*

Αποστολέας Θέμα: φροντηστηριο ΕΠΑΛ  (Αναγνώστηκε 1867 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
φροντηστηριο ΕΠΑΛ
« στις: Αύγουστος 27, 2020, 12:01:13 μμ »
Θέλω την άποψη σας . Πιστεύετε οτι μαθητής ΕΠΑΛ πρέπει να κάνει φροντιστήριο σε τμημα ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ Η' σε τμήμα αποκλειστικά για ΕΠΑΛ με δεδομένο οτι η ύλη ει ναι  η ίδια στην Α ΛΥΚΕΙΟΥ...Με ενδιαφέρει για το γιο μου  Προβληματιζομαι ..δεν ξερω τι ειναι το καλυτερο ..θα δωσει πανελληνιες κανονικα
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: φροντηστηριο ΕΠΑΛ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:20:25 »

Αποσυνδεδεμένος Μάρκος Βασίλης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • https://aftermathsgr.wordpress.com/
Απ: φροντηστηριο ΕΠΑΛ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 27, 2020, 01:37:02 μμ »
Θέλω την άποψη σας . Πιστεύετε οτι μαθητής ΕΠΑΛ πρέπει να κάνει φροντιστήριο σε τμημα ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ Η' σε τμήμα αποκλειστικά για ΕΠΑΛ με δεδομένο οτι η ύλη ει ναι  η ίδια στην Α ΛΥΚΕΙΟΥ...Με ενδιαφέρει για το γιο μου  Προβληματιζομαι ..δεν ξερω τι ειναι το καλυτερο ..θα δωσει πανελληνιες κανονικα
Ευχαριστω

Να φανταστώ ότι ο γιος σας θα ξεκινήσει φέτος στην Α' ΕΠΑΛ, σωστά;

Η ύλη πράγματι είναι η ίδια, ωστόσο δεν καλύπτεται πάντα με τον ίδιο τρόπο - π.χ. συνήθως όχι με το ίδιο βάθος. Αν αποσκοπεί να δώσει πανελλαδικές καλό θα του κάνει για φέτος τουλάχιστον να παρακολουθήσει σε ένα τμήμα γενικού λυκείου, έτσι ώστε να αποκτήσει γερές βάσεις. Είναι πραγματικά σημαντική η ύλη της Α' λυκείου, όχι μόνο για τις μεθόδους που παρέχει στα παιδιά (αυτό είναι το λιγότερο, κατ' εμέ) όσο για το ότι αποτελεί μία χρονιά κατά την οποία τα παιδιά εισάγονται σε μία πιο αφηρημένη προσέγγιση των μαθηματικών.

Επίσης, φέτος είδαμε, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, ένα μικρό «τσίμπημα» στα θέματα των μαθηματικών των ΕΠΑΛ στις πανελλήνιες, κάτι που εκτιμώ (βέβαια αυτό είναι προσωπική άποψη) ότι θα συνεχιστεί και στα επόμενα χρόνια, δεδομένου ότι από ΕΠΑΛ έχει πρόσβαση κανείς στις ίδιες σχολές με τα παιδιά των ΓΕΛ.

Πάντα, βέβαια, είναι χρήσιμο να επικοινωνήσετε και με το φροντιστήριο που έχετε κατά νου και να τους εξηγήσετε την κατάσταση - αν και δε νομίζω να υπάρξει θέμα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159587
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 343
Σύνολο: 363

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.134 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.