*

Αποστολέας Θέμα: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 175598 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος crazyteacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #420 στις: Φεβρουάριος 22, 2021, 11:19:51 μμ »
Συναδελφοι...το νέο σύστημα είναι ένα σύστημα που απλά αναπαράγει ανισότητες...γιατί πολύ καλά ξέρουμε όλοι πως όποιος ήθελε να κάνει μεταπτυχιακό έπρεπε 95% να το πληρώσει...Άρα για ποια αξιοκρατία μιλάτε...όταν ένα σύστημα από τη βάση του μόνο αξιοκρατικό δεν είναι...αφού μοριοδοτειται η αριστεία...που πρέπει όμως να έχεις να πληρώσεις για να την αποκτήσεις,;;;
Τώρα...αναφορικά με τα τρίμηνα...όσοι έκαναν ήξεραν πολύ καλά ότι παίζει να μην ανανεωθούν και άρα κακώς μετά είχαν και παράπονο...ΑΛΛΑ ας μου βρείτε έναν που δεν καρπώθηκε τα οποία οφέλη από διάφορες τροπολογίες(εδώ να υπενθυμίσω ότι διορίστηκαν άτομα στην ειδική αγωγή...μεταφέροντας την προϋπηρεσία τους από την γενική...μη έχοντας δουλέψει ούτε μια μέρα στην ειδική....και μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις προσπερνώντας και άλλους συναδέλφους που δούλευαν αποκλειστικά στην ειδική), ώστε να μην αδράξουν την ευκαιρία και για τα τρίμηνα κάποιοι άλλοι;;;
Επίσης, να υπενθυμίσω...ότι όσοι δεν ανανεώθηκαν καταω90%προσληφθηκαν στην επόμενη φάση.
Τέλος...χαμός για το τίποτα...τα  9μοτια που θα πάρει ενάς τρίμηνητης...ναι μπορεί να προσπερνούν κάποιον που προσλήφθηκε Ιανουάριο..., αλλά νομίζω πως δεν υπήρξαν πολλοί που ήξεραν ότι ήταν χαμηλά και δεν έκαναν για τρίμηνα λόγω ιδεολογίας...
Πάντως...σε κάθε περίπτωση όλοι κάπως θίχτηκαν φέτος ...για παραδειγμα...πολλους τους προσπέρασαν νέοι απόφοιτοι με μεταπτυχιακο...και μηδενική προυηοηρεσια...οποτε αυτοί αν και είχαν κάποια μικρή προϋπηρεσία έμειναν πισω...Εν κατακλειδι...αυτο είναι το οροσοντολογιο...και δυστυχώς αυτες τις έχθρες γέννησε ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:00:52 »

Αποσυνδεδεμένος crazyteacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #421 στις: Φεβρουάριος 22, 2021, 11:29:21 μμ »
Crazyteacher ο σκοπός αγιάζει τα μέσα;;δεν με νοιάζει ποιος έχασε σειρά στον πίνακα όπως δε νοιάζει κι εσένα - η μάλλον σε νοιάζει αλλά χαίρεσαι κιο
λας-που κάποιος με πέντε μήνες προϋπηρεσία παίρνει ίδια μόρια με έναν τριμηνιτη...κι εγώ μπορεί να ήθελα τρίμηνη σύμβαση αν το ήξερα από την αρχή γιατί αυτές βγήκαν μετά την α φάση αναπληρωτών ..όσο για τα παιδιά συνδικαλιστών άστο ασχολίαστι αν θες αλλά ξέρω για ποιον χτυπάει η καμπάνα όταν μιλάω...ονόματα δεν θα με υποχρεώσει κάνεις να πω αλλά δεν μιλάω κι έτσι στον βροντο.....κι επειδή με ρωτάς οι τρύπες δεν υπήρχαν για να χρειάζονται να κλείσουν...τώρα άνοιξαν ...κι αν δεν ικανοποιούν κανέναν όπως λες πως βρέθηκαν τόσοι πρόθυμοι;;;επίσης ότι θέση και να έχουν οι α φάσης αναπληρωτές την είχαν για κάποιον λόγο ...γιατί θα πρέπει να κλείσει η ψαλίδα σε σχέση με άλλους;;;και να σου πω ότι όσοι ήταν α φάσης αλλά προς το τέλος των προσλήψεων είχαν σειρά πολύ κοντινή σε σχέση με κάποιους τριμηνιτες οι οποίοι πιθανόν να τους περάσουν με την επιπρόσθετη μοριοδοτηση τους...αλλά εσένα δεν σε νοιάζει εφόσον θα είσαι σ αυτούς που θα βγουν μπροστά...για αυτήν την τρύπα τι έχεις να πεις;μιας και ρωτάς εμένα για τις άλλες δηλαδή....εγώ ένα ξέρω ...ότι όταν υπάρχουν δεκαπέντε μέτρα και σταθμά  μόνο αδικίες δημιουργούνται και λαμογιες ...ένα σύστημα για όλους κι όποιος είναι καλύτερος αναλόγως παραγόντων που οδηγούν σε διορισμό η πλήρωση θέσης καταλαμβάνει τη θέση ...οι αδικίες τις οποίες επικαλείσαι δεν διορθώνονται με άλλες αδικίες...αυτή είναι η πραγματικότητα και δεν αλλάζει αναλόγως συμφεροντων
Προφανώς και δεν αλλάζει η πραγματικοτητα αναλόγως των συμφερόντων...αυτό λέω ..ότι η πραγματικότητα είναι αυτή...και δυστυχώς όλοι έπρεπε κάπως να επιβιώσουν..μιλάμε για ένα σύστημα ανθρωποφαγικο...σε λίγα χρόνια που όλοι θα έχουμε ταβάνι στα προσόντα μας...κάτι άλλο θα σκαρφιστουν...επίσης..αυτοί που προσλήφθηκαν στα τρίμηνα...δεν θα έμπαιναν ούτε στη β φάση στις περισσότερες ειδικότητες...μιλάμε για δ φάση και αν....ή ειδικες προσκλήσεις...
Από εκεί και πέρα...ο,τι και να λέμε...όση έχθρα και να βγάζουμε δεν οδηγεί πουθενά...τα δεδομένα ειναι αυτα...οποίος θέλει τα ακολουθεί και όποιος δεν θέλει μάλλον αλλάζει επαγγελματικό προσανατολισμό...

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #422 στις: Φεβρουάριος 22, 2021, 11:37:11 μμ »
Συναδελφοι...το νέο σύστημα είναι ένα σύστημα που απλά αναπαράγει ανισότητες...γιατί πολύ καλά ξέρουμε όλοι πως όποιος ήθελε να κάνει μεταπτυχιακό έπρεπε 95% να το πληρώσει...Άρα για ποια αξιοκρατία μιλάτε...όταν ένα σύστημα από τη βάση του μόνο αξιοκρατικό δεν είναι...αφού μοριοδοτειται η αριστεία...που πρέπει όμως να έχεις να πληρώσεις για να την αποκτήσεις,;;;
Τώρα...αναφορικά με τα τρίμηνα...όσοι έκαναν ήξεραν πολύ καλά ότι παίζει να μην ανανεωθούν και άρα κακώς μετά είχαν και παράπονο...ΑΛΛΑ ας μου βρείτε έναν που δεν καρπώθηκε τα οποία οφέλη από διάφορες τροπολογίες(εδώ να υπενθυμίσω ότι διορίστηκαν άτομα στην ειδική αγωγή...μεταφέροντας την προϋπηρεσία τους από την γενική...μη έχοντας δουλέψει ούτε μια μέρα στην ειδική....και μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις προσπερνώντας και άλλους συναδέλφους που δούλευαν αποκλειστικά στην ειδική), ώστε να μην αδράξουν την ευκαιρία και για τα τρίμηνα κάποιοι άλλοι;;;
Επίσης, να υπενθυμίσω...ότι όσοι δεν ανανεώθηκαν καταω90%προσληφθηκαν στην επόμενη φάση.
Τέλος...χαμός για το τίποτα...τα  9μοτια που θα πάρει ενάς τρίμηνητης...ναι μπορεί να προσπερνούν κάποιον που προσλήφθηκε Ιανουάριο..., αλλά νομίζω πως δεν υπήρξαν πολλοί που ήξεραν ότι ήταν χαμηλά και δεν έκαναν για τρίμηνα λόγω ιδεολογίας...
Πάντως...σε κάθε περίπτωση όλοι κάπως θίχτηκαν φέτος ...για παραδειγμα...πολλους τους προσπέρασαν νέοι απόφοιτοι με μεταπτυχιακο...και μηδενική προυηοηρεσια...οποτε αυτοί αν και είχαν κάποια μικρή προϋπηρεσία έμειναν πισω...Εν κατακλειδι...αυτο είναι το οροσοντολογιο...και δυστυχώς αυτες τις έχθρες γέννησε ...


Ανισοτητες διημιοργουν μονο τα 500 διαφορετικα συστηματα...Αν υπαρχει ενα και μοναδικο ολα ειναι πιο δικαια .γιατι ολοι ακολουθουν τα ιδια...οσον αφορα τα μεταπτυχιακα ειδικης που ναφερεις το εχω ηδη αναδφερει ..μη ετε λοιπον μερικοι οτι τα βαζουμε με τα τιμηνα ενω δυσπροσιτα , ειδικη κλπ κλπ δεν τα αγγιζουμε ..ασεπ καποιοι λενε δεν ειχα χρονο να διαβασω γιατι δεν ειμαι το ιδιο νεος με αλλους , προσοντολογιο δεν θελουμε γιατι δεν εχουμε ολοι μεταπτυχιακο κλπ κλπ..και ποιος σας ειπε οτι ολοι πρεπει να εχουν τα ιδια με αλλους ;;μα με τη διαφορετικοτητα θα γινουν διορισμοι, οσοι ειχαν περισσοτερα προσοντα στο προσοσντολογιο , ή οοποιοςδιαβασε περισσοτερο στον ασεπ..αλλο συστημα δεν υπαρχει ..η μοριοδοτηση ή γραπτος ...το οτι δεν το εχετε εσεις το απιτουμενο κριτηριο δεν θα κρινει ως προβληματικη την ολη διαδικασια..θα πατε με τη σειρα σας...δεν σας αρεσει αλλα ετσι ειναι...εσυ απο οτι ευλ]κολα καταλαβαινουμε ολοι εισαι πε 70 αρα εκει μπορει να μην κριντετε κατι επι της ουσιας μια ςκια παιρνουν πολλους απο την ειδικοτητα σου..σε αλλες ειδικοτητες κρινονται ομως τα παντα που παιρουν μετρημενους στα δακτυα.  επισης ακομα κι αν καποιος δεν χασει τη δουλεια του ενω τον προσπερνατε μπορει να χασει την περιοχη του κι ενω ηταν δικαιωματικα σπιτι του τωρα να φευγει μακρια με οτι κι αν σημαινει αυτο σε εξοδα ή οικογενεια κλπ..η επιπλεον μοριοδοτηση σας δεν εχει να κανει σε κανενα σημειο με προσοντολογιο οπως γραφεις στο τελος .εναι τελειως ασχετο...αν καποιος ειναι τριμηνιτης σε δυσπροσιτο παιρνει τρια μορια..τοσα χρονια ειχε ακουσει ποτε κανεις 3 μορια το μηνα;;σοβαρα μιλατε καποιοι και πατε να δικαιολογησετε;;αδραξτε λοιπον την ευκαιρια , γιατι καποιοι και να θελαμε-α φαση-- δεν το γνωριζαμε αρα εδω παει το πιαστηκα στη φακα κι οχι σε οσους δεν προλαβαν να καταθεσουν μεταπτυχιακο , γιατι αν ηταν να περιμενει το συστημα τον καθε εναν ποτε θα το ξεκινησει και ποτε θα το τελειωσει δεν θα καταρτιζοντουσαν ποτε πινακες μαι ς και αυνεχεια καποιον  θα περιμεναμε, αλλα μη βγαινετε και θιγμενοι απο πανω γιατι πολυ απλα ειστε οι  μονοι που δεν ειστε..κι αυτη ειναι η πραγματικοτητα..γιατι δεν την παραδεχεστε με σθενος;;

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #423 στις: Φεβρουάριος 22, 2021, 11:47:22 μμ »
Προφανώς και δεν αλλάζει η πραγματικοτητα αναλόγως των συμφερόντων...αυτό λέω ..ότι η πραγματικότητα είναι αυτή...και δυστυχώς όλοι έπρεπε κάπως να επιβιώσουν..μιλάμε για ένα σύστημα ανθρωποφαγικο...σε λίγα χρόνια που όλοι θα έχουμε ταβάνι στα προσόντα μας...κάτι άλλο θα σκαρφιστουν...επίσης..αυτοί που προσλήφθηκαν στα τρίμηνα...δεν θα έμπαιναν ούτε στη β φάση στις περισσότερες ειδικότητες...μιλάμε για δ φάση και αν....ή ειδικες προσκλήσεις...
Από εκεί και πέρα...ο,τι και να λέμε...όση έχθρα και να βγάζουμε δεν οδηγεί πουθενά...τα δεδομένα ειναι αυτα...οποίος θέλει τα ακολουθεί και όποιος δεν θέλει μάλλον αλλάζει επαγγελματικό προσανατολισμό...


επιτελους κουρασε να μιλατε για εχθρα η κακια οταν απλα καποιος δεν παει με τα νερα σας και τα λεει τα πραγματα με το ονομα τους..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:00:52 »

Αποσυνδεδεμένος crazyteacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #424 στις: Φεβρουάριος 22, 2021, 11:54:22 μμ »

Ανισοτητες διημιοργουν μονο τα 500 διαφορετικα συστηματα...Αν υπαρχει ενα και μοναδικο ολα ειναι πιο δικαια .γιατι ολοι ακολουθουν τα ιδια...οσον αφορα τα μεταπτυχιακα ειδικης που ναφερεις το εχω ηδη αναδφερει ..μη ετε λοιπον μερικοι οτι τα βαζουμε με τα τιμηνα ενω δυσπροσιτα , ειδικη κλπ κλπ δεν τα αγγιζουμε ..ασεπ καποιοι λενε δεν ειχα χρονο να διαβασω γιατι δεν ειμαι το ιδιο νεος με αλλους , προσοντολογιο δεν θελουμε γιατι δεν εχουμε ολοι μεταπτυχιακο κλπ κλπ..και ποιος σας ειπε οτι ολοι πρεπει να εχουν τα ιδια με αλλους ;;μα με τη διαφορετικοτητα θα γινουν διορισμοι, οσοι ειχαν περισσοτερα προσοντα στο προσοσντολογιο , ή οοποιοςδιαβασε περισσοτερο στον ασεπ..αλλο συστημα δεν υπαρχει ..η μοριοδοτηση ή γραπτος ...το οτι δεν το εχετε εσεις το απιτουμενο κριτηριο δεν θα κρινει ως προβληματικη την ολη διαδικασια..θα πατε με τη σειρα σας...δεν σας αρεσει αλλα ετσι ειναι...εσυ απο οτι ευλ]κολα καταλαβαινουμε ολοι εισαι πε 70 αρα εκει μπορει να μην κριντετε κατι επι της ουσιας μια ςκια παιρνουν πολλους απο την ειδικοτητα σου..σε αλλες ειδικοτητες κρινονται ομως τα παντα που παιρουν μετρημενους στα δακτυα.  επισης ακομα κι αν καποιος δεν χασει τη δουλεια του ενω τον προσπερνατε μπορει να χασει την περιοχη του κι ενω ηταν δικαιωματικα σπιτι του τωρα να φευγει μακρια με οτι κι αν σημαινει αυτο σε εξοδα ή οικογενεια κλπ..η επιπλεον μοριοδοτηση σας δεν εχει να κανει σε κανενα σημειο με προσοντολογιο οπως γραφεις στο τελος .εναι τελειως ασχετο...αν καποιος ειναι τριμηνιτης σε δυσπροσιτο παιρνει τρια μορια..τοσα χρονια ειχε ακουσει ποτε κανεις 3 μορια το μηνα;;σοβαρα μιλατε καποιοι και πατε να δικαιολογησετε;;αδραξτε λοιπον την ευκαιρια , γιατι καποιοι και να θελαμε-α φαση-- δεν το γνωριζαμε αρα εδω παει το πιαστηκα στη φακα κι οχι σε οσους δεν προλαβαν να καταθεσουν μεταπτυχιακο , γιατι αν ηταν να περιμενει το συστημα τον καθε εναν ποτε θα το ξεκινησει και ποτε θα το τελειωσει δεν θα καταρτιζοντουσαν ποτε πινακες μαι ς και αυνεχεια καποιον  θα περιμεναμε, αλλα μη βγαινετε και θιγμενοι απο πανω γιατι πολυ απλα ειστε οι  μονοι που δεν ειστε..κι αυτη ειναι η πραγματικοτητα..γιατι δεν την παραδεχεστε με σθενος;;
Δεν είπε κανείς ότι οι τριμηνητες δεν είναι ευνοημένοι...όπως είναι και αυτοί των δυσπρόσιτων...και οι δύο περιπτώσεις όμως κάτι θυσιάζουν...στη μεν πρώτη ότι δουλεύεις για 6μηνες Μαξ...στη δεύτερη ότι είσαι κάπου αρκετά μακριά...εγώ το μένος που δημιουργείται δεν καταλαβαίνω...δλδ θέλετε να μου πείτε συνάδελφε..μήπως θα προτιμούσατε να δουλέψετε δε τρίμηνο και όχι από α φάση μέχρι τέλος Ιουνίου;Προφανώς και η κατάσταση που διανύουμε εφερε αλλαγές.. και ήρθαν και τα τρίμηνα...από κει και πέρα δεν καταλαβαίνω...και ναι προφανώς και το σύστημα δεν θα περίμενε τον καθένα να τελειώσει το ΜΠΣ του, αλλα ελα που κάποιοι έχασαν αυτά τα 20μορια για λίγες μέρες;;;
Εν κατακλείδι ...ο καθένας επιλέγει αυτό που θεωρεί καλύτερο για την επαγγελματική του σταδιοδρομία και αποκατάσταση...στην τελική δεν λαρανομησαν κιόλας όσοι έκαναν στα τρίμηνα...τους έδωσε αυτή τη δυνατότητα το υπουργείο και το έκαναν.

Αποσυνδεδεμένος crazyteacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #425 στις: Φεβρουάριος 22, 2021, 11:56:55 μμ »
Δεν είπε κανείς ότι οι τριμηνητες δεν είναι ευνοημένοι...όπως είναι και αυτοί των δυσπρόσιτων...και οι δύο περιπτώσεις όμως κάτι θυσιάζουν...στη μεν πρώτη ότι δουλεύεις για 6μηνες Μαξ...στη δεύτερη ότι είσαι κάπου αρκετά μακριά...εγώ το μένος που δημιουργείται δεν καταλαβαίνω...δλδ θέλετε να μου πείτε συνάδελφε..μήπως θα προτιμούσατε να δουλέψετε δε τρίμηνο και όχι από α φάση μέχρι τέλος Ιουνίου;Προφανώς και η κατάσταση που διανύουμε εφερε αλλαγές.. και ήρθαν και τα τρίμηνα...από κει και πέρα δεν καταλαβαίνω...και ναι προφανώς και το σύστημα δεν θα περίμενε τον καθένα να τελειώσει το ΜΠΣ του, αλλα ελα που κάποιοι έχασαν αυτά τα 20μορια για λίγες μέρες;;;
Εν κατακλείδι ...ο καθένας επιλέγει αυτό που θεωρεί καλύτερο για την επαγγελματική του σταδιοδρομία και αποκατάσταση...στην τελική δεν παρανομησαν κιόλας όσοι έκαναν στα τρίμηνα...τους έδωσε αυτή τη δυνατότητα το υπουργείο και το έκαναν.

Αποσυνδεδεμένος crazyteacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #426 στις: Φεβρουάριος 22, 2021, 11:59:04 μμ »

επιτελους κουρασε να μιλατε για εχθρα η κακια οταν απλα καποιος δεν παει με τα νερα σας και τα λεει τα πραγματα με το ονομα τους..

Δεν περιμένουμε κανένας να πάει με τα νερά μας...ο καθένας παίρνει τη βάρκα του και ταξιδεύει μόνος του σε αχαρτογραφητα νερά.
Καλή συνέχεια και καλή τύχη, μην κουράζουμε τη συνομιλία γιατί κάποιοι μπορεί να θέλουν να ενημερωθούν.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #427 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 12:08:15 πμ »
Δεν είπε κανείς ότι οι τριμηνητες δεν είναι ευνοημένοι...όπως είναι και αυτοί των δυσπρόσιτων...και οι δύο περιπτώσεις όμως κάτι θυσιάζουν...στη μεν πρώτη ότι δουλεύεις για 6μηνες Μαξ...στη δεύτερη ότι είσαι κάπου αρκετά μακριά...εγώ το μένος που δημιουργείται δεν καταλαβαίνω...δλδ θέλετε να μου πείτε συνάδελφε..μήπως θα προτιμούσατε να δουλέψετε δε τρίμηνο και όχι από α φάση μέχρι τέλος Ιουνίου;Προφανώς και η κατάσταση που διανύουμε εφερε αλλαγές.. και ήρθαν και τα τρίμηνα...από κει και πέρα δεν καταλαβαίνω...και ναι προφανώς και το σύστημα δεν θα περίμενε τον καθένα να τελειώσει το ΜΠΣ του, αλλα ελα που κάποιοι έχασαν αυτά τα 20μορια για λίγες μέρες;;;
Εν κατακλείδι ...ο καθένας επιλέγει αυτό που θεωρεί καλύτερο για την επαγγελματική του σταδιοδρομία και αποκατάσταση...στην τελική δεν λαρανομησαν κιόλας όσοι έκαναν στα τρίμηνα...τους έδωσε αυτή τη δυνατότητα το υπουργείο και το έκαναν.

δεν δεχομαι το μενος..μενος θα ειχα αν δεν με ενδιεφερε το θεμα ..το θεμα ομως αφορα ολους και μαλιστα ολους αμεσα..ουτε καν εσας αμεσα και εμας εμμεσα..οπως ειπες κι εσυ αρχικα μιλαμε για δουλεια και υπερασπιζομαστε την δουλεια μας ..αυτο δεν ειναι μενος σε καμια περιπτωση..και παντα καποιος οποτε κι αν εκλεινε το συστημα για καποιες μερες θα αφηνε προσον απ εξω...τωρα αν το θεμα ειναι οτι αφησε εσενα απ εξω κι οχι καποιον αλλον-και το εσενα το χρησιμοποιω για την διευκολυνση της κουβεντας κι οχι για να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου-- αλλο θεμα...ναι μπορει να ηθελα να παω αργοτερα με τα ιδια μορια για να μην αφησω την οικογενεια μου πολυ καιρο ή για αλλους λογους..το ηξερα;;μου δοθηκε η δυνατοτητα;; οχι και μην το πας στο μεταπτυχιακο γιατι δεν ειναι το ιδιο,...ειναι σαν λεμε εγω θα καταθεσω τα χαρτια μου μεχρι 30 /06 ενω εσυ μπορεις να τα καταθεσεις οποτε θες μες στη χρονια ..ειναι δικαιο;;σε βολευει οκ αλλα δικαιο ειναι;;;και ξαναρωταω επειδη λες για δυσπροσιτα με τα οποια δεν συμφωνω επισης..τα τριμηνα δυσπροσιτα με τρια μορια τα εχει ξαναακουσει ποτε κανεις;;;;3 μορια το μηνα;;και δεν ειναι μοριο και θεση στον πινακα..ενα μοριο μπροει να σε ανεβασει 50-100 θεσεις ..αστειευομαστε ετσι;;οσο για το αν θυσιαζει ο τριμηνιτης οτι δουλευει 6 μηνες μαξ μα ουτως η αλλως δεν ειχε περισσοτερη προυπηρεσια με βαση τα μορια του γιατι αν ειχε θα τον επαιρναν νωριτερα..αρα αυτος δεν χανει απολυτως τιποτα αντιθετως κερδιζει..ο αλλος στο δυσπροσιτο ναι μπορει να χανει καλυτερη ζωη στην πολη..ο τριμηνιτης ομως απο ολες τις αποψεις ειναι κερδισμενος στο επακρο..περισσοτερο δεν γινεταικαι δεν θεωρω οτι κουραζουμε και δεν ενημερωνονται μερικοι..νομιζω οτι υπαρχει τρομερη ουσια στην συζητηση που κανουμε κι ειναι φοβερη ενημερωση για οποιον το εχει παρει αψηφηστα το ολο θεμα..εκτος κι αν βολευει καποιους το θεμα να περασει απαρατηρητο
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2021, 12:11:22 πμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος nikolas1989

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #428 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 12:39:37 πμ »
χωρις λογο;;;πρωτον απαντω σε αλλον παραπανω και δευτερον εχω λογο οταν με κλεβουν στη μοριοδοτηση...παμε τωρα παρακατω στα υπολοιπα,
1)γιατι πρεπει να δωσουν  ευλογο;; οποιος ειχε οτι ειχε...
2) ειχαν πει εξαρχης για τα τριμηνα ωστε να εχουν ολοι τις ιδιες επιλογες;; το ευλογο σε εσας δηλαδη ειναι σημαντικο αλλα στους αλλους που δεν γνωριζαν οτι θα υπηρχε η δυνατοτητα των τριμηνων ειναι ασημαντη;;
3) ποιος σου ειπε οτι τα δσυπροσιτα δεν ενοχλουν;;αν διαβασες παραπανω ο/η kelif τα αναφερει κι αυτα

4) πως ακριβως μπορουσε καποιος να σαμποταρει τα τριμηνα;;
5) οσον αφορα το μαυρισμενο αυτο ακριβως λεω..εφοσον εσυ λες και μακρια δεν παω και τσιμπαω εναμισι μοριο εγω γιατι να νοιαστω για σενα αν δεν σε ανανεωσουν ή αν εχασες λογω μεταπτυχιακου;;, επισης το δικο σου μεταπτυχιακο δεν φταιω εγω που δεν το ειχες εγκαιρως ενω εσυ νομιμοποιεις μια κατασταση με τα να την επιλεγεις εχοντας αντικτυπο και σε εμενα ...φυσικα για του χρονου οπως λεει και ο/η crazyteacher δεν ξερεις κανεις αν θα το βρει μπροστα του..μη δω κανεναν απο εσας που τα επιλεξατε φετος να κλαιγεστε ομως του χρονου, γιατι αν ανατρεξεις λιγες σελιδες πισω θα δεις τριμηνιτη που δεν ανανεωθηκε-αρχικα τουλαχιστον γιατι μετα μπορει να τον προσελαβαν ξανα σε αλλη περιοχη- τα εβαλε με οσους τριμηνητες ανανεωθηκαν κι ειχε πει χαρακτηριστικα η ολοι επρεπε να ανανεωθει ή κανεις..βλεπεις και μεταξυ σας τι ωραια βγαινουν τα μαχαιρια μολις παψει το κοινο συμφερον;;


οσο γα το αν πρεπει να ακουνε και οι δυο πλευρες η μια και ακουσε και την επαθε απο την αλλη, η αλλη θα τα ακουει τουλαχιστον εφοσον φετος ειναι σε θεση ισχυος και δεν μπορει να την παθει...και να σου που και κατι αλλο ;; μια ζωη ακουμε οι κακομοιροι πολυτεκνοι εχουν παιδια , οι κακομοιροι τριμηνητες , ειδικης που πηγαιναν οπου γουσταραν με μεταπτυχιακα της πλακας θελουν να δουλεψουν αρα νομιμοποιουνται να χρησιμοιποιυν καθε παρατυπια και παραθυρακι, ο ενας ετσι ο αλλος γιουβετσι , ο ενας δικαστικα κι ας ειναι πιο κατω απο αλλους χιλιαδες θεσεις και εχουν μεινει και 100 κοροιδα ετσι για δειγμα που δεν πειραξαν ποτε κανεναν και  θα τους πειτε και cool και χαλαρα  ετσι μπορουμε ετσι κανουμε;;ε οχι ρε παιδια λιγο φιλοτιμο εκτος απο συμφερον ..ολοι αναγκη εχουμε , αν ειμασταν ωνασηδες δεν θα τα τραβαγαμε ολα αυτα,αλλα δεν μακιαβελιζουμε ολοι

σαφως και οταν αλλαζεις τροπο προσληψης και κρινεις ζωες ανθρωπων πρεπει να τους εχεις ενημερωσει πιο πριν. με το ιδιο σκεπτικο ΑΚΡΙΒΩΣ μου απαντησες οτι ηθελες να σου πουν απο πριν για το οτι θα υπαρξουν 3μηνα, αρα ερχεσαι στα λογια μου.

οπως λοιπον δεν ειπαν σε εμενα νωριτερα οτι χωρις μεταπτυχιακο δεν θα εχω στον ηλιο μοιρα, ετσι και μετα εκαναν αυτο ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΟΓΙΚΗ του "ξημερωματα και διαταγματα" που ελεγε ο πατερας μου στο χωριο.

οσο για το εαν μπορουν να σαμποταριστουν τα 3μηνα, διαβαζεις το ΦΕΚ και βρισκεις το κολπο μονος σου. πολλοι σε πολλες ειδικοτητες το εκαναν καθως εχουν μαθει οταν κατι τους ενοχλει και το θεωρουν αδικο να κανουν κατι για αυτο και οχι να τρεχουν να κατηγορουν συναδελφους που αρκετοι επεσαν στην αναγκη του 3μηνου για να επιβιωσουν.....

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #429 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 12:53:43 πμ »
σαφως και οταν αλλαζεις τροπο προσληψης και κρινεις ζωες ανθρωπων πρεπει να τους εχεις ενημερωσει πιο πριν. με το ιδιο σκεπτικο ΑΚΡΙΒΩΣ μου απαντησες οτι ηθελες να σου πουν απο πριν για το οτι θα υπαρξουν 3μηνα, αρα ερχεσαι στα λογια μου.

οπως λοιπον δεν ειπαν σε εμενα νωριτερα οτι χωρις μεταπτυχιακο δεν θα εχω στον ηλιο μοιρα, ετσι και μετα εκαναν αυτο ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΟΓΙΚΗ του "ξημερωματα και διαταγματα" που ελεγε ο πατερας μου στο χωριο.

οσο για το εαν μπορουν να σαμποταριστουν τα 3μηνα, διαβαζεις το ΦΕΚ και βρισκεις το κολπο μονος σου. πολλοι σε πολλες ειδικοτητες το εκαναν καθως εχουν μαθει οταν κατι τους ενοχλει και το θεωρουν αδικο να κανουν κατι για αυτο και οχι να τρεχουν να κατηγορουν συναδελφους που αρκετοι επεσαν στην αναγκη του 3μηνου για να επιβιωσουν.....


Όχι συνάδελφε δεν είναι το ίδιο η αλλαγή νόμου που όλοιακολουθουν την ίδια διαδιαδικαδια με τα ίδια κριτήρια και τις ίδιες προθεσμίες πριν ξεκινήσουν οι προσλήψεις με την προσθήκη μιας διάταξης ενώ ήδη κάποιοι έχουν επιλέξει περιοχές και δεν έχουν τις ίδιες επιλογές ....άλλο έχω την ίδια επιλογή άλλο το ίδιο προσόν ...έχουμε την ίδια επιλογή να δώσουμε ΑΣΕΠ αλλά δεν έχουμε κάνει το ίδιο διάβασμα ...είναι το ίδιο;;;όσο για το μπλοκάρισμα μάλλον όλοι είμαστε χαζοί και δεν βρήκαμε τον τρόπο...εκτός αν τρόπο θεωρείς να συντηρούμε δικηγόρους για δικαστήρια που θα γίνουν πέντε χρόνια μετά κι ενώ εσείς θα έχετε πάρει τα μόρια και πιθανόν θα έχουν γίνει όχι μία αλλά δύο και τρεις φουρνιές διορισμών κι όταν θα έχει τελεσίδικησει η απόφαση θα έχει ήδη αλλάξει δύο τρεις φορές ακόμα το σύστημα προσλήψεων ....αλλά λόγια να αγαπιόμαστε δηλαδή...και δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι προσβάλλω συναδέλφους όταν έχω άλλη άποψη από αυτούς;;;αυτό θα μπορούσε να το πεις κάνεις και συκοφαντία η έμμεση επίθεση....είναι δικαίωμα μου να σχολιάζω κάτι που κανείς κι έχει αντίκτυπο και σε εμένα όσον αφορά και τα μόρια που χάνω χωρίς λόγο γιατί θα μπορούσαν να ισχύουν τα τριμηνα χωρίς επιπλέον μοριοδοτηση αλλά με την κανονική που έχουν όλο και δεύτερον οσον αφορά το αν ελαστικό ποιείται ακόμα περισσότερο η εργασία,γιατί και τα ωρομισθια για ανάγκη θα τα δηλώσουν κάποιοι αλλά τις συνθήκες ολοι θα τις βρούμε μπροστά μας...εκτός αν νομίζεις ότι εσύ έχεις δικαίωμα να επιλέγεις αλλά οι υπόλοιποι να κρίνουμε και να σχολιάζουμε κάτι το οποίο μας αφορά οχι
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2021, 12:56:31 πμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος sakis2016

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #430 στις: Μάρτιος 18, 2021, 07:55:12 μμ »
Υπάρχει ενημέρωση για το τι θα γίνει με αυτούς που λήγει η δεύτερη τρίμηνη σύμβαση τον Απρίλιο;

Αποσυνδεδεμένος stivos_v

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #431 στις: Μάρτιος 18, 2021, 11:33:40 μμ »
Πολύ φοβάμαι τελευταία εβδομάδα θ μάθουμε ...

Αποσυνδεδεμένος sakis2016

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #432 στις: Μάρτιος 18, 2021, 11:59:40 μμ »
Ακούγεται ότι δε θα γίνει ανανέωση, αλλά παράταση της σύμβασης, δεδομένου ότι δε συμπληρώνεται τρίμηνο για να ισχύσει η ισόποση ανανέωση, όπως αναφέρεται στην αρχική εγκύκλιο. Βέβαια, οι προϋποθέσεις για μια ενδεχόμενη ανανέωση ή παράταση παραμένουν άγνωστες. Αν υπάρξει συνέχεια μετά τη λήξη του δεύτερου τριμήνου δε θα ισχύει η προσαύξηση στη μοριοδοτηση, καθώς θα έχει φτάσει ήδη στα 9 μόρια και με 2 μήνες να απομένουν το υπόλοιπο είναι 1 μόριο καθώς στην εγκύκλιο ήταν ξεκάθαρα διατυπωμένο πως η μέγιστη θα είναι 10 μόρια. Ίσως παίξει το ρόλο του. Επικοινώνησε κάποιος με το υπουργείο; Υπάρχει κάποια ενημέρωση για το τι μέλλει γενέσθαι;

Αποσυνδεδεμένος luxe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • still waiting...
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #433 στις: Μάρτιος 19, 2021, 09:00:46 πμ »
Αυτά τα πρακτικά θέματα δε μπορούν να λυθούν με κάποιο χαρτί? Από κει και μετά δε γνωρίζω κάτι αλλά αν κάποιος εκπαιδευτικός συνεχίσει να λείπει με άδεια, λογικά δε θα κρατήσουν τον αναπληρωτή?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 292
Σύνολο: 315

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.