*

Αποστολέας Θέμα: Οργανική Θέση  (Αναγνώστηκε 2765 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rachel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • papachango
    • Προφίλ
Οργανική Θέση
« στις: Οκτώβριος 04, 2007, 07:09:49 μμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν το Νοέμβριο που θα κάνουμε αιτήσεις για μετάθεση πρέπει να κάνω αίτηση και για οργανική θέση στην περιοχή όπου είμαι διορισμένη.
Δεδομένου ότι δε με ενδιαφέρει να μείνω αλλά θέλω να γυρίσω σπίτι μου ή όσο πιο κοντά το συντομότερο δυνατό, γιατί να κάνω αίτηση για οργανική θέση;
Επίσης μου έχουν πει ότι αν πάρει κανείς οργανική θέση είναι ακόμη δυσκολότερη η μετάθεση.
Τι γνωρίζετε εσείς και ποια είναι η εμπειρία σας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανική Θέση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:12:27 »

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: Οργανική Θέση
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 07:13:42 μμ »

Επίσης μου έχουν πει ότι αν πάρει κανείς οργανική θέση είναι ακόμη δυσκολότερη η μετάθεση.
Τι γνωρίζετε εσείς και ποια είναι η εμπειρία σας;


Αυτό δεν ισχύει. Η μετάθεση σου εξαρτάται από τα μόρια που έχεις συγκεντρώσει και τα μόρια της περιοχής που θες να μετατεθείς.

Αποσυνδεδεμένος rachel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • papachango
    • Προφίλ
Απ: Οργανική Θέση
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 07:20:25 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Οργανική Θέση
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 07:57:17 μμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν το Νοέμβριο που θα κάνουμε αιτήσεις για μετάθεση πρέπει να κάνω αίτηση και για οργανική θέση στην περιοχή όπου είμαι διορισμένη.
Δεδομένου ότι δε με ενδιαφέρει να μείνω αλλά θέλω να γυρίσω σπίτι μου ή όσο πιο κοντά το συντομότερο δυνατό, γιατί να κάνω αίτηση για οργανική θέση;
Επίσης μου έχουν πει ότι αν πάρει κανείς οργανική θέση είναι ακόμη δυσκολότερη η μετάθεση.
Τι γνωρίζετε εσείς και ποια είναι η εμπειρία σας;

Ναι αλλά αν δεν έχεις αρκετά μόρια για να πάρεις μετάθεση στις περιοχές που δηλώνεις και μείνεις στην περιοχή που είσαι είναι καλύτερο να μην είσαι στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ αλλά να έχεις οργανική σε κάποιο σχολείο. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, αλλά απο όσο ξέρω, του χρόνου, ακόμα και αν δεν πάρεις μετάθεση , πάρεις οργανική σε σχολείο και απόσπαση σε άλλη περιοχή θα θεωρηθεί οτι υπηρέτησες την οργανική σου (εννοώντας την περιοχή που οργανικά ανήκεις) και επομένως θα μπορέσεις να φύγεις με μετάθεση την επόμενη χρονιά .



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανική Θέση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:12:27 »

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οργανική Θέση
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 10:03:57 μμ »
Δεν σε υποχρεώνει κανένας να κάνεις αίτηση για οργανική αλλά δεν έχεις και τίποτα απολύτως να χάσεις, αντίθετα έχεις να κερδίσεις. Το Νοέμβριο που κάνουμε αίτηση για μετάθεση, όποιος επιθυμεί να πάρει και οριστική τοποθέτηση (οργανική) το σημειώνει πάνω στην αίτηση μετάθεσης. Προφανώς αν το Μάιο που θα βγουν οι μεταθέσεις έχεις πάρει μετάθεση, δεν σου ζητούν να κάνεις αίτηση για οργανική. Αν όμως δεν έχεις πάρει μετάθεση, τότε ανάλογα με τα οργανικά κενά που θα βγάλει η ΔΔΕ θα δηλώσεις. Αν δεν το κάνεις αυτό, θα μείνεις στη διάθεση και θα σε τοποθετήσουν κάπου. Σε αυτό το κάπου όμως μπορεί να παίρνεις λιγότερα μόρια από όσα παίρνεις τώρα.
Εννοείται πως αν πάρεις οργανική σε κάποιο άλλο σχολείο δεν χρωστάς οργανική (δηλαδή παίρνεις και απόσπαση χωρίς να χρειάζεται να υπηρετήσεις στο σχολείο).
Το οτι αν πάρεις οργανική είναι δυσκολότερο να πάρεις μετάθεση δεν έχει καμία βάση.

Αποσυνδεδεμένος perperas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • PE20
    • Προφίλ
Απ: Οργανική Θέση
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 27, 2021, 08:18:37 πμ »
Καλημέρα,
έστω η διεύθυνσή μου έχει πάρει 4 καθηγητές της ειδικότητας μου και βγάζει του χρόνου 4 οργανικά κενά. Από αυτά εμένα μου αρέσουν τα 2 μόνο και δηλώνω μόνο αυτά τα δύο. Και δυστυχώς αυτά τα 2 κενά το προλαβαίνουν κάποιοι άλλοι που είναι πιο ψηλά από εμένα. Ερώτημα με τοποθετεί το ΠΥΣΔΕ οπωσδήποτε σε κάποιο από τα άλλα 2 κενά και παίρνω αναγκαστικά οργανική?  ή μένουν ορφανά αυτά τα δύο (ή ένα) κενά, και δεν τοποθετούμαι και παραμένω στη διάθεση?

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Οργανική Θέση
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 27, 2021, 08:53:32 πμ »
Καλημέρα,
έστω η διεύθυνσή μου έχει πάρει 4 καθηγητές της ειδικότητας μου και βγάζει του χρόνου 4 οργανικά κενά. Από αυτά εμένα μου αρέσουν τα 2 μόνο και δηλώνω μόνο αυτά τα δύο. Και δυστυχώς αυτά τα 2 κενά το προλαβαίνουν κάποιοι άλλοι που είναι πιο ψηλά από εμένα. Ερώτημα με τοποθετεί το ΠΥΣΔΕ οπωσδήποτε σε κάποιο από τα άλλα 2 κενά και παίρνω αναγκαστικά οργανική?  ή μένουν ορφανά αυτά τα δύο (ή ένα) κενά, και δεν τοποθετούμαι και παραμένω στη διάθεση?
Τοποθετείσαι υποχρεωτικά σε κάποιο από τα εναπομείναντα κενα. Ορφανό κενο και άτομο στη διαθεση δεν συμβιβάζονται βάσει της εκπαιδευτικής νομοθεσιας

Αποσυνδεδεμένος perperas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • PE20
    • Προφίλ
Απ: Οργανική Θέση
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 27, 2021, 09:00:52 πμ »
Και αν τα κενά είναι 3 και από τις προτιμήσεις τους οι 4 έχουν διαλέξει μόνο τα 2 και καλυφθούν αυτά. Στο 3ο κενό που δεν το έχει διαλέξει κανένας από τους εναπομέιναντες ποιος τοποθετείται?

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Οργανική Θέση
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 27, 2021, 11:45:19 πμ »
Οποίος από τους δυο έχει τα λιγότερα μόρια μεταθεσης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159460
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 306
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 245
Σύνολο: 246

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.