*

Αποστολέας Θέμα: Nέος εκπαιδευτικος Επας οαεδ  (Αναγνώστηκε 6201 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ribopaido

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Nέος εκπαιδευτικος Επας οαεδ
« στις: Οκτώβριος 31, 2020, 10:35:34 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Με καλέσανε χτες από την επας Αιγάλεω για να αναλάβω το μάθημα ''Ηλεκτρικό σύστημα αυτοκινήτου'' εργαστήριο και θεωρία (11 ώρες σύνολο) και πήγα έκανα τα χαρτιά για να γίνει η πρόσληψη έως τη Τρίτη . Είδα για τις πληρωμές ( 15Ε το μήνα μεικτά) αλλά έχει κανείς εμπειρία να μου πει μερικά πράγματα όπως:

1. Η εμπειρία σας από τις συνθήκες
2. Πως γίνονται τα μαθήματα? Πάει ανά εκπαιδευτικό έτος η διδασκαλία του μαθήματος σαν το επαλ?
3. Πληρωμές να φανταστώ μετά τη πρώτη , οι άλλες γίνονται κάθε μήνα τυπικά?

Τους είδα αξιόλογους ανθρώπους και με διάθεση να βοηθήσουν για να μπορώ να διδάξω και στο ΠΑ.Δ.Α στα πλαίσια του διδακτορικού μου.

Ότι άλλες πληροφορίες , φυσικά είναι χρήσιμες...

Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Nέος εκπαιδευτικος Επας οαεδ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:51:02 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Nέος εκπαιδευτικος Επας οαεδ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 31, 2020, 11:10:08 μμ »
Οι συνθήκες είναι σχετικά καλές. Τα μαθήματα γίνονται μέχρι τις εξετάσεις του Ιουνίου, όπως στα ΕΠΑΛ.
Όταν γίνει η πρώτη πληρωμή, μετά πληρώνεσαι κάθε μήνα τυπικά.

Αξίζει. Να τις πάρεις τις ώρες.

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Nέος εκπαιδευτικος Επας οαεδ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 05, 2021, 06:36:42 μμ »
Χαιρετε! Θεωρειτε οτι για εναν νεο εκπαιδευτικο η διδασκαλια στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ ειναι ενα ευκολο πεδιο; Χρειαζεται προυπηρεσια για να ανταπεξελθει κανεις;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Nέος εκπαιδευτικος Επας οαεδ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 05, 2021, 11:10:43 μμ »
Κάθε αρχή έχει τις δυσκολίες της, αλλά η ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ είναι μια καλή αρχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Nέος εκπαιδευτικος Επας οαεδ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:51:02 »

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Nέος εκπαιδευτικος Επας οαεδ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 06, 2021, 03:58:08 μμ »
Ευχαριστώ Lasid για την απάντηση!

Φέτος είχα προσληφθεί από τις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ (έλαβα ενημέρωση από 3 για μειωμένο ωράριο), αλλά επειδή η πρόσληψη έγινε αφού κλήθηκα ως αναπληρώτρια και δεν ήμουν στην Περιφέρεια, δε μπόρεσα να πάω. Θα προσμετρηθεί η φετινή μου προϋπηρεσία για τους πίνακες του ΟΑΕΔ του χρόνου;
-Γνωρίζει κάποιος την ωριαία αντιμισθία;
-Είναι νόμιμο να έχει προσληφθεί κάποιος ως αναπληρωτής τα πρωινά και να εργάζεται και στις ΕΠΑΣ τα απογεύματα;

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Nέος εκπαιδευτικος Επας οαεδ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 06, 2021, 04:07:32 μμ »
-Θα προσμετρηθεί η φετινή μου προϋπηρεσία για τους πίνακες του ΟΑΕΔ του χρόνου;
-Γνωρίζει κάποιος την ωριαία αντιμισθία;
-Είναι νόμιμο να έχει προσληφθεί κάποιος ως αναπληρωτής τα πρωινά και να εργάζεται και στις ΕΠΑΣ τα απογεύματα;
-Όταν βγει η προκήρυξη για τις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ θα δηλώσεις την προϋπηρεσία που απέκτησες φέτος και θα προσμετρηθεί κανονικά.
-Είναι λίγο πάνω από 10 € ανά ώρα. Το ακριβές ποσό θα σου το πούνε οι συνάδελφοι που δούλεψαν πρόσφατα σε ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ.
-Αυτό εξαρτάται από το τι θα αναφέρει η προκήρυξη του ΟΑΕΔ. Συνήθως δεν δίνουν ώρες σε αναπληρωτές πλήρους ωραρίου.

Αποσυνδεδεμένος biribiri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Nέος εκπαιδευτικος Επας οαεδ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 26, 2021, 12:41:18 μμ »
Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση για ωρομίσθιος, πρώτη φορά, για την εμπειρία της διδασκαλίας. Είμαι φαρμακοποιός, οπότε τα μαθήματα που θα μπορούσα να διδάξω είναι στον τομέα Υγείας και Πρόνοιας.

Θα ήθελα να ρωτήσω από την εμπειρία σας, αν οι μαθητές σε αυτόν τον τομέα είναι πιο πειθαρχημένοι, συνεργάσιμοι και με ενδιαφέρον. Πώς είναι το κλίμα;
Διάβασα κάποια παλιότερα θέματα εδώ και με "τρόμαξαν".

Επίσης, αναλαμβάνεις πρόσθετες αρμοδιότητες, όπως η επιτήρηση και διοικητικά;

Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Nέος εκπαιδευτικος Επας οαεδ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 26, 2021, 04:37:44 μμ »
biribiri καλώς ήρθες στο pde.

Οι μαθητές του τομέα υγείας είναι πιθανώς πιο ήσυχοι από μαθητές άλλων ειδικοτήτων.
Αν είσαι ωρομίσθιος συνήθως δεν αναλαμβάνεις διοικητικές εργασίες. Σε κάποια διαλείμματα ίσως έχεις εφημερία.
Αν πραγματοποιηθούν εξετάσεις στο τέλος της σχολικής χρονιάς, φυσικά και θα μπεις στο πρόγραμμα επιτηρήσεων.

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Nέος εκπαιδευτικος Επας οαεδ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 26, 2021, 07:15:04 μμ »
Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση για ωρομίσθιος, πρώτη φορά, για την εμπειρία της διδασκαλίας. Είμαι φαρμακοποιός, οπότε τα μαθήματα που θα μπορούσα να διδάξω είναι στον τομέα Υγείας και Πρόνοιας.

Θα ήθελα να ρωτήσω από την εμπειρία σας, αν οι μαθητές σε αυτόν τον τομέα είναι πιο πειθαρχημένοι, συνεργάσιμοι και με ενδιαφέρον. Πώς είναι το κλίμα;
Διάβασα κάποια παλιότερα θέματα εδώ και με "τρόμαξαν".

Επίσης, αναλαμβάνεις πρόσθετες αρμοδιότητες, όπως η επιτήρηση και διοικητικά;

Σας ευχαριστώ.

Αγαπητή/έ biri biri
Έχω και εγώ το ίδιο επάγγελμα και έχω διδάξει στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ δύο χρόνια (δηλ. είχα τα παιδιά πρώτα στην Α και μετά στη Β΄). Είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτή την εμπειρία. Αν βρεις ΕΠΑΣ που έχει ειδικότητα ΒΟΗΘΟΣ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟΥ τα μαθήματα είναι γενικά πολύ κοντά σε αυτά που ξέρεις από το πανεπιστήμιο. Θα ήταν χρήσιμο να κοιτάξεις την αντίστοιχη προκήρυξη που έχει βγει για τους μαθητές και την αντίστοιχη περυσινή (για τη Β Τάξη) για να μάθεις τι ειδικότητες παίζουν.
Η περιβόητη "χαλαρότητα" των μαθητών στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ συναντάται στις πιο τεχνικές ειδικότητες πχ. θερμοϋδραυλικοί, φυσικό αέριο ενώ στον Τομέα Υγείας είναι όντως πιο πειθαρχημένα τα παιδιά. Εγώ προσωπικά έκλεισα τα αυτιά μου σε όλα τα σχόλια του τύπου "το δίπλα τμήμα είναι πιο χαλαρό, δεν κάνουν μάθημα, δεν τους βάζουν απουσία κτλ." και στο τέλος ο Διευθυντής μάς έδωσε συγχαρητήρια σε όλους τους καθηγητές του τμήματος γιατί κρατήσαμε επίπεδο και καταλάβαινε ότι τα παιδιά έρχονταν διαβασμένα για τις εξετάσεις και έδειχναν ενδιαφέρον για το μάθημα.
Μην φανταστείς ότι οι μαθητές είναι πανεπιστημιακού επιπέδου. Πολλές φορές πρέπει να απλοποιείς κάποιες έννοιες αλλά μπορούν να μάθουν πολλά πράγματα και έχουν ενδιαφέρον ειδικά αν τους δώσεις δεύτερες ευκαιρίες (πχ, ένα δεύτερο διαγώνισμα για να διορθώσουν το βαθμό τους). Ακόμα και σε ώρες που ήταν τελείως νοκ άουτ πχ. μετά από ένα δύσκολο κεφάλαιο ή μετά από διαγώνισμα και παρακαλούσαν να μην κάνουμε μάθημα, εγώ τους έλεγα να παίξουμε κρεμάλα με φαρμακευτική ορολογία και είχαν γίνει πολύ καλοί σε αυτό.
Η επαφή σου με τις άλλες ειδικότητες περιορίζεται στις "εφημερίες" δηλ. τις ημέρες που θα ορίζεσαι υπεύθυνος για την επιτήρηση του διαλείμματος και στις επιτηρήσεις που ίσως κάνεις στις εξετάσεις σε άλλα τμήματα. Αλλά και εκεί θεωρώ πως θα καταλάβεις πόσο σε παίρνει και δε χρειάζεται να χαλάσεις φαιά ουσία γιατί δεν είναι το τμήμα σου.
Μια άλλη παρατήρησή μου είναι ότι αν τυχόν ενδιαφέρεσαι να πάρεις πλήρες ωράριο τότε πιθανά θα έχεις πολλές ώρες το ίδιο τμήμα και αυτό κουράζει τα παιδιά. Εμείς τότε ήμασταν τρεις καθηγητές που εναλλασσόμασταν και είχε δουλέψει καλά. Οι εξετάσεις (εισηγήσεις και επιτηρήσεις) ήταν υποχρεωτικά πρωινό ωράριο οπότε αν έχεις πρωινή δουλειά πρέπει να πάρεις άδεια αλλά μέχρι τις 10 το πολύ 11 (αν εξετάζεις και θεωρία και εργαστήριο) έχεις ξεμπερδέψει. Εισήγηση ή/και επιτήρηση σου έβαζαν τις ημέρες που είχες μάθημα υπό κανονικές συνθήκες. Στους ωρομίσθιους συνήθως δεν ανατίθενται διοικητικές δουλειές αλλά υπήρχε μία πίεση να είσαι παρόν όταν είχε συνέλευση συλλόγου διδασκόντων είτε είχες μάθημα εκείνη την ημέρα/ώρα είτε όχι. Αν βέβαια είχες μάθημα εκείνη την ώρα το έχανες και πληρωνόσουν κανονικά ομοίως και στις εκδρομές όπου συνοδεύεις πολύ χαλαρά τους μαθητές(συνήθως οι καθηγητές κάθονται σε μία καφετέρια όλοι μαζί) και πληρώνεσαι κανονικά τις ώρες σου.
Γενικά μου άρεσε ότι οι ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ έχουν βιβλίο (σε αντίθεση με τα ΙΕΚ), τα εργαστήρια είχαν κάποιο στοιχειώδη εξοπλισμό, προπλάσματα για την ανατομία και η ύλη βγαίνει στο χρονοδιάγραμμα χωρίς πίεση.
Ελπίζω να βοήθησα. Αν θέλεις να με ρωτήσεις οτιδήποτε μπορείς να μου στείλεις και προσωπικό μήνυμα.

Αποσυνδεδεμένος biribiri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Nέος εκπαιδευτικος Επας οαεδ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 26, 2021, 08:01:44 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο και ιδιαίτερα τον ήδη συνάδελφο για τις τόσο κατατοπιστικές πληροφορίες και τις συμβουλές!
Να είστε καλά!

Αποσυνδεδεμένος Brikena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Nέος εκπαιδευτικος Επας οαεδ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 18, 2021, 02:32:56 μμ »
Καλησπέρα σας στους προσωρινούς πίνακες Δ.Ε της ειδικότητας μου είμαι πρώτη έχω πιθανότητες να εργαστώ???

Αποσυνδεδεμένος evrialon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο-Τόλμη-Τύχη
    • Προφίλ
Απ: Nέος εκπαιδευτικος Επας οαεδ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 18, 2021, 03:28:19 μμ »
Καλησπέρα σας στους προσωρινούς πίνακες Δ.Ε της ειδικότητας μου είμαι πρώτη έχω πιθανότητες να εργαστώ???
Καλησπέρα συνάδελφε, διάβασε παρακαλώ προσεκτικά τον σύνδεσμο με τις αναθέσεις των μαθημάτων που σου παραθέτω παρακάτω:
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/274257_anatheseis-mathimaton-epas-oaed-fek

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158554
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 482
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.156 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.