*

Αποστολέας Θέμα: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 175046 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mamaitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #224 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 06:23:51 μμ »
Ενημέρωσαν μια γνωστή μου σήμερα ότι δεν θα ανανεωθεί

Ποιος την ενημέρωσε; Η διεύθυνση; Ειναι δευτεροβάθμια ή πρωτοβάθμια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:09:17 »

Αποσυνδεδεμένος mamaitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #225 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 06:25:35 μμ »
Αν ανανεωθουν  ή οχι αφορα ολους, η καθε περιπτωση θα εξεταστει ξεχωριστα;;;Θελω να πω οτι αν καποιος ειναι τριμηνιτης στην πρωτοβαθμια που λενε ανοιγουν τα σχολεια μπορει να τα ανανεωσουν επειδη οποιος ειναι ευπαθης ομαδα θα ανανεωσει ξανα την αδεια του κατα πασα πιθανοτητα...αν καποιος ειναι τριμηνιτης ειναι στη δευτεροβαθμια μπορει να μην του την ανανεωσουν επειδη ο εκπαιδευτικος που ανηκει σε ευπαθη ομαδα δεν χρειαζεται αδεια αν κανει εξ αποστασεως

Ναι αλλα αν ανοίξουν μετα απο κανα μηνα, εαν ανοιξουν ξανα λέω, δεν θα εχουν τα παιδιά εκπαιδευτικό;

Αποσυνδεδεμένος crazyteacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #226 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 06:29:25 μμ »
Ενημέρωσαν μια γνωστή μου σήμερα ότι δεν θα ανανεωθεί
Τι κενό καλυπτε κ πως καλύφθηκε το τμήμα;Εννοώ με ποιον εκπαιδευτικό, επέστρεψε αυτός που αναπληρώνει ή τοποθετηκε άλλος;Συνάδελφε γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #227 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 06:30:34 μμ »
Μα οι εκπαιδευτικοί ευπαθών ομάδων έχουν δικά τους τμήματα εξ αποστασεως από την αρχή , επίσης έσεις καταλάβατε ότι ντε και σώνει δεν θα μας ανοίξουν ποτέ Βθμια?? εδώ μέχρι πριν 3-4 μέρες το είχαμε σίγουρο με αυτά που έλεγε ο Πέτσας . Τέλος ΤΙ μάθημα είναι αυτό όταν αλλάζουν καθηγητή 2-3 φορές το χρόνο ???! είτε δια ζώσης είτε εξ αποστάσεως!?!?
Ειλικρικρινά εγώ δεν έχω πληροφόρηση και έχω κοντινο μου άνθρωπο που αγχώενται αλλά είναι λίγο παράλογο-με αυτούς βέβαια ποτέ δεν ξερεις?!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:09:17 »

Αποσυνδεδεμένος theorendil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #228 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 06:57:03 μμ »
Τη Δευτέρα έτυχε να μιλήσω με τον τοπικό Διευθυντή ΒΒάθμιας και μου είπε ότι αίσθηση του είναι ότι θα ανανεωθούν όλες οι τρίμηνες συμβάσεις και ότι όπως και να έχει, επειδή όλοι στην εν λόγω ΔΙΔΕ καλύπτουμε κενά συναδέλφων που απασχολούνται σε online τμήματα ή έχουν πάρει απαλλαγή από την εξ αποστάσεως (εγκυμονούσες και λεχώνες για παράδειγμα) θα κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του για να μας κρατήσει όλους τους τρίμηνους. Σήμερα μου αναγνωρίστηκε και το μεταπτυχιακό για τη μισθολογία. Σύμφωνα με τον Patrea τα λεφτά για τις ανανεώσεις υπάρχουν και άνετα κιόλας, επίσης, αν δεν μας ανανεώσουν θα είναι σαν να παραδέχονται ότι τα σχολεία δεν θα ανοίξουν ξανά διά ζώσης για φέτος και κάτι τέτοιο θα έχει τεράστιο κόστος που απ'ότι φαίνεται δεν το θέλουν. Θεωρώ λοιπόν ότι όσοι όντως αντικαθιστούμε συναδέλφους - εγώ τουλάχιστον ξέρω το όνομα και τις ώρες του ατόμου που αναπληρώνω - και δεν έχουμε προσληφθεί από σπόντα για κλείσιμο τρυπών (δεν ξέρω κατά πόσο μπορούσε να γίνει αυτό αλλά έχω ακούσει τρίμηνους σε μεγάλες πόλεις να λένε ότι εμφανιστήκαν σε σχολείο και οι άλλοι ήταν σε φάση "τι κάνεις εσύ εδώ;") θα ανανεωθούμε.

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1168
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #229 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 07:00:38 μμ »
Τι κενό καλυπτε κ πως καλύφθηκε το τμήμα;Εννοώ με ποιον εκπαιδευτικό, επέστρεψε αυτός που αναπληρώνει ή τοποθετηκε άλλος;Συνάδελφε γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος

Κάλυπτε έγκυο. Δεν ξέρω λεπτομέρειες παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος Nansyar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • https://teachingkidsandparents.blogspot.com/
    • Προφίλ
    • Όλα για τα παιδιά, την εκπαίδευση, τους γονείς και την κοινωνία / Ψυχολογική υποστήριξη παιδιών & Συμβουλευτική γονέων
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #230 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 07:17:13 μμ »
Καλησπέρα. Ποιος κρίνει την ανανέωση των τρίμηνων συμβάσεων ; Επίσης , κάτι πολύ σημαντικό : Μήπως γνωρίζετε τι γίνεται σε περίπτωση που γίνει ανανέωση και θέλω στο ενδιάμεσο να παραιτηθώ για προσωπικούς λόγους ; Απορρίπτομαι από τη λίστα τρίμηνων μόνιμα και δε μπορώ να ξαναπροσληφθώ ; Ακόμη, γίνεται να συνεχίσω εξ αποστάσεως διδασκαλία, διότι υπάρχει υπάρχει δυσκολία στις μετακινήσεις λόγω μειωμένων δρομολογίων του Κτελ ;

Παρακαλώ , αν μπορείτε και γνωρίζετε κάτι , απαντήστε μου , διότι δε μπορώ να συμβουλευτώ κάποιον!

Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2021, 10:54:23 πμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος mamaitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #231 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 07:24:40 μμ »
Κάλυπτε έγκυο. Δεν ξέρω λεπτομέρειες παραπάνω.

Οι εγκυμονουσες ήταν ευπαθείς. Οι λεχωνες δεν ανηκουν σε κενα covid. Οπότε λογικό..

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #232 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 07:50:15 μμ »
Καλησπέρα. Ποιος κρίνει την ανανέωση των τρίμηνων συμβάσεων ; Επίσης , κάτι πολύ σημαντικό : Μήπως γνωρίζετε τι γίνεται σε περίπτωση που γίνει ανανέωση και θέλω στο ενδιάμεσο να παραιτηθώ για προσωπικούς λόγους ; Απορρίπτομαι από τη λίστα τρίμηνων μόνιμα και δε μπορώ να ξαναπροσληφθώ ; Ακόμη, γίνεται να συνεχίσω εξ αποστάσεως διδασκαλία, διότι υπάρχει υπάρχει δυσκολία στις μετακινήσεις λόγω μειωμένων δρομολογίων του Κτελ ;

Παρακαλώ , αν μπορείτε και γνωρίζετε κάτι , απαντήστε μου , διότι δε μπορώ να συμβουλευτώ κάποιον!

Ευχαριστώ!


Με ολον τον σεβασμο εσυ πιστευεις θα μπορεις να παραιτηθεις και να προσλαμβανεσαι οποτε θελεις;; κι ολοι οι υπολοιποι υπουργειο , διευθυνση, σχολειο , μαθητες θα κρεμονται απο εσενα;;η αποδεχεσαι μια θεση ή την απορριπτεις...προσωπικα μπορει να εχουν ολοι...αν ολοι τα εφερναν στη δουλεια τι θα γινοταν;;δεν στο λεω επικριτικα καθολου αν ετσι σου φανει , αλλα τελειως φιλικα..αν εισαι προκλητικη μπορει αν σου λυσουν και τη συμβαση αν θεωρησει ο διευθυντης εκπαιδευσης οτι δημιουργεις προβληματα και δεν ανταποκρινεσαι επαρκως στα καθηκοντα σου...οπως επισης αν ανπληρωτης δεν εχει που να παει αν επιστρεψει μονιμος..μην κοιτας που συναδελφκα δεν το κανουν και βολευουν οπως μπορουν τους μονιμους γιατι ειναι πιο ευκολο να βολεψουν αυτους αντι τους αναπληρωτες...παιδια δεν ειναι υπεγραψα μια συμβαση και ησυχασα ..υπαρχει ανασφαλεια..μην κοιταται που προσπαθουν να το αποφυγουν οι διυθυνσεις εκπαιδευσης καθαρα ανθρωπινα και συναδελφικα..και σε αλλο σχολειο σε πανε αν θελουνστην διαθεση τους εισαι..αν θελουν μπορουν

Αποσυνδεδεμένος Nansyar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • https://teachingkidsandparents.blogspot.com/
    • Προφίλ
    • Όλα για τα παιδιά, την εκπαίδευση, τους γονείς και την κοινωνία / Ψυχολογική υποστήριξη παιδιών & Συμβουλευτική γονέων
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #233 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 08:17:40 μμ »
Για να είμαι ειλικρινής , με κουράζουν τα δρομολόγια , τα οποία δεν είναι σταθερά και αλλάζουν ..Γι'αυτό το λόγο δεν ξέρω αν θα μπορώ να ανταποκριθώ με τη νέα σύμβαση.. Εξ αποστάσεως δε γίνεται διδασκαλία ;

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #234 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 08:41:17 μμ »
Οι εγκυμονουσες ήταν ευπαθείς. Οι λεχωνες δεν ανηκουν σε κενα covid. Οπότε λογικό..

Στην προηγούμενη φάση τα κενα από άδειες λοχείας δεν δηλώθηκαν γιατί καλύπτονται. Το κενό COVID παραμένει μέχρι την επιστροφή του προσώπου που καλύπτουμε. Αυτό μου είπαν εμένα από τη διεύθυνση μου. Άρα έστω ότι εγώ δεν ανανεώνομαι, ( εάν γίνει άλλη φάση)... τα παιδιά θα μείνουν τουλάχιστον έναν μήνα χωρίς παράλληλη (που είμαι εγώ). Τα οποία παιδιά ξεκίνησαν με Άλλη παράλληλη, έμειναν 10 μέρες χωρίς (της άλλαξαν τοποθέτηση της πρώτης) πήγα εγώ, τους κάνω τηλεκπαίδευση (είμαι δευτεροβάθμια) και στις 20 τους παρατάω και γυρίζουν τέλος Γενάρη που θα γράψουν όλα τα διαγωνίσματα  και μένουν μόνα τους μέχρι να γίνει η επόμενη φάση που αν δηλώσω θα είμαι πάλι εγώ (χαμηλή πλέον θέση στον πινακα).

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #235 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 08:43:35 μμ »
Για να είμαι ειλικρινής , με κουράζουν τα δρομολόγια , τα οποία δεν είναι σταθερά και αλλάζουν ..Γι'αυτό το λόγο δεν ξέρω αν θα μπορώ να ανταποκριθώ με τη νέα σύμβαση.. Εξ αποστάσεως δε γίνεται διδασκαλία ;


 Κοιτα να δεις αν θες να δουλεψεις σε αυτο το επαγγελμα τα δρομολογια θα τα εχεις για ολα τα χρονια ειτε σε μεγαλυτερη ειτε σε μικροτερη αποσταση εκτος αν νοικιαζεις εκει που σε παιρνουν...εξ αποστασεως νομιζω για τα τριμηνα κανονικα δεν υφιστανται , γιατι απο οτι εχω ακουσει, χωρις να εχω διαβασει την προκηρυξη σας γιατι δεν με ενδιεφερε ειχα ηδη προσληφθει, ειστε για δια ζωσης διδασκαλια ...τωρα αν οι σχολικες μοναδες ειναι κλειστες πιθανον οπως ολοι μας..αν εισαι στην πρωτοβαθμια που ανοιγουν ομως τα σχολεια λυπαμαι που στο λεω θα πρεπει να πας εφοσον εχει αδεια αυτος που αναπληρωνεις..αν αυτος επιστρεψει δεν εχεις λογο υπαρξης στη σχολικη ταξη και ειτε σε μεταφερουν αλλου ειτε λυεται η συμβαση σου και εισαι παλι χωρις δουλεια..δεν ξερω αν δουλευεις πρωτη φορα , αλλα στην εκπαιδευση δεν ισχυει μονο το Χριστουγεννα Πασχα καλοκαιρι για το οποιο μας κατηγορουν ολοι ή οτι λεμε δυο θεωριες στην ταξη..ειναι κουραστικη δουλεια -πλην ελαχιστων περιπτωσεων που οι συνθηκες ειναι καπως ειτε με πολυ λιγα παιδια συνηθως χωρια  ειτε κατι αλλο αλλα σπανια να το πετυχεις- και κυριως οι συνθηκες ειναι πολυ ασχημες..Μπορει αν πας σε μερος πχ που και να μεινεις δεν θα βρισκεις οποτε και θα νοικιαζεις και θα χεις και δρομολογια και πολλα αλλα...δεν ειμαστε και το χειροτερο επαγγελμα του κοσμου η το δυσκολοτερο αλλα δεν ειμαστε και το τεμεπλαριο που ολοι θελουν παρουσιαζουν, οτι ξυνοματσε και πληρωνομαστε...επαναλαμβανω αν εισαι καινουρια στο επαγγελμα τα δρομολογια θα ειναι στο προγραμμα για πολλα χρονια εκτος αν εισαι σε νομο που βγαζει πολλες θεσεις αλλα και παλι αν εισαι καινουρια στη δουλεια αλλοι θα προηγουνται απο εσενα..

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #236 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 08:58:46 μμ »
Οι εγκυμονουσες ήταν ευπαθείς. Οι λεχωνες δεν ανηκουν σε κενα covid. Οπότε λογικό..
Οι λεχωνες δεν θα πάρουν άδειες ανατροφής ?

Αποσυνδεδεμένος mamaitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #237 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 10:39:21 μμ »
Οι λεχωνες δεν θα πάρουν άδειες ανατροφής ?

Ναι αλλα δεν δηλώνεται ως κενο ευπαθης ομαδας. Είναι αλλος ο λογος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 540
Σύνολο: 551

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.