*

Αποστολέας Θέμα: Απαράδεκτοι γονείς!  (Αναγνώστηκε 4115 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kassiopi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απαράδεκτοι γονείς!
« στις: Οκτώβριος 27, 2020, 12:42:06 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!

Βρε παιδιά είμαι έξαλλη >:(! Έχω μία μαθήτρια που της κάνω ιδιαίτερα μαθήματα. Το κορίτσι είναι εξαιρετικό, μελετηρό και με καμία (το τονίζω) στήριξη από τους γονείς οι οποίοι είναι 'πέρα βρέχει'! Αυτό όμως που με κάνει να βγαίνω από τα ρούχα μου είναι ότι ενώ κάθε εβδομάδα κάνουμε ένα δίωρο στο χώρο μου δεν μου τη φέρνουν πλέον τις περισσότερες φορές με πραγματικά γελοίες δικαιολογίες με αποτέλεσμα το παιδί να χάνει μαθήματα πολλά (και σημειωτέον βρίσκεται ΠΟΛΥ πίσω από το επίπεδο των συμμαθητών της). Για να σας δώσω ένα παράδειγμα δικαιολογίας είναι ότι η μαμά έχει γενέθλια, θα έχουν κόσμο και χρειάζεται το παιδί να βοηθήσει με τις δουλειές! Το ανέφερα με καλό τρόπο στους γονείς να μην χάνει μαθήματα το παιδί και μου ανέφεραν ότι έχω δίκιο αλλά η κατάσταση συνεχίζεται. Πλέον όμως, έχω θυμώσει πολύ και δεν ξέρω πραγματικά πως να φερθώ! Ώρες ώρες μου έρχεται πραγματικά να τους προσβάλλω αλλά ξέρω ότι δε πρόκειται να καταφέρω κάτι. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το παιδί.
Έχει αντιμετωπίσει κανείς τέτοια περίπτωση; Πως το χεiριστήκατε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απαράδεκτοι γονείς!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:56:13 »

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτοι γονείς!
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 12:48:16 μμ »
Πριν θυμωσεις σκεψου το ενδεχομενο να αντιμετωπιζουν καποιο οικονομικο προβλημα και να ντρεπονται να το πουν. Όπως και να χει δικο τους παιδι ειναι, εκεινοι εχουν την ευθυνη της ανατροφης του, εκεινοι και για την εκπαιδευση του. Δεν ειναι καλη ιδεα να τους προσβαλεις.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτοι γονείς!
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 01:07:30 μμ »
Πριν θυμωσεις σκεψου το ενδεχομενο να αντιμετωπιζουν καποιο οικονομικο προβλημα και να ντρεπονται να το πουν. Όπως και να χει δικο τους παιδι ειναι, εκεινοι εχουν την ευθυνη της ανατροφης του, εκεινοι και για την εκπαιδευση του. Δεν ειναι καλη ιδεα να τους προσβαλεις.
Συμφωνώ. Ξεκαθάρισε τη θέση σου. Μίλησέ τους για τις επιπτώσεις και ζήτα τους να αναλάβουν την ευθύνη. Εγώ θα τους εξηγούσα ότι, αν ξαναακυρώσουν, θα σταματήσουμε το μάθημα.  Πολλά τέτοια θα συναντήσεις. Οπλίσου με υπομονή και μην το παίρνεις προσωπικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2020, 01:31:04 μμ από evangelia 77 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτοι γονείς!
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 02:50:30 μμ »
Πέρα απ το να ξεκαθαρίσεις ότι η απουσία συνοχής δημιουργεί προβλήματα στην ποιότητα της δουλειάς, δεν νοκθζω ότι μπορείς να κανεις κάτι άλλο. Δικό τους παιδί είναι, εκείνοι κρίνουν. Εσυ απλώς ξεκαθαρίζεις τις επιπτώσεις κ βάζεις όρους σχετικά με το αν και πότε θα γίνεται η ενδεχόμενη αναπλήρωση. Το πολύ πολύ να πεις ότι θες έγκαιρη ενημέρωση σε περίπτωση ακύρωσης γιατί εχεις δεσμεύσει τις ώρες στο πρόγραμμα σου που θα μπορούσες να αξιοποιήσεις αλλιώς κάνοντας κάποιο άλλο μάθημα πχ. Αν κ δεν νομίζω να συγκινηθούν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απαράδεκτοι γονείς!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:56:13 »

Αποσυνδεδεμένος Kassiopi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτοι γονείς!
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 02:52:09 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Επειδή γνωρίζω την οικογένεια δεν τίθεται θέμα οικονομικό. Το παιδί πηγαίνει σε ένα σωρό εξωσχολικές δραστηριότητες τις οποίες πληρώνουν αδρά και έχει και ο καθένας τους από δύο κινητά (μέχρι και τα μικρά παιδιά τους!). Απλά είναι θέμα προτεραιοτήτων για αυτούς.

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να τους ξεκαθαρίσω ότι το παιδί σίγουρα δεν μπορεί να μάθει με δύο φορές το μήνα μάθημα μόνο! Όταν έρχεται έχει ξεχάσει και αυτά που έχουμε κάνει! Απλά το θέμα είναι ότι πιθανότερο είναι ότι θα το σταματήσουνε το παιδί και θα μείνει πίσω! Είναι πραγματικά κρίμα ένα τέτοιο παιδί με τέτοια θέληση να μη μπορεί να προχωρήσει λόγω τέτοιων γονέων.

Αποσυνδεδεμένος Kassiopi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτοι γονείς!
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 02:54:07 μμ »
Πέρα απ το να ξεκαθαρίσεις ότι η απουσία συνοχής δημιουργεί προβλήματα στην ποιότητα της δουλειάς, δεν νοκθζω ότι μπορείς να κανεις κάτι άλλο. Δικό τους παιδί είναι, εκείνοι κρίνουν. Εσυ απλώς ξεκαθαρίζεις τις επιπτώσεις κ βάζεις όρους σχετικά με το αν και πότε θα γίνεται η ενδεχόμενη αναπλήρωση. Το πολύ πολύ να πεις ότι θες έγκαιρη ενημέρωση σε περίπτωση ακύρωσης γιατί εχεις δεσμεύσει τις ώρες στο πρόγραμμα σου που θα μπορούσες να αξιοποιήσεις αλλιώς κάνοντας κάποιο άλλο μάθημα πχ. Αν κ δεν νομίζω να συγκινηθούν.

Δε θα συγκινηθούν πίστεψέ με! Εδώ για να αγοράσουν τα βιβλία που κάνουμε μάθημα τους έπρηζα για παραπάνω από μήνα.

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτοι γονείς!
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 02:57:40 μμ »
Είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη με ιδιότροπους γονείς. Ας μη ξεχνάμε ότι και συνάδελφοι που είναι παράξενοι γενικά είναι ακόμη πιο παράξενοι ως γονείς. Ευτυχώς κάποια παιδιά καταφέρνουν και ξεφεύγουν από τα βήματά τους. Καλή δύναμη!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2020, 03:49:38 μμ από stellousi »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτοι γονείς!
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 03:07:07 μμ »
Αντιλαμβάνουμαι (συμβαίνει και σ' εμένα) ότι ο δάσκαλος δένεται με το παιδί και θέλει να το ιδεί να προκόβει. Αλλά πρέπει όλ' οι εκπαιδευτικοί να καταλάβομε πως το παιδί έχει γονείς και πως εκεί δεν ημπορούμε να παρέμβομε πέρ' από μια σοβαρή συζήτηση. Οπότε κρίνομε αν δεδομένων των συνθηκών (που δεν αλλάζουν) θα χρειαστεί να διακόψομε ή να συνεχίσομε παίρνοντας απόφαση ότι η κατάσταση είναι και θα παραμείνει "ως έχει".

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτοι γονείς!
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 03:09:14 μμ »
Δυστυχώς παντού υπάρχουν απαράδεκτοι γονείς.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2020, 03:44:27 μμ από maria42 »

Αποσυνδεδεμένος Monte Sorry

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης Καρατζόγλου - Υιός Αριστείδη Καρατζογλου
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτοι γονείς!
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 04:01:35 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Επειδή γνωρίζω την οικογένεια δεν τίθεται θέμα οικονομικό. Το παιδί πηγαίνει σε ένα σωρό εξωσχολικές δραστηριότητες τις οποίες πληρώνουν αδρά και έχει και ο καθένας τους από δύο κινητά (μέχρι και τα μικρά παιδιά τους!). Απλά είναι θέμα προτεραιοτήτων για αυτούς.

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να τους ξεκαθαρίσω ότι το παιδί σίγουρα δεν μπορεί να μάθει με δύο φορές το μήνα μάθημα μόνο! Όταν έρχεται έχει ξεχάσει και αυτά που έχουμε κάνει! Απλά το θέμα είναι ότι πιθανότερο είναι ότι θα το σταματήσουνε το παιδί και θα μείνει πίσω! Είναι πραγματικά κρίμα ένα τέτοιο παιδί με τέτοια θέληση να μη μπορεί να προχωρήσει λόγω τέτοιων γονέων.

Η δουλειά σου είναι να κάνεις μάθημα στο παιδί όχι να νουθετεί τιυς γονείς! Αν τα δύο μαθήματα τον μήνα είναι λίγα χρήματα για εσένα μην δέχεσαι να συνεχίσετε άλλο μαζί, δεν υπάρχει άλλος δρόμος..
Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την αφιερώνουμε στο μίσος,
αλλά ευτυχώς το προσδόκιμο ζωής όλο και αυξάνεται..

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτοι γονείς!
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 04:18:34 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!

Βρε παιδιά είμαι έξαλλη >:(! Έχω μία μαθήτρια που της κάνω ιδιαίτερα μαθήματα. Το κορίτσι είναι εξαιρετικό, μελετηρό και με καμία (το τονίζω) στήριξη από τους γονείς οι οποίοι είναι 'πέρα βρέχει'! Αυτό όμως που με κάνει να βγαίνω από τα ρούχα μου είναι ότι ενώ κάθε εβδομάδα κάνουμε ένα δίωρο στο χώρο μου δεν μου τη φέρνουν πλέον τις περισσότερες φορές με πραγματικά γελοίες δικαιολογίες με αποτέλεσμα το παιδί να χάνει μαθήματα πολλά (και σημειωτέον βρίσκεται ΠΟΛΥ πίσω από το επίπεδο των συμμαθητών της). Για να σας δώσω ένα παράδειγμα δικαιολογίας είναι ότι η μαμά έχει γενέθλια, θα έχουν κόσμο και χρειάζεται το παιδί να βοηθήσει με τις δουλειές! Το ανέφερα με καλό τρόπο στους γονείς να μην χάνει μαθήματα το παιδί και μου ανέφεραν ότι έχω δίκιο αλλά η κατάσταση συνεχίζεται. Πλέον όμως, έχω θυμώσει πολύ και δεν ξέρω πραγματικά πως να φερθώ! Ώρες ώρες μου έρχεται πραγματικά να τους προσβάλλω αλλά ξέρω ότι δε πρόκειται να καταφέρω κάτι. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το παιδί.
Έχει αντιμετωπίσει κανείς τέτοια περίπτωση; Πως το χεiριστήκατε;

Δικό τους είναι το παιδί όπως ανέφερε και κάποιος άλλος, ότι γουστάρουν κάνουν και δε θα σου δώσουν και λογαριασμό στην τελική. Αν δε σου αρέσει αυτό που συμβαίνει κόψε τα ιδιαίτερα και βρες άλλους μαθητές. Απλά τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτοι γονείς!
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 04:31:49 μμ »
Θα έλεγα ότι υπάρχει οικονομικό θέμα αλλά το αποκλείεις. Καταλαβαίνω τη θέση σου, ειδικά αφού συμπαθείς το παιδί αλλά ελάχιστα πράγματα μπορείς να κάνεις. Δεν είναι δουλειά σου να νουθετήσεις τους γονείς. Αν σε απασχολεί το οικονομικό, που είναι απόλυτα κατανοητό, απλά πες στους γονείς πως από αυτή τη δουλειά βιοπορίζεσαι και αφού οι ώρες μαθημάτων που είχατε κανονίσει δεν πραγματοποιούνται, έχεις βρει άλλο μάθημα και θα το βάλεις στις ώρες που είχαν κλείσει. Και εκπαιδευτικά να το δεις, με 2 φορές μάθημα το μήνα δουλειά δε γίνεται.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 344
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.