*

Αποστολέας Θέμα: Μάθημα με webex  (Αναγνώστηκε 117283 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1345
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 09:06:44 πμ »
ΩΡΑΡΙΟ ΓΕΛ - ΕΠΑΛ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Ώρα

διδασκαλίας

Από

Έως



8:00

8:40



8:50

9:30



9:40

10:20



10:30

11:10



11:20

12:00



12:10

12:50



13:00

13:40

 

 

 

ΩΡΑΡΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Ώρα

διδασκαλίας

Από

Έως



8:30

9:10



9:20

10:00



10:10

10:50



11:00

11:40



11:50

12:30



12:40

13:20



13:30

14:10

https://www.e-nomothesia.gr/kat-ekpaideuse/koine-upourgike-apophase-151978-gd4.html

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάθημα με webex
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:32:30 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 09:15:02 πμ »
Τους έχω πει στην τάξη να έχουν κλειστές τις κάμερες. Άλλωστε αν τις ανοίξουμε αντιμετωπίζουμε προβλήματα με το δίκτυο. Περυσι στα τμήματα με καλές σχέσεις μεταξύ των παιδιών έκανα ερωτήσεις και λύθηκαν αρκετές απορίες. Φέτος που είναι πιο ανταγωνιστικά τα πράγματα μόνο κλειστού τύπου ή θα ζητάω απαντήσεις στο τσάτ και μετα θα ανεβάζω την λύση. Με δεδομένο ότι η πλειονότητα θα συνδεθεί με κινητό καταλήγω σε ένα διεκπεραιωτικό μάθημα παρόλο που με ενοχλεί απίστευτα και δεν το έχω ξανακάνει στα σχεδόν 15 χρόνια που δουλεύω

Το έκανε μια συνάδελφος με το τσατ αυτό κ τους έμεινε η συνήθεια κ το έκαναν κ σε εμένα κ τον άντρα μου κ δεν μας άρεσε καθολου.

Αν είναι όμως να μη μιλάνε, τι το θέλουνε το συγχρονο; δεν έχει νόημα. έχει νόημα μόνο να φαίνεται ότι είμαστε απασχολημένοι 8-2 κ εμείς κ τα παιδιά....

Όντως όσοι παρακολουθούν από κινητό θα έχουν περιορισμένες δυνατότητες.
Αν μας άφηναν να κάνουμε κάποιες σύντομες τηλεδιασκέψεις κ μετά φύλλα εργασίας στην ασύγχρονη, θα ήταν πολύ πιο αποδοτικό.

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 09:19:44 πμ »
Όταν ανεβάζουμε βίντεο από το Youtube στο webex, ακούγεται και βλέπεται χάλια. Δεν είναι δικό μας πρόβλημα αυτό, αλλά της πλατφόρμας. Καλύτερα να τους δίνουμε συνδέσμους για να τα βλέπουν μετά μόνοι τους. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Ανοίγεις το βίντεο στο youtube στον browser που χρησιμοποιείς και κάνεις share τον browser. Share application δηλαδή. Έτσι έδειχνα πολλές φορές βίντεο χωρίς πρόβλημα. ΄

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 09:34:00 πμ »
μυωπία,
καλή ιδέα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάθημα με webex
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:32:30 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 09:43:12 πμ »
[...]
Όντως όσοι παρακολουθούν από κινητό θα έχουν περιορισμένες δυνατότητες.
Αν μας άφηναν να κάνουμε κάποιες σύντομες τηλεδιασκέψεις κ μετά φύλλα εργασίας στην ασύγχρονη, θα ήταν πολύ πιο αποδοτικό.

Αυτό θα ήταν το καλύτερο. Και  εγώ λόγω ιδιαιτερότητας του μαθήματός μου θα τους ανεβάζω τις ασκήσεις στην ασύγχρονη. Στο webex θα κάνουμε λίγη θεωρία και επίλυση αποριών.
Εξαρτάται βέβαια και από το μάθημα του κάθε ενός και το πως έχει συνηθίσει να δουλεύει.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 10:06:49 πμ »
Αυτό θα ήταν το καλύτερο. Και  εγώ λόγω ιδιαιτερότητας του μαθήματός μου θα τους ανεβάζω τις ασκήσεις στην ασύγχρονη. Στο webex θα κάνουμε λίγη θεωρία και επίλυση αποριών.
Εξαρτάται βέβαια και από το μάθημα του κάθε ενός και το πως έχει συνηθίσει να δουλεύει.

Κι εγώ με ακριβώς τον ίδιο τρόπο έχω σκοπό να δουλέψω και κατά τη διάρκεια του 40λεπτου του webex. Θέλω να δω επίσης πώς μπορεί να δουλέψει ο τοίχος στην eclass και τι μπορώ να κάνω με συνεργατικά έγγραφα, ειδικά στην ομαδική δημιουργία κειμένων. Γενικά, θέλω να πειραματιστώ λίγο με ομαδοσυνεργατική, αν και πολύ φοβάμαι ότι θα κάνω μια τρύπα στο νερό.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 10:09:13 πμ »
Αυτό θα ήταν το καλύτερο. Και  εγώ λόγω ιδιαιτερότητας του μαθήματός μου θα τους ανεβάζω τις ασκήσεις στην ασύγχρονη. Στο webex θα κάνουμε λίγη θεωρία και επίλυση αποριών.
Εξαρτάται βέβαια και από το μάθημα του κάθε ενός και το πως έχει συνηθίσει να δουλεύει.

Κ εγω θα το ήθελα αλλά αν πρέπει να κάνω babysitting 8-2, δεν θα ασχολούμαι κ διπλάσιο χρόνο για ασύγχρονη. δεν μπορώ δηλαδη.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 10:20:15 πμ »
Όταν ανεβάζουμε βίντεο από το Youtube στο webex, ακούγεται και βλέπεται χάλια. Δεν είναι δικό μας πρόβλημα αυτό, αλλά της πλατφόρμας. Καλύτερα να τους δίνουμε συνδέσμους για να τα βλέπουν μετά μόνοι τους. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

κατεβάζεις το βίντεο στον υπολογιστή σου και κάνεις share μόνο το video player,
share-> share content -> optimize for motion and video -> επιλογή αντικειμένου για διαμοιρασμό
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 10:40:02 πμ »
Κι εγώ με ακριβώς τον ίδιο τρόπο έχω σκοπό να δουλέψω και κατά τη διάρκεια του 40λεπτου του webex. Θέλω να δω επίσης πώς μπορεί να δουλέψει ο τοίχος στην eclass και τι μπορώ να κάνω με συνεργατικά έγγραφα, ειδικά στην ομαδική δημιουργία κειμένων. Γενικά, θέλω να πειραματιστώ λίγο με ομαδοσυνεργατική, αν και πολύ φοβάμαι ότι θα κάνω μια τρύπα στο νερό.

Στο eclass βολεύει και ο τοίχος και τα μηνύματα.
Εμένα, όμως, καλύτερη δουλειά μου γίνεται με τον τοίχο στο e-me, διότι μπορούν να ανεβάσουν εύκολα εικόνα.
Προσωπική μου εκτίμηση είναι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2020, 10:41:33 πμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 10:53:50 πμ »
https://www.edivea.org/elschools3.html

Σεμιναριο για οποιον ενδιαφερεται

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 01:35:17 μμ »
Κλείσιμο κάμερας, που ζητήθηκε πιο πάνω,
meeting
options
allow all participants to turn on vide
"ξεκλικάρουμε"  την επιλογή
Η ερώτησή μου αν ξέρει κανείς  πώς μπορώ να επιτρέπω μόνο εγώ να κάνω chat για να τους δίνω  links ή διάφορα και όχι οι μαθητές μεταξύ τους??? με ενδιαφέρει δηλαδή να κλείνει το chat αλλά όχι για μενα

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 01:49:04 μμ »
Κλείσιμο κάμερας, που ζητήθηκε πιο πάνω,
meeting
options
allow all participants to turn on vide
"ξεκλικάρουμε"  την επιλογή
Η ερώτησή μου αν ξέρει κανείς  πώς μπορώ να επιτρέπω μόνο εγώ να κάνω chat για να τους δίνω  links ή διάφορα και όχι οι μαθητές μεταξύ τους??? με ενδιαφέρει δηλαδή να κλείνει το chat αλλά όχι για μενα

Η επιλογή για την κάμερα είναι διαθέσιμη στην desktop app αλλά όχι όταν κάνεις access μέσω browser (από ό,τι έχω ψάξει κι εγώ, δεν βρήκα αυτές τις επιλογές). Πέρυσι χρησιμοποιούσα την desktop app. Το υπουργείο όμως μας συνιστά φέτος να χρησιμοποιούμε το browser app για να κάνουμε το meeting και όχι το desktop app. Αυτό μας παρέχει πολύ λιγότερες επιλογές ρυθμίσεων. Έχετε καταλάβει οι υπόλοιποι κάτι διαφορετικό;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 01:52:09 μμ »
Η επιλογή για την κάμερα είναι διαθέσιμη στην desktop app αλλά όχι όταν κάνεις access μέσω browser (από ό,τι έχω ψάξει κι εγώ, δεν βρήκα αυτές τις επιλογές). Πέρυσι χρησιμοποιούσα την desktop app. Το υπουργείο όμως μας συνιστά φέτος να χρησιμοποιούμε το browser app για να κάνουμε το meeting και όχι το desktop app. Αυτό μας παρέχει πολύ λιγότερες επιλογές ρυθμίσεων. Έχετε καταλάβει οι υπόλοιποι κάτι διαφορετικό;

Κι εγω έχω την αίσθηση ότι συνιστά browser αλλά κ εγω κ ο σύζυγος κατεβάσαμε την εφαρμογή.
Ας έρθει να μας κατάσχει τον υπολογιστή.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 01:56:26 μμ »
Η επιλογή για την κάμερα είναι διαθέσιμη στην desktop app αλλά όχι όταν κάνεις access μέσω browser (από ό,τι έχω ψάξει κι εγώ, δεν βρήκα αυτές τις επιλογές). Πέρυσι χρησιμοποιούσα την desktop app. Το υπουργείο όμως μας συνιστά φέτος να χρησιμοποιούμε το browser app για να κάνουμε το meeting και όχι το desktop app. Αυτό μας παρέχει πολύ λιγότερες επιλογές ρυθμίσεων. Έχετε καταλάβει οι υπόλοιποι κάτι διαφορετικό;

Έχω καταλάβει το αντίθετο. Εμείς χρησιμοποιούμε το desktop app, ενώ οι μαθητές το browser.

blueswire έχει κάπου επιλογή στις ρυθμίσεις, ώστε να μην επιτρέπεται το chat μεταξύ των συμμετεχόντων, αλλά μόνο με τον καθηγητή ή δημόσια. Δεν θυμάμαι που ακριβώς τώρα, πρέπει να το ανοίξω να το δω, αλλά ήταν εύκολο να ρυθμιστεί θυμάμαι.

ΥΓ Στις πάνω επιλογές: Participant -> Assign privileges
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2020, 02:04:34 μμ από Landau »
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159584
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 331
Σύνολο: 352

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.