*

Αποστολέας Θέμα: Τηλεκπαιδευση  (Αναγνώστηκε 2012 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος atzelakil16

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τηλεκπαιδευση
« στις: Φεβρουάριος 11, 2021, 05:48:25 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Ως εκπαιδευτικος παραλληλης στήριξης μπαίνω ως co-host στο δωματίο του κύριου συναδελφου και κάνω break out για να μιλήσω με το μαθητή μου και να του κάνω παρουσίαση εργασιών κλπ ή πρέπει να κάνω δικό μου δωμάτιο; όποιος γνωρίζει θα ναι πολυτιμη βοήθεια ευχαριστώ πολύ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τηλεκπαιδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:02:00 »

Αποσυνδεδεμένος despinoula4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά!
    • Προφίλ
Απ: Τηλεκπαιδευση
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 11, 2021, 06:03:02 μμ »
Καλησπέρα! Το καθεστώς της παράλληλης σε ό,τι αφορά στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση δεν είναι αποσαφηνισμένο... Κοινώς ενεργείς κατά το δοκούν... Καλό είναι να δημιουργήσεις και δικό σου σύνδεσμο στο Webex, προσωπικό δωμάτιο δηλαδή. Επίσης, ενδείκνυται να δημιουργήσεις και τμήματα στο E-class για κάθε παιδάκι που είσαι δίπλα του. Κατά τα άλλα σχετικά με τα παιδάκια που υποστηρίζεις θα πρότεινα: Επικοινώνησε με τους γονείς των παιδιών και δες τι ακριβώς θέλουν αναφορικά με την τηλεκπαίδευση. Μπορεί να σου πούνε ότι θέλουν να μπαίνεις και εσύ τις ώρες που σου αναλογούν και μετά να αναρτάς στο e-class την ύλη που παραδόθηκε και τις εργασίες που δόθηκαν (αυτό εμένα μου συμβαίνει με 2 από τα παιδάκια που υποστηρίζω). Ή μπορεί να σου ζητήσουν να ανεβάζεις στο e-class διαφοροποιημένο και εξατομικευμένο υλικό για το παιδί τους και ότι δε χρειάζεται να παρακολουθείς μαζί με το παιδί τα μαθήματα Γενικής, καθώς βρίσκονται αυτοί δίπλα του. Μπορεί βέβαια και να μην τα καταφέρεις να συνεννοηθείς... Σε κάθε περίπτωση πάντως, θα πρέπει να συζητήσεις με τον Διευθυντή/Διευθυντές σου τι θα ήθελαν και αυτοί από εσένα.
Προσωπικά και μετά από πολλές συζητήσεις κάνω όλα τα παραπάνω που σου είπα και για τα 4 παιδάκια που είμαι δίπλα τους φέτος και αναλόγως της περίπτωσης εξειδικεύω. Πάντα όμως σε συνεννόηση με τα σχολεία στα οποία ανήκω. Μάλιστα έχει συμβεί και σίγουρα θα ξαναγίνει να κάνουμε και εξατομικευμένο μάθημα μέσω του προσωπικού μου συνδέσμου στο Webex με όλα τα παιδάκια, φυσικά όχι την ώρα που διεξάγεται το μάθημα της Γενικής παιδείας, κάποια στιγμή άλλη που θα είναι εφικτό.
Ελπίζω να βοήθησα κάπως, με το καλό εύχομαι!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2021, 06:06:47 μμ από despinoula4 »
ΠΕ02 ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος atzelakil16

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τηλεκπαιδευση
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 11, 2021, 06:14:17 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ, πολύ βοηθητικά όλα όσα μου είπες, έχω ένα παιδί και παρακολούθησα σήμερα μαζί του και με την υπόλοιπη τάξη τα όσα έκαναν, λίγες φορές πήρα το λόγο και με τη δασκάλα συζητήσαμε μήπως ανοίγα και δικό μου σύνδεσμο να κάνω ένα δεκάλεπτο μαζί του Εξτρα στο τέλος. Και οι γονείς μου ζήτησαν το υλικό να συναντηθούμε να τους το δώσω να το δουλέψουν σπίτι γιατί έχουν θέμα με διαδίκτυο και εκτύπωση.

Αποσυνδεδεμένος despinoula4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά!
    • Προφίλ
Απ: Τηλεκπαιδευση
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 11, 2021, 06:22:26 μμ »
Εφόσον έχεις μόνο ένα παιδάκι (λογικά είσαι σε Δημοτικό) τα πράγματα είναι πολύ απλά! Οπότε μην αγχώνεσαι κάνε εάν θέλεις και αυτά που σου έγραψα και σίγουρα θα βρεθεί ο τρόπος! Θα σου πρότεινα να αποφύγεις εν καιρώ πανδημίας τις συναντήσεις... Προσπάθησε να τους πείσεις να εγγραφούν στο E-class σου, που θα δημιουργήσεις εννοείται, και να τους ανεβάζεις εκεί εύκολα και απλά όλο το υλικό που χρειάζεται. Είναι πολύ εύκολο να το κάνεις και κυρίως δεν ενέχει επιδημιολογικούς κινδύνους... ;)
ΥΓ.: Πες τους ότι δε θα εκτυπώνουν κάτι... Θα τους ανεβάζεις εσύ ένα Word και θα γράφουν πάνω του ό,τι χρειάζεται και θα σου το στέλνουν πίσω, μέσω των μηνυμάτων στο e-class!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2021, 06:24:14 μμ από despinoula4 »
ΠΕ02 ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τηλεκπαιδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:02:00 »

Αποσυνδεδεμένος atzelakil16

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τηλεκπαιδευση
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 11, 2021, 06:34:41 μμ »
Α θα πρέπει να δημιουργήσω e class, για να το δω πως δουλεύω σε νηπιαγωγείο είμαι.

Αποσυνδεδεμένος despinoula4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά!
    • Προφίλ
Απ: Τηλεκπαιδευση
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 11, 2021, 07:13:38 μμ »
Ναι ναι, πρέπει να δημιουργήσεις τη δική σου τάξη μέσα στο eclass. Είναι εύκολο μη σε ανησυχεί! Αν χρειαστείς βοήθεια εδώ είμαστε!
ΠΕ02 ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τηλεκπαιδευση
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 11, 2021, 07:58:48 μμ »
Καλησπέρα! Το καθεστώς της παράλληλης σε ό,τι αφορά στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση δεν είναι αποσαφηνισμένο... Κοινώς ενεργείς κατά το δοκούν... Καλό είναι να δημιουργήσεις και δικό σου σύνδεσμο στο Webex, προσωπικό δωμάτιο δηλαδή. Επίσης, ενδείκνυται να δημιουργήσεις και τμήματα στο E-class για κάθε παιδάκι που είσαι δίπλα του. Κατά τα άλλα σχετικά με τα παιδάκια που υποστηρίζεις θα πρότεινα: Επικοινώνησε με τους γονείς των παιδιών και δες τι ακριβώς θέλουν αναφορικά με την τηλεκπαίδευση. Μπορεί να σου πούνε ότι θέλουν να μπαίνεις και εσύ τις ώρες που σου αναλογούν και μετά να αναρτάς στο e-class την ύλη που παραδόθηκε και τις εργασίες που δόθηκαν (αυτό εμένα μου συμβαίνει με 2 από τα παιδάκια που υποστηρίζω). Ή μπορεί να σου ζητήσουν να ανεβάζεις στο e-class διαφοροποιημένο και εξατομικευμένο υλικό για το παιδί τους και ότι δε χρειάζεται να παρακολουθείς μαζί με το παιδί τα μαθήματα Γενικής, καθώς βρίσκονται αυτοί δίπλα του. Μπορεί βέβαια και να μην τα καταφέρεις να συνεννοηθείς... Σε κάθε περίπτωση πάντως, θα πρέπει να συζητήσεις με τον Διευθυντή/Διευθυντές σου τι θα ήθελαν και αυτοί από εσένα.
Προσωπικά και μετά από πολλές συζητήσεις κάνω όλα τα παραπάνω που σου είπα και για τα 4 παιδάκια που είμαι δίπλα τους φέτος και αναλόγως της περίπτωσης εξειδικεύω. Πάντα όμως σε συνεννόηση με τα σχολεία στα οποία ανήκω. Μάλιστα έχει συμβεί και σίγουρα θα ξαναγίνει να κάνουμε και εξατομικευμένο μάθημα μέσω του προσωπικού μου συνδέσμου στο Webex με όλα τα παιδάκια, φυσικά όχι την ώρα που διεξάγεται το μάθημα της Γενικής παιδείας, κάποια στιγμή άλλη που θα είναι εφικτό.
Ελπίζω να βοήθησα κάπως, με το καλό εύχομαι!
Καλό είναι να επικοινωνήσει η θεματοθέτρια με τον συντονιστή της περιοχής της. Όσο για το να ρωτήσει τους γονείς τι θέλουν να κάνει δεν το βρίσκω και πολύ καλή ιδέα με την έννοια ότι είναι η ειδικός και πρέπει να βρει πώς θα κάνει τη δουλειά της. Φυσικά αν ζητηθεί κάποιου είδους περαιτέρω υποστήριξη, την προσφέρεις. Εγώ δουλεύω σε Δημοτικό και οι εκπαιδευτικοί της παράλληλης μπαίνουν κανονικά ως co-host στο μάθημα που κάνει όλη η τάξη και έχουν έτσι τη δυνατότητα να επικοινωνήσουν μέσω τσατ ή breakout rooms με τον μαθητή που υποστηρίζουν. Νομίζω βοηθούν και με άλλους από τους τρόπους που αναφέρθηκαν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 497

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.