*

Αποστολέας Θέμα: Μάθημα με webex  (Αναγνώστηκε 117285 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #336 στις: Νοέμβριος 16, 2020, 10:53:37 μμ »
Καλησπέρα, συνάδελφοι. Αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα με το WEBEX. Με ενημέρωσε η προ'ι'σταμένη μου για την αλλαγή του URL και είπε να μπω από το webex. sch. gr, ώστε να το δω. Έκανα SIGN OUT από το Cisco Webex  Meetings, όπως ανέφεραν οι οδηγίες.  Συνδέθηκα απευθείας από το σύστημα με τους κωδικούς του ΠΣΔ. Πάτησα SIGN IN, ώστε να συνδεθώ στην ηλεκτρονική αίθουσα και συνέβη το εξής: Ενώ αποδέχτηκε το mail μου στο πρώτο πλαίσιο, στο δεύτερο όπου ζητούσε το password, δεν το δεχόταν. Το έβγαζε άκυρο, ενώ ήταν το σωστό. Πάτησα το Link ''Forgot your password?'', ώστε να σταλεί ένα νέο και εμφάνιζε το μήνυμα ''We sent a six digit confirmation code to your mail'', ενώ δεν έλαβα ποτέ τέτοιο mail. Προσπάθησα πάρα πολλές φορές χωρίς αποτέλεσμα. Έχω στείλει μήνυμα σε όλα τα mail του Υπουργείου, διότι έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Δεν είναι κάτι που προκλήθηκε από δικό μου λάθος ή παράλειψη και έχω εκνευριστεί!!! Συνέβη σε κάποιον συνάδελφο κάτι παρόμοιο;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Το ίδιο έπαθα και εγώ εχτές. Μου έβγαζε το password άκυρο. Προσπάθησα πολλές φορές και κάποια στιγμή το πήρε μόνο του. Δηλ. μετά από ώρα έδειχνε ότι το είχε δεχθεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάθημα με webex
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:55:57 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #337 στις: Νοέμβριος 16, 2020, 11:12:41 μμ »
Ήρθε απόψε πριν από λίγο για την Πρωτοβάθμια μέιλ  που μεταξύ άλλων λέει :

Μόλις συνδεθείτε στην ιστοσελίδα του λογαριασμού σας και βρείτε το νέο σας σύνδεσμο, παρακαλούμε να τον επικοινωνήσετε στους μαθητές σας ή τους γονείς/κηδεμόνες τους, ώστε να διεξαχθεί κανονικά η γιορτή του Πολυτεχνείου την Τρίτη 17 Νοεμβρίου, στις 14.10.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #338 στις: Νοέμβριος 16, 2020, 11:44:09 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #339 στις: Νοέμβριος 16, 2020, 11:49:35 μμ »
Vnikolitsa, εγώ δε βγάζω άκρη. Επιπλέον, έχω την εντύπωση ότι εφόσον πάτησα το λινκ ''Forgot your password?'' το σύστημα  ακύρωσε το παλιό και πρέπει να εκδώσει νέο. Ε,δε μου το στέλνουν... Συνέχεια εμφανίζεται το μήνυμα ''We sent six digit code'' και δεν έρχεται τίποτα... Έχω αγχωθεί να μη νομίσουν οι γονείς ότι λουφάρω....Ελπίζω να απαντήσουν αύριο από το Υπουργείο..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάθημα με webex
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:55:57 »

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #340 στις: Νοέμβριος 17, 2020, 12:08:38 πμ »
Σήμερα και στο δικό μου σχολείο υπήρχε συμβάν με αισχρή εξύβριση και απειλές εις βάρος μαθητών και συναδέλφου από τρίτα άτομα που είχαν συνδεθεί ως μαθητές.
Αποτέλεσμα του οικτρού σχεδιασμού του υπουργείου παρά το τεράστιο διάστημα που είχε στη διάθεσή του να στήσει ένα ασφαλές σύστημα.
Να τη χαίρονται και οι εδώ θιασώτες την κυρία και το έργο της.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2020, 12:16:14 πμ από gf »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #341 στις: Νοέμβριος 17, 2020, 12:08:49 πμ »
Ιρμα Έχεις ελέγξει και το μειλ του sch.gr?
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #342 στις: Νοέμβριος 17, 2020, 12:31:10 πμ »
Schoolikoui, παντού το ίδιο mail έχω δηλώσει και σε αυτό είπαν ότι '' we sent a six digit confirmation code''. Από το μεσημέρι τίποτα.....

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #343 στις: Νοέμβριος 17, 2020, 07:40:42 πμ »
Καλημερα. Καταγραφει με καποιον τροπο απουσιες μαθητων το webex?

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #344 στις: Νοέμβριος 17, 2020, 08:11:10 πμ »
Σήμερα και στο δικό μου σχολείο υπήρχε συμβάν με αισχρή εξύβριση και απειλές εις βάρος μαθητών και συναδέλφου από τρίτα άτομα που είχαν συνδεθεί ως μαθητές.
Αποτέλεσμα του οικτρού σχεδιασμού του υπουργείου παρά το τεράστιο διάστημα που είχε στη διάθεσή του να στήσει ένα ασφαλές σύστημα.
Να τη χαίρονται και οι εδώ θιασώτες την κυρία και το έργο της.

Μην κάνετε κατάχρηση του χώρου για να κάνετε στείρα αντιπολίτευση. Εδώ ενημερωνόμαστε για το πώς κάνουμε καταπληκτικό μάθημα με webex, όχι για τα προβλήματα.  ;D 8)

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #345 στις: Νοέμβριος 17, 2020, 08:16:28 πμ »
Καλημερα. Καταγραφει με καποιον τροπο απουσιες μαθητων το webex?

οχι

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #346 στις: Νοέμβριος 17, 2020, 08:42:43 πμ »
Παιδιά θέλω τη βοήθειά σας. Έχω ορισμένους μαθητές που η πρόσβασή τους στην τηλεκπαίδευση είναι αντικειμενικά αδύνατη...Έχουμε  δημιουργήσει για για τα παιδιά αυτά κωδικούς, μέιλ κτλ.Η αποστολή των στοιχείων αυτών να γίνει στα "προσωπικά" μειλ τους μέσω webmail του πσδ ή του προσωπικού μου μέιλ; Πώς είμαστε καλυμμένοι σε τέτοιες περιπτώσεις σε ενδεχόμενο έλεγχο; Ενημερώνω τη σύμβουλο άμεσα;

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #347 στις: Νοέμβριος 17, 2020, 08:43:54 πμ »
Παρακολουθούσα μέγκα και πριν λίγο είχε τον δήμαρχο των Αγράφων να κοινοποιεί το πρόβλημα των μαθητών των χωριών (27 μόνο στο Λύκειο, γιατί έπρεπε να κλείσουν;) που δεν έχουν ίντερνετ! Ο άνθρωπος έχει ενημερώσει τους υπευθύνους από τον Μάρτη. Λύση καμιά. Ο ένας τα ρίχνει στον άλλο. Για λίγα παιδιά της επαρχίας, πόσο κόστος έχει να συνδεθεί ένα δορυφορικό; Απλώς αδιαφορούν! Αλλά εκτός από το υπουργείο την ευθύνη την έχει η διεύθυνση και η περιφερειακή που είναι άχρηστες. Αν δεν μπορούν να λύσουν σε τοπικό επίπεδο τέτοια προβλήματα, ποιος είναι ο λόγος ύπαρξής τους; Και εδώ που μαστε, στο επαρχιακό μας σχολείο, ο δήμος βοήθησε πολύ. Ακόμη και εξοπλισμό διέθεσαν, άλλο που τα παιδιά μας προτιμούσαν το κινητό τους με το οποίο είναι εξοικειωμένα απόλυτα.
Ναι, είναι εκνευριστικό να ακούς για επιτυχίες απόλυτες, όσο και το να ακούς για αποτυχίες και μόνο. Έχουν γίνει πολλά και έχουν γίνει και λάθη. Πέρα όμως από τις διαπιστώσεις  μπορούμε να κινητοποιήσουμε δυνάμεις για να δοθούν λύσεις και όχι να δυσχεραίνουμε περισσότερο μια ήδη δύσκολη κατάσταση.
Σε λίγο ξεκινά η γιορτή μας. Να θυμίμαστε χωρίς να παραποιούμε! Με τα σωστά και τα λάθη του λαού μας!

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #348 στις: Νοέμβριος 17, 2020, 09:47:57 πμ »
Κι εμείς κινητοποιήσανε δυνάμεις της τοπικής αυτοδιοίκησης κ έγιναν βελτιώσεις στον εξοπλισμό του σχολείου κ ο σύλλογος γονέων βοήθησε κάποια παιδιά. Επίσης έτρεξαν πολύ συνάδελφοι της ΕΛΜΕ κ το τονίζω αυτό, γιατί συχνά οι συνδικαλιστές κατηγορούνται ότι δεν θέλουν την τηλεκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #349 στις: Νοέμβριος 17, 2020, 11:10:04 πμ »
@DONCORLEONE1
Γιατί να στείλεις από το προσωπικό σου μέιλ και όχι από του σχολικού δικτύου;
Κανονικά στο σχολικό δίκτυο έχουν φορτωθεί και οι διευθύνσεις των μαθητών σου. Το τσέκαρες το μέιλ σου στο σχολικό δίκτυο;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159603
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 439

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.