*

Αποστολέας Θέμα: Διαλείμματα και εφημερίες στην εποχή του κορονοϊού!  (Αναγνώστηκε 5507 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Διαλείμματα και εφημερίες στην εποχή του κορονοϊού!
« στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 10:45:32 πμ »
Καλημέρα
Τι σύστημα διαλειμμάτων και εφημεριών θα ακολουθήσετε από Δευτέρα στα σχολεία σας συνάδελφοι ;
Αυτό με τα συνεχόμενα δίωρα μπορεί να δουλέψει ;;;
Επίσης το ανεβοκατεβάσματα των μαθητών στις τάξεις και στο προαύλιο και η επιτήρηση τους εκεί είναι εφικτή ;( σε δευτεροβάθμια αναφέρομαι )


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2020, 11:25:37 πμ από s93060 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Διαλείμματα και εφημερίες στην εποχή του κορονοϊού!
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 12:49:35 μμ »
Θα τηρήσουμε αυτό που προτείνεται με τα δίωρα! Εξάλλου αυτό εφαρμόσαμε και τον Μάιο

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαλείμματα και εφημερίες στην εποχή του κορονοϊού!
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 01:42:43 μμ »
Όπως φαίνεται θα κάνουμε δοκιμή για σύστημα Μαΐου.

Ακόμα όμως δεν γνωρίζουμε τις ημέρες κ ώρες διάθεσης σε αλλά σχολεία. Ίσως δεν είναι τόσο απλό.

Έχουμε πει ότι στο κατέβασμα από τον όροφο θα φορούν μάσκα κ θα τη ξανά φορούν μόλις χτυπήσει το κουδούνι. Πώς θα πλένουν χέρια κλπ κ αν θα θυμούνται να τα τηρούν κ να τα επιτηρουν όλοι, δεν ξέρω...

Έπεσε ιδέα για χωριστή προσέλευση κάθε τάξης στο κυλικείο αλλά απορρίφθηκε.

Για την επιτήρηση στο κυλικείο δεν ξέρω το θα γίνει. Ούτε στην είσοδο στις τουαλέτες με μάσκα ( έχουν είσοδο στην αυλή οι τουαλέτες, άρα τα παιδιά θα την έχουν βγάλει για το διάλειμμα).

Λογικά θα θέλουμε διπλάσιους εφημερεύοντες κάθε μέρα. Οι τρεις να είναι σταθεροί: τουαλέτα αγοριών κ κοριτσιών κ κυλικείο. Ίσως κλειδώσουν κ αίθουσες στο διάλειμμα για να μην μπαίνουν μέσα χωρίς μάσκα.

Τη Δευτέρα θα τα συζητούσαμε αυτά πριν τον αγιασμό. Κακώς όπως αποδείχτηκε. Κι εμείς τελευταία στιγμή σαν την υπουργό.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Διαλείμματα και εφημερίες στην εποχή του κορονοϊού!
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 01:47:41 μμ »
Όπως φαίνεται θα κάνουμε δοκιμή για σύστημα Μαΐου.


μεγάλη διαφοροποίηση με τον Μάιο το εκ περιτροπής για τα αστικά ή γενικά μεγάλα σχολεία-τμήματα. δεν είναι καθόλου το ίδιο. οι εφημερίες θα είναι εξοντωτικές. και το 90λεπτο με όλο το σχολείο... δυστυχώς.

οι γυναίκες είναι εκτός πραγματικότητας (και η μία λέει ξανά και ξανά ότι είναι εκπαιδευτικός τρομάρα της , θα ήθελα να έβλεπα πυμ) και η άλλη υπήρξε και διευθύντρια και τη βάζουν να υπογράφει αρλούμπες! είναι τρελά όσα συμβαίνουν. καλά, οι νέοι διευθυντές μόκο τελείως. απορώ τι θα λένε/ πώς θα κατευθύνουν τους διευθυντές των σχολείων τους...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Διαλείμματα και εφημερίες στην εποχή του κορονοϊού!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:44:10 »

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Διαλείμματα και εφημερίες στην εποχή του κορονοϊού!
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 02:19:22 μμ »
Κάθε τμήμα θα έχει έναν εφημερεύοντα στο διάλειμμα για να μην έρχονται σε επαφή με τα αλλά τμήματα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαλείμματα και εφημερίες στην εποχή του κορονοϊού!
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 02:20:11 μμ »
μεγάλη διαφοροποίηση με τον Μάιο το εκ περιτροπής για τα αστικά ή γενικά μεγάλα σχολεία-τμήματα. δεν είναι καθόλου το ίδιο. οι εφημερίες θα είναι εξοντωτικές. και το 90λεπτο με όλο το σχολείο... δυστυχώς.

οι γυναίκες είναι εκτός πραγματικότητας (και η μία λέει ξανά και ξανά ότι είναι εκπαιδευτικός τρομάρα της , θα ήθελα να έβλεπα πυμ) και η άλλη υπήρξε και διευθύντρια και τη βάζουν να υπογράφει αρλούμπες! είναι τρελά όσα συμβαίνουν. καλά, οι νέοι διευθυντές μόκο τελείως. απορώ τι θα λένε/ πώς θα κατευθύνουν τους διευθυντές των σχολείων τους...
Μεγαλα τμήματα έχουμε, έως και 27αρι, οπότε τον Μάιο ήταν πράγματι εύκολο λόγω των μισών μαθητών. Γενικά τότε, τις δύο πρώτες εβδομάδες ήταν το πιο ξεκούραστο μάθηα που έχω κάνει και θα έλεγα κ το πιο αποδοτικό, μετά έγινε παρωδία γιατί τα παιδιά είχαν αποποοσυντονιστεί. Τότε όντως δεν ήταν ζόρικο το συνεχόμενο. Όμως έλειπαν πολλοί καθηγητές λόγω παιδιών τις δυο πρώτς εβδομάδες ειδικά, και τα τμήματα σχολούσαν 5η ή το πολύ 6η ώρα, οι ώρες παραμονής ήταν λίγες, τα μισά των μισών σε κάθε διάλειμμα, ήταν παράδεισος και η εφημερία. φυσικά τώρα δεν είναι έτσι. κ εμείς δεν έχουμε τόση ανεση για πραγματικά απομονωμένους χώρους διαλείμματος. μόνο κ μόνο για να πάνε τουαλέτα, θα διασχίσουν την αυλή αν τους έχουμε πει να είναι στην άλλη άκρη, κ φυσικά θα μιλήσουμ κ με άλλους.

Αυτό το ότι  ηκάθε ομάδα παιδιων είναι απομονωμένη, πραγματικά ποιος το σκέφτηκε; Δεν ξέρω τι συμβαίνει στις χώρες απ όπου τα αντιγράφουν, αν εκεί όντως συμβαίνει αυτό. εδώ είναι τελείως ανέφικτο και ανεύθυνο να παραμυθιάζεις τον κόσμο ότι δεν θα υπάρξει διασπορά.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαλείμματα και εφημερίες στην εποχή του κορονοϊού!
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 02:22:54 μμ »
Κάθε τμήμα θα έχει έναν εφημερεύοντα στο διάλειμμα για να μην έρχονται σε επαφή με τα αλλά τμήματα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτό είναι μια λύση. Όμως η αυλή έχει και κοινόχρηστους χώρους πχ βρύση για πλύσιμο χεριών, τουαλέτες (εμάς έχουν είσοδο εκεί), κυλικείο. Εκ των πραγμάτων θα υπάρχει κινητικότητα στην αυλή, δεν γίνεται να μην υπάρχει.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη μάσκα, αλλά το να επιτηρώ μήπως κάποιος του Α2 μιλήσει με κάποιον από το Α3, συγγνώμη μου φαίνεται αρρωστημένο, όταν αυτά τα παιδιά μπορεί να έχουν κατέβει από το ίδιο λεωφορείο ή να φύγουν αό το σχολείο με το αυτοκίνητο του ίδιου γονιού.

Αυτή η λογική της απομόνωσης δεν δουλεύει αν ολη η κοινωνία είναι ανοιχτή. θα είχε νόημα μόνο αν υπήρχε απαγόρευση κυκλοφορίας και τα παιδιά απλώς έρχονταν στο σχολείο για να μην μένουν σπίτι.

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Διαλείμματα και εφημερίες στην εποχή του κορονοϊού!
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 02:25:20 μμ »
Και εκτός των άλλων είναι και εξοντωτικό ...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαλείμματα και εφημερίες στην εποχή του κορονοϊού!
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 03:06:57 μμ »
Και εκτός των άλλων είναι και εξοντωτικό ...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν ήταν εξοντωτικό με αποτέλεσμα, να το δεχόμασταν. Δέχομαι να ταλαιπωρηθούμε με το μοντέλο του Μαΐου για να υιαρχουν λιγότερα παιδιά στην αυλή, το κυλικείο κ τις τουαλέτες ώστε υποτυπωδώς να τηρούνται κάποιες αποστάσεις, έστω από όσα προσέχουν κάπως παραπάνω.

Να μας βγαίνει η ψυχή όμως να κάνουμε τον τροχονόμο σε παιδιά που έχουν άλλες επαφές εκτός σχολείου, όχι. Εξαπλού τι επιχείρημα είπε χθες για τους γονείς που είναι ευπαθείς ομάδες; «δεν έχουμε καραντίνα, μπορεί να κολλήσουν από οπουδήποτε». αυτό δηλαδή δεν ισχύει για τα παιδιά που έχουν τόσες δραστηριότητες κ κοινωνική ζωή;

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαλείμματα και εφημερίες στην εποχή του κορονοϊού!
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 03:23:50 μμ »
Για κάποια πρακτικά θέματα, όπως για παράδειγμα, πού θα αποθηκεύουν τα παιδιά τη μάσκα τους κατά τη διάρκεια του διαλείμματος, έχετε μιλήσει; Πώς θα πηγαίνουν στην τουαλέτα, με ή χωρίς μάσκα;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαλείμματα και εφημερίες στην εποχή του κορονοϊού!
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 03:28:31 μμ »
Για κάποια πρακτικά θέματα, όπως για παράδειγμα, πού θα αποθηκεύουν τα παιδιά τη μάσκα τους κατά τη διάρκεια του διαλείμματος, έχετε μιλήσει; Πώς θα πηγαίνουν στην τουαλέτα, με ή χωρίς μάσκα;

Σακουλάκι στην τσέπη κ καλύτερα να έχουν κ το αντισηπτικό τους μαζί. Αλλά θα λέμε κιόλας να βάζουν αντισηπτικό ξανά μπαίνοντας στην αίθουσα. Φοβάμαι όμως ότι σε λίγο καιρό θα καταλήξουμε να τη φορούν αφου μπουν στην αίθουσα....

Τουαλέτα είπαμε με μάσκα, αμφιβάλλω αν θα μπορεί να επιβλεφθεί.

Αποσυνδεδεμένος FLE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαλείμματα και εφημερίες στην εποχή του κορονοϊού!
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 22, 2021, 03:57:57 μμ »
Πόσες εφημερίες μαξιμουμ πρέπει να έχει ένας αναπληρωτής πλήρους ωραρίου που υπηρετεί σε 2 σχολεία;  Είμαι σε 2 σχολεία και στο ένα έχω τις 3 μερες που είμαι συνολικά 95 λεπτά εφημερία και θα ήθελα να ξέρω εάν αυτό είναι νόμιμο. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαλείμματα και εφημερίες στην εποχή του κορονοϊού!
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 22, 2021, 04:05:42 μμ »
Πόσες εφημερίες μαξιμουμ πρέπει να έχει ένας αναπληρωτής πλήρους ωραρίου που υπηρετεί σε 2 σχολεία;  Είμαι σε 2 σχολεία και στο ένα έχω τις 3 μερες που είμαι συνολικά 95 λεπτά εφημερία και θα ήθελα να ξέρω εάν αυτό είναι νόμιμο. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Κι εγώ τόσες έχω,πραγματικά έχω λαλήσει,δεν ξέρω αν είναι νόμιμο αυτό, που μπορούμε να το βρούμε;

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 861
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαλείμματα και εφημερίες στην εποχή του κορονοϊού!
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 22, 2021, 04:07:36 μμ »
Οταν υπηρετεις σε 2 σχολεια , θα κανεις εφημερια ΜΟΝΟ στο ενα απο αυτα. Σε αυτο με τις περισσοτερες ωρες διδασκαλιας σου.

Αν κανεις 95 λεπτα σε αυτο το ενα σχολειο, υποθετω οτι κανουν τα ιδια περιπου λεπτα και οι υπολοιποι συναδελφοι εκει, ετσι;
We are so many...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159772
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 481
Σύνολο: 487

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.