*

Αποστολέας Θέμα: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 175676 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #266 στις: Ιανουάριος 13, 2021, 07:46:36 μμ »
Καλημέρα, τι εννοείς όταν λες ότι το θέμα είναι προσωποποιημένο; Επίσης, σου είπαν αν θα ανανεωθείς τελικά; Είναι πάντως κρίμα αν ισχύει αυτό με τις άδειες κύησης επειδή η δικιά μου είναι αναπληρώτρια που αναπληρώνει μόνιμη συνάδελφο σε μακροχρόνια αναρρωτική, οπότε το κενό της δεν μπορεί να δηλωθεί σαν κανονικό αν δεν ανανεωθώ πράγμα που σημαίνει ότι απλά τα παιδιά σε 5 σχολεία θα σταματήσουν να κάνουν το μάθημα μου. Άσχετο, αλλά δεδομένου ότι η άδεια γύρισε σε κύησης στα τέλη Δεκεμβρίου σημαίνει ότι αν δεν πάρει ανατροφής τότε θα πρέπει να γυρίσει στα τέλη Μαΐου, οπότε και θα έχει λήξει η σύμβαση μου και δεν θα υπάρχει θέμα να είμαστε σε κάποια φάση και οι δύο στο κενό. Είναι κρίμα να μείνουν τα παιδιά χωρίς καθηγητή στη μέση της χρονιάς ενώ θα μπορούσαν να έχουν. Ο ΔΙΔΕ της περιοχής πάντως είπε ότι θα κάνει ότι περνάει από το χέρι του για να ανανεωθούμε όλοι γιατί φοβάται ότι αν δεν γίνει κάπου ανανέωση το κενό δεν θα καλυφθεί. Πέρσι τέτοια περίοδο βγήκε σε μακροχρόνια αναρρωτική η μόνιμη συνάδελφος και το κενό της δεν καλύφθηκε.

Η δική μου γυρίζει απο την άδεια λοχείας  τέλη Φλεβαρη, (βρήκα τη συνάδελφο) και θα πάρει ανατροφής μέχρι αρχές Ιούνη. Δεν μου είπαν τίποτα για την ανανέωση μόνο υπέγραψα τη δήλωση.  Στο δικό μου κενό δεν θα επιστρέψει σίγουρα κάποιος μέχρι τέλος Φλεβάρη (η συνάδελφος έχει σκοπό δε να πάρει και άδεια ανατροφής γιατί μου το είπε) αλλά το τι έχουν σκοπό να κάνουν ένας θεός ξέρει. Η κοπέλα βγήκε σε άδεια κύησης τέλος Σεπτέμβρη (κανονικά) γέννησε 1 Δεκέμβρη και επιστρέφει απο τη λοχεια 63 μέρες μετά.  ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΝΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΔΟΘΕΙ ΣΤΑ ΤΡΙΜΗΝΑ. Αλλά δεν είναι δικό μου θέμα αυτό. Εγώ εάν δεν γίνει ανανέωση εννοείται ότι θα κάνω ένσταση γιατί ηδη το έχω αναφέρει στην ΕΛΜΕ. Το κενό θα έπρεπε να είχε καλυφθεί στη Γ φάση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:58:39 »

Αποσυνδεδεμένος theorendil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #267 στις: Ιανουάριος 13, 2021, 07:48:46 μμ »
Αυτό υποθέτω σημαίνει ότι ισχύουν όλα τα κενά τα οποία καλύπτουν οι τρίμηνοι αναπληρωτές κι ότι τα εν λόγω κενά είναι όλα Covid.   ???

Τη διαδικασία αυτή κάνει και η δική μου ΔΙΔΕ αλλά μας είπε ότι είναι το πρώτο βήμα για να διερευνήσει τα κενά μας, οπότε σε μας τουλάχιστον δε σημαίνει ότι η ανανέωση είναι σίγουρη, αλλά ότι θέλεις να ανανεωθείς. Επίσης, σε group στο Facebook λέγεται ότι ανανεώθηκαν και τρίμηνοι που αναπλήρωναν εγκυμονούσα της οποίας η άδεια άλλαξε σε άδεια κύησης με την λογική ότι αναπληρώνουν το άτομο κι εφ'όσον αυτό δεν έχει επιστρέψει ακόμη, το κενό εξακολουθεί να υφίσταται. Αυτό είναι μάλλον καλό νέο για όσους αναπληρώνουμε εγκύους.

Αποσυνδεδεμένος theorendil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #268 στις: Ιανουάριος 13, 2021, 07:57:22 μμ »
Η δική μου γυρίζει απο την άδεια λοχείας  τέλη Φλεβαρη, (βρήκα τη συνάδελφο) και θα πάρει ανατροφής μέχρι αρχές Ιούνη. Δεν μου είπαν τίποτα για την ανανέωση μόνο υπέγραψα τη δήλωση.  Στο δικό μου κενό δεν θα επιστρέψει σίγουρα κάποιος μέχρι τέλος Φλεβάρη (η συνάδελφος έχει σκοπό δε να πάρει και άδεια ανατροφής γιατί μου το είπε) αλλά το τι έχουν σκοπό να κάνουν ένας θεός ξέρει. Η κοπέλα βγήκε σε άδεια κύησης τέλος Σεπτέμβρη (κανονικά) γέννησε 1 Δεκέμβρη και επιστρέφει απο τη λοχεια 63 μέρες μετά.  ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΝΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΔΟΘΕΙ ΣΤΑ ΤΡΙΜΗΝΑ. Αλλά δεν είναι δικό μου θέμα αυτό. Εγώ εάν δεν γίνει ανανέωση εννοείται ότι θα κάνω ένσταση γιατί ηδη το έχω αναφέρει στην ΕΛΜΕ. Το κενό θα έπρεπε να είχε καλυφθεί στη Γ φάση.

Δες τι είπα παραπάνω για ανανέωση σε άδειες κύησης. Ξέρεις αν είναι μόνιμη ή αναπληρώτρια; Πάντως έχεις δίκιο αν ήταν ήδη σε άδεια κύησης όταν σε πήραν. Στη δική μας ΔΙΔΕ σε ακριβώς ίδια περίπτωση δήλωσαν το κενό σαν κανονικό.

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #269 στις: Ιανουάριος 13, 2021, 09:05:57 μμ »
Δες τι είπα παραπάνω για ανανέωση σε άδειες κύησης. Ξέρεις αν είναι μόνιμη ή αναπληρώτρια; Πάντως έχεις δίκιο αν ήταν ήδη σε άδεια κύησης όταν σε πήραν. Στη δική μας ΔΙΔΕ σε ακριβώς ίδια περίπτωση δήλωσαν το κενό σαν κανονικό.

Εννοείται, τα κενά για τη Γ' φάση δηλώθηκαν 2-3 Οκτώβρη και η κοπέλα ήταν ΗΔΗ σε άδεια. Είναι αναπληρώτρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:58:39 »

Αποσυνδεδεμένος Ream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #270 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 03:22:11 μμ »
Δυστυχώς οι άδειες κύησης η λοχείας δεν ανανεώνονται ήρθε εντολή από το υπουργείο..το θέμα είναι τα κενά που θα προκύψουν τώρα από τις μη ανανεώσεις τι θα γίνουν; Ξέρει κάνει;;

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #271 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 03:53:02 μμ »
Δυστυχώς οι άδειες κύησης η λοχείας δεν ανανεώνονται ήρθε εντολή από το υπουργείο..το θέμα είναι τα κενά που θα προκύψουν τώρα από τις μη ανανεώσεις τι θα γίνουν; Ξέρει κάνει;;
Συγνώμη, ότι οι άδειες κύησης δεν ανανεώνονται , ποιός σας τα είπε αυτά???
 Θα γυρίσουν εγκυο γυναίκα στο σχολείο αυτή τη στιγμή? Οι εγκυες είναι στο ΦΕΚ ξεκάθαρα στις ευπαθείς ομάδες όχι μονο στα σχολεία αλλά παντού ?!? τι "εντολή" είναι αυτή?
 ::)

Αποσυνδεδεμένος theorendil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #272 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 04:13:32 μμ »
Συγνώμη, ότι οι άδειες κύησης δεν ανανεώνονται , ποιός σας τα είπε αυτά???
 Θα γυρίσουν εγκυο γυναίκα στο σχολείο αυτή τη στιγμή? Οι εγκυες είναι στο ΦΕΚ ξεκάθαρα στις ευπαθείς ομάδες όχι μονο στα σχολεία αλλά παντού ?!? τι "εντολή" είναι αυτή?
 ::)

Εννοεί προφανώς ο συνάδελφος οι συμβάσεις των τριμήνων που καλύπτουν θέσεις γυναικών που βγήκαν στην αρχή σε άδεια ευπαθούς και κατά τη διάρκεια του τριμήνου η άδεια μετατράπηκε σε λοχείας ή κύησης.

Αποσυνδεδεμένος theorendil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #273 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 04:18:57 μμ »
Δυστυχώς οι άδειες κύησης η λοχείας δεν ανανεώνονται ήρθε εντολή από το υπουργείο..το θέμα είναι τα κενά που θα προκύψουν τώρα από τις μη ανανεώσεις τι θα γίνουν; Ξέρει κάνει;;

Τα κενά αυτά θα δηλωθούν σαν κανονικά, ΔΕΝ θα συμπεριληφθούν στην Ειδική φάση γιατί δεν προκύπτουν από παραίτηση ή άρνηση ανάληψης και πιθανότατα - αν δεν είναι για Πανελληνίως εξεταζόμενα - θα μείνουν ακάλυπτα. Ξέρουμε ότι μετά τα Χριστούγεννα οι φάσεις είναι πάντα αναιμικές και ήδη η Γκίκα έχει στείλει εντολή στις ΔΙΔΕ για αυστηρή προτεραιότητα στα κενά που αφορούν Πανελλήνιες. Εγώ είμαι σε Δευτεροβάθμια και αν δεν ανανεωθώ λόγω άδειας κύησης, δεν θα παραδόσω βαθμούς. Προτείνω να κάνουμε όλοι το ίδιο μπας και καταλάβουν ότι δεν είμαστε μόνο αριθμοί.

Αποσυνδεδεμένος Ream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #274 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 04:37:22 μμ »
Δεν ανανεώνονται το είπαν ξεκάθαρα όλες οι πρωτοβάθμιες..είναι εντολή..στην ειδική πρόσκληση θα είναι μόνο οι παραιτήσεις της δ;; Γιατί από το υπουργείο απαντάνε ότι θα έρθουν άμεσα εκπαιδευτικοί να καλύψουν αυτά τα κενά..αυτό πως θα γίνει;;δεν είναι ο φίλος μου δευτεροβάθμια είναι πρωτοβάθμια αυτό είναι το θέμα

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #275 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 04:54:01 μμ »
Λογικό να μην ανανεωθούν οι τρίμηνες συμβάσεις αν οι προσληφθέντες κάλυπταν κενό εγκύου (ευπαθής ομάδα) που τώρα έχει άδεια κύησης ή λοχείας. Θέμα του υπουργείου είναι τώρα να μεριμνήσει για την άμεση κάλυψη των κενών π.χ. με νέα φάση.

Αποσυνδεδεμένος Ream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #276 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 05:13:46 μμ »
Το θέμα δεν είναι εκπαιδευτικό αλλά κυρίως παιδαγωγικό είναι ανεπίτρεπτο να μείνουν τα παιδιά πάλι χωρίς δασκαλο μέσα στην μέση της χρονιάς..και το υπουργείο λέει θα κάνει ειδική πρόσκληση στην οποία δεν μπορούν να συμπεριληφθούν αυτά τα κενά

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #277 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 06:15:52 μμ »
Το θέμα δεν είναι εκπαιδευτικό αλλά κυρίως παιδαγωγικό είναι ανεπίτρεπτο να μείνουν τα παιδιά πάλι χωρίς δασκαλο μέσα στην μέση της χρονιάς..και το υπουργείο λέει θα κάνει ειδική πρόσκληση στην οποία δεν μπορούν να συμπεριληφθούν αυτά τα κενά
Συμφωνώ απόλυτα ότι τα παιδιά θα πρέπει να έχουν άμεσα εκπαιδευτικό και το υπουργείο οφείλει να μεριμνήσει γι' αυτό. Είναι καθαρά θέμα του υπουργείου, το οποίο ήξερε πως με τις τρίμηνες συμβάσεις τα παιδιά θα αλλάξουν 2, 3 ή και παραπάνω εκπαιδευτικούς. Αυτό ήταν γνωστό και σε εμάς τους εκπαιδευτικούς κι όσοι είχαν τόσο μεγάλη ανησυχία για το θέμα αυτό, μάλλον κακώς έκαναν αίτηση. ;-)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2021, 06:18:58 μμ από English »

Αποσυνδεδεμένος Ream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #278 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 06:27:41 μμ »
Κάνετε λάθος σε αυτό η εγκύκλιος η αρχική ανέφερε ότι εφόσον παραμένει κενή η θέση ανανεώνεσαι ..επίσης δεν μπορεί ο κάθε εκπαιδευτικος να γνωρίζει τι άδειες έχει το κάθε σχολείο..είναι θέμα του υπουργείου έπρεπε τις εγκυμοσύνες να τις βάλει σε κανονικό κενό

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #279 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 06:39:14 μμ »
Κάνετε λάθος σε αυτό η εγκύκλιος η αρχική ανέφερε ότι εφόσον παραμένει κενή η θέση ανανεώνεσαι ..επίσης δεν μπορεί ο κάθε εκπαιδευτικος να γνωρίζει τι άδειες έχει το κάθε σχολείο..είναι θέμα του υπουργείου έπρεπε τις εγκυμοσύνες να τις βάλει σε κανονικό κενό
Εφόσον η θέση μένει κενή λόγω Covid. H άδεια κύησης και λοχείας είναι άλλη περίπτωση άσχετα αν το άτομο που της παίρνει πριν είχε άδεια, γιατί ανήκε σε ευπαθή ομάδα. Δεν είπα τουλάχιστον εγώ πως πρέπει να ξέρει ο εκπαιδευτικός τι άδειες έχει το κάθε σχολείο. Η εγκυμοσύνη μπαίνει ως κανονικό κενό όταν αρχίσει η άδεια κύησης. Το τρίμηνο ήταν ρίσκο. Πολλοί θα ανανεωθούν, κάποιοι ίσως όχι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159587
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 342
Σύνολο: 361

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.