*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με το πρόγραμμα  (Αναγνώστηκε 1933 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος joessa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πρόβλημα με το πρόγραμμα
« στις: Οκτώβριος 16, 2020, 07:19:51 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να σας ρωτήσω για ένα ζήτημα που με απασχολεί. Φέτος εργάζομαι με απόσπαση σε λύκειο στη Δ Αθήνας . Από την αρχή θέλησαν να με φορτώσουν με πολλά διδακτικά αντικείμενα. Επίσης, έχω αναλάβει έκθεση και λογοτεχνία σε δύο τμήματα της τρίτης και σε ένα της πρώτης, γιατί όπως καταλαβαίνετε δεν ήθελαν να τα αναλάβουν οι μόνιμοι. Επιπλέον, με βάζουν συνέχεια να κάνω εφημερίες και πάλι δεν αντέδρασα. Όμως, η κατάσταση έχει ξεφύγει γιατί σύμφωνα με το πρόγραμμα θα πρέπει να διδάσκω λογοτεχνία και έκθεση γ λυκείου τις 2 τελευταίες ώρες! Όπως καταλαβαίνετε, και τα παιδιά είναι κουρασμένα αλλά και εγώ. Τα μαθήματα αυτά απαιτούν καθαρό μυαλό για να μπορέσεις να συγκεντρωθεις και να αποδώσεις. Γενικα, υπάρχουν θέματα με το πρόγραμμα. Μάλιστα, στην αρχή υπήρχε μέρα που είχα 6 διδακτικές ώρες! Όσες φορές έχω κάνει τα παράπονά μου στο προγραμματιστή μου λέει ότι το πρόγραμμα είναι προσωρινό και ότι προηγούνται τα μαθήματα κατεύθυνσης. Δε δυσανασχετω, έχω πολλή διάθεση και όρεξη για τη δουλειά μου, αλλά νιώθω ότι με εκμεταλλεύονται. Θα μπορούσα να απευθυνθώ κάπου για να βρω το δίκιο μου; Στο σχολικό σύμβουλο ενδεχομένως; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόβλημα με το πρόγραμμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:13:12 »

Αποσυνδεδεμένος Monte Sorry

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης Καρατζόγλου - Υιός Αριστείδη Καρατζογλου
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το πρόγραμμα
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 07:52:36 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να σας ρωτήσω για ένα ζήτημα που με απασχολεί. Φέτος εργάζομαι με απόσπαση σε λύκειο στη Δ Αθήνας . Από την αρχή θέλησαν να με φορτώσουν με πολλά διδακτικά αντικείμενα. Επίσης, έχω αναλάβει έκθεση και λογοτεχνία σε δύο τμήματα της τρίτης και σε ένα της πρώτης, γιατί όπως καταλαβαίνετε δεν ήθελαν να τα αναλάβουν οι μόνιμοι. Επιπλέον, με βάζουν συνέχεια να κάνω εφημερίες και πάλι δεν αντέδρασα. Όμως, η κατάσταση έχει ξεφύγει γιατί σύμφωνα με το πρόγραμμα θα πρέπει να διδάσκω λογοτεχνία και έκθεση γ λυκείου τις 2 τελευταίες ώρες! Όπως καταλαβαίνετε, και τα παιδιά είναι κουρασμένα αλλά και εγώ. Τα μαθήματα αυτά απαιτούν καθαρό μυαλό για να μπορέσεις να συγκεντρωθεις και να αποδώσεις. Γενικα, υπάρχουν θέματα με το πρόγραμμα. Μάλιστα, στην αρχή υπήρχε μέρα που είχα 6 διδακτικές ώρες! Όσες φορές έχω κάνει τα παράπονά μου στο προγραμματιστή μου λέει ότι το πρόγραμμα είναι προσωρινό και ότι προηγούνται τα μαθήματα κατεύθυνσης. Δε δυσανασχετω, έχω πολλή διάθεση και όρεξη για τη δουλειά μου, αλλά νιώθω ότι με εκμεταλλεύονται. Θα μπορούσα να απευθυνθώ κάπου για να βρω το δίκιο μου; Στο σχολικό σύμβουλο ενδεχομένως; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Όχι πουθενά. Εφημερίες οι περισσότεροι κάνουν κάθε μέρα λόγο των μέτρων για τον κορονοιο, όσο για τις τελευταίες ώρες πάντα οι μόνιμοι κυρίως οι παλαιότεροι (άγραφος νόμος) κάνουν τις πρώτες ώρες. Γενικά αν ο προγραμματιστής δεν ξέρει να κρατάει ισορροπίες μπορεί να κάνει την ζωή δύσκολη σε κάποιον.. Αλλά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα! Μπορείς να κουβεντιάζει απλά αλλά δεν νομίζω κάτι να αλλάξει
Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την αφιερώνουμε στο μίσος,
αλλά ευτυχώς το προσδόκιμο ζωής όλο και αυξάνεται..

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το πρόγραμμα
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 17, 2020, 05:13:13 πμ »
Μόνιμη είμαι και έχω τα δίωρα της Έκθεσης τελευταίες ώρες στα περισσότερα τμήματα που κάνω Γλώσσα (στα ΕΠΑΛ κατά κάποιο τρόπο πριμοδοτήθηκαν οι καθηγητές ειδικοτήτων στο πρόγραμμα  :(τι πρωτότυπο, πρώτη φορά μου συμβαίνει >:(). Μπορείς να εκθέσεις το πρόβλημά σου στον προγραμματιστή αν είναι συνεργάσιμος και αν γίνει η αλλαγή, έγινε.

Συνήθως σε ένα καλό σύλλογο  φιλολόγων παίρνει δύο Γλώσσες ο καθένας αλλά αυτό δεν είναι πάντοτε εφικτό. Μήπως σου έδωσαν και το γ τμήμα γλώσσα επειδή κάποιο πήρε πολλές ιστορίες, όλοι πήραν κατεύθυνση ή κάποιοι δεν κάνουν καθόλου; Μήπως σου έδωσαν αυτές τις ώρες γιατί δεν έβγαιναν αλλιώς οι ώρες με καθηγητές που έρχονται από άλλα σχολεία;;

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το πρόγραμμα
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 17, 2020, 04:16:15 μμ »
Στο δικό μας λύκειο ο διευθυντής υποχρέωσε τον προγραμματιστή να βάλει το δίωρο της έκθεσης μέσα στις 3 πρώτες ώρες σε όλα τα τμήματα της Γ' λυκείου. Έτσι, μια συγκεκριμένη μέρα της εβδομάδας το πρόγραμμα της Γ' αρχίζει με ένα δίωρο έκθεσης και ακολουθούν οι ώρες των μαθημάτων προσανατολισμού. Αν ήμουν στη θέση σου και στο τελικό πρόγραμμα μου έβαζαν όλες τις ώρες της έκθεσης Γ λυκείου τελευταίες ώρες, θα έθετα το θέμα στο σχολικό σύμβουλο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 368
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.