*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2021  (Αναγνώστηκε 264087 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marieta 2014

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #882 στις: Οκτώβριος 16, 2021, 12:43:37 μμ »
Καλημέρα, εν αναμονή της εγκυκλίου ξαναθέτω το ερώτημα.
Aν κάνεις αίτηση αλλά τα κενά δε σε βολεύουν και θέλεις τελικά να παραμείνεις, απλά δεν ολοκληρώνεις την αίτηση; Τι γίνεται εκεί;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:49:39 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #883 στις: Οκτώβριος 16, 2021, 01:30:53 μμ »
Πώς να ξέρεις τα κενά από τώρα; Τα κενά θα τα δεις όταν πάρεις μετάθεση. Εκτός αν μιλάμε για μουσικά, καλλιτεχνικά, οπότε τα κενά φαίνονται από τώρα. Εννοώ ότι θα φανούν σύντομα, ακόμη δεν έχουν ανακοινωθεί.

Αποσυνδεδεμένος marieta 2014

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #884 στις: Οκτώβριος 16, 2021, 01:35:50 μμ »
Πώς να ξέρεις τα κενά από τώρα; Τα κενά θα τα δεις όταν πάρεις μετάθεση. Εκτός αν μιλάμε για μουσικά, καλλιτεχνικά, οπότε τα κενά φαίνονται από τώρα. Εννοώ ότι θα φανούν σύντομα, ακόμη δεν έχουν ανακοινωθεί.
Αν το μήνυμά σας είναι συνέχεια του δικού μου μηνύματος εγώ δεν ρώτησα πως μπορεί να ξέρει κανείς από πριν τα κενά. Αλλά τι κάνει όταν δεν τον βολεύουν.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #885 στις: Οκτώβριος 16, 2021, 01:42:11 μμ »
Ναι, σε σας απάντησα.
Παραθέτω από την περσινή εγκύκλιο:
α) Ανάκληση της αίτησης μετάθεσης μπορεί να γίνει μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος μέχρι 31-12-2020 και ώρα 15:00, οπότε και θα απενεργοποιηθεί η δυνατότητα αυτή στο ηλεκτρονικό σύστημα. Επισημαίνεται ότι σε περίπτωση ανάκλησης, η αίτηση θεωρείται άκυρη και δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί ή να υποβληθεί εκ νέου.

β) Ανάκληση μετάθεσης δεν προβλέπεται από τις κείμενες διατάξεις και επομένως οι αιτήσεις ανάκλησης μετάθεσης δεν γίνονται δεκτές.

Αν θέλω να πάω στην Α΄ Πειραιά, πάω στην τύχη χωρίς να ξέρω τα κενά. Αν μετά δω ότι τα κενά δεν με βολεύουν, τότε... συνήθως δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:49:39 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #886 στις: Οκτώβριος 16, 2021, 03:13:42 μμ »
Και τα κενά να ξέρεις, μαζί με αυτούς που θα πάρουν μετάθεση, εξετάζονται κι αυτοί που ζητάνε βελτίωση. Αν λοιπόν κάποιος που ζητάει βελτίωση θέσης έχει περισσότερα μόρια από σένα και θέλει το ίδιο κενό με σένα, θα το πάρει εκείνος κι εσύ θα πάρεις κάποιο από τα εναπομείναντα. Οπότε και τα κενά να ξέρεις, θα πρέπει να είσαι σίγουρος κι ότι κανένας δε θα κάνει αίτηση για βελτίωση θέσης ή κι αν κάνει, ότι έχει λιγότερα μόρια από σένα...

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #887 στις: Οκτώβριος 16, 2021, 03:26:04 μμ »
Και τα κενά να ξέρεις, μαζί με αυτούς που θα πάρουν μετάθεση, εξετάζονται κι αυτοί που ζητάνε βελτίωση. Αν λοιπόν κάποιος που ζητάει βελτίωση θέσης έχει περισσότερα μόρια από σένα και θέλει το ίδιο κενό με σένα, θα το πάρει εκείνος κι εσύ θα πάρεις κάποιο από τα εναπομείναντα. Οπότε και τα κενά να ξέρεις, θα πρέπει να είσαι σίγουρος κι ότι κανένας δε θα κάνει αίτηση για βελτίωση θέσης ή κι αν κάνει, ότι έχει λιγότερα μόρια από σένα...
Έτσι γίνεται, είναι γνωστό.
Τα καλύτερα κενά τα παίρνουν συνήθως οι παλιότεροι συνάδελφοι που έχουν περισσότεα μόρια & ζητούν βελτίωση και όσοι παίρνουν μετάθεση και δεν έχουν τόσα πολλά μόρια, πηγαίνουν στα εναπομείναντα κενά. Βέβαια, υπάρχει κι η δυνατότητα της εσωτερικής μετάθεσης, αν στη Διεύθυνση υπάρχει πληθώρα κενών.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Συνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2248
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #888 στις: Οκτώβριος 16, 2021, 04:08:43 μμ »
Και τα κενά να ξέρεις, μαζί με αυτούς που θα πάρουν μετάθεση, εξετάζονται κι αυτοί που ζητάνε βελτίωση. Αν λοιπόν κάποιος που ζητάει βελτίωση θέσης έχει περισσότερα μόρια από σένα και θέλει το ίδιο κενό με σένα, θα το πάρει εκείνος κι εσύ θα πάρεις κάποιο από τα εναπομείναντα. Οπότε και τα κενά να ξέρεις, θα πρέπει να είσαι σίγουρος κι ότι κανένας δε θα κάνει αίτηση για βελτίωση θέσης ή κι αν κάνει, ότι έχει λιγότερα μόρια από σένα...

+νεοδιόριστοι που κάνουν αίτηση για οριστική τοποθέτηση. Όλες οι κατηγορίες αυτές (μετατιθέμενοι, αιτούντες βελτίωση, νεοδιόριστοι) εξετάζονται μαζί.

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #889 στις: Οκτώβριος 16, 2021, 04:42:57 μμ »
Τα μόρια νέοδιοριστων και παλαιότερων θυμίστε μου πότε περίπου αναρτώνται; Δεκέμβριο ή Νοέμβριο;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #890 στις: Οκτώβριος 16, 2021, 05:01:45 μμ »
Αναρτώνται σε δυο φασεις συνήθως. Πρωτα αναρτώνται γυρω στο Δεκεμβριο τα μόρια αυτων που αιτούνται μετάθεση και γύρω στο Πάσχα τα μόρια όσων αιτούνται βελτίωση ή οριστική τοποθέτηση

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #891 στις: Οκτώβριος 16, 2021, 11:10:57 μμ »
+νεοδιόριστοι που κάνουν αίτηση για οριστική τοποθέτηση. Όλες οι κατηγορίες αυτές (μετατιθέμενοι, αιτούντες βελτίωση, νεοδιόριστοι) εξετάζονται μαζί.
Μαζί με τις παραπάνω κατηγορίες εκπαιδευτικών εξετάζονται και όσοι είναι στη Διάθεση του ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #892 στις: Οκτώβριος 18, 2021, 10:19:44 πμ »
Έχουμε κάποια ενημέρωση;

Αποσυνδεδεμένος marieta 2014

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #893 στις: Οκτώβριος 18, 2021, 04:40:07 μμ »
Ναι, σε σας απάντησα.
Παραθέτω από την περσινή εγκύκλιο:
α) Ανάκληση της αίτησης μετάθεσης μπορεί να γίνει μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος μέχρι 31-12-2020 και ώρα 15:00, οπότε και θα απενεργοποιηθεί η δυνατότητα αυτή στο ηλεκτρονικό σύστημα. Επισημαίνεται ότι σε περίπτωση ανάκλησης, η αίτηση θεωρείται άκυρη και δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί ή να υποβληθεί εκ νέου.

β) Ανάκληση μετάθεσης δεν προβλέπεται από τις κείμενες διατάξεις και επομένως οι αιτήσεις ανάκλησης μετάθεσης δεν γίνονται δεκτές.

Αν θέλω να πάω στην Α΄ Πειραιά, πάω στην τύχη χωρίς να ξέρω τα κενά. Αν μετά δω ότι τα κενά δεν με βολεύουν, τότε... συνήθως δεν μπορώ να κάνω κάτι.
erieta  το ίδιο ισχύει και για τη βελτίωση; εννοώ την ημερομηνία 21 Δεκεμβρίου για ανάκληση αίτησης. Γιατί εμένα η βελτίωση με ενδιαφέρει τελικά.
Κάνω δηλαδή την αίτηση βελτίωσης και όταν βγαίνουν τα κενά βλέπω πως δε με βολεύουν  οπότε τι κάνω δε δηλώνω σχολεία για να θεωρηθεί άκυρη η αίτηση μου ή σε αυτήν την περίπτωση αφού έκανα αίτηση με τοποθετούν αυτοί στη δευτεροβάθμια.
Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή. Αν ξέρει κάποιος ας μου πει.Μπορεί να μην τα λέω καλά

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #894 στις: Οκτώβριος 18, 2021, 05:13:24 μμ »
marieta, κάνε με το καλό την αίτηση για βελτίωση, να δεις και τα μόρια που έχεις. Δεν χρειάζεται να κάνεις ανάκληση. Όταν θα σας καλέσει το ΠΥΣΔΕ να δηλώστε κενά για βελτίωση, απλώς δεν κάνεις αίτηση, αν δεν σε ενδιαφέρουν τα κενά που θα δώσουν. Έτσι έχω κάνει κι εγώ πολλές φορές, όπως και πολλοί άλλοι συνάδερφοι.

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #895 στις: Οκτώβριος 18, 2021, 05:13:52 μμ »
erieta  το ίδιο ισχύει και για τη βελτίωση; εννοώ την ημερομηνία 21 Δεκεμβρίου για ανάκληση αίτησης. Γιατί εμένα η βελτίωση με ενδιαφέρει τελικά.
Κάνω δηλαδή την αίτηση βελτίωσης και όταν βγαίνουν τα κενά βλέπω πως δε με βολεύουν  οπότε τι κάνω δε δηλώνω σχολεία για να θεωρηθεί άκυρη η αίτηση μου ή σε αυτήν την περίπτωση αφού έκανα αίτηση με τοποθετούν αυτοί στη δευτεροβάθμια.
Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή. Αν ξέρει κάποιος ας μου πει.Μπορεί να μην τα λέω καλά

Σε περίπτωση βελτίωσης, δεν χάνεις τίποτα. Εφόσον δεν δηλώσεις σχολεία. Παραμένεις εκεί που ήσουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 282
Σύνολο: 283

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.