*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2021  (Αναγνώστηκε 260253 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #448 στις: Μάρτιος 21, 2021, 07:32:38 μμ »
Γνωρίζω ότι για τον νομό στον οποίο ενδιαφέρομαι να μετατεθω (στον οποίο έχει μια δεκαετία να γίνουν μεταθέσεις) φέτος δηλωθηκε 1 οργανικό κενό (είχε 5 αιτήσεις συνταξιοδοτησης φέτος, δεν ξέρω πόσες είχε πέρσι, ενώ πέρσι εμφάνιζε 6 πλεοναζοντες φιλολόγους). Ταυτόχρονα 11 συνάδελφοι έχουν αιτηθεί να φύγουν από το νομό. Όσο μπόρεσα μέσα από τους ανακοινωθεντες πίνακες των υπολοίπων διδε να δω προηγούνται 6 άτομα μπροστά από εμένα που έχουν δηλώσει το νομό ως πρώτη επιλογή. Φυσικά δεν ξέρω πόσοι το έχουν δηλώσει 2η,3η κοκ, ενώ ταυτόχρονα 4-5 διδε δεν έχουν δώσει στους πίνακές τους την πρώτη προτίμηση των αιτουντων μετάθεση, και άρα υπάρχει πιθανότητα και άλλοι συνάδελφοι να έχουν πρώτη επιλογή τον νομό. Μόρια δεν έχω σχεδόν καθόλου, και φυσικά έχω τρομερή αγωνία για το πολυπόθητο ντόμινο, μήπως και πάρω και εγώ μετάθεση έστω και στο νήμα...

Το ερώτημά μου είναι, υπάρχει περίπτωση να μετατεθουν πέραν του ενός ατόμου στο νομο αυτό που δηλώνεται ένα κενό; (δεν εννοώ μεταθέσεις που θα προκύψουν από αλυσίδα, σε περίπτωση που φύγουν οι αιτουντες μετάθεση). Και το ρωτάω αυτό, γιατί έχω υπόψιν μου περιπτώσεις τον παλιό καλό καιρό που πήραν μετάθεση σε περιοχές που δεν είχαν να τους δώσουν οργανικές (προ 2010).Ξέρω ότι αυτό που συνέβαινε ήταν ανορθολογικο, απλώς αναρωτιέμαι πόσο δεσμευτικό είναι τελικά το νούμερο που δίνεται ως κενό και αν τελικά στο υπουργείο μπορούν (πολιτική βούληση) να αλλάξουν τα νούμερα;
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:21:54 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3351
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #449 στις: Μάρτιος 21, 2021, 07:37:36 μμ »
Πολλές φορές έχουμε δει να συμβαίνει αυτό. Είναι θέμα πολιτικής βούλησης, όπως αναφέρατε. Μετάθεση και μετά στην διάθεση...

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #450 στις: Μάρτιος 21, 2021, 08:29:52 μμ »
Αν είναι τόσα πολλά τα φετινά οργανικά κενά, πολύ απλά θα πέσουν οι βάσεις των μεταθέσεων.

Μακάρι
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος thriskeftika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #451 στις: Μάρτιος 21, 2021, 08:40:06 μμ »
... αναρωτιέμαι πόσο δεσμευτικό είναι τελικά το νούμερο που δίνεται ως κενό και αν τελικά στο υπουργείο μπορούν (πολιτική βούληση) να αλλάξουν τα νούμερα;
Εδώ και αρκετά πλέον χρόνια οι μεταθέσεις γίνονται επί των κενών που δηλώνονται από τις ΠΔΕ στο Υπουργείο. Καλώς υπολογίζεις τα νούμερα όσων έχουν κάνει αίτηση ή όσα κενά θα προκύψουν από ντόμινο κλπ. Αν αυτά όλα κινηθούν έτσι που να φτάσει η σειρά σου, εντάξει, παίρνεις μετάθεση. Εάν όχι, τότε μην περιμένεις πολιτική παρέμβαση ή κάτι τέτοιο.
Και κάτι ακόμη. Τα (πολλά ή λιγότερα) μόρια μετάθεσης από μόνα τους δεν κάνουν τη διαφορά. Τη διαφορά κάνουν τα κενά που δίνονται από τις Διευθύνσεις. Και αυτά θα είναι φέτος αυξημένα λόγω πολλών συνταξιοδοτήσεων.

Πολλές φορές έχουμε δει να συμβαίνει αυτό. Είναι θέμα πολιτικής βούλησης, όπως αναφέρατε. Μετάθεση και μετά στην διάθεση...
Παλιότερα. Όχι πλέον, δεν συμβαίνει. Το να μείνει κάποιος που πήρε  μετάθεση στη διάθεση δεν σημαίνει ότι μετατέθηκε σε κενό που δεν υπήρχε. Ανέλυσα και σε παλιότερο σχόλιο ότι οι μεταθέσεις γίνονται σε κενές ώρες μαθημάτων α΄ ανάθεσης στη Δ/νση και όχι σε σχολεία με οργανικές θέσεις. Μπορεί έκπαιδευτικός που θα πάρει μετάθεση να μείνει στη διάθεση γιατί το ωράριο του θα είναι σε τρία σχολεία με 6-7 ώρες στο καθένα (σε κανένα από αυτά δεν βγαίνει οργανική για να την πάρει).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2021, 08:43:41 μμ από thriskeftika »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:21:54 »

Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #452 στις: Μάρτιος 21, 2021, 08:52:40 μμ »
Γνωρίζω ότι για τον νομό στον οποίο ενδιαφέρομαι να μετατεθω (στον οποίο έχει μια δεκαετία να γίνουν μεταθέσεις) φέτος δηλωθηκε 1 οργανικό κενό (είχε 5 αιτήσεις συνταξιοδοτησης φέτος, δεν ξέρω πόσες είχε πέρσι, ενώ πέρσι εμφάνιζε 6 πλεοναζοντες φιλολόγους). Ταυτόχρονα 11 συνάδελφοι έχουν αιτηθεί να φύγουν από το νομό. Όσο μπόρεσα μέσα από τους ανακοινωθεντες πίνακες των υπολοίπων διδε να δω προηγούνται 6 άτομα μπροστά από εμένα που έχουν δηλώσει το νομό ως πρώτη επιλογή. Φυσικά δεν ξέρω πόσοι το έχουν δηλώσει 2η,3η κοκ, ενώ ταυτόχρονα 4-5 διδε δεν έχουν δώσει στους πίνακές τους την πρώτη προτίμηση των αιτουντων μετάθεση, και άρα υπάρχει πιθανότητα και άλλοι συνάδελφοι να έχουν πρώτη επιλογή τον νομό. Μόρια δεν έχω σχεδόν καθόλου, και φυσικά έχω τρομερή αγωνία για το πολυπόθητο ντόμινο, μήπως και πάρω και εγώ μετάθεση έστω και στο νήμα...

Το ερώτημά μου είναι, υπάρχει περίπτωση να μετατεθουν πέραν του ενός ατόμου στο νομο αυτό που δηλώνεται ένα κενό; (δεν εννοώ μεταθέσεις που θα προκύψουν από αλυσίδα, σε περίπτωση που φύγουν οι αιτουντες μετάθεση). Και το ρωτάω αυτό, γιατί έχω υπόψιν μου περιπτώσεις τον παλιό καλό καιρό που πήραν μετάθεση σε περιοχές που δεν είχαν να τους δώσουν οργανικές (προ 2010).Ξέρω ότι αυτό που συνέβαινε ήταν ανορθολογικο, απλώς αναρωτιέμαι πόσο δεσμευτικό είναι τελικά το νούμερο που δίνεται ως κενό και αν τελικά στο υπουργείο μπορούν (πολιτική βούληση) να αλλάξουν τα νούμερα;

Μια και συγκεντρώνουμε πληροφορίες, μήπως μπορείς να μας πεις ποιος είναι αυτός ο νομός; Από +6 στο -1;

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #453 στις: Μάρτιος 21, 2021, 09:02:34 μμ »
Φυσικά και μπορώ. Για την Πρέβεζα μιλάω. Εδώ όμως όλα εξαρτώνται από τα Γιάννενα, καθώς θεσπρωτοι, Πρεβεζανοι και Αρτινοι ζητούν μετάθεση για Γιάννενα, από όπου όμως δεν εκκρεμεί καμία αίτηση για μετάθεση. Η μόνη ελπίδα μας είναι να έχουμε κενά στα Γιάννενα από τις συντάξεις όπως συνέβη και στα άλλα αστικά κέντρα. Δυστυχώς όμως δεν έχω καμία πληροφόρηση για τον νομό...
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος londinaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #454 στις: Μάρτιος 21, 2021, 09:04:58 μμ »
Μπράβο παιδιά! Πολύ καλά ακούγονται τα νέα για τους φιλολόγους! Μετά από τόσα χρόνια το αξίζετε. Μήπως γνωρίζει κάποιος πληροφορίες για Πε06 αγγλικής για α, β Θεσσαλονίκης η έστω κεντρική Μακεδονία;
 Ακούγεται για πολλές μεταθέσεις ειδικα Β Θεσσαλονίκης για ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #455 στις: Μάρτιος 21, 2021, 09:08:46 μμ »
Εδώ και αρκετά πλέον χρόνια οι μεταθέσεις γίνονται επί των κενών που δηλώνονται από τις ΠΔΕ στο Υπουργείο. Καλώς υπολογίζεις τα νούμερα όσων έχουν κάνει αίτηση ή όσα κενά θα προκύψουν από ντόμινο κλπ. Αν αυτά όλα κινηθούν έτσι που να φτάσει η σειρά σου, εντάξει, παίρνεις μετάθεση. Εάν όχι, τότε μην περιμένεις πολιτική παρέμβαση ή κάτι τέτοιο.
Και κάτι ακόμη. Τα (πολλά ή λιγότερα) μόρια μετάθεσης από μόνα τους δεν κάνουν τη διαφορά. Τη διαφορά κάνουν τα κενά που δίνονται από τις Διευθύνσεις. Και αυτά θα είναι φέτος αυξημένα λόγω πολλών συνταξιοδοτήσεων.
Παλιότερα. Όχι πλέον, δεν συμβαίνει. Το να μείνει κάποιος που πήρε  μετάθεση στη διάθεση δεν σημαίνει ότι μετατέθηκε σε κενό που δεν υπήρχε. Ανέλυσα και σε παλιότερο σχόλιο ότι οι μεταθέσεις γίνονται σε κενές ώρες μαθημάτων α΄ ανάθεσης στη Δ/νση και όχι σε σχολεία με οργανικές θέσεις. Μπορεί έκπαιδευτικός που θα πάρει μετάθεση να μείνει στη διάθεση γιατί το ωράριο του θα είναι σε τρία σχολεία με 6-7 ώρες στο καθένα (σε κανένα από αυτά δεν βγαίνει οργανική για να την πάρει).

Θέλω να διευκρινισω ότι δεν περιμένω καμία πολιτική παρέμβαση. Ελπίζω σε πιέσεις πολιτικές που μπορεί να ασκηθούν από τους αμεταθετους του νομού, αλλά μόνο ως ελπίδα, εξ ου και το ερώτημα μου. Διότι αν ανοίξουν τα Γιάννενα, καθαρίζει και η Πρέβεζα και η Θεσπρωτία. Αλλά χωρίς δηλωμένα κενά, κατά πόσο γίνονται μεταθέσεις ςΤο ερώτημά μου απαντήθηκε και ευχαριστώ πολύ. Διατηρώ τις ελπίδες μου για το ντόμινο των μεταθέσεων
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος danai1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #456 στις: Μάρτιος 21, 2021, 09:21:22 μμ »
Londinaki ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρεις κάτι εσωτερικά η το εικαζεις λόγω του ότι η περιοχή είναι κλειστή χρόνια τώρα;

Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #457 στις: Μάρτιος 21, 2021, 09:32:07 μμ »
Φυσικά και μπορώ. Για την Πρέβεζα μιλάω. Εδώ όμως όλα εξαρτώνται από τα Γιάννενα, καθώς θεσπρωτοι, Πρεβεζανοι και Αρτινοι ζητούν μετάθεση για Γιάννενα, από όπου όμως δεν εκκρεμεί καμία αίτηση για μετάθεση. Η μόνη ελπίδα μας είναι να έχουμε κενά στα Γιάννενα από τις συντάξεις όπως συνέβη και στα άλλα αστικά κέντρα. Δυστυχώς όμως δεν έχω καμία πληροφόρηση για τον νομό...

Δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο. Τα Γιάννενα είναι η πιο δύσκολη περιοχή ως προορισμός μετάθεσης. Πάρα πολλοί συνάδελφοι επιδιώκουν μετάθεση για εκεί, και όχι μόνο από όμορους (π.χ. Αιτ/νία).

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #458 στις: Μάρτιος 21, 2021, 09:46:01 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!Γνωρίζετε αν οι μεταθέσεις ανακοινώνονται κάπου?

Αποσυνδεδεμένος thriskeftika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #459 στις: Μάρτιος 21, 2021, 10:08:34 μμ »
Δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο. Τα Γιάννενα είναι η πιο δύσκολη περιοχή ως προορισμός μετάθεσης. Πάρα πολλοί συνάδελφοι επιδιώκουν μετάθεση για εκεί, και όχι μόνο από όμορους (π.χ. Αιτ/νία).
Φέτος όμως αναμένονται πολλές μεταθέσεις στα Γιάννενα. Τα κενά δεν έχουν επίσημα δημοσιευτεί ούτε οι παραιτήσεις/συνταξιοδοτήσεις αλλά από όσα διαρρέονται σε κλάδους όπως ΠΕ01, ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04 θα γίνουν πολλές μεταθέσεις λόγω των κενών που δόθηκαν (τα περισσότερα προέκυψαν από τις φετινές συνταξιοδοτήσεις). Σαφώς το τοπίο σε Θεσπρωτία, Πρέβεζα, και Άρτα θα αλλάξει ριζικά.

Αποσυνδεδεμένος g22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #460 στις: Μάρτιος 21, 2021, 10:10:31 μμ »
Τελικά ξέρει κάποιος θετικά πότε θα βγουν οι μεταθέσεις δευτεροβάθμιας;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #461 στις: Μάρτιος 21, 2021, 10:31:03 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!Γνωρίζετε αν οι μεταθέσεις ανακοινώνονται κάπου?
Ανακοινώνονται στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας και κοινοποιούνται στις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης και στα σχολεία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158567
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 569
Σύνολο: 587

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.