*

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιοριζόμενοι της ΠΕ06 2020-2021  (Αναγνώστηκε 13566 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νεοδιοριζόμενοι της ΠΕ06 2020-2021
« στις: Αύγουστος 28, 2020, 06:22:12 μμ »
Με πήραν στην Α' φάση στην πρωτοβάθμια. Ακόμα δεν ξέρω σε ποια μονάδα. Πρέπει να έχουμε μαζί μας βιβλία ιδιωτικών εκδοτικών οίκων ή μας καλύπτει το Υπουργείο; Θα χρειαστεί να δημιουργούμε πρόσθετο υλικό, πχ φωτοτυπίες; Αν ναι, διαθέτουν οι σχολικές μονάδες ανάλογα μηχανήματα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιοριζόμενοι της ΠΕ06 2020-2021
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:55:46 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιοριζόμενοι της ΠΕ06 2020-2021
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 28, 2020, 06:35:59 μμ »
Δες εδω : http://www.pi-schools.gr/books/dimotiko/ ( Αγγλικά και πατα πανω στις σελίδες) και ΕΔΩ : http://ebooks.edu.gr/ebooks/

Μπορείς να εχεις έξτρα υλικό, κυρίως flashcards στα μικρότερα παιδιά και φωτοτυπίες ( αν σου δίνουν χαρτι κάποιοι συνεργάσιμοι δάσκαλοι).

Για Α,Β,Γ δημοτικου κανε εγγραφη στο ΠΕΑΠ όπου υπαρχει υλικό :http://rcel.enl.uoa.gr/peap/articles/genikes-plirofories
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2020, 06:45:24 μμ από katkat »
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος chrysa26

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιοριζόμενοι της ΠΕ06 2020-2021
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 28, 2020, 06:38:25 μμ »
Τα σχολεία έχουν φωτοτυπικά και μπορείς να βγάζεις φωτοτυπίες. Στο δημοτικό κάνουμε τα βιβλία του οργανισμού. Κάθε τάξη έχει το δικό της  βιβλίο. Αν θες μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο βιβλίο ιδιωτικού εκδοτικού οίκου για να δώσεις στα παιδιά κάποιο έξτρα υλικό. Αυτό εξαρτάται καθαρά από εσένα.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιοριζόμενοι της ΠΕ06 2020-2021
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 28, 2020, 08:56:26 μμ »
Έχω μείνει στα δικά μου χρόνια που στις πρώτες τάξεις χρησιμοποιούσαμε του ΟΕΔΒ και στις τελευταίες ιδιωτικών εκδοτικών οίκων...

Πώς θα ενημερωθούμε για τη μονάδα ανάληψης υπηρεσίας; Μού είπαν ότι δε θα σταλεί email λόγω υπερβολικού φόρτου εργασίας. Βέβαια αυτό είναι πληροφορία συναδέλφων που ήδη διορίζονται εδώ και χρόνια και είναι της ΕΑ. Μπαίνω κάθε τόσο στην ιστοσελίδα της ΠΔΕ, αλλά τίποτα... Υπάρχει πιθανότητα να μη νοικιάζουν σπίτια σε αναπληρωτές λόγω του μικρού διαστήματος;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2020, 08:59:09 μμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιοριζόμενοι της ΠΕ06 2020-2021
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:55:46 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιοριζόμενοι της ΠΕ06 2020-2021
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 28, 2020, 09:40:50 μμ »
Αν θέλετε πείτε μου περισσότερα σε προσωπικο μήνυμα για να σας βοηθησω με αναλυτικές πληροφοριες.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιοριζόμενοι της ΠΕ06 2020-2021
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 05, 2020, 02:25:10 μμ »
Υπέβαλα αίτημα δημιουργίας λογαριασμού στην ΠΕΑΕΠ και ακόμα δεν έχω λάβει κωδικό ούτε μου ζήτησε να δηλώσω τα στοιχεία μου ως εκπαιδευτικός, ενώ πλέον το όνομα χρήστη και το email μου εμφανίζονται ως χρησιμοποιούμενα. Από το σχολείο μου έδωσαν το ΒΕΤΑ 2 του εκπαιδευτικού κι ένα βιβλίο μαθητή, από όμτι κατάλαβα, ΒΕΤΑ με την αλφάβητο και διάφορες δραστηριότητες ζωγραφικής. Στη Γ' Δημοτικού πρέπει να καλυφθεί η ύλη δύο σειρών, τα Magic Book 1 και 2; Η περσινή συνάδελφος πρόλαβε να καλύψει μόνο το 1ο και άφησε οδηγία να συνεχίσω από το 2ο τη Δ' τάξη... Εν τω μεταξύ, τα βιβλία που έλαβα παρουσιάζουν ασυνέπεια ως προς το έτος έκδοσης. Κάποιες σειρές εκδόθηκε πχ το 2009 το βιβλίο του μαθητή και το 2014 των εργασιών. Και είναι αυτά που τους έδωσε το υπουργείο...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2020, 02:34:40 μμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιοριζόμενοι της ΠΕ06 2020-2021
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 05, 2020, 06:05:48 μμ »
Καλησπερα!
Η συμπληρωση ωραριου στην ειδικοτητα μας ειναι μονο στο μαθημα των αγγλικων; Θα πηγαινω φετος σε τρια σχολεια και μου ειπαν οτι θα διδαξω και την ευελικτη ζωνη στο κυριο σχολειο για την οποια δεν εχω ιδεα...

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιοριζόμενοι της ΠΕ06 2020-2021
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 05, 2020, 06:24:13 μμ »
Εγώ είμαι σε ολοήμερο δημοτικό και πληροφορήθηκα ότι πέρυσι το ωράριο έως τις 4μμ συμπληρωνόταν από τις ειδικότητες. Οι δάσκαλοι θα μπουν εικονικά ώστε να συμπληρώνουν το ωράριο. Οι αναπληρωτές τραβάνε το λούκι... Ποιος είναι ο κατώτατος μικτός μισθός ενός αναπληρωτή πλήρους ωραρίου άνευ προυπηρεσίας; Τα δώρα έχουν καταργηθεί, έτσι δεν είναι; Ή δεν ισχύει για όσους είναι με ΕΣΠΑ;

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιοριζόμενοι της ΠΕ06 2020-2021
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 05, 2020, 06:56:28 μμ »
Καλησπερα!
Η συμπληρωση ωραριου στην ειδικοτητα μας ειναι μονο στο μαθημα των αγγλικων; Θα πηγαινω φετος σε τρια σχολεια και μου ειπαν οτι θα διδαξω και την ευελικτη ζωνη στο κυριο σχολειο για την οποια δεν εχω ιδεα...

Μπορείς σε συνεργασία με το δάσκαλο της τάξης να διαλέξετε ένα πρόγραμμα (περιβαλλοντικό, αγωγή υγείας) και το μάθημα της ευέλικτης να είναι πάνω σε αυτό. Πριν 2 χρόνια που έκανα κ γω ευέλικτη ζώνη είχε επιλέξει η δασκάλα του τμήματος τη θεματική διατροφή οπότε όλα κινούνταν γύρω απ' αυτό.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιοριζόμενοι της ΠΕ06 2020-2021
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 05, 2020, 11:47:01 μμ »
Ισχυει οτι αν ειμαστε σε 3 σχολεια αναπληρωτες δεν κανουμε εφημεριες; Οι εφημεριες τι περιλαμβανουν; Και ανοιγμα/κλεισιμο του σχολειου; Ή απλα επιβλεψη των μαθητων στα διαλειμματα;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιοριζόμενοι της ΠΕ06 2020-2021
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 05, 2020, 11:52:30 μμ »
Ισχυει οτι αν ειμαστε σε 3 σχολεια αναπληρωτες δεν κανουμε εφημεριες; Οι εφημεριες τι περιλαμβανουν; Και ανοιγμα/κλεισιμο του σχολειου; Ή απλα επιβλεψη των μαθητων στα διαλειμματα;
Ναι, ισχύει. Η εφημερία περιλαμβάνει την υποδοχή των μαθητών, την επίβλεψη στα διαλείμματα και αποχώρηση μετά την αποχώρηση των μαθητών.

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιοριζόμενοι της ΠΕ06 2020-2021
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 05, 2020, 11:59:36 μμ »
Εγω στην ευέλικτη ζώνη κάνω CLIL.Παρε το αντίστοιχο βιβλίο της τάξης Π.χ. γλωσσα και μπορείς να κανεις CLIL ελληνικά και αγγλικά.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιοριζόμενοι της ΠΕ06 2020-2021
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 06, 2020, 12:08:09 πμ »
Υπέβαλα αίτημα δημιουργίας λογαριασμού στην ΠΕΑΕΠ και ακόμα δεν έχω λάβει κωδικό ούτε μου ζήτησε να δηλώσω τα στοιχεία μου ως εκπαιδευτικός, ενώ πλέον το όνομα χρήστη και το email μου εμφανίζονται ως χρησιμοποιούμενα. Από το σχολείο μου έδωσαν το ΒΕΤΑ 2 του εκπαιδευτικού κι ένα βιβλίο μαθητή, από όμτι κατάλαβα, ΒΕΤΑ με την αλφάβητο και διάφορες δραστηριότητες ζωγραφικής. Στη Γ' Δημοτικού πρέπει να καλυφθεί η ύλη δύο σειρών, τα Magic Book 1 και 2; Η περσινή συνάδελφος πρόλαβε να καλύψει μόνο το 1ο και άφησε οδηγία να συνεχίσω από το 2ο τη Δ' τάξη... Εν τω μεταξύ, τα βιβλία που έλαβα παρουσιάζουν ασυνέπεια ως προς το έτος έκδοσης. Κάποιες σειρές εκδόθηκε πχ το 2009 το βιβλίο του μαθητή και το 2014 των εργασιών. Και είναι αυτά που τους έδωσε το υπουργείο...

Μέχρι να ενεργοποιηθεί το account (μπορείς ωστόσο να τηλεφωνήσεις στο σχολικό σύμβουλο της περιοχής σου ) θα χρησιμοποιήσεις αυτα που διαθέτεις στο σχολειο.Και flashcards έστω και μεσω προτζέκτορα.Το ΜG 2 ειναι στην Τρίτη,εφόσον εχει αγγλικά και στην Α και Β δημοτικου.Μπορεις να κανεις συνδιάσμο ΜG2 και Δ δημοτικό κατα κάποιο τροπο.Δες το επίπεδο της τάξης και αναλόγως δίνεις βαρύτητα σε ΜG2 περισσότερο η σε βιβλίο Δ´ Δημοτικου.Τ Α βιβλία εχουν πάντα λάθη και οτιδήποτε εχει περισσέψει απο stock.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιοριζόμενοι της ΠΕ06 2020-2021
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 06, 2020, 12:11:23 πμ »
Ισχυει οτι αν ειμαστε σε 3 σχολεια αναπληρωτες δεν κανουμε εφημεριες; Οι εφημεριες τι περιλαμβανουν; Και ανοιγμα/κλεισιμο του σχολειου; Ή απλα επιβλεψη των μαθητων στα διαλειμματα;
Επισης εσυ οδηγείς τους μαθητές στην αίθουσα οταν εχεις μαζί τους και εσυ τους πας μέχρι την πόρτα ανεξάρτητα εαν εχεις εφημερία ή οχι.Προσοχη εδω.
Επισης προσοχη οταν «σχολάς» πρωτάκια και δευτερακια, μίλησε με τη δασκάλα να σου πει ποιος παίρνει ποιον οταν τα «σχολάς» εσυ.
Εχουν δει πολλα τα μάτια μου.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159525
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 222
Σύνολο: 245

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.