*

Αποστολέας Θέμα: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 175596 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #378 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 08:54:28 μμ »
Κανένας αναπληρωτής με τρίμηνη σύμβαση δεν έχει να απολογηθεί για κάτι. Το ότι κόπτονται όμως και λυπούνται για τα παιδιά που θα μείνουν χωρίς ή θα αλλάξουν ξανά εκπαιδευτικό είναι φαιδρό και όψιμο. Όταν έκαναν αίτηση για ΤΡΙΜΗΝΗ σύμβαση δεν το σκέφτονταν αυτό. Επίσης δεν νομίζω να μην υπάρχουν τρίμηνοι αναπληρωτές με μεταπτυχιακά, σεμινάρια, υπολογιστές κλπ. Το ότι ανανεώθηκαν οι συμβάσεις μπορεί να το καταλάβει κανείς πιο εύκολα αλλά το ότι θα εξακολουθούν να λαμβάνουν 1,5 μόριο τον μήνα είναι εντελώς άδικο. Άτομα με τα ίδια προσόντα που κάνουν την ίδια δουλειά να αντιμετωπίζονται διαφορετικά.

++++++++++++++++++++++++++++++++



O kαθένας λέει εδώ μέσα ο,τι του κατέβει και τον βολεύει. Συμβόλαια Covid στα σχολεία υπάρχουν παντού , έξω με agencies -πανδημία είναι.

Δεν έχω καταλάβει ΓΙΑΤΙ να απολογηθεί οποιοσδήποτε αναπληρωτής που πήρε 3μηνη σύμβαση στο Ανώτατο Δικαστήριο Αναπληρωτών και εδώ και στο FB. Ξύδι.

Λυπάμαι τα παιδάκια που στο Ελαντιστάν για μία ακόμα φορά αλλάζουν δάσκαλο -καθηγητή γιατί η πολιτική ηγεσία βάζει τα ψηφαλάκια του " ΠΑΣΑΔ" και του "συντονιστικού αδιοριστων αναπληρωτων"κλπ πάνω από το μαθητή, λυπάμαι και τους συναδέλφους που μένουν στο δρόμο Φεβρουάριο μήνα , γιατί είναι "αλλο" το κενό  "εγκυμοσύνης-κοβιντ", και άλλο το "λοχείας".

Εμετός λίγο με τη χολή και εδώ και στο Fb. Και το πιο εμετικό είναι ότι πολλοί απο αυτούς που φωνάζουν για την "καταστρατήγηση"   αγοράζουν τώρα που μιλάμε τα "προφισιενσι" με τηλεξέταση και πολλαπλής επιλογής που διαφημίζει το αριστερο πάντα αλφαβητα και τα μεταπτυχιακά στα σουαχίλι με τους τιούτορς να τους μεταφράζουν τις εργασίες και μπόνους τα Γ2. Μερικοί είναι και φρέσκοι κάτι ενισχυτικές είχαν μέχρι πέρυσι και τους έχουν πάρει φέτος αναπληρωτές πρώτη φορά  με τα ι σι ντι ελ , τα παιδιά και τα σεμινάρια-αλλά ξεχνάνε εύκολα.




Κανεις δεν εχει διαθεση να παραστησει τον δικαστη αλλα δεν καταλαβαινω γιατι θεωρειται καταπτυστο και  οτι βγαζει χολη καποιος ο οποιος εχει αποψη για ενα θεμα το οποιο τον αφορα αμεσα , γιατι η επιπλεον πριμοδοτικη  μοριοδοτηση σε ορισμενους αφορα ολους εφοσον αυτη η μοριοδοτηση σε συντομο χρονικο διαστημα-γιατι 2 χρονακια νερο περνανε μη νομιζεις-θα αλλαξει τη σειρα ορισμενων στους πινακες..κι αυτοι να δουλεψουν θελουν ξερεις , δεν τη θελουν τη δουλεια μονο οι τριμηνιτες που ληγει η συμβαση τους και τους συμπονειτε ορισμενοι , κατι το οποιο οχι μονο γνωριζαν εξ αρχης , αλλα δεν τους στερει τη δυνατοτητα ουτε να προσληφθουν εκ νεου εαν γινει κανονικη φαση κι εχουν τα απαιτουμενα μορια για προσληψη..αρα για ποιο λογο να τους λυπηθουμε οι υπολοιποι;;μια χαρα προυποθεσεις ισχυουν για αυτους ..ολοι εδω μεσα που δουλευουμε ή θελουμε να δουλεψουμε-γιατι μερικοι μπορει να μην εχουν προσληφθει ακομα- δεν δουλευουμε για την ψυχη της μανας μας, αρα ναι μας ενδιαφερει η σειρα του πινακα ..ειδικα οσους δεν εχουν παρει τα μεταπτυχιακα και τα προφισιενσι τα οποια λες....εκτος αν εσυ κι αλλοι σαν εσενα δουλευετε δωρεαν χωρις μισθο -εθελονικα οπως ελεγε καποτε ενας υπουργος-και δεν σας νοιαζει τιποτα αλλο παρα μονο τα παιδια οπως λες που θα μεινουν χωρις εκπαιδευτικο..  Επισης εμετικο και χολη δεν ξερω αν θεωρειται   απο ορισμενους μονο το γεγονος οτι καποιοι φωναζουν για καταστρατηγηση του πινακα  που αφορα αμεσα και τη ζωη τους- εκτος αν εισαι η αθηνα ωναση και δε σε νοιαζει- αλλα δεν θεωρειται η παντως ειδους κλαψα τυπου δεν πληρωσα το παραβολο αλλα ειναι υποχρεωμενοι να με βαλουν στους πινακες γιατι ειμαι κριμα, υπεγραψα για τρεις μηνες δουλεια αλλα στο μυαλο μου επρεπε στο Ελλαντισταν οπως λες , να μη με διωξουν μετα γιατι στο μυαλο μου ειχα οτι θα με λυπηθουν κλπ κλπ..καποιοι λοιπον δεν το παιζουμε δικαστες στο Ανωατο Δικαστηριο Αναπληρωτων, αντιθετως δεν ανεχομαστε καποιοι αλλοι εχουν μαθει μονιμως να βαζουν μπροστα την κλαψα και τους δακρυγονους σαν κακομαθημενα διχρονα...που κι αυτα δηαδη τοσο εγωκεντρισμο δεν τον διαθετουν ...λοιπον ας σταματησουν κι ας κανουν κατι αλλο ..αναληψη ευθυνης λεγεται...αν δεν το χουν μαθει ακομα ποτε δεν ειναι αργα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:01:21 »

Αποσυνδεδεμένος nikolas1989

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #379 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 01:27:42 μμ »
++++++++++++++++++++++++++++++++




Κανεις δεν εχει διαθεση να παραστησει τον δικαστη αλλα δεν καταλαβαινω γιατι θεωρειται καταπτυστο και  οτι βγαζει χολη καποιος ο οποιος εχει αποψη για ενα θεμα το οποιο τον αφορα αμεσα , γιατι η επιπλεον πριμοδοτικη  μοριοδοτηση σε ορισμενους αφορα ολους εφοσον αυτη η μοριοδοτηση σε συντομο χρονικο διαστημα-γιατι 2 χρονακια νερο περνανε μη νομιζεις-θα αλλαξει τη σειρα ορισμενων στους πινακες..κι αυτοι να δουλεψουν θελουν ξερεις , δεν τη θελουν τη δουλεια μονο οι τριμηνιτες που ληγει η συμβαση τους και τους συμπονειτε ορισμενοι , κατι το οποιο οχι μονο γνωριζαν εξ αρχης , αλλα δεν τους στερει τη δυνατοτητα ουτε να προσληφθουν εκ νεου εαν γινει κανονικη φαση κι εχουν τα απαιτουμενα μορια για προσληψη..αρα για ποιο λογο να τους λυπηθουμε οι υπολοιποι;;μια χαρα προυποθεσεις ισχυουν για αυτους ..ολοι εδω μεσα που δουλευουμε ή θελουμε να δουλεψουμε-γιατι μερικοι μπορει να μην εχουν προσληφθει ακομα- δεν δουλευουμε για την ψυχη της μανας μας, αρα ναι μας ενδιαφερει η σειρα του πινακα ..ειδικα οσους δεν εχουν παρει τα μεταπτυχιακα και τα προφισιενσι τα οποια λες....εκτος αν εσυ κι αλλοι σαν εσενα δουλευετε δωρεαν χωρις μισθο -εθελονικα οπως ελεγε καποτε ενας υπουργος-και δεν σας νοιαζει τιποτα αλλο παρα μονο τα παιδια οπως λες που θα μεινουν χωρις εκπαιδευτικο..  Επισης εμετικο και χολη δεν ξερω αν θεωρειται   απο ορισμενους μονο το γεγονος οτι καποιοι φωναζουν για καταστρατηγηση του πινακα  που αφορα αμεσα και τη ζωη τους- εκτος αν εισαι η αθηνα ωναση και δε σε νοιαζει- αλλα δεν θεωρειται η παντως ειδους κλαψα τυπου δεν πληρωσα το παραβολο αλλα ειναι υποχρεωμενοι να με βαλουν στους πινακες γιατι ειμαι κριμα, υπεγραψα για τρεις μηνες δουλεια αλλα στο μυαλο μου επρεπε στο Ελλαντισταν οπως λες , να μη με διωξουν μετα γιατι στο μυαλο μου ειχα οτι θα με λυπηθουν κλπ κλπ..καποιοι λοιπον δεν το παιζουμε δικαστες στο Ανωατο Δικαστηριο Αναπληρωτων, αντιθετως δεν ανεχομαστε καποιοι αλλοι εχουν μαθει μονιμως να βαζουν μπροστα την κλαψα και τους δακρυγονους σαν κακομαθημενα διχρονα...που κι αυτα δηαδη τοσο εγωκεντρισμο δεν τον διαθετουν ...λοιπον ας σταματησουν κι ας κανουν κατι αλλο ..αναληψη ευθυνης λεγεται...αν δεν το χουν μαθει ακομα ποτε δεν ειναι αργα..

καλα τα λες αλλα μεχρι ενα σημειο.



ολοι δουλεια θελουμε αλλα οποιος ειναι πιο προθυμος να κανει υποχωρησεις ειναι λογικο να εχει καλυτερη αντιμετωπιση. Αλλωστε το ιδιο γινεται και με τα 2 μορια του δυσπροσιτου, και εκει πας απο την αρχη και το ηξερες γτ να παρεις 2 δλδ αν το παμε ετσι?

για παραδειγμα εστω καποιον τον πηραν 3μηνο στην σκοπελο λεμε τωρα και ειναι π.χ. απο αθηνα. παει ψαχνει σπιτι κανει οτι χρειαζεται ολα καλα. το σπιτι θα το ενοικιασει για 3 μηνες αφου τοσο ειναι η συμβαση και δεν ξερει εαν θα ανανεωσει. περναει ο καιρος και πλησιαζει η ληξη της συμβασης και ο ιδιοκτητης του σπιτιου που με αρκετο κοπο βρηκε μιας και για 3 μηνες ολοι ξερουμε ποσο δυσκολο θα ειναι (εδω ειναι δυσκολο για 9 μηνες στους αναπληρωτες Α φασης) του λεει παιδακι μου θα φυγεις η θα κατσεις? αλλα αυτος δεν ξερει, γτ οπως και εγω μεχρι τελευταια στιγμη δεν ξερει τι θα γινει και δεν μπορει να κανει ενα συμβολαιο αλλους 3 μηνες χωρις να ξερει. ουτε εισιτηρια για να φυγει δεν μπορει να κλεισει για να τα βρει πιο φθηνα που λεει ο λογος.

εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι ολοι οι αναπληρωτες πλην των 3μηνων ξερουν ποτε θα ληξει η συμβαση τους και μπορουν αφου προσληφθουν να οργανωσουν την ζωη τους μεχρι το καλοκαιρι. εγω σαν 3μηνος ευτυχως με ανανεωσαν καθως η δουλεια που ημουν πριν στον ιδιωτικο τομεα ηθελε απαντηση για το εαν θα γυρισω μεχρι τις 15/1 και εγω δεν ειχα ακομη εικονα και την δουλεια την εχασα τελικα οποτε εαν δεν με ανανεωναν θα ημουν ανεργος απλα επειδη δεν ηξερα τι θα γινει.

και μην παμε παλι να λεμε τοτε γτ δηλωσες κλπ γτ η απαντηση θα ειναι η απολυτως λογικη, εφοσον το "αφεντικο" αυτο ζηταει και ολοι ξεραμε οτι θα το κανει γτ δεν ζω σε ενα ονειρο οτι κανεις δεν θα δηλωσει κλπ και οτι δεν υπαρχει καμμια πιθανοτητα να μην παει κανεις και να ακυρωθει ολο αυτο τοτε οφειλω στον εαυτο μου να συμμετεχω σε αυτο και οτι γινει. Δικαιωμα του οποιος δεν δηλωσε  αλλα δεν ειναι δικαιωμα του να πει κατι για αυτους που το εκαναν, ειδικα οταν οσοι εκαναν 3μηνα δεν ειναι αυτοι που ζητησαν το κατι παραπανω απο το υπουργειο αλλα τους δοθηκε χωρις να ζητησουν τιποτα.

Με λιγα λογια θα εκανα αιτηση στα 3μηνα (και θεωρω και τουλαχιστον το 90% των υπολοιπων που ειναι 3μηνοι) ακομη και εαν δεν εδινε παραπανω μορια αλλα 1 τον μηνα καθως ο στοχος ειναι να μαζεψεις προυπηρεσια. Τι 3 τι 4,5? η τι 6 τι 9? ειναι πολλα παραπανω ακομη και τα 3 σε σχεση με τα 0 που θα ειχα εαν δεν δηλωνα.... Οπως επισης και του χρονου παλι εαν γινει το ιδιο θα κανω σε ενδεχομενο 3μηνο με ιδιους η διαφορετικους ορους. Απο την στιγμη που ειμαστε σε καθε ειδικοτητα 1000 ατομα π.χ. για 100 θεσεις τοτε ειμαστε αναγκασμενοι να κανουμε θυσιες για να ειμαστε μεσα στους 100.....

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #380 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 02:15:09 μμ »
καλα τα λες αλλα μεχρι ενα σημειο.



ολοι δουλεια θελουμε αλλα οποιος ειναι πιο προθυμος να κανει υποχωρησεις ειναι λογικο να εχει καλυτερη αντιμετωπιση. Αλλωστε το ιδιο γινεται και με τα 2 μορια του δυσπροσιτου, και εκει πας απο την αρχη και το ηξερες γτ να παρεις 2 δλδ αν το παμε ετσι?

για παραδειγμα εστω καποιον τον πηραν 3μηνο στην σκοπελο λεμε τωρα και ειναι π.χ. απο αθηνα. παει ψαχνει σπιτι κανει οτι χρειαζεται ολα καλα. το σπιτι θα το ενοικιασει για 3 μηνες αφου τοσο ειναι η συμβαση και δεν ξερει εαν θα ανανεωσει. περναει ο καιρος και πλησιαζει η ληξη της συμβασης και ο ιδιοκτητης του σπιτιου που με αρκετο κοπο βρηκε μιας και για 3 μηνες ολοι ξερουμε ποσο δυσκολο θα ειναι (εδω ειναι δυσκολο για 9 μηνες στους αναπληρωτες Α φασης) του λεει παιδακι μου θα φυγεις η θα κατσεις? αλλα αυτος δεν ξερει, γτ οπως και εγω μεχρι τελευταια στιγμη δεν ξερει τι θα γινει και δεν μπορει να κανει ενα συμβολαιο αλλους 3 μηνες χωρις να ξερει. ουτε εισιτηρια για να φυγει δεν μπορει να κλεισει για να τα βρει πιο φθηνα που λεει ο λογος.

εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι ολοι οι αναπληρωτες πλην των 3μηνων ξερουν ποτε θα ληξει η συμβαση τους και μπορουν αφου προσληφθουν να οργανωσουν την ζωη τους μεχρι το καλοκαιρι. εγω σαν 3μηνος ευτυχως με ανανεωσαν καθως η δουλεια που ημουν πριν στον ιδιωτικο τομεα ηθελε απαντηση για το εαν θα γυρισω μεχρι τις 15/1 και εγω δεν ειχα ακομη εικονα και την δουλεια την εχασα τελικα οποτε εαν δεν με ανανεωναν θα ημουν ανεργος απλα επειδη δεν ηξερα τι θα γινει.

και μην παμε παλι να λεμε τοτε γτ δηλωσες κλπ γτ η απαντηση θα ειναι η απολυτως λογικη, εφοσον το "αφεντικο" αυτο ζηταει και ολοι ξεραμε οτι θα το κανει γτ δεν ζω σε ενα ονειρο οτι κανεις δεν θα δηλωσει κλπ και οτι δεν υπαρχει καμμια πιθανοτητα να μην παει κανεις και να ακυρωθει ολο αυτο τοτε οφειλω στον εαυτο μου να συμμετεχω σε αυτο και οτι γινει. Δικαιωμα του οποιος δεν δηλωσε  αλλα δεν ειναι δικαιωμα του να πει κατι για αυτους που το εκαναν, ειδικα οταν οσοι εκαναν 3μηνα δεν ειναι αυτοι που ζητησαν το κατι παραπανω απο το υπουργειο αλλα τους δοθηκε χωρις να ζητησουν τιποτα.

Με λιγα λογια θα εκανα αιτηση στα 3μηνα (και θεωρω και τουλαχιστον το 90% των υπολοιπων που ειναι 3μηνοι) ακομη και εαν δεν εδινε παραπανω μορια αλλα 1 τον μηνα καθως ο στοχος ειναι να μαζεψεις προυπηρεσια. Τι 3 τι 4,5? η τι 6 τι 9? ειναι πολλα παραπανω ακομη και τα 3 σε σχεση με τα 0 που θα ειχα εαν δεν δηλωνα.... Οπως επισης και του χρονου παλι εαν γινει το ιδιο θα κανω σε ενδεχομενο 3μηνο με ιδιους η διαφορετικους ορους. Απο την στιγμη που ειμαστε σε καθε ειδικοτητα 1000 ατομα π.χ. για 100 θεσεις τοτε ειμαστε αναγκασμενοι να κανουμε θυσιες για να ειμαστε μεσα στους 100.....
Κατανοητά τα όσα λες αλλά δεν είναι τι 3, τι 4,5, πόσο μάλλον τι 6, τι 9 ή ακόμη και 10. Κοίτα λίγο πού θα ήσουν στους υπάρχοντες πίνακες με +3 μόρια και πού με 4,5.

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #381 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 02:34:26 μμ »
Κατανοητά τα όσα λες αλλά δεν είναι τι 3, τι 4,5, πόσο μάλλον τι 6, τι 9 ή ακόμη και 10. Κοίτα λίγο πού θα ήσουν στους υπάρχοντες πίνακες με +3 μόρια και πού με 4,5.

+++++++++++++++++++++++++++++++



καλα τα λες αλλα μεχρι ενα σημειο.



ολοι δουλεια θελουμε αλλα οποιος ειναι πιο προθυμος να κανει υποχωρησεις ειναι λογικο να εχει καλυτερη αντιμετωπιση. Αλλωστε το ιδιο γινεται και με τα 2 μορια του δυσπροσιτου, και εκει πας απο την αρχη και το ηξερες γτ να παρεις 2 δλδ αν το παμε ετσι?

για παραδειγμα εστω καποιον τον πηραν 3μηνο στην σκοπελο λεμε τωρα και ειναι π.χ. απο αθηνα. παει ψαχνει σπιτι κανει οτι χρειαζεται ολα καλα. το σπιτι θα το ενοικιασει για 3 μηνες αφου τοσο ειναι η συμβαση και δεν ξερει εαν θα ανανεωσει. περναει ο καιρος και πλησιαζει η ληξη της συμβασης και ο ιδιοκτητης του σπιτιου που με αρκετο κοπο βρηκε μιας και για 3 μηνες ολοι ξερουμε ποσο δυσκολο θα ειναι (εδω ειναι δυσκολο για 9 μηνες στους αναπληρωτες Α φασης) του λεει παιδακι μου θα φυγεις η θα κατσεις? αλλα αυτος δεν ξερει, γτ οπως και εγω μεχρι τελευταια στιγμη δεν ξερει τι θα γινει και δεν μπορει να κανει ενα συμβολαιο αλλους 3 μηνες χωρις να ξερει. ουτε εισιτηρια για να φυγει δεν μπορει να κλεισει για να τα βρει πιο φθηνα που λεει ο λογος.

εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι ολοι οι αναπληρωτες πλην των 3μηνων ξερουν ποτε θα ληξει η συμβαση τους και μπορουν αφου προσληφθουν να οργανωσουν την ζωη τους μεχρι το καλοκαιρι. εγω σαν 3μηνος ευτυχως με ανανεωσαν καθως η δουλεια που ημουν πριν στον ιδιωτικο τομεα ηθελε απαντηση για το εαν θα γυρισω μεχρι τις 15/1 και εγω δεν ειχα ακομη εικονα και την δουλεια την εχασα τελικα οποτε εαν δεν με ανανεωναν θα ημουν ανεργος απλα επειδη δεν ηξερα τι θα γινει.

και μην παμε παλι να λεμε τοτε γτ δηλωσες κλπ γτ η απαντηση θα ειναι η απολυτως λογικη, εφοσον το "αφεντικο" αυτο ζηταει και ολοι ξεραμε οτι θα το κανει γτ δεν ζω σε ενα ονειρο οτι κανεις δεν θα δηλωσει κλπ και οτι δεν υπαρχει καμμια πιθανοτητα να μην παει κανεις και να ακυρωθει ολο αυτο τοτε οφειλω στον εαυτο μου να συμμετεχω σε αυτο και οτι γινει. Δικαιωμα του οποιος δεν δηλωσε  αλλα δεν ειναι δικαιωμα του να πει κατι για αυτους που το εκαναν, ειδικα οταν οσοι εκαναν 3μηνα δεν ειναι αυτοι που ζητησαν το κατι παραπανω απο το υπουργειο αλλα τους δοθηκε χωρις να ζητησουν τιποτα.

Με λιγα λογια θα εκανα αιτηση στα 3μηνα (και θεωρω και τουλαχιστον το 90% των υπολοιπων που ειναι 3μηνοι) ακομη και εαν δεν εδινε παραπανω μορια αλλα 1 τον μηνα καθως ο στοχος ειναι να μαζεψεις προυπηρεσια. Τι 3 τι 4,5? η τι 6 τι 9? ειναι πολλα παραπανω ακομη και τα 3 σε σχεση με τα 0 που θα ειχα εαν δεν δηλωνα.... Οπως επισης και του χρονου παλι εαν γινει το ιδιο θα κανω σε ενδεχομενο 3μηνο με ιδιους η διαφορετικους ορους. Απο την στιγμη που ειμαστε σε καθε ειδικοτητα 1000 ατομα π.χ. για 100 θεσεις τοτε ειμαστε αναγκασμενοι να κανουμε θυσιες για να ειμαστε μεσα στους 100.....


ωραια τοτε αφου ολοι λετε οτι σας ενδιαφερει μονο η δουλεα κι οχι τα μορια τοτε ζητηστε μαζι με εμας και τις ομοσπονδιες να παρετε την ιδια μοριοδοτηση..επισης να σου πω και το εξης εφοσον μιλησες για τα δυσπροσιτα..οτι θα γινουν 3μηνες δηλωσεις δεν το γνωριζαμε απο το καλοκαιρι που καναμε αιτησεις ...καποιοι λοιπον για τα 2 μορια των δυσπροσιτων -τα οποια μορια κανουν μεγαλη διαφορα στους πινακες οπως ειπε κι η συναδελφος παραπανω- δηλωσαν μακρινες περιοχες ενω εσεις οι τριμηνιτες παιρνετε την ιδια σχεδον μοριοδοτηση για να ειστε οι μισοι αν οχι οι περισσοτεροι σε κοντινες περιοχες και μεσα στα κεντρα των πολεων σε πολλες περιπτωσεις....καλα κανατε αφου σας εκατσε αλλα μη μας δουλευετε τουλαχιστον τους υπολοιπους οτι με το συμπαθειο χεστηκατε για τα μορια γιατι κι αυτα τα τσιμπατε.....επισης το θεμα των κατοικιων ισχυει το ιδιο για καποιον που προσλαμβανεται πχ Απριλιο που ειναι και ανοιξη και αρχη καλοκαιρινης σεζον οποτε δυσκολευεται ακομα περισσοτερο να βρει σπιτι ..γιατι λοιπον θεψωρειστε εσεις πιο πολυ κριμα σε σχεση με αυτους που αναφερω εγω;;κι οχι μονο αυτο αλλα ο αλλος αν τον παρουν απριλιο και δεν παει για τους λογους που εσυ αναφερεις του επιβαλλουν και ποινη απο πανω ενω εσεις μια χαρα σας δινεται η δυνατοτητα να συμμετασχετε κανονικοτατα σε επομενη φαση..δε θεωρειστε δηλαδη οτι επειδη εστω και με τριμηνα προσληφθηκατε σας απαγορευουν το μετα...αρα γιατι πρεπει να συγκινηθουμε ειδικα για εσας οταν αλλοι ειναι σε χειροτερη μοιρα..αυτο που λες οτι καποιος ουτως η αλλως θα βρισκοταν να παει στα τριμηνα οποτε γιατι να μην το κανεις και εσυ σωστο...δεν λεω οχι...αλλα μην το παιζετε και θυματα γιατι απο ολες τις αποψεις ειστε οι πλεον ευεργετημενοι...οσο ευεργετημενος μπορει να ειναι κανεις σε αυτο το επαγγελμα..επισης για οποιον δεν ανανεωθηκε η συμβαση του δεν το ηξερε απο την αρχη ως ενδεχομενο;;τι κλαψα ειναι αυτη και τι ψευτοηθικα δηλιμματα..δουλευω απο την αρχη το σεπτεμβριο κλεινω 5 μηνες και συμπληρωνω 5 μορια ενω εσυ με τη μιση σχεδον προυπηρεσα σχεδον την ιδια μοριοδοτηση επειδη η οποια θα φανει σημαντικα οταν ξανα ανοιξουν οι πινακες το θεωρεις αληθεια δικαιο;;περα απο βολικο για εσενα...δικαιο το θεωριες;;ξερεις ενα μοριο το οποιο σνομπαρεις ποσες θεσεις θα σε ανεβασουν ειδικα σε καποιες ειδικοτητες που παιζει τρομερα ρολο και η μια θεση...(το εγω και το εσυ σαν παραδειγμα για διευκολυνση της συζητησης )

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:01:21 »

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #382 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 02:37:21 μμ »
οχι λοιπον να κατηγορουμαστε και για χολη και εμετο ..καπου υπαρχουν κι ορια

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #383 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 02:44:27 μμ »
Με λιγα λογια θα εκανα αιτηση στα 3μηνα (και θεωρω και τουλαχιστον το 90% των υπολοιπων που ειναι 3μηνοι) ακομη και εαν δεν εδινε παραπανω μορια αλλα 1 τον μηνα καθως ο στοχος ειναι να μαζεψεις προυπηρεσια. Τι 3 τι 4,5? η τι 6 τι 9? ειναι πολλα παραπανω ακομη και τα 3 σε σχεση με τα 0 που θα ειχα εαν δεν δηλωνα.... Οπως επισης και του χρονου παλι εαν γινει το ιδιο θα κανω σε ενδεχομενο 3μηνο με ιδιους η διαφορετικους ορους. Απο την στιγμη που ειμαστε σε καθε ειδικοτητα 1000 ατομα π.χ. για 100 θεσεις τοτε ειμαστε αναγκασμενοι να κανουμε θυσιες για να ειμαστε μεσα στους 100.....

Αυτό το γνωρίζει ακόμα καλύτερα ο εργοδότης μας (Υπουργείο Παιδείας) και είναι διατεθειμένο να συνεχίσει έτι περαιτέρω και επί έτη την ελαστικοποίηση των εργασιακών σχέσεων, όσο βλέπει ότι οι ενδιαφερόμενοι είναι περισσότεροι από τις προσφερόμενες θέσεις. Θα σταματήσει μόνο όταν ξεπεράσουμε ένα σημείο καμπής και οι ενδιαφερόμενοι γίνουν λιγότεροι από τις προσφερόμενες θέσεις.
Προφανώς δεν υπάρχει ο μαγικός τρόπος να πείσεις μονομιάς την πλειοψηφία των ενδιαφερομένων να λειτουργήσει συλλογικά και να επιταχύνει χρονικά την έλευση του σημείου καμπής. Όσο γρηγορότερα, όμως, έρθει τόσο λιγότερο ελαστικοποιημένες θα έχουν γίνει οι εργασιακές σχέσεις.

Αποσυνδεδεμένος mamaitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #384 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 02:55:38 μμ »
[quote author=kelif link=topic=35796.ms
Γιατί δεχόμαστε οσοι δεχόμαστε, να αναπληρώνουμε τον εαυτό μας επι σειρα ετων; Γιατι αυτο φταίει στην τελικη που δεν γινονται προσλήψεις. Ο αναπληρωτής θα έπρεπε να καλυπτει εκτακτες αναγκες. Αρα οι τριμηνιτες ειναι οι μονοι οι οποίοι στην τελική ακολουθουν τις εκτακτες αναγκες που εχει το υπουργείο. Οι υπόλοιποι δέχονται να καλύπτουν πάγιες αναγκες.
Γιατι απλά το κανουν για να ζήσουν. Ολοι το κανουν για τα χρήματα λοιπόν κυρίως. Από εκεί κ ύστερα, ας αναγνωρίσει ο καθενας τις ευθύνες που του αναλογούν.

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #385 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 03:02:04 μμ »
[quote author=kelif link=topic=35796.ms
Γιατί δεχόμαστε οσοι δεχόμαστε, να αναπληρώνουμε τον εαυτό μας επι σειρα ετων; Γιατι αυτο φταίει στην τελικη που δεν γινονται προσλήψεις. Ο αναπληρωτής θα έπρεπε να καλυπτει εκτακτες αναγκες. Αρα οι τριμηνιτες ειναι οι μονοι οι οποίοι στην τελική ακολουθουν τις εκτακτες αναγκες που εχει το υπουργείο. Οι υπόλοιποι δέχονται να καλύπτουν πάγιες αναγκες.
Γιατι απλά το κανουν για να ζήσουν. Ολοι το κανουν για τα χρήματα λοιπόν κυρίως. Από εκεί κ ύστερα, ας αναγνωρίσει ο καθενας τις ευθύνες που του αναλογούν.



Προφανως για να μην εχουν ανανεωθει ολες οι τριμηνες , δεν καλυπταν ολοι εκτακτα κενα οπως με εξαψη αναφερεις...αλλα κι εκτακτα να καλυπτουν γιατι να ισχυει διαφορετικη μοριοδοτηση;;;;και σιγουρα δεν ειναι ολες παγιες αναγκες οπως λες των αναπληρωτων πολλες ναι ολες οχι...αλλα αν το παμε κι ετσι ακριβως οπως το λες εσυ να μην γκρινιαζει κανεις μετα ουτε αυτος που δεν ανανεωθηκε ουτε κανεις  αλλος..και προσεξτε καλα μερικοι γιατι αυτο που φετος σας ευεργετει του χρονου θα το βρειτε μπροστα σας οι ιδοι απο αλλους ...και τοτε θα κατηγορειτε εσεις αυτους που θα κανουν αυτο που τωρα κανετε εσεις...ετσι και με τα μεταπτυχιακα ειδικης οσοι τα ειχαν εμπαιναν και στους πινακες γενικης και χαιρονταν ..οταν αλλαξε αυτο και μετεφεραν μετα προυπηρεσια και οι γενικης στην ειδικη αρχισαν να γκρινιαζουν  οι ειδκιης για αυτους που εκαναν το ιδιο που εκαναν οι ειδικης για χρονια..μη νομιζετε λοιπον οτι το υπουργειο ειναι με το μερος σας ..να μας διασπασει θελει και το πετυχε...προσεξτε καλα λοιπον καποιοι ποιον βλεπετε ως φιλο και ποιον ως εχθρο..πριν προσπαθησετε να χαρακτηρισετε εμας εμετικους και με χολη οπως καποια αλλη χθες...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2021, 03:07:07 μμ από kelif »

Αποσυνδεδεμένος nikolas1989

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #386 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 05:36:31 μμ »
Kelif

σαφως συζητηση κανουμε και δεν υπαρχει στοχος να χαλασουμε τις καρδιες μας για κατι που δεν αποφασιζουμε εμεις. Η διαφορα του 3μηνου σε σχεση με αυτον που παει Απριλη μηνα ειναι οτι ο αλλος ξερει οτι θα φυγει.
Ο αλλος 3μηνος αλλαξε σπιτι γτ επειδη δεν το ειπε αρκετα νωρις εφοσον δεν ηξερε ο ιδιοκτητης βρηκε αλλον και του λεει φευγεις και εψαχνε και εκανε μετακομιση. δεν λεω οτι αυτος ειναι λογος για 50% πανω μορια. ξαναλεω οτι προσωπικα θα πηγαινα και με 1 μοριο οπως πιστευω οτι το 1,5 μοριο που εταξαν θα το παρουν πισω οπως εγινε με δυσπροσιτα απο οσο εμαθα οποτε το θεωρω δεδομενο τελικα.

Σε αυτο που λες με την κλαψα οτι καποιοι σταματησαν εγω αυτο που ειδα δεν ηταν κανενα συναδελφο να κραζει οτι τον εδιωξαν αντιθετα βλεπω οσους εκραζαν τον θεσμο το φθινοπωρο τους ιδιους να κραζουν τωρα οτι αφηνουν παιδια χωρις δασκαλο και μιλαω για κινηματα που ψαρευουν ψηφους. 4-5 ατομα 3μηνοι που γνωριζομαστε ειχαμε ολοι το ιδιο αγχος, απλα να αμς πουν τι θα κανουμε, ας μας διωξουν οκ αλλα ας μας το πουν.

Οσο για την αποψη του Patreas την βρισκω απολυτα σωστη αλλα οταν εχεις σχολες να "βγαζουν" τοσους τον χρονο που δεν υπαρχει πιθανοτητα να βρουν ουτε το 30% θεση αυτο οχι απλα δεν θα φτασει σε μια καμπη αλλα ειναι δεδομενο 150% να χειροτερεψει.

Τωρα οσο αφορα την μονιμοτητα του δασκαλου/καθηγητη ειναι μια μεγαλη συζητηση που προσωπικα πιστευω οτι μονιμοτητα σε καποιες ειδικοτητες δεν θα επρεπε να υπαρχει. δεν θα το αναλυσω παραπανω απλα θα πω ενα απλο παραδειγμα του τι γνωσεις ηλεκτρονικων π.χ. η πληροφορικης εχει καποιος με πτυχιο το 1986 και καποιος του 2015. δεν αποτελει κανονα ο προβληματισμος μου αλλα νομιζω το νοημα το πιανετε.

Τελος οποιος νομιζει οτι το δημοσιο ειναι δημοσιο ακομη με οτι αυτο συνεπαγεται ειναι γελασμενος. Δεν ειναι τιποτα παραπανω απο μια πολυ μεγαλη επιχειρηση με εσοδα εξοδα και εμεις δεν ειμαστε τιποτα αλλο απο νουμερα σε ενα τεραστιο excel του υπουργειου, ολες οι δυτικες χωρες ετσι το βλεπουν και εφοσον θελουμε να ανηκουμε σε αυτες τοτε οσο πιο γρηγορα το καταλαβουμε τοσο πιο ωραια ζωη θα εχουμε γενικα.




kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #387 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 06:06:38 μμ »
nikolas σαφώς δεν χαλάμε τις καρδιές μας εκτός αν κάποιος σε λέει εμετικό επειδή λες αλλά από αυτά που λέει εκείνος...όσο για την κλαψα ναι υπήρχαν πριν λίγες σελίδες τριμηνιτες που δεν ανανεώθηκε κι έλεγε ότι ήταν άδικο κι έπρεπε η όλοι να ανανεωθείτε η κάνεις...δηλαδή τριμηνιτες που δεν ανανεώθηκε τα έβαλε με τριμηνιτες που ανανεώθηκαν..

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #388 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 08:53:23 μμ »
nikolas σαφώς δεν χαλάμε τις καρδιές μας εκτός αν κάποιος σε λέει εμετικό επειδή λες αλλά από αυτά που λέει εκείνος...όσο για την κλαψα ναι υπήρχαν πριν λίγες σελίδες τριμηνιτες που δεν ανανεώθηκε κι έλεγε ότι ήταν άδικο κι έπρεπε η όλοι να ανανεωθείτε η κάνεις...δηλαδή τριμηνιτες που δεν ανανεώθηκε τα έβαλε με τριμηνιτες που ανανεώθηκαν..
Eγω δεν είμαι 3μηνιτης αγαπητέ, αλλά εμετικά είναι όλα αυτά που λέτε και εδω και στο FB.Δεν θα σας δώσουν λογαριασμό τι θα κάνουν. Ειδικά σε αυτούς τους πίνακες που είναι τίγκα στα αγορασμένα προφισιενσι και μεταπτυχιακά με προυπηρεσίες που δεν έχουν αξιολογηθεί ΠΟΤΕ.

Το μόνο προσόν παραπάνω που έχουν πολλοί από αυτούς που φψνάζουν στους "3μηνιτες" έιναι ότι χωθήκανε νωρίτερα με μεταπτυχιακα ειδικής αμφιβόλου ποιοτητας , γλώσσες ανύπαρκτες κλπ και προυπηρεσίες δεκαετίας που δεν έχουν αξιολογηθεί με εξαίρεση όσους έγραψαν και πέρασαν ΑΣΕΠ και είδαν τα μόρια τους να εξαφανίζονται. Αντε να φώναζαν αυτοί, οι υπόλοιποι δεν έχω καταλάβει προς τι το μένος και ο σπαραγμός.

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #389 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 09:01:51 μμ »
Eγω δεν είμαι 3μηνιτης αγαπητέ, αλλά εμετικά είναι όλα αυτά που λέτε και εδω και στο FB.Δεν θα σας δώσουν λογαριασμό τι θα κάνουν. Ειδικά σε αυτούς τους πίνακες που είναι τίγκα στα αγορασμένα προφισιενσι και μεταπτυχιακά με προυπηρεσίες που δεν έχουν αξιολογηθεί ΠΟΤΕ.

Το μόνο προσόν παραπάνω που έχουν πολλοί από αυτούς που φψνάζουν στους "3μηνιτες" έιναι ότι χωθήκανε νωρίτερα με μεταπτυχιακα ειδικής αμφιβόλου ποιοτητας , γλώσσες ανύπαρκτες κλπ και προυπηρεσίες δεκαετίας που δεν έχουν αξιολογηθεί με εξαίρεση όσους έγραψαν και πέρασαν ΑΣΕΠ και είδαν τα μόρια τους να εξαφανίζονται. Αντε να φώναζαν αυτοί, οι υπόλοιποι δεν έχω καταλάβει προς τι το μένος και ο σπαραγμός.



Με την ίδια λογική δεν θα σου δώσουν ούτε εσένα λογαριασμό οι άλλοι αν φωνάζουν ούτε αν έχουν αγορασμενα μεταπτυχιακά και μη μιλάς ούτε εσύ γιατί είναι εμετικά αυτά που γράφεις...κατά τη δική σου λογική

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #390 στις: Ιανουάριος 25, 2021, 01:08:15 πμ »

Με την ίδια λογική δεν θα σου δώσουν ούτε εσένα λογαριασμό οι άλλοι αν φωνάζουν ούτε αν έχουν αγορασμενα μεταπτυχιακά και μη μιλάς ούτε εσύ γιατί είναι εμετικά αυτά που γράφεις...κατά τη δική σου λογική
Σωστά μωρε, έχεις δίκιο! δεν είναι εμετικό το να φέρεσαι σαν να είναι ΤΣΙΦΛΙΚΙ σου ο πίνακας (επειδή πρωτοκαβατζώσες προυπηρεσία με τα "μεταπτυχιακά" και το ι σι ντι ελ και τι Γ2 στα Ιταλικά) και να καθυβρίζεις άνεργους συναδέλφους που έκαναν το έγκλημα και πήραν , ακουσον ακουσον!!! 3μηνη Covid!

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #391 στις: Ιανουάριος 25, 2021, 08:47:24 πμ »
...και προυπηρεσίες δεκαετίας που δεν έχουν αξιολογηθεί με εξαίρεση όσους έγραψαν και πέρασαν ΑΣΕΠ και είδαν τα μόρια τους να εξαφανίζονται.
Καλημέρα,
δηλαδή Δάφνη 87 περίμενες οι απόφοιτοι του 2009 που δεν είδαν κανέναν γραπτό ΑΣΕΠ να πραγματοποιείται, να μην κάνουν αίτηση για να δουλέψουν ως αναπληρωτές και τους κατηγορείς και για ψευδή προϋπηρεσία  ??? ; Αυτό κατάλαβα εγώ από τα λόγια σου. Επίσης το τι γινόταν τα τελευταία 10 χρόνια με τους γενικής και ειδικής είναι άλλο θέμα. Και ναι η 3μηνη σύμβαση είναι 3μηνη. Όποιος εκπ/κος τη δήλωσε μην έχει απαίτηση να ανανεωθεί, γιατί το είδαμε κι αυτό. Τώρα αν περάσει ποτέ το μισό πλασματικό μόριο ανά μήνα στον πίνακα του ΑΣΕΠ για διορισμό θα το δούμε, όπως και με τα δυσπρόσιτα που ήδη κάποιοι τα χάσαμε (κι ας είχαν ισχύ μόνο για τους πίνακες αναπληρωτών) :-\
Λες να εξαιρέσουμε τους λίγους με γραπτό ΑΣΕΠ (12ετίας), και να προσμετράται μόνο σε αυτούς προϋπηρεσία, γλώσσες, ECDL,...  :o.

Τα 3μηνα, αφού βόλεψαν το υπουργείο, σίγουρα θα υπάρξουν και του χρόνου...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2021, 10:18:23 πμ από salamaki »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 282
Σύνολο: 304

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.