*

Αποστολέας Θέμα: Μάθημα με webex  (Αναγνώστηκε 117313 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 02:39:15 μμ »
άρα τσεκάρω  publicly με everyone αλλά ξετσεκάρω  το privately με everyone????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάθημα με webex
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:29:01 »

Αποσυνδεδεμένος rnikola

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 03:15:54 μμ »
ΩΡΑΡΙΟ ΓΕΛ - ΕΠΑΛ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Ώρα

διδασκαλίας

Από

Έως



8:00

8:40



8:50

9:30



9:40

10:20



10:30

11:10



11:20

12:00



12:10

12:50



13:00

13:40

 

 

 

ΩΡΑΡΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Ώρα

διδασκαλίας

Από

Έως



8:30

9:10



9:20

10:00



10:10

10:50



11:00

11:40



11:50

12:30



12:40

13:20



13:30

14:10

https://www.e-nomothesia.gr/kat-ekpaideuse/koine-upourgike-apophase-151978-gd4.html
Εχω 1η ωρα στο γυμνασιο και 2η στο λυκειο, πως γινεται με αυτο το προγραμμα;;; δεν σκεφτηκαν πως υπαρχουν καθηγητες που διδασκουν και στο γυμνασιο και στο λυκειο;;;;

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 05:03:34 μμ »
Ίσως για αυτό αναφέρει το «συνίσταται» στην εγκύκλιο. Να υπάρχει μια ευελιξία στη διαμόρφωση του προγράμματος στα σχολεία. Φαντάζομαι όμως ότι όλοι θα κάνετε 40λεπτα με 10λεπτα διαλείμματα. Και σε μας είχε προταθεί 35λεπτο από τον διευθυντή, αλλά το άλλαξε αμέσως με την άφιξη της εγκυκλίου. Είχε έτοιμο πρόγραμμα και θα το χε στείλει εκείνος από Πέμπτη βράδυ, αλλά ευτυχώς δεν χρειάστηκε να αλλάζει. Ενημερώθηκαν ήδη από χθες όλοι καθηγητές και μαθητές και προχωράμε. Στο πνεύμα αυτό 40 μάθημα 10 διάλειμμα μπορούν να συνεννοηθούν τα δυο ή τρία σχολεία όπου τυχον ανήκει ένας καθηγητής. Σε μας δεν χρειάστηκε κάτι τέτοιο. Ήταν πιο απλά τα πράγματα έτσι.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 05:20:46 μμ »
Ίσως για αυτό αναφέρει το «συνίσταται» στην εγκύκλιο. Να υπάρχει μια ευελιξία στη διαμόρφωση του προγράμματος στα σχολεία. Φαντάζομαι όμως ότι όλοι θα κάνετε 40λεπτα με 10λεπτα διαλείμματα. Και σε μας είχε προταθεί 35λεπτο από τον διευθυντή, αλλά το άλλαξε αμέσως με την άφιξη της εγκυκλίου. Είχε έτοιμο πρόγραμμα και θα το χε στείλει εκείνος από Πέμπτη βράδυ, αλλά ευτυχώς δεν χρειάστηκε να αλλάζει. Ενημερώθηκαν ήδη από χθες όλοι καθηγητές και μαθητές και προχωράμε. Στο πνεύμα αυτό 40 μάθημα 10 διάλειμμα μπορούν να συνεννοηθούν τα δυο ή τρία σχολεία όπου τυχον ανήκει ένας καθηγητής. Σε μας δεν χρειάστηκε κάτι τέτοιο. Ήταν πιο απλά τα πράγματα έτσι.

Χίλια συγγνώμη, συνάδελφε, αλλά πραγματικά θαυμάζω την αισιοδοξία σου.

Το δικό μου σχολείο είναι Γυμνάσιο-ΛΤ, οπότε με το που είδαμε τα διαφορετικά προγράμματα για γυμνάσιο και λύκειο, μας έπιασαν τα γέλια. Εννοείται ότι απλώς αγνοήσαμε τη σύσταση και φτιάξαμε ένα δικό μας πρόγραμμα, το οποίο ξεκινάει 8:20. Ωστόσο, μόνο στο δικό μας σχολείο -και βάζω το χέρι μου στη φωτιά γιατί φέτος κάνω τη χαρτούρα των οδοιπορικών-, έχω 9 καθηγητές που μετακινούνται σε σχολεία διαφορετικών βαθμίδων -κάποιοι σε 2, κάποιοι σε 3 και κάποιοι άλλοι σε 4. Δεν μιλάμε για σχολεία που "τυχόν" ανήκει ένας καθηγητής, μιλάμε για τουλάχιστον 10 σχολεία που πρέπει να συντονιστούν μόνο με το δικό μας. Σίγουρα έχουν πρόβλημα πολλά γυμνάσια και λύκεια που είναι συστεγαζόμενα, στα οποία οι καθηγητές κάνουν πολλές φορές τις ώρες εναλλάξ. 

Είναι άλλη μια απόδειξη ότι αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις έχουν μαύρα μεσάνυχτα από την καθημερινότητα της υπηρεσίας. Υποτίθεται ότι οι ανώτεροι είναι εκεί για να λύνουν τα προβλήματα που δημιουργούνται, δεν οφείλουν οι υπάλληλοι να λύνουν προβλήματα που δημιουργούν οι ανώτεροι. Αλλιώς θα λαμβάναμε εμείς τις αποφάσεις και θα δίναμε εμείς τις διαταγές. Ειλικρινά, έχω κουραστεί να πρέπει να βγάζω λαγούς από το καπέλο για να λύσω προβλήματα που δημιουργεί το υπουργείο!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2020, 05:28:23 μμ από elranna »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάθημα με webex
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:29:01 »

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 06:49:43 μμ »
Χίλια συγγνώμη, συνάδελφε, αλλά πραγματικά θαυμάζω την αισιοδοξία σου.

Το δικό μου σχολείο είναι Γυμνάσιο-ΛΤ, οπότε με το που είδαμε τα διαφορετικά προγράμματα για γυμνάσιο και λύκειο, μας έπιασαν τα γέλια. Εννοείται ότι απλώς αγνοήσαμε τη σύσταση και φτιάξαμε ένα δικό μας πρόγραμμα, το οποίο ξεκινάει 8:20. Ωστόσο, μόνο στο δικό μας σχολείο -και βάζω το χέρι μου στη φωτιά γιατί φέτος κάνω τη χαρτούρα των οδοιπορικών-, έχω 9 καθηγητές που μετακινούνται σε σχολεία διαφορετικών βαθμίδων -κάποιοι σε 2, κάποιοι σε 3 και κάποιοι άλλοι σε 4. Δεν μιλάμε για σχολεία που "τυχόν" ανήκει ένας καθηγητής, μιλάμε για τουλάχιστον 10 σχολεία που πρέπει να συντονιστούν μόνο με το δικό μας. Σίγουρα έχουν πρόβλημα πολλά γυμνάσια και λύκεια που είναι συστεγαζόμενα, στα οποία οι καθηγητές κάνουν πολλές φορές τις ώρες εναλλάξ. 
Είμαι βοηθητικός στο πρόγραμμα, οπότε σε νιώθω. Δεν έχουμε αυτή την ιδιαίτερότητα των λυκ. ταξ. αλλά πολλούς καθηγητές και παράλληλη και δεν συμμαζεύεται...ξεκινάμε 8.20 μετά από πολλές συνεννοήσεις με όλα τα σχολεία. Τηρούμε τα 40 και τα διαλείμματα, ένα βέβαια μας βγήκε στα 5. Να τύχεις σε πρωτάρη προγραμματιστή, να δεις τρελοκομείο!!! Είναι δουλειά για γερό στομάχι το πρόγραμμα (πρωτάρης κι εγώ, 2η φορά βοηθητικός).
Στα συστεγαζόμενα που μέσα στη μέρα π.χ. ο ένας κάνει αρχή στο 1 σχολείο στο ενδιάμεσο στο άλλο και κλείνει πάλι στο 1, προφανώς τηρούν κοινό πρόγραμμα. Σύσταση...αρκετά σχολεία θα είχαν απλά να εφαρμόσουν το δοθέν και τέλος...σε άλλα, ήταν πονοκέφαλος!
Ξεκινάτε 8.30 εσείς;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 07:26:55 μμ »
Σε εμάς η διεύθυνση, βασιζόμενη στο "ενδεικτικό" πρόγραμμα, όπως αναφέρεται, αποφάσισε από μόνη της να ακολουθήσει πλήρως το πρόγραμμα του σχολείου!!!! Αγνοούμε φυσικά ότι τα κεφάλια των παιδιών θα ζαλιστούν από τα συνεχόμενα 7ωρα στον υπολογιστή. Είμαι έξαλλη, αλλά δεν θέλω καν να τσακωθώ μαζί τους.... Α, μας είπε βέβαια, ότι αν τελειώνουμε πιο νωρίς, π.χ στο 40 λεπτο, μπορούμε να κλείνουμε. Αλλά και πάλι θα βρεθεί κάποιος γονιός να κάνει παράπονα΄(ή τα παιδιά θα μεταφέρουν το παράπονο του γονιού, όπως φαντάζομαι), οπότε πάλι εκτεθειμένοι θα μαστε εμείς, όχι το σχολείο.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 07:52:06 μμ »
Σε εμάς η διεύθυνση, βασιζόμενη στο "ενδεικτικό" πρόγραμμα, όπως αναφέρεται, αποφάσισε από μόνη της να ακολουθήσει πλήρως το πρόγραμμα του σχολείου!!!! Αγνοούμε φυσικά ότι τα κεφάλια των παιδιών θα ζαλιστούν από τα συνεχόμενα 7ωρα στον υπολογιστή. Είμαι έξαλλη, αλλά δεν θέλω καν να τσακωθώ μαζί τους.... Α, μας είπε βέβαια, ότι αν τελειώνουμε πιο νωρίς, π.χ στο 40 λεπτο, μπορούμε να κλείνουμε. Αλλά και πάλι θα βρεθεί κάποιος γονιός να κάνει παράπονα΄(ή τα παιδιά θα μεταφέρουν το παράπονο του γονιού, όπως φαντάζομαι), οπότε πάλι εκτεθειμένοι θα μαστε εμείς, όχι το σχολείο.

Μεγαλόψυχος ο διευθυντής σας! Αφού σας επιτρέπει να κλείνετε 5 λεπτά νωρίτερα. Θέλω να δω ποιος συνάδελφος εδώ θα κάνει την αναγωγή να υπολογίσει πόσο περικοπή μισθού πρέπει να σας επιβληθεί αν κάνετε μάθημα περικεκομμένο κατά 5 λεπτά!!!!!

Πέρα από την πλάκα πάντως, με όσους γονείς έχω μιλήσει, κανείς δεν θέλει το παιδί του τόσες ώρες στην οθόνη, συν τη μελέτη, συν τα εξωσχολικά που θα γίνονται με τον ίδιον τρόπο. Σαφώς και θέλουν να γίνει δουλειά, αλλά με κάποιες προσαρμογές. Και φυσικά έχω μιλήσει και με γονείς με μια α οικονομική άνεση, που έχουν και επιχειρήσεις που πλήττονται, και όμως: ούτε μ εμάς τα βάζουν επειδή "πληρωνόμαστε για να κάνουμε διακοπές", ούτε αγνοούν ότι άλλες οικογέενιες θα έχουν πρόβλημα υποδομών για να παρακολουθούν τα παιδιά τους μαθήματα. Δυστυχώς όμως αυτά τα αυταπόδεικτα στον υπολοιπο κόσμο, πολλοί συνάδελφοι τα παραβλέπουν.

Πραγματικά δεν νομίζω ότι υπάρχει φυσιολογικός γονιός που θέλει να κα΄νει το παιδί του 7ωρο μάθημα κάθε πρωί. Μόνο κανένας πολύ κομπλεξικός απέναντί μας, κανένας φανατικός εχθρός του δημοσίου, όσοι θέλουν να δικαιολσουν τα δίδακτρα των ιδιωτικών για να μην νιώθουν κορόιδα.. αυτοί
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2020, 07:54:50 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 07:52:32 μμ »
κρίνεται σκόπιμο μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί να συνδέονται πριν από την έναρξη των μαθημάτων για την υλοποίηση δοκιμών (μικρόφωνο, κάμερα, ήχος κ.λπ.), ώστε να εξασφαλίζεται κατά το δυνατόν η ομαλή υλοποίηση τους. Επιπλέον, κατά τη διάρκεια διεξαγωγής των μαθημάτων οι μαθητές/τριες οφείλουν να ανταποκρίνονται σε καθήκοντα  που ανατίθενται από τους εκπαιδευτικούς τους (π.χ. να απαντήσουν σε ερωτήσεις, να επιβεβαιώσουν την παρουσία τους, να ζητήσουν τον λόγο, να σχολιάσουν ή και να σημειώσουν στο chat), ώστε να εξασφαλίζεται κατά το δυνατόν η ενεργός συμμετοχή τους στη σύγχρονη εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση.

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/336878_tilekpaideysi-egkyklios-gia-ta-gymnasia-kai-ta-lykeia-i-diarkeia-ton-diadiktyakon
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 10:56:59 μμ »
Μπαίνετε στο webex από τον browser  μέσω ΠΣΔ ή χρησιμοποιείτε την εγκατεστημένη εφαρμογή webex ;
Αν και η εφαρμογή έχει πολύ περισσότερες  δυνατότητες, μήπως είναι πολύπλοκη και δυσκολεύει όποιον είναι "πρωτάρης" για αρχή;
Τι προτείνετε;

Αποσυνδεδεμένος maximaria

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 11:42:18 μμ »
Μπαίνετε στο webex από τον browser  μέσω ΠΣΔ ή χρησιμοποιείτε την εγκατεστημένη εφαρμογή webex ;
Αν και η εφαρμογή έχει πολύ περισσότερες  δυνατότητες, μήπως είναι πολύπλοκη και δυσκολεύει όποιον είναι "πρωτάρης" για αρχή;
Τι προτείνετε;
Εφαρμογή... πολύ καλύτερα, πιο εύχρηστη

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 01:34:39 πμ »
Έσπερος ξεκινά από τον εαυτό σου. Εσύ θες να κάνεις 23 ώρες μάθημα την βδομάδα? Όχι. Οπότε άσε τους γονεις

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 07:21:41 πμ »
Έσπερος ξεκινά από τον εαυτό σου. Εσύ θες να κάνεις 23 ώρες μάθημα την βδομάδα? Όχι. Οπότε άσε τους γονεις

Πού ξέρεις εσυ τι θέλω κ τι δεν θέλω;
Δεν έχω πρόβλημα να κάνω 23 ώρες. Απλώς αν κάνω 23 ώρες, δεν θα ασχολούμαι άλλες 4-5 ώρες με ατομική ανατροφοδότηση στο eclass ούτε θα ετοιμάζω διαδραστικό υλικό. Και αναγκαστικά θα κάνω κάποιες φορές μάθημα από το κινητό, όταν θα συμπίπτω με τον άντρα μου. Τελικά, πιο ξεκούραστο θα είναι. Απλώς θα δίνω το παρόν, θα κρατάω τα παιδιά απασχολημένα και δεν θα έχω και κανέναν κακεντρεχή να αμφισβητεί ότι δουλεύω. Αφού ο σκοπός είναι αυτός, αυτό θα κάνω.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 07:46:54 πμ »
καλύτερα να κἀνεις διαμοιρασμό αρχείων και όχι οθόνης.

Ναι, το δοκίμασα και είναι καλύτερο. Έτσι, δεν είναι απαραίτητο να βλέπουν οι άλλοι την οθόνη σου.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 09:26:32 πμ »
Μπορείτε να μπείτε στο webex; Εδώ και 10 λεπτά προσπαθώ να συνδεθώ, αλλά είμαι στο connecting....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159658
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 325
Σύνολο: 343

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.