*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές σε μια αρχάρια  (Αναγνώστηκε 3647 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 22nik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συμβουλές σε μια αρχάρια
« στις: Ιανουάριος 20, 2021, 06:59:06 μμ »
Καλησπέρα σας!
Είμαι 23 ετών και αποφοίτησα πρόσφατα από το τμήμα της αγγλικής φιλολογίας. Έχω δουλέψει ήδη μια χρονιά σε φροντιστήριο και η αλήθεια είναι πως απογοητεύτηκα από το χαμηλό ωρομίσθιο σε συνδυασμό με το πόση εξτρα ώρα ξόδευα καθημερινά σε διόρθωμα-lesson planning. Ένιωθα ότι δούλευα πάρα πολλές ώρες ενώ παράλληλα έβγαζα κάτω απ' τον κατώτατο μισθό. Απ' όσο ξέρω η αμοιβή είναι παρόμοια και στα κέντρα μελέτης. Από τότε έχω πάει σε συνεντεύξεις για να δουλέψω ως δασκάλα αγγλικών σε νηπιαγωγεία και διαπίστωσα ότι η πληρωμή είναι 3€ την ώρα! Η αλήθεια είναι πως έχω αρχίσει να απογοητεύομαι και θα ήθελα τη συμβουλή σας.. Υπάρχουν καλύτερες επιλογές πέρα από τα φροντιστήρια και το διορισμό στο δημόσιο; Για τα ιδιωτικά σχολεία ας πούμε έχω ακούσει ότι είναι αρκετά δύσκολο να σε προσλάβουν. Τα ιδιαίτερα επίσης δεν προσφέρουν ασφάλιση. Δεν ξέρω προς τα πού να ψάξω δουλειά μόλις λήξει η καραντίνα. Αξίζει να συνεχίσω να ψάχνω σε αυτό τον κλάδο ή ίσως να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό πάνω σε κάτι εντελώς διαφορετικό, όπως η διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού;
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές σε μια αρχάρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:22:54 »

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε μια αρχάρια
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 20, 2021, 07:20:25 μμ »
Καλησπέρα σας!
Είμαι 23 ετών και αποφοίτησα πρόσφατα από το τμήμα της αγγλικής φιλολογίας. Έχω δουλέψει ήδη μια χρονιά σε φροντιστήριο και η αλήθεια είναι πως απογοητεύτηκα από το χαμηλό ωρομίσθιο σε συνδυασμό με το πόση εξτρα ώρα ξόδευα καθημερινά σε διόρθωμα-lesson planning. Ένιωθα ότι δούλευα πάρα πολλές ώρες ενώ παράλληλα έβγαζα κάτω απ' τον κατώτατο μισθό. Απ' όσο ξέρω η αμοιβή είναι παρόμοια και στα κέντρα μελέτης. Από τότε έχω πάει σε συνεντεύξεις για να δουλέψω ως δασκάλα αγγλικών σε νηπιαγωγεία και διαπίστωσα ότι η πληρωμή είναι 3€ την ώρα! Η αλήθεια είναι πως έχω αρχίσει να απογοητεύομαι και θα ήθελα τη συμβουλή σας.. Υπάρχουν καλύτερες επιλογές πέρα από τα φροντιστήρια και το διορισμό στο δημόσιο; Για τα ιδιωτικά σχολεία ας πούμε έχω ακούσει ότι είναι αρκετά δύσκολο να σε προσλάβουν. Τα ιδιαίτερα επίσης δεν προσφέρουν ασφάλιση. Δεν ξέρω προς τα πού να ψάξω δουλειά μόλις λήξει η καραντίνα. Αξίζει να συνεχίσω να ψάχνω σε αυτό τον κλάδο ή ίσως να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό πάνω σε κάτι εντελώς διαφορετικό, όπως η διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού;
Ευχαριστώ πολύ

Πρώτα απο ολα εισαι πολύ μικρή για να απογοητεύεσαι. Μια ενναλλακτική μπορεί να ειναι το εξωτερικό σε Αγγλία ή Ολλανδια ή σε οποια αλλη χώρα θελεις. Φτιάξε αρχικά ενα linkedin και ξεκίνα αιτήσεις υπάρχουν θέσεις οπως recruiter που θα μπορούσες ανετα να δουλέψεις, επίσης μπορείς να δουλέψεις και σαν καθηγητρια στην Αγγλία η σε Αγγλώφωνα σχολεία σε ολη την Ευρώπη! Επίσης εχεις και την επιλογή να κάνεις ενα μεταπτυχιακό σε μια αλλη χώρα αλλα σε ενα τομέα εκτός εκπαίδευσης!
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος Panagiotateacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε μια αρχάρια
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 20, 2021, 07:28:20 μμ »
Καλησπέρα συναδελφισσα. Διάβασα το μήνυμα σου.Ειναι πολύ λογικές οι σκέψεις και οι ανησυχίες σου. Στην ηλικία σου είχα περίπου αυτές τις σκέψεις. Η επιλογή του φροντιστηρίου αυτή την στιγμή είναι γνωστό πως δεν είναι η καλύτερη δυνατή λόγω των πενιχρων αμοιβών. Ωστόσο μπορεί να σε βοηθήσει να είσαι ασφαλισμένη και να πάρεις την απαραίτητη διδακτική εμπειρία. Έτσι ξεκινήσαμε οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί. Ωστόσο εάν θέλεις να το εξελίξεις και να αμοιφθεις καλύτερα και σε ενδιαφέρει η διδασκαλία συμφέρον σου και προαπαιτούμενο πια είναι το μάστερ. Πολύ καλό μεταπτυχιακό πρόγραμμα είναι το μάστερ διδακτικης αγγλικής του ΕΑΠ. Εξαιρετική επιλογή είναι και το Delta Diploma του Cambridge εάν σε ενδιαφέρει να διδάξεις σε online platforms αλλά και σε summer school στο εξωτερικό. Αυτά παρέχονται online για να μπορέσεις να συνεχίσεις την εργασία σου. Τα ιδιωτικά σχολεία που αναφερεις είναι γνωστό ευρύτερα πως είναι δυσκολο να μπεις αλλά δεν είναι ακατόρθωτο. Ενα καλά γραμμένο βιογραφικό με μια δομημένη συστατική επιστολή και με μια εξειδίκευση πχ σε διδασκαλία αγγλικών εφήβων / παιδιών και την σχετική εμπειρία μπορεί να σου προσφέρει μια δουλειά.  Όλα όμως θέλουν χρόνο και να επενδύσεις προσωπικά και με χρήμα. Όσον αφορά τις πιθανές επαγγελματικες διεξόδους υπάρχει η δυνατότητα της διερμηνείας η της μετάφρασης που πάλι απαιτούν μάστερ και εξ όσων γνωρίζω δεν πληρώνονται καλά εντός Ελλάδας. Βέβαια λόγω άριστης γνώσης αγγλικών μπορείς να κινηθείς σε εντελώς άλλο πεδίο πχ ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην διοίκηση επιχειρήσεων η στην τομέα του ανθρώπινου δυναμικού για να διεκδικήσεις θέση σε ιδιωτική επιχείρηση. Δεν ξέρω αν αυτό είναι στα ενδιαφέροντα σου και πρέπει να πω ότι είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από την εκπαίδευση. Τέλος όσον αφορά τον δημοσιο τομέα στην εκπαίδευση στην Ελλάδα οι πίνακες των καθηγητών για κατάθεση προσόντων και αίτησης θα ανοίξουν ξανά το πιθανότερο το 2023. Η προηγούμενη προκήρυξη βγήκε το 2019 τον Δεκέμβριο και εκατοντάδες καθηγητές αγγλικών και μη αναμένουν τον πιθανό διορισμό τους. Αυτά έχω να σου πω εγώ.Ευχομαι καλή επιτυχία σε ότι αποφασισεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2021, 07:36:45 μμ από Panagiotateacher »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε μια αρχάρια
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 20, 2021, 07:35:01 μμ »
Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές σε μια αρχάρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:22:54 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε μια αρχάρια
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 20, 2021, 08:00:29 μμ »
Εγώ θα σου πρότεινα εάν θες να μείνεις στο ίδιο αντικειμενο να κινηθείς προς Σκανδιναβικές χώρες.Διαφορετικα συμφωνω για την Ελλάδα καλύτερα να προσανατολιστείς αλλου.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε μια αρχάρια
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 12:42:21 πμ »
Καλησπέρα και από μένα και καλή τύχη σε ότι και αν κάνεις! Συμφωνώ κι εγώ ότι χρειάζεται πια απαραίτητα μεταπτυχιακό. Αγγλικών ειδικής αγωγής, που ανέφερε ο συνάδελφος, παίρνουν ελάχιστα άτομα στο δημόσιο. Αν θες να παραμείνεις σε αυτόν τον κλάδο, ο οποίος κατά τη γνώμη μου έχει δουλειά, σωστά άρχισες με φροντιστήριο. Όμως ρίξε μια ματιά στα διεκ (δημόσια ιεκ) και σδε των οποίων οι αιτήσεις γίνονται τέλος καλοκαιριού, πληρώνουν καλά αλλά καθυστερημένα. Επίσης, κοίταξε φυσικά να βρεις ιδιαίτερα για να ενισχύσεις το χαρτζιλίκι σου και να αποκτήσεις εμπειρία. Τέλος, αν θες να έχεις ελπίδες για την εκπαίδευση στο δημόσιο, το μόνο πτυχίο, κατά τη γνώμη μου πάντα και οι μόνοι που δουλεύουν είναι οι δάσκαλοι. Με το 10% αφού τελείωσες τώρα πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση. Στο σχολείο που είμαι 3 δασκάλες που πήραν σε αυτή την φάση αποφοίτησαν φέτος το καλοκαίρι. Επίσης, δεν ξέρω που μένεις αλλά υπάρχει και το παιδαγωγικό ειδικής σε Θεσσαλονίκη και Βόλο. Αυτά για δεύτερο πτυχίο και αν θες να μείνεις Ελλάδα! Εγώ αν είχα καταλάβει τι γίνεται νωρίτερα και πάω 35 φέτος, αγγλική φιλολογία όπως εσύ αυτό θα έκανα!

Καλή τύχη!!
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε μια αρχάρια
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 12:44:23 πμ »
Αααα και μην ξεχάσω! Κανένα βιογραφικό δεν σε βοηθάει για ιδιωτικό σχολείο! Μόνο βύσμα χρειάζεσαι 😉😉
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 290
Σύνολο: 313

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.