*

Αποστολέας Θέμα: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ-ΠΟΙΟΣ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ  (Αναγνώστηκε 9845 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ-ΠΟΙΟΣ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ
« στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 01:35:19 μμ »
Θα ήθελα τα φώτα όσων κατέχουν το θέμα και από τη νομοθεσία. Ποιος ορίζεται διευθυντής προσωρινός, εφόσον έχει παραιτηθεί ο διευθυντής ενός σχολείου και δεν έχει οριστεί ακόμη κάποιος νέος από τη ΔΔΕ. Έχει το δικαίωμα ο αρχαιότερος οργανικά εκπαιδευτικός να αρνηθεί.
Έχω βρει το σχετικό άρθρο από τη νομοθεσία. Γνωρίζει κανείς αν έχει ακόμη ισχύ;
Οι θέσεις Δ/ντών σχολικών μονάδων που κενώθηκαν ή θα κενωθούν για οποιοδήποτε λόγο, εφόσον δεν υπάρχει Υποδ/ντής θα καλυφθούν σύμφωνα με τη διαδικασία που προβλέπεται από το άρθρο 11 περ. Ε του Ν.1566/85 και την παρ. 14 της αριθ.Δ/5716/15-4-88 (ΦΕΚ 296 Τ.Α΄88), που κυρώθηκε με το Ν1824/88. Δηλ: Ν.1566/85 «Αν δεν υπάρχει Δ/ντής Σχ. μονάδας απουσιάζει ή κωλύεται και δεν υπάρχει Υποδ/ντής με απόφαση του Νομάρχη ( Περ. Δ/ντή ), που εκδίδεται ύστερα από εισήγηση του ΠΥΣΠΕ, ανατίθεται η προσωρινή άσκηση καθηκόντων σε εκπαιδευτικό που υπηρετεί σε σχολείο του Νομού ή Νομαρχιακού διαμερίσματος και έχει τα απαιτούμενα προσόντα. Η προσωρινή αναπλήρωση δεν μπορεί να διαρκέσει πέρα από τη λήξη του διδ. έτους. Για το χρονικό διάστημα που ασκεί τα καθήκοντά του ο προσωρινός Δ/ντής παίρνει το επίδομα της αντίστοιχης θέσης».
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ-ΠΟΙΟΣ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 02:19:11 μμ »
Μέχρι να προκηρυχθεί η θέση (η να κληθούν όσοι είναι σε πίνακες) ο αρχαιότερος ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ σε αυτή τη περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ-ΠΟΙΟΣ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 04:11:33 μμ »
αν δεν απατώμαι, ο νόμος 4547/2018 δεν αναφέρει κάτι , άρα πάμε πιο πίσω (η βλακεία της νομοθεσίας στο υπαιθ με τις δαιδαλώδεις διατάξεις, αντί νέος νόμος για όλα να αντικαθιστά τα προηγούμενα).

ερώτηση 1η : υπάρχει υποδιευθυντής; αυτός
ερώτηση 2η : δεν υπάρχει; ορίζεται επίσημα αναπληρωτής για τη χρονιά. ο αρχαιότερος , αν δεν θέλει ο επόμενος κ.ο.κ. αν είναι πολλοί, το πυσδε νομίζω. τώρα παραιτήθηκε και δεν έχει οριστεί αναπληρωτής ακόμα για φέτος ; αδύνατον . από την πρώτη μέρα παραίτησης πρέπει κάποιος από 1/9 τόσες μέρες να είναι επικεφαλής. πέρυσι ποιος είχε οριστεί ;

θα ήθελα κι εγώ να δω απαντήσεις, γιατί δεν έχω πρόχειρο το αρχείο με τη νομοθεσία.

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ-ΠΟΙΟΣ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 04:49:31 μμ »
Δεν έχει δεν θέλω, τοποθετείται ο αρχαιότερος, μέχρι να τοποθετηθεί διευθυντής( οποιοσδήποτε κάνει αίτηση αν έχουν εξαντληθεί οι πινακες) ή αναπληρωτής διευθυντής (οργανικά ανήκων για 1 σχολικό έτος, αν και φέτος θα έχει κρίσεις...)

Π.χ. εδώ εξαντλήθηκαν οι πίνακες:
https://diavgeia.gov.gr/doc/%CE%A85%CE%9A%CE%9D46%CE%9C%CE%A4%CE%9B%CE%97-93%CE%99?inline=true

Μετά από αυτό ερωτόνται οι οργανικά ανήκοντες και αν δεν κάνει αίτηση κανείς, μπαίνει ο αρχαιότερος για 1 σχ. Έτος. Στο μεσοδιάστημα μπαίνει ο αρχαιότερος.....προσωρινά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2020, 05:08:35 μμ από misanofagos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ-ΠΟΙΟΣ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 07:56:30 μμ »
προφανώς σε κενούμενη θέση υπάρχει πρόσκληση από τον πίνακα ή επαναπροκήρυξη (τρέχουν τώρα σε αρκετές διευθύνσεις).
αλλά το "δεν έχει δεν θέλω" δεν ισχύει και μετά την τοποθέτηση νέου διευθυντή (διότι και τότε ορίζεται αναπληρωτής , άσχετα αν χρειαστεί ή όχι να ενεργοποιηθεί) : αν ο αρχαιότερος επικαλεστεί λόγους, απλώς πάει ο επόμενος. αν δεν θέλει κανείς, ε τυπικό είναι...

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ-ΠΟΙΟΣ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 09:04:24 μμ »
Αναπληρωτής του διευθυντή μπαίνει όταν δεν υπάρχει υποδιευθυντής.Εκει γίνεται συνήθως πρόταση του ΣΔ και αν δεν υπάρχει προσφορά, αποφασίζει το ΠΥΣΔΕ (τον αρχαιοτερο ;D). Η περίπτωση της προσωρινής αναπλήρωσης κάποιων ημερών είναι άλλη περίπτωση και εκεί μπαίνει ο αρχαιότερος θέλει δεν θέλει. Πχ. Ασθενεί ο Δντης και ο υποδιευθυντής, ποιος ασκεί καθήκοντα;

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ-ΠΟΙΟΣ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 13, 2020, 03:39:18 μμ »
Αναπληρωτής του διευθυντή μπαίνει όταν δεν υπάρχει υποδιευθυντής.Εκει γίνεται συνήθως πρόταση του ΣΔ και αν δεν υπάρχει προσφορά, αποφασίζει το ΠΥΣΔΕ (τον αρχαιοτερο ;D). Η περίπτωση της προσωρινής αναπλήρωσης κάποιων ημερών είναι άλλη περίπτωση και εκεί μπαίνει ο αρχαιότερος θέλει δεν θέλει. Πχ. Ασθενεί ο Δντης και ο υποδιευθυντής, ποιος ασκεί καθήκοντα;

δε λέμε τίποτα διαφορετικό πλην του ότι υπάρχει - αποδεδειγμένα με περίπτωση που γνωρίζω- περιθώριο στον αρχαιότερο να αρνηθεί. σε ολιγοήμερη αναπλήρωση (είτε μικρών σχολείων χωρίς υποδιευθυντή , είτε στην εξαιρετικά σπάνια στατιστικά περίπτωση - δεν έχω ακούσει 20 χρόνια ούτε μία στο πυσπε/πυσδε της περιοχής μου- εντάξει ο αρχαιότερος ή κάποιος θα βρεθεί , αν επικαλεστεί ο αρχαιότερος κάποιο λόγο.

δεν κατάλαβα - νομίζω δεν είναι σαφής - την αρχική ερώτηση. και ξαναρωτάω : πότε παραιτήθηκε και πόσες μέρες είναι ακέφαλο το σχολείο, είναι απλώς ακαδημαϊκή η ερώτηση ; και δεν βλέπω από την αναρτήσασα ένα σχόλιο... ήδη τέτοιες περιπτώσεις ανά την ελλάδα έχουν ήδη νέο διευθυντή (ή εκτελούντα χρέη μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία σύντομα με τις νέες συνθέσεις περιφερειακών συμβουλίων εδώ και μέρες)

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Παραίτηση διευθυντή, ποιος ορίζεται ως αντικαταστάτης;
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 13, 2020, 07:24:14 μμ »
Ευχαριστώ τους συναδέλφους για τις πληροφορίες. Να σημειώσω ότι ο διευθυντής περιμένει εντός της βδομάδας να βγει η απόφαση για την παραίτησή του.Υποδιευθυντής δεν υφίσταται, το σχολείο είναι πολύ μικρό σε μαθητικό δυναμικό. Αρχαιότερος οργανικά υπάρχει, αλλά έχει υποβάλει αίτηση απόσπασης σε άλλο σχολείο. Εγώ ακολουθώ οργανικά, αλλά δε θέλω να αναλάβω θέση ευθύνης, αν κληθώ. Υπάρχουν σοβαρά προβλήματα στο σχολείο και δε θέλω να είμαι σε τέτοια θέση. Ρωτώ λοιπόν αν έχω το δικαίωμα να αρνηθώ κι εγώ με βάση το νόμο. Σαφώς και η ΔΔΕ θα θέλει να αναλάβει ένας οργανικά τοποθετημένος καθηγητής, για να μην την απασχολούν θέματα διοίκησης ενός σχολείου. Από ό,τι μαθαίνω οι διαδικασίες για να τοποθετήσουν νέο διευθυντή είναι λίγο περίπλοκες, καθώς υπάρχει μια παλιά λίστα,δεν ξέρουμε αν θα δεχτεί ένας που το είχε ζητήσει πριν από 3 χρόνια...
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ-ΠΟΙΟΣ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 13, 2020, 07:48:29 μμ »


Συνοπτικά, η σειρά είναι:

Πίνακες 2017
Νέα προκήρυξη
Προκήρυξη εντός σχολείου
Αρχαιοτερος αναγκαστικά χωρίς δεν.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ-ΠΟΙΟΣ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 18, 2020, 09:21:19 μμ »
Καλησπέρα σας. Στην περίπτωση που οριστεί αναπληρωτής στη θέση προσωρινού διευθυντή μετά την πρόσκληση εντός σχολείου (3η περίπτωση)
1) αν πηγαίνει και σε άλλα σχολεία, συνεχίζει να πηγαίνει και στα άλλα σχολεία για τη συμπλήρωση ωραρίου ή το καλύπτει στο σχολείο που διευθύνει;
2) παίρνει τα μόρια του διευθυντή μελλοντικά αν κάνει αίτηση για διευθυντής ή δε μετρούν λόγω του ήταν δεν ήταν μόνιμος (εννοώ όταν μονιμοποιηθεί);
3) γνωρίζει κάποιος το ΦΕΚ που τα γράφει αυτά αναλυτικά ή οποιαδήποτε νομική αλλαγή έχει προκύψει στο θέμα αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ-ΠΟΙΟΣ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 18, 2020, 10:11:05 μμ »
Δντες τοποθετούνται μόνο μόνιμοι ΠΡΟΦΑΝΩΣ αφού μιλάμε για ΟΡΓΑΝΙΚΑ ανήκοντα. Ναι ανακαλείται οποιαδήποτε διάθεση. Ναι παίρνει μόρια αφού ασκεί καθήκοντα διευθυντή. Δεν υπάρχουν ΦΕΚ για όλα, κάποια πράγματα συνάγονται αναλογικά.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ-ΠΟΙΟΣ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 18, 2020, 11:01:36 μμ »
Δντες τοποθετούνται μόνο μόνιμοι ΠΡΟΦΑΝΩΣ αφού μιλάμε για ΟΡΓΑΝΙΚΑ ανήκοντα. Ναι ανακαλείται οποιαδήποτε διάθεση. Ναι παίρνει μόρια αφού ασκεί καθήκοντα διευθυντή. Δεν υπάρχουν ΦΕΚ για όλα, κάποια πράγματα συνάγονται αναλογικά.

Οταν βγει η προκήρυξη και δεν εκδηλώσει ενδιαφέρον ο μόνος μόνιμος του σχολείου, μπορεί να το κάνει αναπληρωτής-μιλάω για τη φάση της εσωτερικής πρόσκλησης σε σχολείο. Αυτό αφού δεν εκδήλωσε ενδιαφέρον κάποιος μόνιμος στην πρόσκληση της πρωτοβάθμιας που απευθύνθηκε σε μονίμους. Ωραία, ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ-ΠΟΙΟΣ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 18, 2020, 11:10:41 μμ »
Αναφέρομαι στην βθμια.Προφανως πάμε στην περίπτωση 4, μπαίνει αναγκαστικά, δεν γίνεται καν πρόσκληση αφού είναι ο μόνος μόνιμος. Δεν γίνεται να προΐσταται μόνιμου ένας αναπληρωτής.

Αλλά στην πρωτοβάθμια...δεν θα το πω θα διαγραφεί. 8)

Σημ. Το 3 και 4 γίνονται ταυτόχρονα, αν κάνουν 2+ γίνεται κρίση. Αν κάνει μόνο  ένας οργανικά, αυτός. Αν δεν κάνει κανείς, ο αρχαιότερος ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2020, 11:13:17 μμ από misanofagos »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ-ΠΟΙΟΣ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 09:29:46 πμ »
Αναφέρομαι στην βθμια.Προφανως πάμε στην περίπτωση 4, μπαίνει αναγκαστικά, δεν γίνεται καν πρόσκληση αφού είναι ο μόνος μόνιμος. Δεν γίνεται να προΐσταται μόνιμου ένας αναπληρωτής.

Αλλά στην πρωτοβάθμια...δεν θα το πω θα διαγραφεί. 8)

Σημ. Το 3 και 4 γίνονται ταυτόχρονα, αν κάνουν 2+ γίνεται κρίση. Αν κάνει μόνο  ένας οργανικά, αυτός. Αν δεν κάνει κανείς, ο αρχαιότερος ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και το χρόνο σου!
stuDYING...!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159460
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 306
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 253
Σύνολο: 254

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.