*

Αποστολέας Θέμα: Δίλημμα ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 2593 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος joka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δίλημμα ΠΕ02
« στις: Ιανουάριος 09, 2021, 08:10:32 πμ »
Καλημέρα! Έχω το εξής δίλημμα! Φέτος βρέθηκα στον πίνακα γενικής στην θέση 5100 με 55μόρια. Για πρώτη φορά με προσπέρασε ο πίνακας και πήραν 300 κάτω από μένα στην Δ Φάση λόγω δήλωσης περιοχών (έχω δηλώσει από Θεσσαλονίκη μέχρι Γρεβενά, περιοχές μέχρι 2 ώρες απόσταση από Θεσσαλονίκη).  Σκέφτομαι αν αξίζει να κάνω δεύτερο μεταπτυχιακό ελπίζοντας πως αυτά τα δυο χρόνια θα ξεκολλήσω από τον πίνακα 0 προϋπηρεσίας. Σκέφτομαι το ειδικής αγωγής Λευκωσίας το οποίο όμως έχω ακούσει ότι είναι πολύ απαιτητικό ή να βρω κάποιο Ιταλίας για γενική παιδεία ετήσιο +C2 στα ιταλικά. Τα έχω δηλώσει σε επίπεδο Β2. Θεωρώ πως ο πίνακας γενικής κατέβηκε λόγω του ότι πολλοί μεταπήδησαν στην ειδική. Οπότε ίσως συμφέρει. Όμως, ξέρω συνάδελφο που την πήραν τώρα παράλληλη στήριξη στη Θεσσαλονίκη ενώ κατέθεσε φέτος πρώτη φορά το ειδικής και έχει 5 μόρια κάτω από μένα. Να σημειώσω ότι έχω 4 χρόνια εμπειρία στον ιδιωτικό τομέα στην ειδική. Τι θα κάνατε στη θέση μου; 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δίλημμα ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:54:11 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα ΠΕ02
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 09:28:16 πμ »
Εάν ξεκινήσεις τώρα μεταπτυχιακό ειδικής θα έχεις το πλεονέκτημα ότι θα είσαι σε δύο πίνακες, αλλά το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει πιθανότητα να μην το έχεις τελειώσει μέχρι να ξαναγίνουν αιτήσεις, και στην ειδική και στη γενική (αν και βέβαια κανείς δεν ξέρει ακριβώς πότε θα γίνουν αυτές). Αντίθετα, το ετήσιο που λες λογικά θα το έχεις τελειώσει εγκαίρως.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα ΠΕ02
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 09:33:19 πμ »
Καλημέρα! Έχω το εξής δίλημμα! Φέτος βρέθηκα στον πίνακα γενικής στην θέση 5100 με 55μόρια. Για πρώτη φορά με προσπέρασε ο πίνακας και πήραν 300 κάτω από μένα στην Δ Φάση λόγω δήλωσης περιοχών (έχω δηλώσει από Θεσσαλονίκη μέχρι Γρεβενά, περιοχές μέχρι 2 ώρες απόσταση από Θεσσαλονίκη).  Σκέφτομαι αν αξίζει να κάνω δεύτερο μεταπτυχιακό ελπίζοντας πως αυτά τα δυο χρόνια θα ξεκολλήσω από τον πίνακα 0 προϋπηρεσίας. Σκέφτομαι το ειδικής αγωγής Λευκωσίας το οποίο όμως έχω ακούσει ότι είναι πολύ απαιτητικό ή να βρω κάποιο Ιταλίας για γενική παιδεία ετήσιο +C2 στα ιταλικά. Τα έχω δηλώσει σε επίπεδο Β2. Θεωρώ πως ο πίνακας γενικής κατέβηκε λόγω του ότι πολλοί μεταπήδησαν στην ειδική. Οπότε ίσως συμφέρει. Όμως, ξέρω συνάδελφο που την πήραν τώρα παράλληλη στήριξη στη Θεσσαλονίκη ενώ κατέθεσε φέτος πρώτη φορά το ειδικής και έχει 5 μόρια κάτω από μένα. Να σημειώσω ότι έχω 4 χρόνια εμπειρία στον ιδιωτικό τομέα στην ειδική. Τι θα κάνατε στη θέση μου;


Κοιτα κανενα δίλημμα. Ενα μεταπτυχιακό θα το εχεις σε δυο χρονια, εγω σου προτείνω ειτε να δωσεις κατακτηριες στην Ψυχολογια είτε να πας σε ενα απο τα πολλα κολλέγια της θεσσαλονικης και να ξεκινησεις ενα προπτυχιακο στην Ψυχολογια, αυτο θα σου παρει 3χρονια, δλδ ενα χρονο παραπανω απο το μεταπτυχιακο. Αυτο θα σου δωσει την ευκαιρια να δουλεύεις σε δυο ΠΕ και επίσης η ψυχολογία εχει πολλες διεξόδους ειτε Ελλαδα, ειτε Κυπρο ειτε εξωτερικό. Για εμενα αυτη ειναι η καλυτερη εναλλακτικη σου.
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος joka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα ΠΕ02
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 11:44:02 πμ »
Eίναι σίγουρο ότι αναγνωρίζονται τα πτυχία των κολλεγίων; Αν είχε προπτυχιο για Κοινωνική εργασία θα ήταν το καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δίλημμα ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:54:11 »

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα ΠΕ02
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 11:13:48 μμ »
Μεταπτυχιακό κ Βουλγαρια, Ιταλία κ ιδιωτικό Κύπρο λογικά θα τα έχεις τελειώσει όπως τα τελείωσαν πέρυσι κ προπερσι στο παρατσακ πριν τη προκ ειδικής και γενικής. Αυτά τους τα λες από την αρχή κ ξέρουν μια χαρά να σου απαντήσουν, η δουλτσα τους είναι, έχουν τμήματα μόνο με Έλληνες  ::)  ΑΛΛΑ 1) είσαι σε δύσκολη ειδικότητα 2) σε 2 χρόνια από τώρα  δεν ξέρουμε τι θα γίνει.

Σήμερα ο Μπρατης έγραφε για το νόμο του ΑΣΕΠ ο οποίος δεν ισχύει για τους εκπαιδευτικούς  τώρα και μέσα σε παρένθεση έγραψε "προς το παρόν". Και δεν τα λέει μόνο ο Μπράτης αυτά. Οπότε όλα ρευστά είναι και ρίσκο, σίγουρα όμως με όποιο σύστημα και αν γίνουν οι διορισμοί μετα το 2023, οι φιλολογοι είναι δύσκολη ειδικότητα και ακόμα και  γραπτό να έχει αμα περάσεις τη βάση θα μετράει και το μεταπτυχιακό και θα σου δώσει και τη δυνατότητα το ειδικής να παίζεις σε δυο ταμπλό και για διορισμό και ως αναπληρώτρια.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα ΠΕ02
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 11:16:40 μμ »
Eίναι σίγουρο ότι αναγνωρίζονται τα πτυχία των κολλεγίων; Αν είχε προπτυχιο για Κοινωνική εργασία θα ήταν το καλύτερο.

Οι Ψυχολόγοι δεν εχουν θεμα αν ειναι τριετης η σχολη! Αν σου αναγνωρίσουν μαθηματα και στην κανουν διετη μονο στο εξωτερικο θα αναγνωρίζεται προσοχη! Πανε απο ενα city college η μητροπολιτικό κολλεγιο και ρωτα τιμές ειναι περίπου 15000 αλλα με τα σημερινα δεδομενα θα τα κανεις αποσβεση πολυ γρηγορα
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159625
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 408
Σύνολο: 422

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.