*

Αποστολέας Θέμα: Εργαστήρια ΕΠΑΛ. Τι ισχύει;  (Αναγνώστηκε 17601 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apaloha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εργαστήρια ΕΠΑΛ. Τι ισχύει;
« στις: Οκτώβριος 20, 2020, 02:40:34 μμ »

Καλησπέρα σας.
Έχω το εξής ερώτημα: Στα εργαστηριακά μαθήματα μέχρι πόσους επιτρέπεται μαθητές να είναι σε ένα τμήμα; Πότε μπαίνει δεύτερος καθηγητής; Πότε μπαίνει και τρίτος καθηγητής; Υπάρχει σχετική νομοθεσία που να προβλέπει όλα αυτά; Μπορεί κάποιος να με παραπέμψει σχετικά; Έχω ακούσει από 13 άτομα και πάνω ότι χρειάζεται δεύτερος καθηγητής, ισχύει; Τρίτος καθηγητής στα πόσα άτομα μπαίνει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργαστήρια ΕΠΑΛ. Τι ισχύει;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:47:37 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εργαστήρια ΕΠΑΛ. Τι ισχύει;
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 20, 2020, 03:19:42 μμ »
Ισχύει ότι στους 13 μαθητές μπαίνει και δεύτερος καθηγητής στα εργαστήρια. Στους 25 μαθητές μπαίνει και τρίτος καθηγητής.
Ένα τμήμα θεωρίας μπορεί να είναι ολόκληρο στο εργαστήριο, με τους ανάλογους καθηγητές μέσα.

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Εργαστήρια ΕΠΑΛ. Τι ισχύει;
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 20, 2020, 03:48:58 μμ »
Τρίτος πλέον δε μπαίνει σε καμία περίπτωση. Δεύτερος στους 13, όχι όμως σε όλες τις ειδικότητες.
Διαβάστε την τελευταία εγκύκλιο αναθέσεων για τα ΕΠΑΛ

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εργαστήρια ΕΠΑΛ. Τι ισχύει;
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 20, 2020, 04:38:46 μμ »
Πολύ σωστά jimpan. Εδώ https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/254535_fek-gia-tis-anatheseis-mathimaton-sta-epal
δεν αναφέρει τίποτα για πάνω από 25 μαθητές. Ο διαχωρισμός γίνεται ως τους 12 και πάνω από 13 μαθητές.
Παρασύρθηκα από παλιά γνώση/εμπειρία, που ήμασταν 3 καθηγητές σε τμήμα 30 ατόμων σε ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ.
Εξάλλου συνήθως στους 26 μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες το τμήμα σπάει. Άρα τμήμα άνω των 25 σπάνια θα βρεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργαστήρια ΕΠΑΛ. Τι ισχύει;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:47:37 »

Αποσυνδεδεμένος apaloha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργαστήρια ΕΠΑΛ. Τι ισχύει;
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 21, 2020, 02:59:44 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ωστόσο το πρόβλημα είναι το εξής: τμήμα 27 ατόμων (και όμως δεν έχει σπάσει!) θέλουν σε κάποια εργαστήρια να το βάλουν με ένα καθηγητή και σε κάποια με δύο καθηγητές. Η νομοθεσία λέει πουθενά ότι δεν μπαίνει τρίτος; ή εθιμοτυπικά το λέμε; Σαφή απάντηση δεν έχω βρει. Εμάς τους καθηγητές τι μας καλύπτει αν μπούμε με 27 μαθητές μόνοι μας σε εργαστήριο που τίθονται σοβαρά θέματα ασφαλείας; Ακόμα και με 2 καθηγητές 27 παιδιά (και μάλιστα πολύ ζωηρά)  και χωρίς τις απαραίτητες θέσεις εργασίας είναι πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Εργαστήρια ΕΠΑΛ. Τι ισχύει;
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 21, 2020, 03:31:41 μμ »
Τρίτος δεν υπάρχει, το ξεκαθαρίσαμε. Από την άλλη μη δεχτείς να μπεις μόνος σε τμήμα 27 μαθητών. Ζήτα να είναι παρών ο υπεύθυνος τομέα για να καλύψει το θέμα ασφάλειας μαθητών και δικής σου.

Αποσυνδεδεμένος apaloha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργαστήρια ΕΠΑΛ. Τι ισχύει;
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 21, 2020, 11:34:16 μμ »
Τρίτος δεν υπάρχει, το ξεκαθαρίσαμε. Από την άλλη μη δεχτείς να μπεις μόνος σε τμήμα 27 μαθητών. Ζήτα να είναι παρών ο υπεύθυνος τομέα για να καλύψει το θέμα ασφάλειας μαθητών και δικής σου.

Οκ, ευχαριστώ. Δεν είχα σκοπό να μπω μόνος μου (όσο και να μας πιέζουν), απλά δεν ήξερα πως να το θέσω κομψά. Τώρα για το υπεύθυνος τομέα σωθήκαμε! (είναι πιο άσχετος και βολεμένος από τους νέους εκεί μέσα).
Κάτι ακόμη: Σε εργαστήριο που θα μπούμε δύο όχι τόσο έμπειροι καθηγητές (ένας λίγο έμπειρος εγώ με β ανάθεση το μάθημα και ένας άσχετος εντελώς που δουλεύει πρώτη φορά με α ανάθεση το μάθημα στο ένα, και στο άλλο εργαστήριο ένας πάλι που δουλεύει πρώτη φορά και έχει και β ανάθεση το αντικείμενο και το έχω εγώ α ανάθεση) εκεί μπαίνουμε κανονικά με 27 άτομα; αιτούμαστε και πάλι να είναι υπεύθυνος τομέα μέσα; δεν είναι υποχρεωτικό να είναι; την ευθύνη του μαθήματος και του εργαστηρίου την  έχει αυτός που έχει α ανάθεση το μάθημα και ο άλλος είναι απλά βοηθός; ή είναι συνυπεύθυνοι;
Μπορεί να φαίνονται κάπως οι ερωτήσεις μου αλλά επειδή όλοι αποποιούνται ευθυνών και πραγμάτων θέλω να ξέρω ποιο είναι το τυπικό. Δεν έχω θέμα να αναλάβω το μερίδιο ευθύνης που μου αναλογεί αλλά δεν θέλω να έχω 28 παιδιά μαζί από ότι 27, δηλαδή και ο άλλος καθηγητής να είναι σε φάση ένα παιδί ακόμη, γιατί κάτι τέτοιο παίζει δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργαστήρια ΕΠΑΛ. Τι ισχύει;
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 08:54:23 πμ »
ο υπευθυνος τομεα εχει ωραριο (μαθηματων)14-16 ωρες, και διοικητικα καθηκοντα αρα ΔΕΝ μπαινει στο μαθημα καποιου αλλου
δυστυχως ή ευτυχως καποιος που δουλευει σε σχολειο (μονιμος ή αναπληρωτης) δεν μπορει να δηλωσει ανικανοτητα για καποιο εργαστηριο (αυτονοητα δεν κανει για εκπαιδευτικος)
θα δεις απειρες φορες να μπαινει καποιος μονος του στο εργαστηριο για μηνες (ειτε δουλευει πρωτη φορα ειτε ειναι παππους) μεχρι να δεησει το υπουργειο να στειλει δευτερο
το θεμα για φετος (λογω κορονοιου) ειναι αν μπορει πρακτικα να γινει εργαστηριακο μαθημα ακομα και αν μπουν πεντε καθηγητες μεσα
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2020, 09:00:13 πμ από wipers »

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Εργαστήρια ΕΠΑΛ. Τι ισχύει;
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 05:20:35 μμ »
Δεν υπάρχει πρώτος και δεύτερος. Όταν μπαίνουν δύο είναι συνυπεύθυνοι για το σύνολο των μαθητών. Ούτε έχει διαφορά αν το έχει α ή β ανάθεση.

Αποσυνδεδεμένος geoarna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργαστήρια ΕΠΑΛ. Τι ισχύει;
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 23, 2020, 07:24:03 πμ »
Η ανάθεση των εργαστηριακών μαθημάτων γίνεται απο τον Συλλογο Διδασκόντων του Εργαστηριακού Κέντρου και όχι του ΕΠΑΛ.
Αν εχει γίνει συνεδρίαση και σου έχει ανατεθεί το μάθημα, και εφόσον είναι "μεγάλο" το τμήμα, θα έχεις και έναν συνάδελφο να κάνετε μαζί τις εργαστηριακές ασκήσεις που προβλέπονται απο το αναλυτικό πρόγραμμα. Δεν υπάρχει πρώτος και δεύτερος.

Αν οι μαθητές είναι πολλοί, που στην περίπτωσή σου ισχύει, τότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αναφέρεις εγγράφως στον Διευθυντή του Εργαστηριακού Κέντρου την ακαταλληλότητα του τμήματος να γίνει το ασφαλώς το μάθημα και ότι μέχρι να μειωθεί ο αριθμός των μαθητών θα κάνεις τις εργαστηριακές ασκήσεις με επίδειξη χωρίς την συμμετοχή των μαθητών.

Ο Υπεύθυνος Τομέα δεν έχει καμμία δουλειά να είναι μέσα στο μάθημα κανενός εκπαιδευτικού. Η υπευθυνότητα του μαζί με τα υπόλοιπα στελέχη του Εργαστηριακού Κέντρου είναι να διασφαλίσει τους όρους λειτουργίας των εργαστηρίων για την πραγματοποίηση των εργαστηριακών μαθημάτων.

Τα Εργαστηριακά Κέντρα λειτουργούν με βάση την εγκύκλοι https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/3._%CE%A6%CE%95%CE%9A_1318_%CE%92_01.07.2015.pdf.

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Εργαστήρια ΕΠΑΛ. Τι ισχύει;
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 23, 2020, 03:56:25 μμ »
Άρθρο 4, παρ. 1 περ. η
Πως ακριβώς το φροντίζει; Υπάρχει κάπου περίσσεια εκπαιδευτικών; Εισηγείται μήπως να μη γίνει το μάθημα;

Αποσυνδεδεμένος apaloha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργαστήρια ΕΠΑΛ. Τι ισχύει;
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 24, 2020, 09:57:33 πμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Εργαστήρια ΕΠΑΛ. Τι ισχύει;
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 01, 2021, 05:39:22 μμ »
Καλησπέρα σας,

σε ένα μικρό επαρχιακό ΕΠΑΛ, ποιοι εκπαιδευτικοί δικαιούνται μείωση ωραρίου (-2 ώρες) λόγω εργαστηρίων?

(ΔΕΝ αναφέρομαι για τον κλάδο ΠΕ86)

Ευχαριστώ
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εργαστήρια ΕΠΑΛ. Τι ισχύει;
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 01, 2021, 05:45:31 μμ »
Καλησπέρα σας,

σε ένα μικρό επαρχιακό ΕΠΑΛ, ποιοι εκπαιδευτικοί δικαιούνται μείωση ωραρίου (-2 ώρες) λόγω εργαστηρίων?

(ΔΕΝ αναφέρομαι για τον κλάδο ΠΕ86)

Ευχαριστώ
Καλησπέρα anneta.

Για κάθε εργαστήριο που έχει ένα ΕΠΑΛ κάποιος καθηγητής της ειδικότητας πρέπει να οριστεί ως υπεύθυνος εργαστηρίου.
Αυτός ο εκπαιδευτικός θα δικαιούται μείωση διδακτικού ωραρίου κατά 2 ώρες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 533
Σύνολο: 545

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.