*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά  (Αναγνώστηκε 21578 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2248
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 14, 2021, 08:13:34 μμ »
Από τη δική μου εμπειρία, δεν παίζει ρόλο ο μισθός της δεύτερης εργασίας. Αρκεί να μην υπερβαίνουν οι μηνιαίες αποδοχές το μισθό του γενικού γραμματέα του κράτους. Πράγμα αδύνατον δηλαδή.
Συμπληρώνεις απλά μια ηλίθια χαρτούρα για τον επίτροπο και ποτέ δεν έχεις πρόβλημα.
Αν τώρα κάποια ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ έχουν εμμονές τότε πάω πάσο....

Νομίζω δεν πρέπει να τον υπερβαίνει γιατι ως αναπληρωτής θεωρείσαι δημόσιος υπάλληλος και ότι αυτή είναι η κύρια απασχόληση σου. Δεν μπορεί να έχεις δευτερεύουσα δουλειά που να βγάζεις περισσότερα. Αν και στον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα αναφέρει αυτό που λες. Μπορεί αυτό για το μισθό όντως να είναι κόλλημα των ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ και να μη στηρίζεται πουθενά. Τι να κάνεις όμως; Αν θέλουν στην εγκρίνουν την άδεια. Αν δουν λοιπόν ότι τους πας κόντρα σου πετάνε χωρίς δικαιολογία ότι η  δευτερευουσα δουλειά σου παρεμποδίζει το έργο σου και δεν σου δίνουν τη αδεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2021, 09:48:36 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:24:36 »

Αποσυνδεδεμένος Konaapost

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 14, 2021, 10:33:39 μμ »
Μα η δεύτερη δουλειά μου θα είναι ημιαπασχοληση οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να υπερβαίνει το όριο ή το μισθό της πρώτης εργασίας, αν αυτό είναι το θέμα απ ότι κατάλαβα

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2248
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 14, 2021, 10:51:10 μμ »
Μα η δεύτερη δουλειά μου θα είναι ημιαπασχοληση οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να υπερβαίνει το όριο ή το μισθό της πρώτης εργασίας, αν αυτό είναι το θέμα απ ότι κατάλαβα

Δεν είναι πιθανό όχι οτι δεν υπάρχει περίπτωση. Μπορεί να δουλέψεις 6ωρο σε μια εταιρία ή κάπου αλλού και να σου δίνουν μισθό 900+ ευρω ενώ σαν αναπληρωτής παίρνεις 880. Αν και όπως αναφέρθηκε παραπάνω μάλλον είναι κόλλημα των ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ. Ο νόμος λέει οτι δεν πρέπει οι συνολικές σου αποδοχές να υπερβαίνουν το μισθό γενικού γραμματέα του κράτους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2021, 10:53:28 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 14, 2021, 10:55:00 μμ »
Μα η δεύτερη δουλειά μου θα είναι ημιαπασχοληση οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να υπερβαίνει το όριο ή το μισθό της πρώτης εργασίας, αν αυτό είναι το θέμα απ ότι κατάλαβα

Μα αν έχεις ήδη μια δουλειά πλήρους απασχόλησης δεν θα μπορούσες να έχεις και δεύτερη πλήρους. Εκτός κι αν κάνω λάθος.
Σχετικά με το μισθό επιμένω ότι δεν παίζει ρόλο. Έχει τύχει σε μένα αλλά για λίγο χρονικό διάστημα για κακή μου τύχη ;D
Συχνό φαινόμενο δε, είναι εργαζόμενοι πλήρους ωραρίου να έχουν extra μια ή δυο δουλειές που αυτές μαζί να αποφέρουν μεγαλύτερες απολαβές από την πρώτη.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:24:36 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2248
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 14, 2021, 11:16:33 μμ »
Μα αν έχεις ήδη μια δουλειά πλήρους απασχόλησης δεν θα μπορούσες να έχεις και δεύτερη πλήρους. Εκτός κι αν κάνω λάθος.
Σχετικά με το μισθό επιμένω ότι δεν παίζει ρόλο. Έχει τύχει σε μένα αλλά για λίγο χρονικό διάστημα για κακή μου τύχη ;D
Συχνό φαινόμενο δε, είναι εργαζόμενοι πλήρους ωραρίου να έχουν extra μια ή δυο δουλειές που αυτές μαζί να αποφέρουν μεγαλύτερες απολαβές από την πρώτη.

https://www.especial.gr/adeia-askhshs-idiwtikou-ergou-diadikasia-xorhghshs-eggrafo/

Αν δείτε μέσα αναφέρει ότι αν δουλέψεις στον ιδιωτικό τομέα δεν εχει όριο στις απολαβές. Αν όμως είναι σε δημόσιο φορέα η δεύτερη δουλειά δεν μπορεί να είναι πλήρους και οι συνολικές αποδοχές να ξεπερνάνε το μισθό του γενικού γραμματέα δηλαδή 4685. Στην πράξη λοιπόν και επειδή το νούμερο αυτό δεν φτάνεται μπορείς σε ιδιώτη να δουλέψεις χωρίς όριο ενώ σε δημόσιο σε περιορίζει στις ώρες μόνο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2021, 11:19:58 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 14, 2021, 11:58:09 μμ »
Στους περισσότερους θα "χτυπήσει" πρώτα ο Συνταγματικός περιορισμός του άρ.104, παρ.2 του Συντάγματος που υπάρχει και στον ΔΥ Κώδικα άρ.41, παρ.2:
"2. Οι κάθε είδους πρόσθετες αποδοχές ή απολαβές των υπαλλήλων δεν μπορεί να είναι κατά μήνα ανώτερες από το σύνολο των αποδοχών της οργανικής τους θέσης."
Πάντως κάποιοι ΣΕΕ τα φθάνουν τα 4631€ (μικτές αποδοχές Γενικού Γραμματέα Υπουργείου) και τα ξεπερνάνε, αφού το όριο αυτό κάμπτεται αν πρόκειται για αμοιβές από προγράμματα χρηματοδοτούμενα αποκλειστικά από διεθνείς ή ιδιωτικούς πόρους των ερευνητικών και τεχνολογικών φορέων που επιχορηγούνται και εποπτεύονται από το κράτος, καθώς και των Ε.Λ.Κ.Ε των Α.Ε.Ι . (Νόμος 4354/2015 άρ.28, παρ.1)

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2248
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 12:12:10 πμ »
Στους περισσότερους θα "χτυπήσει" πρώτα ο Συνταγματικός περιορισμός του άρ.104, παρ.2 του Συντάγματος που υπάρχει και στον ΔΥ Κώδικα άρ.41, παρ.2:
"2. Οι κάθε είδους πρόσθετες αποδοχές ή απολαβές των υπαλλήλων δεν μπορεί να είναι κατά μήνα ανώτερες από το σύνολο των αποδοχών της οργανικής τους θέσης."
Πάντως κάποιοι ΣΕΕ τα φθάνουν τα 4631€ (μικτές αποδοχές Γενικού Γραμματέα Υπουργείου) και τα ξεπερνάνε, αφού το όριο αυτό κάμπτεται αν πρόκειται για αμοιβές από προγράμματα χρηματοδοτούμενα αποκλειστικά από διεθνείς ή ιδιωτικούς πόρους των ερευνητικών και τεχνολογικών φορέων που επιχορηγούνται και εποπτεύονται από το κράτος, καθώς και των Ε.Λ.Κ.Ε των Α.Ε.Ι . (Νόμος 4354/2015 άρ.28, παρ.1)


Σωστά. Εμένα φέτος που ζήτησα απο το ΠΥΣΔΕ αυτό μου είπαν. οτι δεν μπορεί απο τη δεύτερη δουλεια να βγάζω πιο πολλά απο οτι ως αναπληρωτης. Γενικά όμως αν δουλεύεις το πρωι στο σχολείο είναι νομίζω πολύ σπάνιο να βρείς απογευματινή δουλειά που να δίνει πιο πολλά απο χιλιάρικο. Ακόμα και να βρείς θα ξεθεώνεσαι δουλεύοντας απο το πρωι ως το βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 09:57:14 πμ »
 Victor123 ξερεις αν ο περιορισμος αυτος ισχυει και για τους τριμηνιτες? Δηλαδη μπορει τριμηνιτης να δουλευει με πληρες ωραριο σε σχολειο και παραλληλα με πληρες ωραριο σε ΝΠΙΔ?
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2248
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 10:02:08 πμ »
Victor123 ξερεις αν ο περιορισμος αυτος ισχυει και για τους τριμηνιτες? Δηλαδη μπορει τριμηνιτης να δουλευει με πληρες ωραριο σε σχολειο και παραλληλα με πληρες ωραριο σε ΝΠΙΔ?

Δεν ξέρω σίγουρα αλλά και ο τριμηνίτης τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις με τον "κανονικό" αναπληρωτή δεν έχει; Αν όντως είναι έτσι λογικά μπορεί.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 10:22:24 πμ »
Αν ενεργοποιουσαν την εργανη παντως αυτεπαγγελτα και οχι μετα απο καταγγελιες, θα εβγαζαν πολλους λαγους...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2248
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 10:37:06 πμ »
Αν ενεργοποιουσαν την εργανη παντως αυτεπαγγελτα και οχι μετα απο καταγγελιες, θα εβγαζαν πολλους λαγους...


Χαμός θα γινόταν. Σε ιδιωτικό που ήμουν για δύο χρόνια όλοι έκαναν ιδιαίτερα ενώ απαγορεύεται. Το έχω δει και σε δημόσιο σχολείο. Γενικά πάντως μου έχει πει καθηγητής μου από την ΑΣΠΑΙΤΕ και πρώην γραμματέας του ΚΥΣΔΕ πως σε "πιάνουν" σε δύο περιπτώσεις μόνο.

1. Αν εγώ κάνω καταγγελία για εσένα οπότε είναι υποχρεωμένοι να σε ψάξουν και να υποστείς τις προβλεπόμενες ποινές. Το κόβω λίγο απίθανο να μαθεί κάποιος στο σχολείο που είσαι αν δεν σου ξεφύγει κατι. Εκτός αν είσαι χαζός και πας στο απέναντι φροντιστήριο πχ.

2. Όλες οι διευθύνσεις κάνουν ενδεικτικούς και τυχαίους ελέγχους κατά καιρούς στο ΕΡΓΑΝΗ. Αν δουν τώρα ότι είσαι και αλλού είναι θέμα τύχης,μέσου που έχεις κτλ αν θα το.προχωρησουν η θα κάνουν το κορόιδο.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2021, 10:38:49 πμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 10:47:16 πμ »


Χαμός θα γινόταν. Σε ιδιωτικό που ήμουν για δύο χρόνια όλοι έκαναν ιδιαίτερα ενώ απαγορεύεται. Το έχω δει και σε δημόσιο σχολείο. Γενικά πάντως μου έχει πει καθηγητής μου από την ΑΣΠΑΙΤΕ και πρώην γραμματέας του ΚΥΣΔΕ πως σε "πιάνουν" σε δύο περιπτώσεις μόνο.

1. Αν εγώ κάνω καταγγελία για εσένα οπότε είναι υποχρεωμένοι να σε ψάξουν και να υποστείς τις προβλεπόμενες ποινές. Το κόβω λίγο απίθανο να μαθεί κάποιος στο σχολείο που είσαι αν δεν σου ξεφύγει κατι. Εκτός αν είσαι χαζός και πας στο απέναντι φροντιστήριο πχ.

2. Όλες οι διευθύνσεις κάνουν ενδεικτικούς και τυχαίους ελέγχους κατά καιρούς στο ΕΡΓΑΝΗ. Αν δουν τώρα ότι είσαι και αλλού είναι θέμα τύχης,μέσου που έχεις κτλ αν θα το.προχωρησουν η θα κάνουν το κορόιδο.

Ποιες είναι αυτές; Εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ να συμβαίνει τίποτα.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 10:48:09 πμ »


Χαμός θα γινόταν. Σε ιδιωτικό που ήμουν για δύο χρόνια όλοι έκαναν ιδιαίτερα ενώ απαγορεύεται. Το έχω δει και σε δημόσιο σχολείο. Γενικά πάντως μου έχει πει καθηγητής μου από την ΑΣΠΑΙΤΕ και πρώην γραμματέας του ΚΥΣΔΕ πως σε "πιάνουν" σε δύο περιπτώσεις μόνο.

1. Αν εγώ κάνω καταγγελία για εσένα οπότε είναι υποχρεωμένοι να σε ψάξουν και να υποστείς τις προβλεπόμενες ποινές. Το κόβω λίγο απίθανο να μαθεί κάποιος στο σχολείο που είσαι αν δεν σου ξεφύγει κατι. Εκτός αν είσαι χαζός και πας στο απέναντι φροντιστήριο πχ.

2. Όλες οι διευθύνσεις κάνουν ενδεικτικούς και τυχαίους ελέγχους κατά καιρούς στο ΕΡΓΑΝΗ. Αν δουν τώρα ότι είσαι και αλλού είναι θέμα τύχης,μέσου που έχεις κτλ αν θα το.προχωρησουν η θα κάνουν το κορόιδο.

Σορρυ αυτα που αναφέρεις ειναι στην περίπτωση που δουλεύεις νομιμα και οχι στην μαύρη. Αλλα γιατι να δουλέψεις νομιμα οταν δεν επιτρεπεται ασε που θα εχεις και μεγαλύτερο φορο  :o :o
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος kk0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής και δεύτερη δουλειά
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 11:36:17 πμ »
Δεν ξέρω σίγουρα αλλά και ο τριμηνίτης τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις με τον "κανονικό" αναπληρωτή δεν έχει; Αν όντως είναι έτσι λογικά μπορεί.

Κι αν είσαι μειωμένου ωραρίου; Π.χ. ενσχυτικη. Τότε τι ισχύει για τη δεύτερη εργασια; Μπορεί να είναι πλήρους απασχόλησης;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 306
Σύνολο: 306

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.