*

Αποστολέας Θέμα: Γ' Κυκλάδων  (Αναγνώστηκε 4273 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Γ' Κυκλάδων
« στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 05:49:59 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι νεοδιόριστος αναπληρωτής ΠΕ86 στη Γ' Κυκλάδων. Καθώς η κοινότητά σας απαρτίζεται και από πολύ έμπειρους, έχετε κάποια συμβουλή/πληροφορία για τα σχολεία της περιφέρειας αυτής ή/και τη διαβίωση στα νησιά αυτά;
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Κυκλάδων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:03:51 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Γ' Κυκλάδων
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 06:00:36 μμ »
Η Ναξος εχει πιο πολλές επιλογές αλλα ειναι αν εισαι τύπος πιο της περιπέτειας ειναι η Αμοργος.
Η Αμοργος εχει δυο λιμάνια ,πιο πρωτόγονη ας πουμε αλλα εμένα μου αρεσε περισσότερο απο Νάξο.
Σχετικά με τα ενοίκια απο 200-250 ευρώ.
Αν εχεις μεταφορικό μέσο ακομη καλύτερα και στα 2 νησιά.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Γ' Κυκλάδων
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 07:09:54 μμ »
Η Ναξος εχει πιο πολλές επιλογές αλλα ειναι αν εισαι τύπος πιο της περιπέτειας ειναι η Αμοργος.
Η Αμοργος εχει δυο λιμάνια ,πιο πρωτόγονη ας πουμε αλλα εμένα μου αρεσε περισσότερο απο Νάξο.
Σχετικά με τα ενοίκια απο 200-250 ευρώ.
Αν εχεις μεταφορικό μέσο ακομη καλύτερα και στα 2 νησιά.

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Δυστυχώς, μεταφορικό δεν έχω οπότε, ελπίζω θα υπάρξουν συνάδελφοι που θα έχουν και θα μπορούμε να μετακινούμαστε παρέα (με το αζημείωτο, βεβαίως) ή -ακόμα καλύτερα- η διαδρομή από το κατάλυμά μου στο σχολείο και τούμπαλιν να μπορεί να γίνεται με τα πόδια.

Από πλευράς αισθητικής και... περιπέτειας, με γοητεύουν πολύ περισσότερο τα μικρά νησιά (Δονούσα, Ηρακλειά, Κουφονήσια, Σχοινούσα) αλλά, επειδή δεν πάω για διακοπές, μεγαλύτερη βαρύτητα έχουν οι συνθήκες εργασίας, οι άνθρωποι (συνάδελφοι και ντόπιοι) και το κατάλυμα. Βασική, επίσης, είναι η ύπαρξη internet για να ολοκληρώσω το μεταπτυχιακό μου.
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Γ' Κυκλάδων
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 07:19:51 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα. Την Νάξο την θέλουν πολλοί, αλλά λίγοι τελικά καταφέρνουν να πάνε. Αν ήδη έχουν καλυφθεί τα κενά στην Νάξο, θα σας στείλουν αναγκαστικά στα πιο μικρά νησιά. Λάβε επίσης υπόψη ότι η Νάξος έχει και άλλα χωριά (π.χ. Φιλώτι, Σκαδός το πιο ορεινό μέρος) που βρίσκονται αρκετά μακριά και ο Σκαδός πολύ μακριά θα έλεγα. Υποψιάζομαι ότι σε αυτή την φάση θα ανοίξουν θέσεις για τα πιο μικρά νησάκια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Κυκλάδων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:03:51 »

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Γ' Κυκλάδων
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 07:50:42 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα. Την Νάξο την θέλουν πολλοί, αλλά λίγοι τελικά καταφέρνουν να πάνε. Αν ήδη έχουν καλυφθεί τα κενά στην Νάξο, θα σας στείλουν αναγκαστικά στα πιο μικρά νησιά. Λάβε επίσης υπόψη ότι η Νάξος έχει και άλλα χωριά (π.χ. Φιλώτι, Σκαδός το πιο ορεινό μέρος) που βρίσκονται αρκετά μακριά και ο Σκαδός πολύ μακριά θα έλεγα. Υποψιάζομαι ότι σε αυτή την φάση θα ανοίξουν θέσεις για τα πιο μικρά νησάκια.

Σ' ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες! Εντυπώσεις/πληροφορίες από αυτά τα πιο μικρά νησάκια έχουμε; Είδα το πμ σου...  :o
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος rnikola

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Κυκλάδων
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 07:54:57 μμ »
Δονουσα, Σχοινουσα, Κουφονησια, Ηρακλεια δε χρειαζεται μεταφορικο μεσο και τα ενοικια ειναι σε λογικες τιμες. Ο χειμωνας σε αυτα τα νησια ειναι μια ξεχωριστη εμπειρια, θα περασεις σουπερ! Καλη τοποθετηση!

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Γ' Κυκλάδων
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 08:08:42 μμ »
Δονουσα, Σχοινουσα, Κουφονησια, Ηρακλεια δε χρειαζεται μεταφορικο μεσο και τα ενοικια ειναι σε λογικες τιμες. Ο χειμωνας σε αυτα τα νησια ειναι μια ξεχωριστη εμπειρια, θα περασεις σουπερ! Καλη τοποθετηση!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά νέα, την ευχή και την αισιοδοξία!

Η αλήθεια είναι πως είμαι και εγώ αισιόδοξος και πηγαίνω με πολύ μεγάλη όρεξη. Ρωτάω όμως για εντυπώσεις από τους έμπειρους για να μην καταστώ... αιθεροβάμων.

Σ' ευχαριστώ και πάλι και εύχομαι και σε σένα να νοηματοδοτεί διαρκώς τη ζωή σου ο ρόλος του εκπαιδευτικού!
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Κυκλάδων
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 29, 2023, 03:12:35 μμ »
Μήπως έχετε πρόσφατες πληροφορίες για τη Νάξο; (αν  κάποιος βρίσκει κατάλυμα από αρχές Σεπτ.έως τέλος Ιουνίου, ενοίκια στο περίπου, σχολεία (μόνο  γυμνάσια), διαβίωση, αν χρειάζεται απαραίτητα να έχει δικό του μεταφορικό μέσον για να πηγαίνει κάποιος στα σχολεία ή σχηματίζονται γκρουπάκια, δραστηριότητες τον χειμώνα και ό,τι άλλο νομίζετε χρήσιμο. 

Αποσυνδεδεμένος filro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Γ' Κυκλάδων
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 29, 2023, 08:44:46 μμ »
καλησπέρα harac,
ήμουν Νάξο πέρσι και πρόπερσι. Το να βρεις σπίτι είναι δύσκολο, επειδή τα νοικιάζουν όλα rbnb. Οι τιμές ακριβές (υπολόγισε στα 300, δίχως να είναι πολύ καλό ούτε μεγάλο). Υγρασία στα σπίτια, ρώτα τον/ην ιδιοκτήτη/τρια εάν υπάρχει αφυγραντήρας. Εννοείται ότι τα νοικιάζουν από 1η Σεπτέμβρη (μπορεί και λίγο αργότερα) και σε βγάζουν 30 Ιουνίου για να μπουν οι τουρίστες. Πολλοί εκπαιδευτικοί μένουν σε συγκροτήματα (εάν τελικά το αποφασίσεις, στείλε μου πμ για να σου δώσω κανένα τηλέφωνο).
Τα σχολεία γενικά κανονικά: ήμουν στα δύο γυμνάσια της χώρας, συμπαθητικοί σύλλογοι, συμπαθητικοί μαθητές/τριες. Για τα σχολεία στα χωριά δεν ξέρω, δεδομένης και της αλλαγής διευθυντών. Απ' όσο ξέρω, γκρουπάκια παίζουν και οι αποστάσεις δεν είναι τρομακτικές (εκτός, βέβαια, εάν απομακρυνθείς πολύ από τη χώρα. Αλλά, ξανά, στείλε μου όταν θα ξέρεις, γιατί μπορεί να μην έχει νόημα να μένεις στη χώρα εάν, πχ, δουλεύεις στον Απόλλωνα). Το ίδιο ισχύει και για το αμάξι. Μέσα στη χώρα δεν το χρειάζεσαι, πηγαίνεις παντού με το πόδι. Αλλά εάν είσαι σε σχολείο χωριού, τότε είναι απαραίτητο (αλλά είπαμε ότι συνήθως γίνονται γκρουπάκια). Η ζωή το χειμώνα υπαρκτή, αλλά εξαρτάται από το τι ακριβώς θέλεις. Γενικά, έχει αρκετά που μένουν ανοιχτά για καφέ/μπαρ/ταβέρνες (ίσως κι ένα "κλαμπ"), αν και προφανώς δεν έχει καμία σχέση με το χαμό που γίνεται το καλοκαίρι. Η ζωή γενικά ακριβή (πχ σούπερ μάρκετ) και για ό,τι άλλο χρειαστείς υπάρχει το ίντερνετ (αυτό κάνουν και οι ντόπιοι). Δεν ξέρω  από πού είσαι, πάντως παίζει αεροπλάνο για Αθήνα (πανάκριβο συνήθως) και πλοίο (2 φορές τη μέρα) με κάποια απαγορευτικά, αλλά επίσης ακριβό (βγάζεις ΜΑΝ και seasmiles κάρτα για εκπτώσεις). Σε γενικές γραμμές, υπάρχουν δυσκολίες, αλλά το νησί είναι πανέμορφο, οι παραλίες απίστευτες και η κοινωνικοποίηση εύκολη.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Κυκλάδων
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 29, 2023, 09:06:54 μμ »
filro, ευχαριστώ πολύ!
ΜΑΝ από ό,τι γνωρίζω δικαιούνται μόνο οι αναπληρωτές και όσοι έχουν ΔΟΥ στο νησί που υπηρετούν.

Αποσυνδεδεμένος filro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Γ' Κυκλάδων
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 29, 2023, 09:11:17 μμ »
δικαιούνται όλοι όσοι μεταφέρουν εκεί τη ΔΟΥ τους (κάτι που μπορείς να κάνεις σχεδόν αυτόματα -μέσω gov-, όσο συχνά θέλεις, χωρίς να επηρεάζει την εντοπιότητα)

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Κυκλάδων
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 29, 2023, 09:36:03 μμ »
Ναι, ακριβώς.
filro, μήπως γνωρίζεις αν οι τάξεις των γυμνασίων (τουλάχιστον στη Χώρα) έχουν μεγάλο αριθμό τμημάτων;

Αποσυνδεδεμένος filro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Γ' Κυκλάδων
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 29, 2023, 10:24:53 μμ »
Συνήθως έχουν Α τάξη 3 τμήματα και Β-Γ από 2.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Κυκλάδων
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 29, 2023, 10:30:18 μμ »
οκ. Σε ευχαριστώ πολύ! :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 383
Σύνολο: 400

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.