*

Αποστολέας Θέμα: Τρίμηνες συμβάσεις και κατανομή τάξεων  (Αναγνώστηκε 3065 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daskala00

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Τρίμηνες συμβάσεις και κατανομή τάξεων
« στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 09:09:12 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!
Έχω προβληματιστεί σχετικά με την κατανομή των τάξεων, την απουσία εκπαιδευτικού που ανήκει σε ευπαθή ομάδα και τις τρίμηνες συμβάσεις.
Σε δημοτικό σχολείο κάναμε κατανομή τάξεων την εβδομάδα πριν τον αγιασμό. Επειδή ένας συνάδελφος ανήκει σε ευπαθή ομάδα και είχε ξεκινήσει ήδη τη διαδικασία για να πάρει την άδεια, στον σύλλογο που κάναμε για την κατανομή, δόθηκε η τάξη του (την οποία θα συνέχιζε από την περσινή χρονιά αν δεν έπαιρνε άδεια) ως διαθέσιμη και την πήρα εγω που ανήκω στο μόνιμο προσωπικό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έχουμε κενό εκπαιδευτικού σε άλλη τάξη, το οποίο και περιμένουμε να καλυφθεί. Όμως, μαθαίνω οτι στη σημερινή εγκύκλιο για τις τρίμηνες συμβάσεις αναφέρεται πως οι αναπληρωτές καλύπτουν αποκλειστικά κενά κορωνοϊού.
Κάπου εδώ ξεκινά και ο προβληματισμός μου και το μπέρδεμα. Θα παραμείνω άραγε στην τάξη που έχω επιλέξει εξαρχής ή θα χρειαστεί να αλλάξω τάξη ώστε να μπει στη θέση μου αναπληρωτής τρίμηνης;  :o :o
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2020, 09:59:07 μμ από daskala00 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρίμηνες συμβάσεις και κατανομή τάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:57:01 »

Αποσυνδεδεμένος skx

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνες συμβάσεις και κατανομή τάξεων
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 10:40:30 μμ »
Και συμπληρώνω την απορία... Γιατί να είναι τρίμηνος αυτός που θα καλύψει το κενό; ο συνάδελφος σας σε 3 μήνες θα πάψει να ανήκει σε ευπαθη ομάδα;

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 409
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνες συμβάσεις και κατανομή τάξεων
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 10:51:15 μμ »
Από πού πληρώνονται οι τρίμηνες; Και αν ένας πάρει άδεια για 3 μήνες και μετά συνεχίζει με άδεια θα  ανανεώνεται αυτόματα η σύμβασης εργασίας;

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνες συμβάσεις και κατανομή τάξεων
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 11:10:58 μμ »
Και συμπληρώνω την απορία... Γιατί να είναι τρίμηνος αυτός που θα καλύψει το κενό; ο συνάδελφος σας σε 3 μήνες θα πάψει να ανήκει σε ευπαθη ομάδα;

Δε λέει ότι η σύμβαση θα είναι ακριβώς 3 μήνες, λέει κατ' ελάχιστον 3 μήνες. Μπορεί δηλαδή να τραβήξει μέχρι και
Ιούνιο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρίμηνες συμβάσεις και κατανομή τάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:57:01 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνες συμβάσεις και κατανομή τάξεων
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 11:12:28 μμ »
Δε λέει ότι η σύμβαση θα είναι ακριβώς 3 μήνες, λέει κατ' ελάχιστον 3 μήνες. Μπορεί δηλαδή να τραβήξει μέχρι και
Ιούνιο...

Εχω την εντυπωση αλλα δεν βρισκομαο σε υπολογιστη να το βρω οτι ο ΝΟΜΟΣ  λεει και μεγιστο το διπλασιο. Δηλαδη 6 μηνες το μεγιστο.

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνες συμβάσεις και κατανομή τάξεων
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 11:26:51 μμ »
Εχω την εντυπωση αλλα δεν βρισκομαο σε υπολογιστη να το βρω οτι ο ΝΟΜΟΣ  λεει και μεγιστο το διπλασιο. Δηλαδη 6 μηνες το μεγιστο.

Άσχημα δεν είναι, αν σου κάτσει και θέση κοντά στο σπίτι σου μια χαρά. Καλύτερα και από μειωμένου.

Αποσυνδεδεμένος Hope3

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνες συμβάσεις και κατανομή τάξεων
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 11:30:05 μμ »
Άσχημα δεν είναι, αν σου κάτσει και θέση κοντά στο σπίτι σου μια χαρά. Καλύτερα και από μειωμένου.
Αλήθεια; Δηλαδή εμείς που είμαστε πε02 γύρω στις 13000 σειρά και δεν έχουμε καμία ελπίδα, η συμβουλή σου είναι να δηλώσουμε πλήρους ή και μειωμένου; φυσικά κοντά στον τόπο μας.

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνες συμβάσεις και κατανομή τάξεων
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 11:37:20 μμ »
Αλήθεια; Δηλαδή εμείς που είμαστε πε02 γύρω στις 13000 σειρά και δεν έχουμε καμία ελπίδα, η συμβουλή σου είναι να δηλώσουμε πλήρους ή και μειωμένου; φυσικά κοντά στον τόπο μας.

Κάνε ότι καταλαβαίνεις. Δε δίνω καμία συμβουλή. Πάντως με θέση 13000 καλύτερα ψάξε για άλλη δουλειά μέχρι να έρθει το επόμενο σύστημα το οποίο ίσως είναι υπέρ σου και βρεθείς σε κάποια καλύτερη θέση.

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνες συμβάσεις και κατανομή τάξεων
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 23, 2020, 08:45:40 πμ »
Μια χαρά είναι 3μηνες που στο τέλος πολλες θα γίνουν 6μηνες -για οποιον είναι χαμηλά στους πίνακες. Και μια χαρα θα δηλώσουν όλοι. Μιλάμε για ανθρώπους που δουλεύουν 12ωρα τη μέρα και βγα΄ζουν 400 ευρω με κάτι ένσημα της πλακας και για πίνακες που φτάνουν μέχρι κ 35,000!??!?! Πόλη ολοκληρη δλδ  ;D Εδώ θα δουλευουν 23 ώρες την εβδομάδα με ένσημα, με μισθο που δεν τον εχουν ξαναδει και θα πάρουν και 1,5 μόριο που πάει να πει αν δουλέψουν 6 μηνες=ένας χρόνος στον πίνακα. Αλλά όταν είσαι πολύ χαμηλά, θα δηλωσεις όλη την Ελλάδα γιατί αλλιώς πάλι έξω θα μείνεις.

Αποσυνδεδεμένος Konstantina99

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνες συμβάσεις και κατανομή τάξεων
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 23, 2020, 08:48:49 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!
Έχω προβληματιστεί σχετικά με την κατανομή των τάξεων, την απουσία εκπαιδευτικού που ανήκει σε ευπαθή ομάδα και τις τρίμηνες συμβάσεις.
Σε δημοτικό σχολείο κάναμε κατανομή τάξεων την εβδομάδα πριν τον αγιασμό. Επειδή ένας συνάδελφος ανήκει σε ευπαθή ομάδα και είχε ξεκινήσει ήδη τη διαδικασία για να πάρει την άδεια, στον σύλλογο που κάναμε για την κατανομή, δόθηκε η τάξη του (την οποία θα συνέχιζε από την περσινή χρονιά αν δεν έπαιρνε άδεια) ως διαθέσιμη και την πήρα εγω που ανήκω στο μόνιμο προσωπικό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έχουμε κενό εκπαιδευτικού σε άλλη τάξη, το οποίο και περιμένουμε να καλυφθεί. Όμως, μαθαίνω οτι στη σημερινή εγκύκλιο για τις τρίμηνες συμβάσεις αναφέρεται πως οι αναπληρωτές καλύπτουν αποκλειστικά κενά κορωνοϊού.
Κάπου εδώ ξεκινά και ο προβληματισμός μου και το μπέρδεμα. Θα παραμείνω άραγε στην τάξη που έχω επιλέξει εξαρχής ή θα χρειαστεί να αλλάξω τάξη ώστε να μπει στη θέση μου αναπληρωτής τρίμηνης;  :o :o
Η λογική λέει ότι θα πρέπει να αλλάξεις, αλλά λογική και υπουργείο Παιδείας δεν πάνε μαζί χρόνια τώρα!

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνες συμβάσεις και κατανομή τάξεων
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 23, 2020, 12:07:26 μμ »
Συμφωνώ με τη Δαφνη87.. Μη τα βλέπουμε όλα μαύρα. Είναι μεγάλη ευκαιρία για άτομα πολύ χαμηλά στον πίνακα που συνήθως είναι νέοι πτυχιούχοι. Σίγουρα δεν θα είναι μόνο 3 μήνες η σύμβαση τους και θα έχουν αξιοπρεπή μισθό με λίγες ώρες δουλειάς (σε σχέση με τον ιδιωτικό τομέα), ένσημα, ασφάλιση και θα ανέβουν στον πίνακα. Ωστόσο θεωρώ απίθανο να δουλέψουν άνω των 6 μηνών ώστε να μην αναγκαστούν να τους δώσουν ταμείο ανεργίας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159630
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 476
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 429
Σύνολο: 443

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.142 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.