*

Αποστολέας Θέμα: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 175534 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος crazyteacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #280 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 07:02:19 μμ »
Υπήρξε πρόβλημα από την αρχή με τις εγκύους...νομίζω κάποιοι από εμάς το είχαμε σκεφτεί πριν καν ακόμη διαπιστώσει το υπουργείο ότι με τα συγκεκριμενα κενα θα υπάρξει θεμα στην ανανεωση.Ηταν κοινή λογική ότι το κενό τους θα άλλαζε από ευπαθους σε άδεια κύησης και λοχείας.Εγω τουλάχιστον το είχα σκεφτεί αυτό , αλλά σε ποιο κενό θα έπεφτες και τι θα καλυπτες τελικά αυτό δεν μπορούσες να το ξερεις.Νομιζω ότι όσοι κάλυπταν κανονικό κενό από ευπαθή ομάδα θα ανανεωθούν .Έλαβε κάποιος επίσημη ενημέρωση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:00:21 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #281 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 07:20:57 μμ »
Υπήρξε πρόβλημα από την αρχή με τις εγκύους...νομίζω κάποιοι από εμάς το είχαμε σκεφτεί πριν καν ακόμη διαπιστώσει το υπουργείο ότι με τα συγκεκριμενα κενα θα υπάρξει θεμα στην ανανεωση.Ηταν κοινή λογική ότι το κενό τους θα άλλαζε από ευπαθους σε άδεια κύησης και λοχείας.Εγω τουλάχιστον το είχα σκεφτεί αυτό , αλλά σε ποιο κενό θα έπεφτες και τι θα καλυπτες τελικά αυτό δεν μπορούσες να το ξερεις.Νομιζω ότι όσοι κάλυπταν κανονικό κενό από ευπαθή ομάδα θα ανανεωθούν .Έλαβε κάποιος επίσημη ενημέρωση;
Έτσι είναι, οι άδειες των εγκύων που αλλάζουν από άδεια ευπαθούς ομάδας σε κύησης δυσχεραίνουν τα πράγματα για τους τρίμηνους αναπληρωτές σχετικά με την ανανέωση της σύμβασής τους. Ωστόσο, δε νομίζω πως το υπουργείο άργησε να το διαπιστώσει, γιατί στην ουσία δεν υπάρχει θέμα αλλά κοινή λογική. Βέβαια, από την άλλη όταν τοποθετούνταν αναπληρωτές Covid σε κενά άσχετα με τον Covid, η λογική και η τήρηση της εγκυκλίου έκαναν διάλειμμα.
Δεν ξέρω προσωπικά ως τώρα τι θα γίνει στις περιπτώσεις των τρίμηνων αναπληρωτών που εγώ γνωρίζω. Σε συζήτηση όμως πληροφορήθηκα ότι τρίμηνη ΠΕ70 που υπηρετεί Αθήνα έλαβε τηλεφώνημα από τη διεύθυνση για ανανέωση της σύμβασής της. Δεν έχω ιδέα όμως σε ποια περιοχή εργάζεται.

Αποσυνδεδεμένος Ream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #282 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 08:16:34 μμ »
Το θέμα δεν είναι αν αλλάξουν δασκάλου αλλά ότι αυτήν την στιγμή με ανοιχτά σχολεία αφήνει μαθητές χωρίς εκπαιδευτικό..κ θα ξαναπάει αν κ ποτέ γίνει καινουρια φάση ..καθώς αυτά τα κενά δεν μπορούν να μπουν σε ειδική πρόσκληση

Αποσυνδεδεμένος nikolas1989

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #283 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 08:35:17 μμ »
Το θέμα δεν είναι αν αλλάξουν δασκάλου αλλά ότι αυτήν την στιγμή με ανοιχτά σχολεία αφήνει μαθητές χωρίς εκπαιδευτικό..κ θα ξαναπάει αν κ ποτέ γίνει καινουρια φάση ..καθώς αυτά τα κενά δεν μπορούν να μπουν σε ειδική πρόσκληση

το υπουργειο δυστηχως αδιαφορει κανονικα για το εαν οι μαθητες εχουν η οχι δασκαλο. Για παραδειγμα στο σχολειο που ειναι η γυναικα μου αυτος που πηρε την θεση για 3μηνο απλα δεν παρουσιαστηκε ποτε οποτε απο την αρχη της χρονιας που το κενο υπηρχε (ατομο με σοβαρο προβλημα υγειας που δεν θα γυρισει φετος) και το κενο αυτο θα μεινει κενο μεχρι να κανει νεα φαση 3μηνων (κατι που θεωρω ολοι εχουμε καταλαβει οτι δεν θα κανει) καθως και στην Γ φαση και στην Δ φαση που πηραν ατομα ιδιας ειδικοτητας ΕΠΑΛ ΔΕΝ τους εδωσαν την επιλογη να δηλωσουν το συγκεκριμενο κενο αφου ειναι κενο covid.

Συμπερασμα??? ανετα πιστευω πολλα παιδια θα χασουν τον καθηγητη 3μηνου που ειχαν τωρα και θα παει αλλος καθηγητης εαν και εφοσον δεχθει την θεση απο φλεβαρη στην καλυτερη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:00:21 »

Αποσυνδεδεμένος theorendil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #284 στις: Ιανουάριος 16, 2021, 02:51:29 μμ »
το υπουργειο δυστηχως αδιαφορει κανονικα για το εαν οι μαθητες εχουν η οχι δασκαλο. Για παραδειγμα στο σχολειο που ειναι η γυναικα μου αυτος που πηρε την θεση για 3μηνο απλα δεν παρουσιαστηκε ποτε οποτε απο την αρχη της χρονιας που το κενο υπηρχε (ατομο με σοβαρο προβλημα υγειας που δεν θα γυρισει φετος) και το κενο αυτο θα μεινει κενο μεχρι να κανει νεα φαση 3μηνων (κατι που θεωρω ολοι εχουμε καταλαβει οτι δεν θα κανει) καθως και στην Γ φαση και στην Δ φαση που πηραν ατομα ιδιας ειδικοτητας ΕΠΑΛ ΔΕΝ τους εδωσαν την επιλογη να δηλωσουν το συγκεκριμενο κενο αφου ειναι κενο covid.

Συμπερασμα??? ανετα πιστευω πολλα παιδια θα χασουν τον καθηγητη 3μηνου που ειχαν τωρα και θα παει αλλος καθηγητης εαν και εφοσον δεχθει την θεση απο φλεβαρη στην καλυτερη

Γιατί, νομίζεις ότι νοιάζεται κανείς για το παιδαγωγικό κομμάτι γενικότερα; Θα διαμαρτυρηθεί κανενάς γονιός μήπως; Για να μην λέμε και μόνο τους άλλους, να υπενθυμίσω ότι και με μία έρευνα στο forum εδώ θα δει κανείς ότι η συντριπτική πλειοψηφία όσων ήταν κατά των τριμήνων ήταν λόγω του μισού μορίου και σχεδόν κανείς δεν έθιξε το πρόβλημα της εναλλαγής καθηγητών και τις περιοδούς έλλειψης τους. Μέχρι και για καταστρατήγηση πινάκων έκαναν λόγο... Αλήθεια, τώρα που στην ειδική φάση θα μπουν απ' ότι λέγεται και κενά κύησης, δηλαδή κανονικά και όχι λόγω παραίτησης ή μη ανάληψης, γιατί δεν διαμαρτύρεται κανείς για καταστρατήγηση διαδικασιών και πινάκων; Στη περιοχή μου Γυμνάσιο έμεινε για μήνες φέτος χωρίς φιλόλογο γιατί δεν πρόλαβαν να δηλώσουν το κενό στη Γ φάση και μετά τους είπαν από το Υπουργείο ότι παρά το επείγον της κατάστασης, το κενό είναι κανονικό και δεν μπορεί να δηλωθεί στην Ειδική φάση και να περιμένουν τη Δ που θα γίνει σύντομα. Αυτά έγιναν τέλη Οκτώμβρη - αρχές Νοέμβρη, η Δ Φάση όλοι ξέρουμε πότε έγινε τελικά...

Αποσυνδεδεμένος Ream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #285 στις: Ιανουάριος 16, 2021, 03:53:40 μμ »
Πάντως υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που δηλώνονται κενά που δεν ήταν από παραίτηση κ μη ανάληψη! Το πιο σημαντικό θέμα είναι το παιδαγωγικό κ θλίβομαι πολύ με συναδέλφους που λένε ότι καλά θα γίνει αυτήν η αλλαγή γιατί οι έγκυες δεν γυρίζουν για 1 χρόνο..δυστυχώς ο εγωισμός μας έχει κάνει να ξεχάσουμε για ποιο λόγο πηγαίνουμε στο σχολείο..όπως επίσης θλίβομαι με συναδέλφους που λένε το ξέρανε οι εκπαιδευτικοί αυτό που δήλωσαν τα τριμηνα..προφανώς κανένας δεν το ήξερα γιατί δεν γινόταν σαφές στην εγκύκλιο κ κατά δεύτερον αυτήν είναι δουλειά του υπουργείου κ όχι τον εκπαιδευτικών!

Αποσυνδεδεμένος nikolas1989

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #286 στις: Ιανουάριος 16, 2021, 04:16:04 μμ »
Γιατί, νομίζεις ότι νοιάζεται κανείς για το παιδαγωγικό κομμάτι γενικότερα; Θα διαμαρτυρηθεί κανενάς γονιός μήπως; Για να μην λέμε και μόνο τους άλλους, να υπενθυμίσω ότι και με μία έρευνα στο forum εδώ θα δει κανείς ότι η συντριπτική πλειοψηφία όσων ήταν κατά των τριμήνων ήταν λόγω του μισού μορίου και σχεδόν κανείς δεν έθιξε το πρόβλημα της εναλλαγής καθηγητών και τις περιοδούς έλλειψης τους. Μέχρι και για καταστρατήγηση πινάκων έκαναν λόγο... Αλήθεια, τώρα που στην ειδική φάση θα μπουν απ' ότι λέγεται και κενά κύησης, δηλαδή κανονικά και όχι λόγω παραίτησης ή μη ανάληψης, γιατί δεν διαμαρτύρεται κανείς για καταστρατήγηση διαδικασιών και πινάκων; Στη περιοχή μου Γυμνάσιο έμεινε για μήνες φέτος χωρίς φιλόλογο γιατί δεν πρόλαβαν να δηλώσουν το κενό στη Γ φάση και μετά τους είπαν από το Υπουργείο ότι παρά το επείγον της κατάστασης, το κενό είναι κανονικό και δεν μπορεί να δηλωθεί στην Ειδική φάση και να περιμένουν τη Δ που θα γίνει σύντομα. Αυτά έγιναν τέλη Οκτώμβρη - αρχές Νοέμβρη, η Δ Φάση όλοι ξέρουμε πότε έγινε τελικά...

συμφωνω απολυτα μαζι σου. Δυστηχως η μεγαλη αλλαγη που πρεπει να γινει ειναι οι φασεις μεταξυ τους να εχουν πολυ μικρη διαφορα χρονου αντε 1 εβδομαδα ωστε να κλεινει το θεμα αμεσα. και οχι δεν ηρθε ο ενας η επομενη φαση 1 μηνα μετα και μετα δεν ηρθε και αυτος και τρεχα γυρευε

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #287 στις: Ιανουάριος 16, 2021, 04:28:02 μμ »
η λύση είναι μια, μαζικοί διορισμοί

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #288 στις: Ιανουάριος 16, 2021, 05:21:23 μμ »
Πάντως υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που δηλώνονται κενά που δεν ήταν από παραίτηση κ μη ανάληψη! Το πιο σημαντικό θέμα είναι το παιδαγωγικό κ θλίβομαι πολύ με συναδέλφους που λένε ότι καλά θα γίνει αυτήν η αλλαγή γιατί οι έγκυες δεν γυρίζουν για 1 χρόνο..δυστυχώς ο εγωισμός μας έχει κάνει να ξεχάσουμε για ποιο λόγο πηγαίνουμε στο σχολείο..όπως επίσης θλίβομαι με συναδέλφους που λένε το ξέρανε οι εκπαιδευτικοί αυτό που δήλωσαν τα τριμηνα..προφανώς κανένας δεν το ήξερα γιατί δεν γινόταν σαφές στην εγκύκλιο κ κατά δεύτερον αυτήν είναι δουλειά του υπουργείου κ όχι τον εκπαιδευτικών!
Ποιο σημείο δεν γινόταν σαφές στην εγκύκλιο; Μου φαίνεται πως κάποιοι υστερούν στην κατανόηση κειμένου ή ερμηνεύουν κατά το δοκούν αυτό που διαβάζουν. Για μένα ασαφές σημείο ήταν, για παράδειγμα, το πώς η σύμβαση μπορεί να ανανεωθεί για ισόχρονο διάστημα και να πάρουν το μέγιστο 10 μόρια. Για αναπληρωτές Covid βγήκε η εγκύκλιος, άρα αυτά τα κενά πρέπει να υπάρχουν για να ανανεωθεί η σύμβαση. Αν και δεν είμαι βέβαιη ότι θα τηρηθούν αυτά απαρέγκλιτα. Όσο για το παιδαγωγικό κομμάτι, σαφέστατα σημαντικό, αλλά δε νομίζω να δουλεύουμε ή να τρέχουμε στην άλλη άκρη της Ελλάδας κάποιοι μόνο για να κάνουμε λειτούργημα. Λειτούργημα επιτελώ και δίπλα στο σπίτι μου και στο ακριτικό νησί. Ή νομίζεις ότι όσοι δηλώνουν μακρινές περιοχές θέλουν απλά να έχουν τα παιδιά δάσκαλο; Το θέλουν κι αυτό αλλά τα μόρια είναι δέλεαρ. Δεν είναι θέμα εγωισμού αλλά δικαιοσύνης. Τώρα αν κάποιος θέλει να δουλέψει και να το δει καθαρά παιδαγωγικά, μπορεί και δίχως μόρια και δίχως μισθό και δικαιώματα να δουλέψει. Το υπουργείο νομίζω θα το δεχτεί. ;-) Δεν νομίζω το γεγονός ότι κάποιος λέει τα πράγματα όπως είναι σημαινει ότι δεν είναι καλός παιδαγωγός.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2021, 05:23:33 μμ από English »

Αποσυνδεδεμένος nikolas1989

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #289 στις: Ιανουάριος 16, 2021, 05:37:05 μμ »
Για τα μορια ελεγε οτι μεγιστο ειναι τα 10, δλδ για 3 μηνες χωρις ανανεωση 4,5 μορια, με μια ανανεωση 9 μορια και για μεχρι τελος της χρονιας 10 μορια.
Εαν υπαρχει καποιο που δεν λεει μεσα ακριβως πως θα γινει ειναι το σημειο που λεει οτι η ανανεωση ειναι 3μηνη κατ'ελαχιστον αρα 20 απριλη πως θα ανανεωσει για 3 μηνες κατ'ελαχιστο αφου χρονικα αυτο παει 20/7 ???  :-\

Αποσυνδεδεμένος walt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #290 στις: Ιανουάριος 16, 2021, 05:52:44 μμ »
Για τα μορια ελεγε οτι μεγιστο ειναι τα 10, δλδ για 3 μηνες χωρις ανανεωση 4,5 μορια, με μια ανανεωση 9 μορια και για μεχρι τελος της χρονιας 10 μορια.
Εαν υπαρχει καποιο που δεν λεει μεσα ακριβως πως θα γινει ειναι το σημειο που λεει οτι η ανανεωση ειναι 3μηνη κατ'ελαχιστον αρα 20 απριλη πως θα ανανεωσει για 3 μηνες κατ'ελαχιστο αφου χρονικα αυτο παει 20/7 ???  :-\

Όπως έλεγε για κενά κόβιντ και καλύφτηκαν και κανονικά κενά, όπως έλεγε για ζωσης και έγινε και τηλεκπαίδευση...

Αποσυνδεδεμένος crazyteacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #291 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 09:52:03 πμ »
Δεν έλεγε μόνο για δια ζώσης...
Τώρα, για τα 10μορια, δεν ξέρω πως ακριβώς έχουν σκεφτεί  να διαχειριστουν σε όσους ανανεώθηκε η σύμβαση  το κενό που θα προκύψει μετά τις 20/4,φαντάζομαι κάποια τροποποιητικής εγκύκλιος θα υπάρξει, γιατί μην γελιομαστε, μια ευπαθής άδεια δεν πρόκειται να κοπεί τον Απρίλιο...
Εκεί θα δούμε πως θα το διαχειριστεί το υπουργείο.
Επίσης, μην τα βάζετε όλα σε ένα τσουβάλι, κάποιοι έκαναν αίτηση στα τρίμηνα γιατί είδαν μεγάλη κατρακύλα στη θέση τους και ήταν η μοναδική ευκαιρία για να δουλέψουν και να μην βγουν εκτός δουλειάς και για βιοποριστικούς και για λόγους μοριοδοτησης σαφώς,  από τη στιγμή που τόσα χρόνια δουλεύουν ως αναπληρωτές..
Έπρεπε κάπως δυστυχώς να δώσει δέλεαρ το υπουργείο όπως ακριβώς με τα δυσπρόσιτα για να δηλώσει κάποιος..
Το θέμα είναι να γίνουν διορισμοί φέτος και να συνεχιστεί ξανά η διαδικασία με άνοιγμα πάλι των πινάκων ...να υπάρχει μια κανονικότητα ας πούμε ώστε όλοι να απορροφηθούν κάποια στιγμή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2021, 09:53:42 πμ από crazyteacher »

Αποσυνδεδεμένος nikolas1989

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #292 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 12:39:19 μμ »
Όπως έλεγε για κενά κόβιντ και καλύφτηκαν και κανονικά κενά, όπως έλεγε για ζωσης και έγινε και τηλεκπαίδευση...

1ον εχει γινει και το αντιθετο οπου κενο κοβιντ που γνωριζαν απο την αρχη οτι δεν θα επιστρεψει σε ολη την σχολικη χρονια το εδωσαν κανονικο και αφορα παραδειγμα που ξερω προσωπικα

2ον αυτο που εχει γινει σε ολους τους κοβιντ ηταν οτι οι κοβιντ γενικα ηταν ατομα χωρις / με λιγη προυπηρεσια που κληθηκαν να καλυψουν κενο κοβιντ απο ατομο που αντι για 23 ωρες ειχε 19 π.χ. (οπως ακριβως δλδ κανω εγω) οπου προφανως θα βρει να μου δωσει 4 ωρες ακομη γιατι εγω πρεπει να κανω 23

3ον η συμβαση μου μιας και ειμαι κοβιντ δεν λεει πουθενα οτι καλυπτω μονον δια ζωσης (ειχα και εγω την απορια αυτη οταν τα σχολεια εκλεισαν και ο διαυθυντης μου ειπε να διαβασω προσεκτικα την συμβαση μου και οχι τι διαβαζω στο ιντερνετ)

4ον οταν εχει ηδη ανακοινωσει ποσα μορια θα παρουν τα 3μηνα δεν εχω λογο να μην το πιστεψω. ισως να τους εδινε παραπανω εαν εβλεπε οτι δεν υπηρχε ανταποκριση αλλα ολοι ειδαμε οτι ουτε 1 κενο κοβιντ δεν εμεινε κενο επειδη δεν το δηλωσαν αρα δεν εχει λογο (για να μην πω οτι αυτο το 1,5 μοριο θα παει υπερ πιστεως οπως πηγαν τα δυσπροσιτα)

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #293 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 01:39:44 μμ »
19 λήγει η σύμβαση κοβιντ και 21 ξεκινάει η άδεια εγγυμοσυνης της κοπέλας που βγήκε σε άδεια κοβιντ.Αυτο θα πει τύχη για τον τριμηνιτη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159448
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 317
Σύνολο: 336

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.