*

Αποστολέας Θέμα: Μάθημα με webex  (Αναγνώστηκε 116723 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #462 στις: Νοέμβριος 28, 2020, 11:17:41 πμ »
Το δοκιμάσαμε στην παράλληλη. πολύ καλά πηγαίνει.
Αλλού δεν το έχω δοκιμάσει, θέλω την ψυχική μου υγεία  8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάθημα με webex
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:32:27 »

Αποσυνδεδεμένος rnikola

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #463 στις: Νοέμβριος 28, 2020, 11:22:13 πμ »
Έχει δοκιμάσει κάποιος τα break out sessiοns (μοίρασμα μαθητών σε ομάδες σε δωμάτια για εκπόνηση εργασιών); Αν ναι, δούλεψε καλά με τους μαθητές σας;
Φαίνεται ενδιαφέρουσα πρακτική, αλλά νομίζω ότι είναι καταλληλότερη για μαθητές λυκείου και ενήλικες.
Το δουλεψα σε μαθητες λυκειου και γυμνασιου. Τα παιδια ενθουσιαστηκαν. Ειχαν την ευκαιρια να συζητησουν περα απο την εργασια και μεταξυ τους θεωρωντας πως βρισκονται μονοι τους στο δωματιο. Εσυ μπορεις να παρεμβαινεις, να μπαινεις στα δωματια, να βλεπεις πως προχωραει η εργασια και αν χρειαζονται τιποτα. Ειναι ενας τροπος να συμμετεχουν ενεργα ολοι και οχι να ειναι απλα στο webex για να μην παρουν απουσια και να κοιμουνται

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #464 στις: Νοέμβριος 28, 2020, 01:15:48 μμ »
Συνάδερφοι, ξέρετε αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το "δωμάτιό' μου στο webex και για άλλες συναντήσεις, π.χ. με συναδέρφους ή με συμφοιτητές μου; Μου είπαν ότι γίνεται, αλλά δεν θέλω να το ρισκάρω.

Αποσυνδεδεμένος dors

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Καταδικάζω τον πανικό από όπου και αν προέρχεται
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #465 στις: Νοέμβριος 28, 2020, 02:17:02 μμ »


Τα break out sessions είναι το μοναδικό που μου φαίνεται αποτελεσματικό μέχρι στιγμής, στα υπόλοιπα συμμετέχει το πολύ ένα 30%. Το δούλεψα σε μαθητές γυμνασίου στα μαθηματικά, έβαλα  και poll στο επόμενο μάθημα και η συντριπτική πλειοψηφία είναι υπέρ. Πέρα από το γνωστικό, έμαθαν να συνεργάζονται, να περιμένουν την σειρά τους και  επιτέλους μίλησαν ΟΛΟΙ. Το μοναδικό μειονέκτημα που βλέπω είναι οτι η ύλη προχωρά πιο αργά
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2020, 02:20:34 μμ από dors »
Α ρε Αγκάμπεν δίκαιο είχες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάθημα με webex
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:32:27 »

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #466 στις: Νοέμβριος 28, 2020, 03:30:29 μμ »
erietta, μια ζωή την έχουμε, μπες και ό,τι γίνει!

(το πολύ πολύ να πληρωθείς υπερωρίες)
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος Marilita87

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #467 στις: Νοέμβριος 28, 2020, 03:44:17 μμ »
Συνάδερφοι, ξέρετε αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το "δωμάτιό' μου στο webex και για άλλες συναντήσεις, π.χ. με συναδέρφους ή με συμφοιτητές μου; Μου είπαν ότι γίνεται, αλλά δεν θέλω να το ρισκάρω.

Το έχω ήδη κάνει. Γιατί να μη μπορείς?

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #468 στις: Νοέμβριος 28, 2020, 04:08:41 μμ »

Τα break out sessions είναι το μοναδικό που μου φαίνεται αποτελεσματικό μέχρι στιγμής, στα υπόλοιπα συμμετέχει το πολύ ένα 30%. Το δούλεψα σε μαθητές γυμνασίου στα μαθηματικά, έβαλα  και poll στο επόμενο μάθημα και η συντριπτική πλειοψηφία είναι υπέρ. Πέρα από το γνωστικό, έμαθαν να συνεργάζονται, να περιμένουν την σειρά τους και  επιτέλους μίλησαν ΟΛΟΙ. Το μοναδικό μειονέκτημα που βλέπω είναι οτι η ύλη προχωρά πιο αργά
Συ συνδυασμό με άλλα όμως δηλαδή μια στο τόσο είναι ωφέλιμο. Πολύ καλή ιδέα! Αν συνεχίσουμε κλειστά για καιρό ακόμη θα το βάλω στο πρόγραμμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #469 στις: Νοέμβριος 28, 2020, 08:00:39 μμ »
Συνάδερφοι, ξέρετε αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το "δωμάτιό' μου στο webex και για άλλες συναντήσεις, π.χ. με συναδέρφους ή με συμφοιτητές μου; Μου είπαν ότι γίνεται, αλλά δεν θέλω να το ρισκάρω.
Φυσικά και μπορείς. Δικό σου είναι το δωμάτιο. Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει για να μιλήσω με άλλους συναδέλφους.
Εννοείται ότι με άτομα εκτός εκπαίδευσης χρησιμοποιείς άλλες πλατφόρμες για επικοινωνία.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #470 στις: Νοέμβριος 28, 2020, 08:31:59 μμ »
Και εγώ το χρησιμοποιώ για να μιλώ με συναδέλφους, όπως το skype για τους υπόλοιπους. Αφού το έχουμε...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #471 στις: Νοέμβριος 28, 2020, 09:27:10 μμ »
Συνάδερφοι, ξέρετε αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το "δωμάτιό' μου στο webex και για άλλες συναντήσεις, π.χ. με συναδέρφους ή με συμφοιτητές μου; Μου είπαν ότι γίνεται, αλλά δεν θέλω να το ρισκάρω.

Ο γιος μου μιλάει με τις γιαγιάδες έτσι γιατί δουλεύει πολύ καλύτερα από το viber. κάθεται στο γραφείο με το μικρόφωνο, άρχοντας. στο κινητό με το ζόρι ελεγε γεια σου παππού γιαγιά. κ με τα ξαδέρφια του δείχνει παιχνίδια στην κάμερα κλπ.

Αφού είναι τόσο γενναιόδωρη η cisco κ μας το δίνει δωρεάν, γιατί να μην το αξιοποιήσουμε;

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #472 στις: Νοέμβριος 29, 2020, 12:39:13 πμ »
Και εγώ το έχω χρησιμοποιήσει με συναδέλφους. Όμως νομίζω ότι η ποιότητα επικοινωνίας δεν είναι τόσο καλή. Θα προτιμούσα το zoom. Και για τα μαθήματα. Τα 9 παράθυρα είναι μεγάλος περιορισμός. Θα ήθελα να μπορώ να βλέπω όλη την τάξη σε μία οθόνη. Και να δέχομαι όσους μπαίνουν χωρίς να πρέπει να κλείσω τον διαμοιρασμό
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #473 στις: Νοέμβριος 29, 2020, 01:53:06 πμ »
Συνάδερφοι, ξέρετε αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το "δωμάτιό' μου στο webex και για άλλες συναντήσεις, π.χ. με συναδέρφους ή με συμφοιτητές μου; Μου είπαν ότι γίνεται, αλλά δεν θέλω να το ρισκάρω.

Δεν έχεις κανέναν περιορισμό, ούτε στο ποιος θα έρθει στο δωμάτιό σου ούτε στην ώρα που θα γίνει αυτό. Το έχω κάνει πολλάκις!
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #474 στις: Νοέμβριος 29, 2020, 09:47:22 πμ »
Και εγώ το έχω χρησιμοποιήσει με συναδέλφους. Όμως νομίζω ότι η ποιότητα επικοινωνίας δεν είναι τόσο καλή. Θα προτιμούσα το zoom. Και για τα μαθήματα. Τα 9 παράθυρα είναι μεγάλος περιορισμός. Θα ήθελα να μπορώ να βλέπω όλη την τάξη σε μία οθόνη. Και να δέχομαι όσους μπαίνουν χωρίς να πρέπει να κλείσω τον διαμοιρασμό
Συμφωνώ ότι τα 5x5=25 παράθυρα του zoom είναι μεγάλο πλεονέκτημα για να βλέπεις όλη την τάξη, αν ανοίγουν κάμερα.
Μέχρι πρότινος κι εγώ πίστευα ότι έπρεπε να κλείσω τον διαμοιρασμό, για να δεχτώ κάποιον μαθητή στην τάξη.
Ανακάλυψα ότι πηγαίνοντας στην πάνω μπάρα και πατώντας participants, ενώ κάνεις διαμοιρασμό,
ανοίγει το παράθυρο με τα ονόματα των συμμετεχόντων και ακριβώς από πάνω υπάρχει το κουμπί admit.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #475 στις: Νοέμβριος 29, 2020, 10:25:13 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία Lasid.
Can I skip tomorrow?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 245
Σύνολο: 245

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.