνάδελφε για την γνώση που λες στα νιατα μου εκανα και εγω μεταπτυχιακο στα Θεωρητικά Μαθηματικα, πολυ δυσκολο και πολυ ομορφο μεταπτυχιακο και φυσικα ΔΩΡΕΑΝ και ο λογος ειναι οτι δεν σου δινει τιποτα στην αγορά εργασίας και μάλιστα λειτουργει και αρνητικά σου λεει ο χαζος πήγε και σπόυδασε 2χρονια κάτι που δεν του δινει τιποτα; Να πας να δώσεις 2500 για να κάνεις κατι που δεν σου δινει τίποτα οταν με 1800 η πληροφορική σου δινει μεταπτυχιακα που σου ανοιγουν πόρτες; Η το Τμήμα Φυσικής με μεταπτυχιακα ραδιολογιας η μετεωρολογίας που μπορούν να σου ανοιξουν πόρτες και μαλιστα δωρεάν;
Τέλος αν ηταν πραγματικά κορυφαίοι δεν το ξέρω, ξέρω ομως οτι όποιος ειναι κορυφαίος θα βρει να μασουλήσει κανενα ΕΣΠΑ και οχι να τρεχει μεχρι την Καστορια για να διδαξει!

Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την αφιερώνουμε στο μίσος,
αλλά ευτυχώς το προσδόκιμο ζωής όλο και αυξάνεται..

Αποσυνδεδεμένος Monte Sorry

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης Καρατζόγλου - Υιός Αριστείδη Καρατζογλου
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική μαθηματικών Δυτικης Μακεδονίας.
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 25, 2020, 12:11:25 μμ »
Κάθε μεταπτυχιακό έχει επιστήμονες καθηγητές.Το θέμα είναι το μετά. Τι αντίκρισμα έχει το χαρτί που θα πάρεις. Και της διδακτικής έχει μηδενικό αντίκρισμα.Τωρα αν θέλεις να το κάνεις για προσωπική μόρφωση καλώς να το κάνεις.

Μου πήρε χρόνια για να καταλάβω οτι το μεταπτυχιακό που κάνω ηταν μια τρυπα στο νερο! Δύσκολο να παραδεχτεις οτι εκανες κατι πολυ δυσκολο με πολυ κοπο και διάβασμα αλλα δεν εχει κανενα αντίκρισμα! Ενω θα μπορούσες να κάνει κατι πιο εύκολο που με λιγότερο κόπο θα ηταν πολλαπλασιαστής ισχυος για εσενα! Αυτο παθαινει και ο συνάδελφος και τον καταλαβαίνω
Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την αφιερώνουμε στο μίσος,
αλλά ευτυχώς το προσδόκιμο ζωής όλο και αυξάνεται..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτική μαθηματικών Δυτικης Μακεδονίας.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:16:56 »

Αποσυνδεδεμένος Chunk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική μαθηματικών Δυτικης Μακεδονίας.
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 25, 2020, 12:15:14 μμ »
Μπράβο σου που έκανες μεταπτυχιακό στα θεωρητικά μαθηματικά. Η αξία ενός τέτοιου σοβαρού μεταπτυχιακού είναι αδιαμφισβήτητη.
Όποιος ξέρει, καταλαβαίνει.

Σε καταλαβαίνω πάντως. Κάποια στιγμή όμως, έρχεται η ώρα της δικαίωσης για όσους αγωνίζονται.

Αποσυνδεδεμένος Monte Sorry

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης Καρατζόγλου - Υιός Αριστείδη Καρατζογλου
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική μαθηματικών Δυτικης Μακεδονίας.
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 25, 2020, 01:16:39 μμ »
Μπράβο σου που έκανες μεταπτυχιακό στα θεωρητικά μαθηματικά. Η αξία ενός τέτοιου σοβαρού μεταπτυχιακού είναι αδιαμφισβήτητη.
Όποιος ξέρει, καταλαβαίνει.

Σε καταλαβαίνω πάντως. Κάποια στιγμή όμως, έρχεται η ώρα της δικαίωσης για όσους αγωνίζονται.

Μα δεν το λεω για μπραβο το λεω για να ειμαι παράδειγμα προς αποφυγη εκανα λαθος τεραστιο που με κοστισε! Ας μην το κανουν αλλοι.. Για αυτο τωρα στα γεραματα το πήρα αποφαση να αλλαξω καριερα
Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την αφιερώνουμε στο μίσος,
αλλά ευτυχώς το προσδόκιμο ζωής όλο και αυξάνεται..

Αποσυνδεδεμένος John810a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική μαθηματικών Δυτικης Μακεδονίας.
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 25, 2020, 01:28:58 μμ »
Μα δεν το λεω για μπραβο το λεω για να ειμαι παράδειγμα προς αποφυγη εκανα λαθος τεραστιο που με κοστισε! Ας μην το κανουν αλλοι.. Για αυτο τωρα στα γεραματα το πήρα αποφαση να αλλαξω καριερα

Συνάδελφε, γνωρίζω πόσο δύσκολο ειναι το μεταπτυχιακό που έκανες αλλά πιστεύω ότι κάνεις πολύ αυστηρή αυτοκρικτική. Δεν λέω ότι δεν έχεις δίκαιο αλλά νομίζω ότι είσαι λίγο αυστηρός με τον εαυτό σου. Καταρχάς παιρνεις 20 μόρια για αναπληρωτής, δεν πλήρωσες και ένιωσες τη μαγεία των καθαρών μαθηματικών. ¨Οσο για το  μεταπτυχιακό στη διδακτική δίνει και αυτο 20 μορία. Δεν είναι σημαντικό;

Συνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική μαθηματικών Δυτικης Μακεδονίας.
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 25, 2020, 01:30:10 μμ »
Τα μεταπτυχιακά όπως και τα διδακτορικά πρέπει να ανοίγουν πόρτες. ΤΈΛΟΣ!! Χωρίς αντίκρισμα πτυχίο δεν πρέπει να κάνει κάποιος ιδίως σε τόσο δύσκολα αντικείμενα. Θεωρητική φυσική ή θεωρητικά μαθηματικά το κάνεις προφανώς γιατί γουστάρεις τις επιστήμες και μόνο!! Απορώ γιατί οι μαθηματικοί και οι φυσικοί δεν έρχονται στο Πολυτεχνείο. Πραγματικά θα τα είχαν για πλάκα όλα τα μαθήματα. Και μιλάω ως απόφοιτος με πτυχίο από θετικές επιστήμες (γεωλογία) και ΕΜΠ (Πολιτικός μηχανικός) καθώς επίσης έχω μάστερ και διδακτορικό στη μηχανική υλικών από ΕΜΠ. Στο δεύτερο πτυχίο είχα άνω των 10 μαθημάτων καθαρά μαθηματικά και οι στατικές ήταν φυσικες επί της ουσίας. Μηχανολόγοι, κ ηλεκτρολόγοι το ιδιο. Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω γιατί το φυσικό κ το μαθηματικό θεωρούνται καθηγητικές σχολές.

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική μαθηματικών Δυτικης Μακεδονίας.
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 25, 2020, 02:01:33 μμ »
Τα μεταπτυχιακά όπως και τα διδακτορικά πρέπει να ανοίγουν πόρτες. ΤΈΛΟΣ!! Χωρίς αντίκρισμα πτυχίο δεν πρέπει να κάνει κάποιος ιδίως σε τόσο δύσκολα αντικείμενα. Θεωρητική φυσική ή θεωρητικά μαθηματικά το κάνεις προφανώς γιατί γουστάρεις τις επιστήμες και μόνο!! Απορώ γιατί οι μαθηματικοί και οι φυσικοί δεν έρχονται στο Πολυτεχνείο. Πραγματικά θα τα είχαν για πλάκα όλα τα μαθήματα. Και μιλάω ως απόφοιτος με πτυχίο από θετικές επιστήμες (γεωλογία) και ΕΜΠ (Πολιτικός μηχανικός) καθώς επίσης έχω μάστερ και διδακτορικό στη μηχανική υλικών από ΕΜΠ. Στο δεύτερο πτυχίο είχα άνω των 10 μαθημάτων καθαρά μαθηματικά και οι στατικές ήταν φυσικες επί της ουσίας. Μηχανολόγοι, κ ηλεκτρολόγοι το ιδιο. Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω γιατί το φυσικό κ το μαθηματικό θεωρούνται καθηγητικές σχολές.
Για 'μένα να σου απαντήσω ότι ανέκαθεν με ενδιέφερε αποκλειστικά και μόνο η διδασκαλία .

Αποσυνδεδεμένος Monte Sorry

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης Καρατζόγλου - Υιός Αριστείδη Καρατζογλου
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική μαθηματικών Δυτικης Μακεδονίας.
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 25, 2020, 02:08:45 μμ »
Τα μεταπτυχιακά όπως και τα διδακτορικά πρέπει να ανοίγουν πόρτες. ΤΈΛΟΣ!! Χωρίς αντίκρισμα πτυχίο δεν πρέπει να κάνει κάποιος ιδίως σε τόσο δύσκολα αντικείμενα. Θεωρητική φυσική ή θεωρητικά μαθηματικά το κάνεις προφανώς γιατί γουστάρεις τις επιστήμες και μόνο!! Απορώ γιατί οι μαθηματικοί και οι φυσικοί δεν έρχονται στο Πολυτεχνείο. Πραγματικά θα τα είχαν για πλάκα όλα τα μαθήματα. Και μιλάω ως απόφοιτος με πτυχίο από θετικές επιστήμες (γεωλογία) και ΕΜΠ (Πολιτικός μηχανικός) καθώς επίσης έχω μάστερ και διδακτορικό στη μηχανική υλικών από ΕΜΠ. Στο δεύτερο πτυχίο είχα άνω των 10 μαθημάτων καθαρά μαθηματικά και οι στατικές ήταν φυσικες επί της ουσίας. Μηχανολόγοι, κ ηλεκτρολόγοι το ιδιο. Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω γιατί το φυσικό κ το μαθηματικό θεωρούνται καθηγητικές σχολές.

Συμφωνώ μαζί σου
Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την αφιερώνουμε στο μίσος,
αλλά ευτυχώς το προσδόκιμο ζωής όλο και αυξάνεται..

Αποσυνδεδεμένος Monte Sorry

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης Καρατζόγλου - Υιός Αριστείδη Καρατζογλου
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική μαθηματικών Δυτικης Μακεδονίας.
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 25, 2020, 02:09:21 μμ »
Για 'μένα να σου απαντήσω ότι ανέκαθεν με ενδιέφερε αποκλειστικά και μόνο η διδασκαλία .

Αν είναι μόνο η διδασκαλία τότε ο συνάδελφος που γνωρίζει λέει ότι είναι κορυφή, άκυρα τα σχόλια μου
Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την αφιερώνουμε στο μίσος,
αλλά ευτυχώς το προσδόκιμο ζωής όλο και αυξάνεται..

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική μαθηματικών Δυτικης Μακεδονίας.
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 25, 2020, 02:16:07 μμ »
Το θέμα είναι να υπάρχει ένα εισόδημα ώστε να ζούμε αξιοπρεπώς. Εγώ και θυρωρός θα 'μουν ευχαριστημένος. Για τούτο ζητούμε το δημόσιο. Να κυνηγάτε πτυχία με επαγγελματική αποκατάσταση. Στα χρόνια μου ήταν οι δάσκαλοι. Τα ρέστα και τις άλλες σπουδές που σας ενδιαφέρουν πραγματικά τα κάνετε μετά κι από χόμπυ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 296
Σύνολο: 319

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.