*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαία σε ενήλικα από το μηδέν  (Αναγνώστηκε 2340 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος peregrinator

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αρχαία σε ενήλικα από το μηδέν
« στις: Οκτώβριος 04, 2020, 11:47:22 πμ »
Καλημέρα σας!

Πριν από λίγες μέρες, μου ζήτησε ένας γνωστός μου, γύρω στα 25, να του κάνω ιδιαίτερα μαθήματα αρχαίων ελληνικών. Στόχος του είναι να μπορεί να διαβάζει με σχετική άνεση έργα της αττικής πεζογραφίας αλλά και της ελληνιστικής περιόδου από το πρωτότυπο. Το καλό είναι ότι δεν μας πιέζει ο χρόνος (για πανελλήνιες π.χ.) και ότι σίγουρα θα είναι διατεθειμένος για πολλή μελέτη. Βέβαια, επειδή δεν είχε ποτέ καμιά ιδιαίτερη επαφή με τα φιλολογικά (είναι του οικονομικού κλάδου), θα πρέπει να τον αρχίσω από το μηδέν.

Οπότε, πώς μου προτείνετε να διαρθρώσω το πλάνο των μαθημάτων; Ποια βιβλία να χρησιμοποιήσουμε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία σε ενήλικα από το μηδέν
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:59:53 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία σε ενήλικα από το μηδέν
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 04, 2020, 01:15:29 μμ »
Καλημέρα σας!

Πριν από λίγες μέρες, μου ζήτησε ένας γνωστός μου, γύρω στα 25, να του κάνω ιδιαίτερα μαθήματα αρχαίων ελληνικών. Στόχος του είναι να μπορεί να διαβάζει με σχετική άνεση έργα της αττικής πεζογραφίας αλλά και της ελληνιστικής περιόδου από το πρωτότυπο. Το καλό είναι ότι δεν μας πιέζει ο χρόνος (για πανελλήνιες π.χ.) και ότι σίγουρα θα είναι διατεθειμένος για πολλή μελέτη. Βέβαια, επειδή δεν είχε ποτέ καμιά ιδιαίτερη επαφή με τα φιλολογικά (είναι του οικονομικού κλάδου), θα πρέπει να τον αρχίσω από το μηδέν.

Οπότε, πώς μου προτείνετε να διαρθρώσω το πλάνο των μαθημάτων; Ποια βιβλία να χρησιμοποιήσουμε;


Εγώ θα το προτείνω και ας φανεί σε κάποιους αστείο. Βρίσκω εξαιρετικό βιβλίο το εξής: https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxmYW5pYWRpc2Vmc3RhdGhpb3N8Z3g6Mjg4ZjhlNzI1MGQwMmQwMw

Προφανώς, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως έχει, αλλά είναι το μόνο που έχω εντοπίσει που πραγματικά ξεκινάει από το μηδέν με απλές προτασούλες και προχωράει τα φαινόμενα βήμα βήμα. Μπορείς να πάρεις μια ιδέα και να εμπλουτίσεις τη διδασκαλία σου ανάλογα με τα ενδιαφέροντα του μαθητή σου.

Αποσυνδεδεμένος peregrinator

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία σε ενήλικα από το μηδέν
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 04, 2020, 06:09:32 μμ »
Εγώ θα το προτείνω και ας φανεί σε κάποιους αστείο. Βρίσκω εξαιρετικό βιβλίο το εξής: https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxmYW5pYWRpc2Vmc3RhdGhpb3N8Z3g6Mjg4ZjhlNzI1MGQwMmQwMw

Προφανώς, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως έχει, αλλά είναι το μόνο που έχω εντοπίσει που πραγματικά ξεκινάει από το μηδέν με απλές προτασούλες και προχωράει τα φαινόμενα βήμα βήμα. Μπορείς να πάρεις μια ιδέα και να εμπλουτίσεις τη διδασκαλία σου ανάλογα με τα ενδιαφέροντα του μαθητή σου.

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση, πράγματι είναι πολύ καλό βιβλίο. Μου αρέσει το γεγονός ότι όντως το πάει βήμα-βήμα και έχει και τη θεωρία παράλληλα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.137 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.