*

Αποστολέας Θέμα: Μάθημα με webex  (Αναγνώστηκε 117266 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 10:43:42 πμ »
Έπεσε το σύστημα...


Ποιος θα το περίμενε; Απρόβλεπτο εντελώς!

Και αυτή η εμμονή του Υπουργείου να ακολουθήσουμε ακριβώς το ωρολόγιο πρόγραμμα της ημέρας. Να μπούμε όλοι ακριβώς την ίδια ώρα... Σε όλα τα μαθήματα ανεξαιρέτως ταυτόχρονα. Είτε είχε γυμναστική το παιδί είτε αρχαία κατεύθυνσης.

Τι να φταίει άραγε, δεν μπορώ να καταλάβω. ::)

Εσυ φταις που ψάχνεις δικαιολογίες για να κανεις λιγότερο μάθημα. κι εσυ κ εγω κ όλοι όσοι το είχαν προβλέψει. Γι αυτό σήμερα θα κοπεί ο μισθός μας. Θα πληρωθεί μόνο οποίος έκανε πρώτη ώρα γιατί ήταν σωστός κ εργατικός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάθημα με webex
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:30:12 »

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 10:45:06 πμ »
ερωτηση.

στους μαθητες μονο το λινκ στελνουμε? Δεν υπαρχει καποιο password? Απο default εννοειται.

Συνάδελφε, μπορεί να κάνει έναν λογαριασμό όποιος θέλει με όποιο όνομα θέλει και να περιμένει στο webex για να μπει όταν ξεκινήσεις το meeting. Ακόμα και εξωσχολικοί αν τους δώσουν το link κάποιοι μαθητές για πλάκα. Εσύ θα πρέπει να προσπαθείς να ξεχωρίσεις ποιος είναι κανονικός μαθητής και ποιος όχι πριν τους αφήσεις να μπουν.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 10:48:58 πμ »
Συνάδελφε, μπορεί να κάνει έναν λογαριασμό όποιος θέλει με όποιο όνομα θέλει και να περιμένει στο webex για να μπει όταν ξεκινήσεις το meeting. Ακόμα και εξωσχολικοί αν τους δώσουν το link κάποιοι μαθητές για πλάκα. Εσύ θα πρέπει να προσπαθείς να ξεχωρίσεις ποιος είναι κανονικός μαθητής και ποιος όχι πριν τους αφήσεις να μπουν.

Γι αυτό κ τα σχολεία που ανεβάζουν τα λινκ δημόσια στις ιστοσελίδες κάνουν μεγάλο λάθος. το λινκ είναι ιδιωτικό, στέλνεται μόνο σε ιδιωτικές συνομιλίες.
Φυσικά αυτό δεν σε προστατεύει από το πού θα το δώσουν οι μαθητες.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 10:51:11 πμ »
Συνάδελφε, μπορεί να κάνει έναν λογαριασμό όποιος θέλει με όποιο όνομα θέλει και να περιμένει στο webex για να μπει όταν ξεκινήσεις το meeting. Ακόμα και εξωσχολικοί αν τους δώσουν το link κάποιοι μαθητές για πλάκα. Εσύ θα πρέπει να προσπαθείς να ξεχωρίσεις ποιος είναι κανονικός μαθητής και ποιος όχι πριν τους αφήσεις να μπουν.

το τσεκαρα . ευχαριστω. το ξερω πως δουλευει απλα φοβομουν μηπως ειχε καποιο psw ...οκ ....παντως ακομα τιποτα.

Η κατασταση ετσι δεν προχωραει ακομα και αν ειναι 1η μερα. θα πρεπει καπως να διορθωθει ισως με αλλαγη ωρων Γυμνασια Λυκεια όπως προτεινε καποιος συναδελφος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάθημα με webex
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:30:12 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 11:07:01 πμ »
Τουλάχιστον φάνηκε η ανεπάρκεια των αλαζόνων που μόνο να επικρίνουν  ξέρουν. Στο δια ταύτα, όταν πρέπει να αποδείξουν ότι μπορούν να σχεδιάσουν και αυτοί κάτι στοιχειώδες, φαίνεται η ανεπάρκεια τους. Όλος ο κλάδος έτρεξε τις τελευταίες μέρες να οργανωθεί και να είναι έτοιμος για την τηλεκπαίδευση και συναντάμε αυτό το άκρως εκνευριστικό πλαίσιο.
Να δω και τους γνωστούς-άγνωστους να δικαιολογούν την κυβέρνηση για τις "αντικειμενικές" δυσκολίες που είχε να αντιμετωπίσει...

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #75 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 11:14:44 πμ »
Το 'χουν ρίξει στη... cisco!!! Δεν κατέρρευσαν οι server του υπουργείου, της cisco κατέρρευσαν παιδιά!!! ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑ

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #76 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 11:16:20 πμ »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #77 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 11:16:37 πμ »
Οι αριθμοί είναι ασύλληπτοι. Μιλάμε για 600.000 μαθητές σε όλη τη χώρα. Είναι τεράστια επιτυχία του υπουργείου η εφαρμογή του συστήματος ωστόσο ακόμη, δεν είμαστε Εσθονία. Δεν μπορεί από τη μία ημέρα στην άλλη το σύστημα να λειτουργήσει άψογα. Χρειάζεται να επιδείξουμε υπομονή. Είναι μόλις η πρώτη ημέρα εφαρμογής του. Είναι σίγουρο ότι τις επόμενες ημέρες η κατάσταση θα εξομαλυνθεί», είπε η Αναστασία Γκίκα μιλώντας στο CNN Greece.

Μεγάλη επιτυχία λεμεεεεεε

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #78 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 11:20:43 πμ »
Οι αριθμοί είναι ασύλληπτοι. Μιλάμε για 600.000 μαθητές σε όλη τη χώρα. Είναι τεράστια επιτυχία του υπουργείου η εφαρμογή του συστήματος ωστόσο ακόμη, δεν είμαστε Εσθονία. Δεν μπορεί από τη μία ημέρα στην άλλη το σύστημα να λειτουργήσει άψογα. Χρειάζεται να επιδείξουμε υπομονή. Είναι μόλις η πρώτη ημέρα εφαρμογής του. Είναι σίγουρο ότι τις επόμενες ημέρες η κατάσταση θα εξομαλυνθεί», είπε η Αναστασία Γκίκα μιλώντας στο CNN Greece.

Μεγάλη επιτυχία λεμεεεεεε

η κυρία είναι ικανή να κάνει το μαύρο, άσπρο. Χαραμίζεται στα γραφεία του Υπ. Παιδείας..είναι έτοιμη για μεταγραφή στα έδρανα της βουλής!

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #79 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 11:21:55 πμ »
Καλά που έχουμε και τα φροντιστήρια ...

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #80 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 11:30:48 πμ »
Οι αριθμοί είναι ασύλληπτοι. Μιλάμε για 600.000 μαθητές σε όλη τη χώρα. Είναι τεράστια επιτυχία του υπουργείου η εφαρμογή του συστήματος ωστόσο ακόμη, δεν είμαστε Εσθονία. Δεν μπορεί από τη μία ημέρα στην άλλη το σύστημα να λειτουργήσει άψογα. Χρειάζεται να επιδείξουμε υπομονή. Είναι μόλις η πρώτη ημέρα εφαρμογής του. Είναι σίγουρο ότι τις επόμενες ημέρες η κατάσταση θα εξομαλυνθεί», είπε η Αναστασία Γκίκα μιλώντας στο CNN Greece.

Μεγάλη επιτυχία λεμεεεεεε

Οι αριθμοί είναι "ασύλληπτοι"; Δεν τους γνώριζαν δηλαδή χθες ή προχθές; Σήμερα ξύπνησαν και έμαθαν ότι οι μαθητές που θα χρειαστεί να μπουν ταυτόχρονα για τηλεκπαίδευση είναι 600.000; Ωωωω, γλυκούληδες...

Τι να έκαναν κι αυτοί... Δεν είναι πράγματα που μπορούν να προβλεφθούν αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #81 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 11:35:42 πμ »
Τι να προβλεφθεί.. λες και γνώριζαν πόσοι μαθητές υπάρχουν, ή λες και είχαν 5-6 μήνες καιρό να ετοιμαστούν..  ::)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος 7777777

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 11:48:59 πμ »
Χαίρετε.
Όσο περιμένουμε μήπως κάποιος μπορεί να απαντήσει σε κάποιες απορίες μου;

1.
Έχω μία οθόνη μόνο. Θέλω όταν ξεκινήσω να κάνω share το power point μου να είναι ήδη σε προβολή παρουσίασης. Γίνεται;

2.
Την ώρα του meeting από τον υπολογιστή μου έχω ανοιχτό δεύτερο tablet (huawei) ή και κινητό iphone x (για να βλέπω την εικόνα όπως την βλέπουν οι μαθητές ) τα οποία είναι mute αλλά παρόλα αυτά ο ήχος όταν μιλάω από τον υπολογιστή ακούγεται (αρκετά χαμηλά) από αυτά λες και είναι ηχεία και γίνεται μικροφωνισμός. Γίνεται να σιγάσουν εντελώς;

3.
Όταν πάω να μιλήσω απο το spacebar ενώ έχω ανοιχτό σε προβολή παρουσίασης και σε share το power point μου μεταφέρομαι σε επόμενες διαφάνειες στο power point μου.
Γίνεται να μην επηρεάζεται το power point μου από το συνεχόμενο πάτημα του spacebar;

4.
Γίνεται να κάνω ζουμ στη διαφάνεια του power point μου που είναι ήδη σε προβολή παρουσίασης την ώρα που ήδη κάνω share το power point μου ;

Ευχαριστώ


Αποσυνδεδεμένος mick-21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 12:13:01 μμ »
Δεν ξερω για εσας,αλλα εγω σιχαινομαι να με κοροιδευουν μπροστα στα ματια μου.Ακουσα την Ζαχαρακη πριν λιγο στην ΕΤ1 να λεει οτι η πλατφορμα της webex εχει προβλημα σε ολη την Ευρωπη.Εκανα λοιπον εγω ενα λογαριασμο στη webex με διαφορετικο email,εκτος σχολικου δικτυου,και η πλατφορμα λειτουργει κανονικοτατα.Αυτο για να μην νομιζουνε,στο υπουργειο και στα καναλια,οτι μολις κατεβηκαμε απο τα βουνα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 248
Σύνολο: 255

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.